/

18 Mart 2022

3 Asin Suspend Nedir?

3 ASIN Suspendi Nedir?

İlk hesap açılışından sonra 3 ay içerisinde hareketleriniz gözlemlenir ve Amazon tarafından herhangi bir şüphe duyulduğu takdirde, 3 Asin Suspend olabilirsiniz. Amazon sizden listenizde bulunan ürünlerden 3 tanesinin (Asin) fatura ya da yetki belgesini talep etmekte. Mağazanın aktiflik duruma göre ilk 3 ay sonrasında karşılaşılabilen bir durumdur. Örneğin 1 senelik bir mağazanızı kullanmayıp yeni kullanmaya başladığınızda 3 Asin Suspend ile karşılaşmanız mümkün.

3 asin suspendi nedir?

3 Asin Suspendine özellikle mağazasına hızlı ve çok sayıda ürün yükleyenler karşılaşıyor. Amazon sizi henüz yeterince tanımadığından bu Suspend ile listelediğiniz ürünleri tedarik edip edemeyeceğinizi kontrol etmek istiyor.  O yüzden mağazanıza ürün yükleme hızınızı kontrol etmekte fayda var. Ağırdan gidildiğinde çok nadir 3 Asin Suspend görüyoruz.

Ürün yükleme ile ilgili ipuçları

 • Hesabınızı kullanmaya başladığınızda bir anda ürün yüklemesi yapmayın.
 • Mümkünse ilk 1 haftayı hesabınızdaki ayarları tamamlayarak geçirin.
 • İlk 1-2 ay boyunca haftalık ürün yükleme sınırınızı asla aşmayın. Eklediğiniz yeni ürün sayısı haftalık 250-300’ü geçmemelidir.

3 Asin Suspend Olmaması İçin Aynı Kategoriden Ürünler Ekleyin

Mağazanıza ilk ekleyeceğiniz ürünler aynı kategoriden olsun. Örneğin, “Ev ve Mutfak” altında “Tencere tutucular” kategorisine ait ürünler ekleyeceğinizi varsayalım. Yalnızca “Tencere tutucular” kategorisindeki ürünleri haftada 250-300’ü geçmeyecek şekilde ekleyin.

Hesabınızı açar açmaz ürün yükleme sınırlarınızı zorlarsanız, mağazanızı ilk haftadan itibaren 1000-2000 ürünle doldurur ve hatta fiyatları en aza indirir ve satarsanız, satış hesabınızın askıya alınma olasılığı yüksektir.

Bunun nedeni, Amazon’un doğru tedarikçiden (Amazon’un güvenilir olduğunu düşündüğünü) ürünler sağladığınızı doğrulamak istemesidir. Mağazanızda agresif hareketler sergilerseniz, Amazon’un kontrol mekanizmasını doğrudan tetiklemiş olursunuz. Bu durumda Amazon, envanterinizden rastgele 3 ürün seçerek bu ürünlerin faturasını göndermenizi isteyecektir.

3 Asin Suspend’inin Çözümü Nedir?

Duruma göre 3 Asin suspendini atlatmak kolay ya da zor olabilir. Ürünleri hiç satmamışsanız daha kolay olacaktır. Ürünlerin trademarklı olup olmaması, başka satıcıların olup olmaması gibi durumlar da 3 Asin suspend’inin çözümünü etkilemekte.

3 Asin suspendini geçmek için kullanacağınız fatura ya da yetki belgelerinin ilgili ürünleri listelediğiniz tarihten önceki bir tarihe ait olması gerekmekte.

Dropshipping yapıyorsanız da korkmayın! Amazon dropshipping’e karşı değil, politikalarına uyduğunuz sürece.

Dropshipping yapıyorsanız ve 3 Asin suspend’ine yakalanmışsanız öncelikle ürünleri satıp satmadığınıza bakın. Ürünleri satmamışsanız, Amazon’a, politikalarına uygun şekilde drop shipping yaptığınızı, bu yüzden sadece satılan ürünler için fatura sağlayabileceğinizi belirten bir appeal yazın.

Savunmanızın (appeal) botları atlatıp bir insan tarafından okunması üzerine satmadığınız Asin’ler yerine bu sefer sattığınız Asin’lerden 3 tanesinin sizden faturası istenecektir. Bu durumda bu ürünleri almak için kullandığınız alıcı hesabından ilgili sipariş sayfasının detayında sağ üstte “Invoice” linkini tıklayarak alacağınız faturayı iyi bir savunma yazısı ile Amazon’a paylaşmanız durumunda 3 Asin suspend’ini atlatmanız mümkün.

Pro Tiyo: Alıcı hesabınızdan alacağınız faturanın uygun olması için hesabınızdaki fatura bilgilerinin (Billing Information) satıcı hesabınızdaki kişi/şirket ile tutmasında fayda var. Bu şekilde size alış faturası size kesilmiş olacak ve satıcı hesabınızın savunmalarında kullanabileceksiniz.

Faturaları Temin Etmek 3 Asin Suspend Olmaması İçin Yeterli mi?

 • Bu 3 ürüne ait faturaların sağlanması yeterli bile olmayabilir.
 • Faturaları Amazon’un güvenilir bulduğu tedarikçilerden sağlamalısınız.
 • Amazon’un şüpheli gördüğü veya emin olmadığı bir durum varsa faturayı doğrulamak için tedarikçinizi aramak isteyebilir.

Ticari marka sorgusu hakkında önemli bir ayrıntı

 • Amazon.com’daki ürün detay sayfalarındaki marka adları bu markanın, marka ofislerinde kayıtlı olan isimlerinden farklı olabilir.
 • Her markanın bir tasarım kodu vardır. Yalnızca tasarım işaretleri, kelimeler + tasarımlar, Standart karakter işaretleri, Stilize harfler, sayılar, kelimeler, görsel olmayan işaretler (Ses, Kodu) gibi…
 • “Words Plus Designs (Kelimeler + Tasarımlar)” kategorisinde marka kaydeden bir satıcı, marka tasarımındaki metnin yalnızca bir kısmını alıp Amazon’daki ürün detay sayfasına koyabilir veya 3 kelimelik markanın yalnızca ilk iki veya son iki kelimesini kullanabilir.
 • Bu durumda, marka kontrolünüz asla sağlıklı çalışmaz.
 • Marka kontrolünü tam olarak yapsanız bile, açıkladığımız durum nedeniyle bir çok markayı kaçırmış olacaksınız.
 • Bu, envanterinizde, ne kadar dikkatli olursanız olun, Amazon’un sizden faturalandırmanızı isteyebileceğini her zaman markalı ürünler olabileceğini anlamına gelir.
 • Yalnızca riski azaltabilirsiniz, ancak asla sıfırlayamazsınız.

ÖZET OLARAK

 • Amazon’un amacı, müşteriyi mağdur edebilecek herhangi bir durumu önceden engellemek.
 • 3 Asin Suspend yalnızca dropshipping yapan satıcıların karşılaştığı bir durum değildir, Amazon’un uyguladığı politika sayesinde, her Amazon mağaza sahibinin karşılaşabileceği bir durumdur.
 • 3 Asin suspend nedeni, ticari markalı ürünleri listelediğiniz için DEĞİLDİR.
 • 3 Asin suspend nedeni, elektronikten mutfak eşyasına, oyun konsolundan, yazılım ürünlerine kadar, on binlerce dolar değerinde, binlerce ürünün envanterinize ÇOK KISA SÜREDE YÜKLENMESİDİR.
 • Amazon, “Bu ürünleri gerçekten satın alıp mağazada satışa çıkardıysanız, faturalarını bana göndererek bu ürünleri hangi tedarikçiden aldığınızı kanıtlayın!” diyor…
 • Suç, ticari markalı ürünleri listelemekte DEĞİL, onlardan kaçmanın bir yolu yok. Suç, “AMAZON KURALLARINA AYKIRI YÖNTEMLE DROPSHIPPING” yaptığınız şüphesi uyandırmanız…

Asin suspend nedir?

Amazon Asin Suspend, yani Türkçe karşılığı ile askıya alınma anlamına gelen Suspend, satıcıların Amazon’un belirlemiş olduğu bazı şartlara uymaması neticesinde hesaplarının askıya alınması olarak önlem aldığı bir savunma yönetimidir denebilir.

Suspended domain ne demek?

Bu düzenlemeye göre; alan adı tescil edilmesi sırasında belirttiğiniz kontak bilgilerinden yönetici e-mail adresine bir tescil onayı maili gönderilecektir. Gönderilen mailin 14 gün içerisinde onaylanmaması/cevaplanmaması durumunda alan adınız durdurulacaktır.

Askıya almak ne demek TDK?

Askıya Almak Deyiminin Anlamı ( TDK ) Anlamı: Hemen karar vermek yerine sonraya bırakmak, ertelemek.

Amazon hesap neden askıya alınır?

Amazon hesabı açılırken aynı kişiye ait birden fazla hesap varsa, ikinci hesap ya da aynı isimdeki hesaplar Suspend olacaktır. Amazon ‘a fatura ibraz edemezseniz ya da gönderdiğiniz fatura yetersiz görülürse Amazon hesabınız askıya alınır.

3 Asin Suspend yazımızda olduğunca 3 Asin Suspendi Nedir? 3 Asin Suspendi’nden Nasıl Korunur? 3 Asin Suspendi nasıl çözülür? gibi temel soruları cevaplandırdık. Daha fazlası için iletişime geçebilirsiniz.

Bizimle iletişime geçmek için ->

Dropshipping hakkında detaylı bilgi için ->

 

[youtube]zorHXE5t0Dw[/youtube]