/

23 Ekim 2022

Amazon Fikri Mülkiyet İhlali Nedir?

Amazon fikri mülkiyet ihlali nedir yazımıza genel fikri mülkiyet ihlali bilgileri ile başlayabiliriz. Amazon, müşterilerine dünyanın en geniş ürün yelpazesini ve olağanüstü bir müşteri deneyimi sunmayı taahhüt eder. Amazon, markaların veya diğer hak sahiplerinin fikri mülkiyet haklarını ihlal eden reklamlara izin vermez.

Bu sayfada, Amazon’da satış yaparken ortaya çıkabilecek fikri mülkiyet hakları ve genel fikri mülkiyet sorunları hakkında bilgi sağlar. Bu bilgiler yasal tavsiye değildir. Kendinizin veya başkalarının fikri mülkiyet haklarıyla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, MZN Danışmanlığa danışabilirsiniz.

Telif Hakkı

 • Telif Hakkı Nedir?

Telif Hakkı; Videolar, filmler, şarkılar, kitaplar, müzikaller, video oyunları, tablolar gibi özgün eserleri, teknolojinin ürettiği eserleri (örneğin bilgisayar programları) korur. Genel olarak, telif hakkı yasasının amacı, kamu yararına özgün çalışmaların yaratılmasını teşvik etmektir. Telif hakkı korumasına hak kazanmak için orijinal eserler bir yazar tarafından oluşturulmalı ve bir miktar yaratıcılığa sahip olmalıdır.

Türk telif hakları yasasına göre; Ürünlerin izinsiz kopyalanması, orijinal eserlerin kullanılması ve Türkiye dışından izinsiz olarak ithal edilmesi yasaktır.

 • Ürün detay sayfasında kullandığım bir veya daha fazla görselin telif hakkına tabi olup olmadığını nasıl anlarım?

Orijinal bir çalışmanın telif hakkı sahibi genellikle onu oluşturan kişidir. Ürününüzün fotoğrafını çekerseniz, genellikle çektiğiniz fotoğraf için telif hakkı koruması alırsınız ve bu fotoğrafı ürünü satmak için ürün detay sayfanızda kullanabilirsiniz. Ancak başka birinin web sitesinde bir fotoğraf bulursanız, diğer kişinin izni olmadan ürün detay sayfasına yüklememelisiniz.

 • Sattığım ürünün telif hakkına sahip olup olmadığımı nasıl anlarım?

Sattığınız ürünlerin herhangi bir telif hakkını ihlal etmediğinden emin olmanız önemlidir. Aksi takdirde satış hakkınızı kaybetme ve olası hukuki sonuçlarla karşılaşma riskiniz vardır.

Telif hakkı sahibinin iznine sahipseniz veya kullanımınız bir yangın söndürme politikasıyla korunuyorsa, başka birinin telif hakkıyla korunan çalışmasını Amazon’da satabilirsiniz. Tükenme İlkeleri uyarınca, yasal olarak satın alınan orijinal bir fiziksel ürün (kitap veya CD vb.) genellikle telif hakkı sahibinin izni olmadan yeniden satılabilir. Ancak, Türkiye’de bu ilke, söz konusu somut ürünün Türkiye’de ilk kez satılmış olması veya daha önce ülkede dağıtılmış olması ve telif hakkı sahibinin dağıtım haklarını kullanması halinde geçerlidir.

amazon fikri mülkiyet ihlali

Ticari Marka

 • Ticari Marka Nedir?

Ticari Markalar; bir şirketin ürünlerini veya hizmetlerini tanımlamak ve bunları diğer şirketlerin ürün veya hizmetlerinden ayırt etmek için kullandığı bir kelime, sembol veya tasarım veya bunların bir kombinasyonu (örneğin bir marka adı veya logo). Diğer bir deyişle; Ticari marka, mal veya hizmetlerin menşeinin bir göstergesidir. Genel olarak, ticari marka kanunu, müşteriler arasında mal veya hizmetlerin menşei konusunda kafa karışıklığını önlemeyi amaçlar.

 • Marka koruması ne için?

Ticari marka yasaları, özellikle müşterilerin tedarikçinin kim olduğu, bu tür ürün veya hizmetleri desteklediği veya bunlarla bağlantılı olduğu konusunda kafasının karışması riski varsa, genellikle mal ve hizmet satıcılarını ticari markalarına yetkisiz üçüncü şahıslar tarafından el konulmasına karşı korur.

 • Amazon’da ne tür markalar var?

Ticari Markalar, genellikle Amazon ürün detay sayfalarında listelenen ürün adları ve markalar olarak görüntülenir. Örneğin, aşağıda gösterilen ürün detay sayfasının marka adı bölümünde “Pinzon” markası görünür. “Pinzon” markasını ayrıca ürün detay sayfasının (“Pinzon Nevresim Takımı – King, Sage”) ürün ismi kısmında da bulabilirsiniz.

 • Markayı kullanmak için yine de hak sahibinin iznine ihtiyacım var mı?

Ticari markaya sahip olmamanız, telif hakkı sahibinin çalışmasını satamayacağınız anlamına gelmez. Ürün orijinal ise ve paralel ithalat değilse, ürünü pazarlamak için ticari markayı kullanabilirsiniz.

 • Bir satıcı olarak, başkasının markasını ne zaman kullanabilirim?

Bir satıcı, aşağıdaki durumlarda genellikle bir başkasının ticari markasını kullanabilir:

 1. Bir satıcı orijinal ürünler sattığında, bu orijinal ürünleri tanımlamak için marka adını kullanabilir. Örneğin, orijinal bir ürünü “Pinzon” olarak listeleyen bir satıcı, ticari markayı orijinal ürüne atıfta bulunmak için kullandıkları için Pinzon ticari markasının sahibini ihlal etmeyecektir.
 2. Bir marka sözcüğünü olağan sözlük anlamında kullanırken.
 3. Bir ürünün markalı bir ürünle uyumlu olduğunu özellikle belirttiğinizde.
 • Amazon’da satış yaptığımda ticari marka yasasını ihlal (amazon fikri mülkiyet ihlali) etmediğimden nasıl emin olabilirim?

Sattığınız ürünlerin ve reklamlarınızın ticari markaları ihlal etmediğinden emin olmanız önemlidir. Aksi şekilde satış hakkınızı kaybetme ve olası hukuki sonuçlarla karşılaşma riskiniz vardır. Amazon’da ürün satmaya karar verirken kendinize şu soruları sorun:

 1. Sattığım ürünler saygın bir distribütörden mi?
 2. Bu ürünleri nasıl edinebilirim ve istendiğinde orijinal olduklarını kanıtlayabilir miyim?
 3. Bu ürünleri açıklama şeklim müşteride kafa karışıklığına neden olacak mı?
 4. Marka adını veya ticari markayı, benzerlik yerine (izin verilmez) uyumluluğu (genellikle izin verilir) açıklamak için kafa karıştırıcı olmayan ve doğru şekilde kullandım mı?

Amazon Fikrî Mülkiyet İhlaline dair birden fazla uyarı aldıysam ne yapmalıyım?

Fikrî mülkiyet ihlaline dair birden fazla uyarma aldıysanız ve özgün mamüller sattığınızı düşünüyorsanız Seller Central hesabınızdan aşağıdaki detayları göndererek itiraz edin:

İhlalde bulunmuş olduğu iddia edilen ASIN’lerin sıralaması ve aşağıdakilerden minimum biri:

Ürünlerinizin orijinalliğini kanıtlayan faturalar ya da

Ürünün orijinalliğini yayınlayan sipariş numaraları ya da

Hak sahibinden alınmış (iletilmiş bir e-posta olmayan) bir yetki belgesi

Hesabım askıya alınmışsa ne yapmalıyım?

Hesabınız, hak sahiplerinin ürünlerinize ya da içeriğinize karşı fikrî iyelik ihlali bildirimleri göndermesi kararı askıya alınmışsa bizlere aşağıdaki detayları içeren uygulanabilir bir fiil planı sunabilirsiniz:

İhlalde bulunmuş olduğu iddia edilen ürünleri satma ve/ya da ihlalde bulunmuş olduğu iddia edilen içinde ne olduğu yükleme gerekçeleriniz

Artık ihlalde bulunmadığınızdan güvenli olmak için attığınız adımlar

Gelecekteki ihlalleri iyi mi önleyeceğinize ait bilgiler

Konuyla alakalı her tür ek malumat

Eylem planınızı hesap gösterge paneliniz vesilesiyle göndermeli ya da aldığınız hesap askıya alma bildirimini yanıtlamalısınız. Eylem planınızı değerlendirip hesabınızın eski durumuna getirilip getirilemeyeceğini belirleriz. Amazon’un müsait koşullarda, ihlali tekrarlayan kişilerin hesaplarını kapattığını unutmayın.

Amazon Fikri Mülkiyet İhlali Bildirimi

Ticari markanın yasal sahibiyseniz, ticari markanızı Amazon Ticari Marka Kaydı’na kaydettirme seçeneğiniz olabilir. Amazon Ticari Marka Tescili; Tescilli görsel ve metin arama gibi güçlü araçlarla birlikte, şüpheli ihlalleri işaretlemek için tahmine dayalı otomasyon sağlar ve marka adınızla listelenen ürünler üzerinde size daha fazla yetki verir.

Amazon İhlal Bildirimi Formu Hakkında

Amazon İhlal Bildirim Formu, fikri mülkiyet hakları sahipleri ve temsilcileri tarafından, telif hakkı ve ticari marka sorunları gibi fikri mülkiyet hakları ihlali iddialarını Amazon’a bildirmek için kullanılır. Fikri mülkiyet sahibi veya temsilcisi değilseniz, amazon bu form aracılığıyla gönderilen talepleri işleme koyamaz.

 • Satıcılar uygunsuz listelemeleri, diğer satıcıları, politika ihlallerini ve daha fazlasını bildirebilir. Bu durumları bildirmek için amazon’un iletişim formunu kullanabilirsiniz.
 • Alıcılar, siparişlerle ilgili sorunları, satıcı politikalarının ihlallerini ve daha fazlasını bildirir. Bunları bildirmek için amazon’un iletişim formunu kullanabilirsiniz.

Sözleşmenin uygulanmaması

Ayrıntılar ve resim sahipliği kısıtlamaları:

Bir ayrıntı sayfası oluşturulduktan sonra, Amazon.com’da kalıcı bir kategori sayfası haline gelir ve içerik oluşturucuların envanterlerini kullanmalarının ötesinde varlığını sürdürür. Ayrıca, ayrıntılar sayfasında telif hakkıyla korunan görsellerinizi yayınladığınızda, Amazon’a ve bağlı şirketlerine, belgede tüm izinleri herkese açık olarak göstermeleri için münhasır olmayan, dünya çapında, telifsiz, daimî, geri alınamaz bir hak vermiş olursunuz.

Diğer satıcılar, oluşturduğunuz veya telif hakkıyla korunan resimlerinizi eklediğiniz sayfalara göre kendi indirimli ürünlerini listeleyebilir. Ancak, satıcıların yalnızca ürünleriyle tamamen alakalı ayrıntı sayfalarına kaydolmalarını şart koşar. Bir satıcının ürünüyle tam olarak eşleşmeyen ayrıntı sayfalarına dayalı listeleme yaptığını düşünüyorsanız, amazonun doğrudan iletişim formunu kullanarak bir ihlali bildirebilirsiniz.

Münhasır veya Seçmeli Dağıtım:

Amazon, üreticilerin ürünleri için münhasır dağıtım anlaşmaları yapma haklarına saygı duyar. Ancak bu anlaşmaların ihlali fikri mülkiyet ihlali oluşturmaz. Bu anlaşmaların uygulanması üreticilere ve perakendecilerine ait olduğundan, Amazon’un yaptırım faaliyetlerinde bulunması uygun olmayacaktır.