Amazon Dropshipping Nedir? Nasıl Yapılır?

Amazon Dropshipping nedir sorusunun birçok cevabı var! Öncelikle dropshipping nedir sorusunun cevabına bakalım! Dropshipping, kısaca “stoksuz satış” ya da “stoksuz e-ticaret” olarak ifade edilebilir. Bu ticaret modelinde satışı gerçekleştirilen ürünler online olarak tedarikçiden sipariş edilir. Ürün, tedarikçiden direkt olarak müşteriye gönderilir. Bunun için ilk olarak Amazon’da mağaza açmak gelir. Amazon Amerika, Amazon Avrupa, Amazon Kanada veya Amazon Meksika gibi pazaryerlerinde Amazon satıcı hesabı açma işlemi yapmak gerekir. Amazon dropshipping için diğer bazı önemli noktalar var!

Dropshipping ile son yıllarda Amazon’da satış yapmak bayağı popüler hale geldi. Kar marjı yüksek, kolay ve başlangıç maliyeti oldukça düşük olan Amazon dropshipping ise bu popüler satış yöntemlerinden biridir. Fakat tüm bu avantajlarının yanı sıra birçok riski de barındırmaktadır. Bu yazıda sizlere  Amazon Dropshipping nedir? Amazon Dropshipping nasıl yapılır? Gibi birçok soruya cevap vermeye çalışacağız.

Amazon Dropshipping Nedir?

Amazon’da satış yapmanın yollarından bir tanesidir.

Saygın veri analiz platformları Amazon’un pazar yeri satış potansiyelini yüz milyarlarca dolar olarak ifade ediyor. Bu durum Amazon’u online satış yapan birey ve şirketlerin ilgi odağı haline getiriyor.

Dropshipping, stoksuz e-ticaret olarak da tanımlanır.

Satıcıların ürünleri stok tutmadan, perakende veya toptan bir tedarikçi üzerinden alıcıya sunduğu ve aradaki farktan kazanç sağladığı sisteme verilen addır.  Bu konsept ilk kez duyanlar için kafa karıştırıcı olsa da, aslında mantığı oldukça basittir.

Ürünü önce müşteriniz sizden satın alır, sonra siz tedarikçinizden satın alırsınız.

                En yalın anlatımı ile Amazon dropshipping, üreticisi olmak zorunda olmadığınız Amazon ürünlerinin farklı bir mağazada satışa sunulmasıdır.  Dropshipping’de ürün stoku tutulmaz ve ürün kargolaması başka bir satıcıya yaptırılmaktadır.  Örneğin bir A ürünü üreticisi olduğu firmada 1000 liraya satılıyorken,  siz bu A ürününü üretici firmadan alıp kendi mağazanızda 1500 liraya satarak kar elde edebilirsiniz.

                Amazon Dropshipping, bu işlemi Amazon pazar yerlerinde gerçekleştirmeye verilen isimdir. Bunun için bazı şart ve koşullar bulunmakta.

Amazon Dropshipping Ne Kadar Kazandırır?

Amazon dropshipping ülkeden ülkeye farklılık gösteren bir kazanç sunar. Yani örneğin Çin ile Amerika arasında dolar bazında kazanırken, ülke içinde kalmayı tercih ederseniz Türk lirası bazında kazanırsınız. Ürünü satmadan önce piyasa fiyatını iyi bilmelisiniz ve piyasa fiyatının dışında Amazon’un komisyon ücretini, vergi ve kargo ücretini de iyi hesaplamalısınız. Genelde satıcılar ürüne %30’a kadar kâr koyabiliyorlar  yani iyi bir kazanç sağlarsınız. Ortalama bir oran verecek olursak Amazon dropshipping’de %10-%20 arası kazanç sağlarsınız.

Amazon’da açtığınız mağazanızda 100.000’e kadar ürün satışı çıkarabilirsiniz. Ve bu durumun avantajlı yönü satamadığınız ürünler için zarara uğramazsınız. Çünkü stoklar sizin değil tedarikçinin elindedir ve bu sebepten dolayı stokta bekleyen ürünün maliyetinden siz sorumlu olmazsınız. Amazon dropshipping’in belki de en avantajlı yönü budur. Ve ayrıca bu işe başlarken de çok az hatta sıfır sermaye ile başlayabilirsiniz. Eğer bu işte başarılı olamazsanız bile sermaye koymadığınız için hiçbir şekilde zararda olmazsınız.

Amazon Dropshipping Yapmak İçin Şirket Kurmak Gerekir Mi?

Amazon dropshipping şirket kurmadan da mümkündür ancak gelirinizi beyan etmeniz gerekmektedir. Yıllık kazancın 20 bin TL’nin altında beyan edilmesine gerek yok diyen bazı internet siteleri bulunur.

Ancak kanunları okuduğumuz zaman, genellikle sürekli olmayan faaliyetlerden elde edilen minik paralar için beyana gerek olmadığını görüyoruz. Kısaca kanunları yerine getirdiğiniz sürece hiçbir sıkıntı olmayacaktır.

Amazon Dropshipping Avantajları

Satıcılar açısından Amazon Dropshipping’in avantajları vardır. Amazon’da satış büyük bir kitleye anında erişim sağlar. Pazarlama veya SEO hakkında ek maliyet ve zaman harcamaya gerek kalmaz.

1.Stoğa İhtiyaç Yok

Dropshipping’i bu denli yaygınlaştıran en önemli özelliği stoka ihtiyaç duyulmamasıdır. Başarısız olsanız dahi herhangi bir zararınız olmayacaktır. Ayrıca iş gücüne olan ihtiyaç da ortadan kalkmaktadır. Bu yüzden masraf ve giderleriniz stok ile çalışan işletmelere göre düşük olacaktır.

2.Karmaşık Bir Sistemi Yok

Oldukça basit bir iş modeline sahip olan dropshipping için ihtiyacınız olan yalnızca süreci iyi yönetebilmektir. Özellikle müşteri desteğinizin sağlam olması sizi daha çok ön plana çıkaracaktır.

3. Başlamak Kolaydır

Stoklu satış yöntemine göre daha pratiktir bu nedenle de başlaması oldukça kolaydır. Uzun süreçlerden geçip işin detaylarını öğrenmenize gerek yoktur. Sattığınız ürünlerin üreticileri sizin için tüm pazarlama çalışmalarını zaten yapmış olacağından size düşen yalnızca uygun fiyatlandırma ve gönderim olacaktır. Ayrıca kullanabileceğiniz onlarca dropshipping programıyla ( Jungle, Scout, Helium10, Viral Launch vb.) da ürünlerinizi hızlıca inceleyebilirsiniz.

4. Ürünler Zaten Test Edilmiş Oluyor

Zaten piyasada tutmuş ürünleri satacağınızdan büyük bir kaygı içinde olmanıza gerek kalmıyor. Kaldı ki satışa sunduğunuz ürününüz iyi satmıyor, sizin için yine bir risk barındırmıyor. Çünkü ürünün stoku için yatırım yapmadınız.

5. Başlangıç Maliyeti Düşük

Yalnızca size sipariş geldiğinde ürünü alacağınız için depo, vb. gideriniz olmayacak. Bunun yanında paketleme ve kargolama işlemi için ek bir ücret ödemenize de gerek kalmayacaktır.

6. Müşteriye Ulaşım Kolaylığı

Amazon’un hali hazırda zaten 100 milyondan fazla Prime müşterisi vardır. (Prime müşteriler hızlı kargo, ürün iadesi, müşteri desteği, vb. konularla ilgilenilmesi için Amazon’a aylık ayrı bir ücret ödemektedir.) Bunun yanında da 300 milyon kullanıcısı bulunmaktadır. Yani Amazon üzerinden satış yapmak görünürlüğünüzü müthiş derecede arttırmaktadır.

7. Düşük Reklam Giderleri

Her ne kadar Amazon’un kendisi Google aramalarda ürününüzün öne çıkması için reklam yapsa da sizde oldukça düşük ücretler karşılığında kendi reklamınızı yapabilmektesiniz.

Oldukça kolay ve mantıklı görünen Amazon Dropshipping’in maalesef ki riskleri de vardır. Peki, bu riskler nelerdir birlikte göz atalım.

Amazon Dropshipping Dezavantajları

Amazon dropshipping bir çok açıdan çok kârlı bir iştir ancak kâr olan bir işte risk de beraberinde gelir. Risk her işte olan bir problemdir. Bu işin içinde olan çoğu insana göre Amazon dropshipping’in sürdürülebilir bir iş olmaması bu işin başlıca risklerinden biridir ancak sizlere şimdi diğer büyük 2 riskten bahsedeceğiz.

1. İhlal Bildirimine Dikkat Edin

İstediğiniz her ürünü tedarikçisine sormadan satamazsınız. Her ne kadar win to win durumu olsa da (tedarikçi de sizde kazanıyor olsanız da) her tedarikçi bu prensibi doğru bulmamaktadır. İzin almadan yaptığınız satış üzerinden asıl satıcı size ihlal bildiriminde bulunabilmektedir. Bu da içeride kalan paranızı alamamanıza ve hesabınızın suspend olmasına, kapanmasına yol açmaktadır.

2. Amazon’a Dikkat Edin

Her ne kadar satış kaleminizi Amazon oluştursa da dropshipping satıcılarının şartlarını zaman zaman zorlayabilmektedir. Bu yüzden alternatif dropshipping gelir kaynaklarınızı güçlendirebilirsiniz.

Amazon Dropshipping Nedir? Dropshipping Nasıl Yapılır? Amazon’da Dropshipping Yapabilir Miyim?

                        Satış yapmak için elbette Amazon pazaryerini kullanabilirsiniz ve sipariş karşılama yönteminiz olarak stoksuz satıştan yararlanabilirsiniz. Amazon ile ilgili ücretlere karşı dikkatli olmak gerekir. Amazon’un oldukça rekabetçi bir pazar olduğunu anlamak önemlidir. Bu faktörler, müşterilerinizin ürünlerinize daha ucuz alternatifler bulması kolay olduğundan, stoksuz satışın kar marjlarının düşük olabileceği anlamına gelir. Doğru ürünlerle, Amazon üzerinden dropshipping yaparak iyi para kazanmak kesinlikle mümkün.

Dropshipping yapmadan önce, yukarıdaki avantajlar ve dezavantajlar iyi bir şekilde analiz etmelisiniz. Sahip olduğunuz girişimci profili ve e-ticaret stratejileriniz doğrultusunda bu modelin sizin için kârlı olup olmayacağını öngörebilmeniz önemlidir. Peki dropshipping nasıl yapılır?

                Amazon’da satış yapabilmek için öncelikle bir satıcı hesabınız olmalıdır. Satıcı hesapları çeşitli kurallar ve kısıtlamalara tabidir. Satıcı hesabınızı oluştururken acele etmemeli, doğru ve eksiksiz bilgi girmelisiniz.

 1. İlk aşamada mağazanızı açma onay sürecinde bir pasaport veya ehliyete ihtiyacınız var. Bazı bölgelerde yeni kimlik kartı ile de açılabiliyor.
 2. Kazancınızı tahsil etmek içinse Amerika’da bir banka hesabınızın olması gerekiyor. Bunu da Payoneer’de ücretsiz USD veya CAD hesabı edinerek sağlayabilirsiniz.
 3. Amazon mağazanızın aylık ücretini ödemek için kredi kartına ihtiyacınız olacak. Her ne kadar açtığınız USD/CAD hesabınız aktif olduğunda ücret artık oradan tahsil edilecek olsa da Amazon, olası bir durumu engellemek için kredi kartınızın daima aktif kalmasını isteyecektir.
 4. Adresinizi teyit etmek için Amazon’a girdiğiniz adresle uyumlu bir banka hesabı veya kredi kartı ekstresi gerekmekte. (İngilizce olması isteniyor.)

Artık Amazon mağazanızı açabilirsiniz. Peki, bitti mi? Hayır.

Kısa

 • Mağazanızı açarken ilk yapmanız gereken hangi Amazon ülkesinde olacağınızı seçmektir. Şayet bireysel hesap açıyorsanız; Singapur, Birleşik Arap Emirlikleri, Avustralya ve Japonya’yı seçebilirsiniz. Fakat şirketiniz varsa Avrupa veya Kuzey Amerika’yı seçebilirsiniz.
 • Bireysel mağaza açarken tüm bilgilerinizi eksiksiz ve doğru girmeniz gerekmektedir.
 • Tüm bilgileriniz kontrol edildikten sonra hesabınız aktif hale gelecektir. Bu işlem genelde birkaç gün sürmektedir.
 • Kişisel bilgilerinizi girdikten sonra mağazanıza isim seçmeniz gerekmekte. Profesyonel görünmesi için Türkçe karakter kullanmamaya dikkat edebilirsiniz.
 • Hesabınızı açtığınızda kişisel adresiniz Türkiye olsa da gönderi adresiniz farklı olabilir. Adresinize iş modelinize göre karar verebilirsiniz.
 • Gönderi adresinizi ayarladıktan sonra gönderi şablonunu ayarlamanız gerekmekte. Hızlı gönderi “Expedited Shipping ve Two Day “ gönderi seçeneklerini pasif yapmalısınız.
 • Gönderi ücreti yine aynı sayfadan düzenlenmekte.
 • Gönderi adresinizi aynı zamanda iade adresi olarak da kullanabilirsiniz. Zaten iade adresine ihtiyacınız olmayacak.

Orta

 • Daha sonraki aşama ise tahsilat ayarlarıdır. İstenilen tüm bilgiler açmış olduğunuz Payoneer’da bulunmaktadır.
 • Mağaza logonuzu tasarlamanız gerekmekte. Her ne kadar başlangıçta şart olmasa da her şeyin dört dörtlük ilerlemesi ve Amazon’da pozitif bir etki bırakabilmek için olmasında fayda vardır.
 • Sırada ise Amazon’dan mağazanıza ürün seçmek geliyor. Bu hususta ürün seçerken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var ki onlar;
 • Ürün kilitli kategorilerde olmamalı,
 • Marka ihlali teşkil etmemeli,
 • Mağazanızın olduğu ülkeye gönderimi olmalıdır.
 • Milyonlarca ürün içinde en doğrusunu bulabilmek tabi ki yazılımın işi. Belirli yazılımlar ile belirttiğiniz kriterlere uygun ürünler listelenebilmekte.
 • Daha sonra seçmiş olduğunuz ürünü mağazanıza yüklemeniz gerekmekte. Bu hususta dosya içinde mutlaka bulunması gereken bazı bilgiler mevcuttur. Bunlar;
  • Ürün stok kodu
  • ASIN kodu
  • Fiyat
  • Stok adedi
 • Ürünleriniz listelendikten sonra satışa hazır hale gelmektedir. Satış olduğunda anında haberdar olmak içinse tüm uyarıları açmanızda fayda var.

Son

 • Sipariş aldıktan sonra ise izlemeniz gereken bazı adımlar mevcut. Bunlar;
 • Satılan ürününüzün ASIN kodunu Amazon’da aratın.
 • Satılan ürünü ne kadar zamanda göndereceğinizi söylediyseniz buna uygun zamanda gönderen satıcıdan ürünü sipariş verin.
 • Sipariş verirken müşterinizin bilgilerini doğru yazmaya özen gösterin. (Hediye seçeneğini seçin ki asıl fiyat müşterinize gözükmesin.)
 • Satıcı hesabınıza gidip gönderiyi onaylayın.
 • Eğer iade alırsanız da izlemeniz gereken yol oldukça basit.
 • Müşteri hangi şikayet ile iade talebi oluşturduysa siz de aynısını aldığınız yere iletin.
 • İade adresi olarak iade dokümanının adresini yazın.
 • Müşterinin gönderisi ulaştığında size bilgisi ulaşıyor. Siz de müşteriye iadesini yapmış oluyorsunuz.
 • Ürünleri yükledikten sonra bilgilerin ve ürünün güncel olmasına özen gösterin.

SIK SIK ANALİZ YAPIN

Amazon dropshipping modelinde işletmenizin performansını sık sık analiz edin. Envanter, lojistik, müşteri memnuniyeti vb. süreçlerin doğru bir şekilde ilerlediğinden emin olun. Tüm bu süreçleri yerine getirirken tedarikçinizle iletişim halinde olmanız büyük bir önem taşır. Bu bakımdan iletişiminizi her zaman makul bir seviye ve acil durumlarda hızlı ulaşılabilir bir durumda tutmaya özen gösterin.

DROPSHİPPİNG İLE E-TİCARET FİKRİNİZİ HAYATA GEÇİREBİLİRSİNİZ

Dürüst ve doğru kişiler ile yapılan dropshipping, her zaman işletmelerin hedeflerine ulaşmalarına fırsat verebilir. Riskleri ve sürdürülebilirliği tartışılan Amazon dropshipping, şu anda en makul ve kolay iş modellerinden biridir.

Her şeyden önce piyasa analizi ve müşteri beklentilerine cevap vermek, dropshipping ile kazanç sağlamanın en önemli adımları arasındadır. Tüm bu adımlarla yalnız başınıza uğraşmak zorunda değilsiniz. Günümüzün önemli iş modelleri arasında yer alan bu model ile siz de satış yapmak ve önemli gelir elde etmek için Whatsapp üzerinden 7/24 bize ulaşarak Amazon Dropshipping hakkında destek alabilirsiniz. Mağaza kurulumunuzu gerçekleştirip ilk siparişlerinizi birlikte alabiliriz.

Amazon Dropshipping Nedir?

Son yıllarda Amazon’da satış yapmak oldukça popüler hale geldi. Kar marjı yüksek, kolay ve başlangıç maliyeti oldukça düşük olan Amazon dropshipping ise bu popüler satış yöntemlerinden biridir.

Amazon Dropshipping Avantajları Nelerdir?

Amazon Dropshipping, kendi web siteniz üzerinden yaptığınız dropshippingden daha avantajlıdır.

Amazon Dropshipping Dezavantajları Nelerdir?

Eğer sürdürülebilir bir satış ağı oluşturmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken belli başlı şeyler vardır.

Amazon Dropshipping Nasıl Yapılır?

Amazon Dropshipping stoksuz e-ticarettir. Hedef ülkenizi seçip mağazanızı açarak satışa başlayabilirsiniz.

İstediğiniz birçok Amazon ülkesinde, bireysel mağaza açabildiğiniz ve giriş bariyeri en düşük modellerden biri olan Amazon dropshipping nasıl yapılır? yazımızda sizler için elimizden geldiğince bilgi vermeye çalıştık daha fazlası için iletişime geçebilirsiniz.

Amazon danışmanlığımızdan faydalanmak için ->