/

22 Ağustos 2022

Amazon Dropshipping Politikası Suspendi Nedir?

amazon dropshipping politikası suspendi nedir

Amazon Dropshipping Politikası Suspendi Nedir sorusuna şöyle başlayalım. Amazon, genel itibari ile bir e-ticaret platformu olmasının yanında satıcılar tarafından dropshipping yapılarak da e-ticaretin yapıldığı bir platformdur. Ancak amazon kendi iç dinamikleri gereğince dropshipping yaparken bunu engellemese de kendi içinde izin vermeyi sevmediği bazı durumlar bulunmaktadır. Bu durumlardan birini tespit ettiklerinde de bazı satıcılar Dropshipping Politikası Suspendi ile cezalandırılabiliyor. Bu durumlardan en büyük olanı ise yabancı platformların ürünlerini satmak. Nasıl yani derseniz:

 

Amazon Dropshipping Politikası Suspendi Sebepleri Nelerdir?

1-) Herhangi bir ürün Alibaba, Aliexpress veya Amazon haricinde herhangi bir e-ticaret platformundan alındığında ve bu ürün amazonda dropshipping yapıldığında amazon bu durumu tespit ederek ceza veriyor. Niçin mi tabi ki de kendi kanalındaki ürünlerin alınmaması ve gidip başka e-ticaret  platformuna para kazandırıldığı için.

2-) Amazon Dropshipping’e izin vermiyor mu? Bu soruya size bir bilgi vererek cevaplayacağım Kanada olması gerekiyor, en çok satış yapan 10 mağazadan 3 ü dropshipping yapanlara ait, sizce amazon bu kadar büyük bir iş hacmini yitirmek ister mi? Genellikle bu suspendi yiyen satıcılar zaten başka kanallardan dolayı suspend yer. Yani amazondan al amazonda sat, eğer başın derde girsin istemiyorsan.

3-) Siz müşteri olsanız, amazondan aldığınız bir kutu başka bir marka ibaresi bulundursa ne hissedersiniz? İnsan ister istemez bu durumu yanlış anlayabilir, bu sebeple bilindik ve güvenilir kanallardan devam etmek mantıklı.

 

Dropshipping Politikası Suspendi Çözümü Nedir?

Peki diyelim ki burada olan veya olmayan bir sebeple suspend yediniz. Ne yapacaksınız? Profesyonel Suspend Çözüm hizmeti alacaksınız. Merak etmeyin MZN Danışmanlık sizin yanınızda. Elimizden gelen her türlü suspend politikasını çözmek için ekibimiz sizinle sürekli irtibatta olacaktır.

 

 

Nasıl Çözeriz?

Amazon, müşteri güvenini korumak için satıcılara odaklanan birçok kural koymuştur. Küresel e-ticaretin amiral gemisi bu şekilde online tüketicilerin haklarını korumaya odaklanmıştır. Peki, Amazon Suspend ya da Amazon hesabı askıya alma işlemi gerçekleştiğinde neler yapılmalıdır? Amazon Suspend nasıl çözülür?

Panik yapmayın: Amazon Suspend durumunda her şeyden önce panik yapılmamalıdır; çünkü bu çözümsüz bir sorun değildir. Bu duruma tepki göstermek süreci uzatmaktan başka işe yaramayacaktır. Amazon askıya alma işleminden sonra Amazon’da tekrar satış yapmak için sakince süreci anlamak ve adım adım ilerlemek önemlidir.

Bilgi toplayın: Amazon Suspend temelde bir cezadır! Bu cezaya maruz kaldıysanız Amazon’a itiraz etmeden önce askıya alma işleminin neden gerçekleştiği ile ilgili tüm bilgileri toplamak gerekir. Amazon nezdinde bir hata yapıldığını kabul etmek değerlidir. Bu hatayı düzeltmek için çaba göstermek süreci kolaylaştıracaktır. Amazon’a tekrar aynı durumdan nasıl kaçınacağınızı anlatmak gerekir. Bunun içinde satıcı hesabının neden askıya alındığını anlamak çok önemlidir.

Eylem planı yapın: Amazon Suspend sorununu çözmek için bir eylem planı hazırlamalısınız. Bu plan, uzmanlık isteyen bir konudur. Bu sebeple alanında uzman danışmanlardan destek alabilirsiniz. İnternette bulunan bilgileri, planları kopyalayarak Amazon’a itiraz etmenin faydası olmayacaktır. Eylem planı, satıcı hesabına özgü olmalıdır. Amazon askıya alma işleminin bazı ayrıntılarına atıfta bulunarak, aynı hatanın tekrarlanmaması için net olarak ne yapacağınızı özetlemeniz gerekir.

Doğru adım atın: Eylem planı hazırlamak ve Amazon hesabını eski haline getirmek için yeterli olmama ihtimali vardır. Bunun için doğru adım atmak, planı doğru yapılandırmak önemlidir. Planda bir giriş paragrafının ardından sorunun sebepleri açıklamalı, tekrarlardan kaçınmalı, bundan sonra süreçte yapacağınız işlem adımlarını anlatmalı ve bir kapanış cümlesi eklemelisiniz. Fazla açıklamalar, uzun soluklu paragraflar gereksizdir; eylem planı kısa ve öz olmalıdır.

Doğru yere itiraz edin: 

Amazon Suspend itiraz başvurusunu doğru yere yapmalısınız. İtiraz başvurusu için şu adımlar izlemelisiniz:

  • Seller Central’da yer alan “Performans” menüsünden “Performans Bildirimleri” alanını seçin.
  • Hesabınıza ilişkin askıya alma bildirimini bulun.
  • Sırasıyla; “İtiraz Et” ve “Karara İtiraz Et” butonlarına tıklayın.
  • Açılan forma, eylem planı ayrıntılarını ekleyin.
  • Herhangi bir durum için size ulaşabilecekleri bir telefon numarası ekleyin.
  • Ardından “İtirazı Gönder” butonuna tıklayın.

Suspend itirazı, incelenmek üzere “Satıcı Performansı” birimine gönderilecektir. Askıya Alma itirazı başvurusuna 48 saat içinde cevap vereceklerdir.!

 

Bu konular hakkında daha detaylı bilgi ve danışmanlık için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

[youtube]sN6tG70ZfvM[/youtube]