/

3 Aralık 2022

Amazon Hesap Sağlığı Güncellemesi

amazon hesap sağlığı

Amazon hesap sağlığı hakkında derin konulara girmeden önce kısa bilgiler ile başlayalım. Son zamanlarda gerek ülkemiz gerek tüm dünyada pek çok kişinin gündemini meşgul eden konulardan biri e-ticarettir. Büyük ihtimalle siz de en az bir kez sosyal medyada gezinirken e-ticaret hakkında ilgi çekici videolar ile karşılaşmış, ben de yapmalıyım diye aklınızdan geçirmişsindir.

Peki neredeyse her gün sayıları artan ve sosyal mecralarda karşımıza çıkan e-ticaret yapan insanlar bir aldatmacadan mı ibaret yoksa anlatılanlar doğruları yansıtıyor mu?

Günümüzde pek çok insan, e-ticaret yaparak para kazanmakta. Sık sık karşımıza çıkan e-ticaret başarı öyküleri en çok da kazanılan miktarların büyüklüğüne dikkat çekiyorlar.

E-ticaret konulu paylaşımlarda en çok dikkatinizi çeken markaların başında muhtemelen Amazon geliyordur.

Amazon, dünya genelinde en fazla kullanıcıya, en büyük ciroya ve ürün hacmine sahip e-ticaret platformu konumundadır. Bu sebep ile e-ticaret yapmak isteyen kullanıcıların ilk durağı Amazon’dur.

Daha önceki bir yazımızda Amazon satıcı hesabı oluşturmaktan bahsetmiştik. O yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Bugün, satış kariyerinizin devamı için hayati önem taşıyan Amazon hesap sağlığı hakkında konuşacağız.

Gelin son birkaç haftada pek çok Amazon satıcısının güncelleme yapması gereken Amazon hesap sağlığı ne demek buna bakalım.

Amazon hesap sağlığı nedir?

Amazon hesap sağlığı, Amazon satıcı hesabınızın genel performansını yansıtır. Satıcı hesabınızın şirket politikalarına ve hedeflerine uygunluğunu takip eden Amazon hesap sağlığı, üzerine eğilmeniz gereken önemli bir konudur.

Hesap sağlığınızı etkileyen şirket politikalarını, bu politikalardaki eksik noktalarınızı satıcı merkezindeki performans kısmından inceleyebilirsiniz.

Bu kısımda ön plana çıkarılan politikalar, diğerlerinin önemli olmadığını göstermez. Amazon’un size bazı konuları daha önemli göstermesinin sebebi, o konulardaki hataların daha büyük sonuçlara yol açmasıdır.

Sektöründe lider konumda olan Amazon’un bu noktaya gelmesinin temel sebebi uyguladıkları müşteri yanlısı politikalardır. Müşterilerinin güvenilirliklerini, memnuniyetlerini geliştirmek için satıcılarını sık sık denetleyen Amazon bu konuda oldukça katıdır.

Özellikle son birkaç haftadır Amerika ve Kanada hesaplarında daha çok karşımıza çıkan Amazon’un satıcılarından hesap sağlığı güncellemesi istemesi durumu konunun önemini bize göstermektedir.

Bu nedenle sık sık hesap sağlığı incelemesi yapmalı ve size verilen uyarılar doğrultusunda güncellemeler gerçekleştirmelisiniz.

Amazon hesap sağlığı, puan sistemini esas almaktadır.

Bu puan sisteminde sahip olacağınız aralık 0-1000 puan olacaktır.

Hesap açılışınızın ardından 200 puana sahip olduğunuz bu sistemde zamanla çıkış ve inişler yaşarsınız. Yaptığınız Amazon politikalarına ayrı düşen hareketler sonucu aldığınız ihlaller bu puanda 2-8 birimlik bir düşüşe yol açmaktadır. Aynı zamanda hatasız satışlarınız sonucu puanlarınıza yenisi eklenir.

Ne zaman endişelenmeliyim?

Amazon hesap sağlığınız için endişelenmeniz gereken bir sınır vardır. Satışlarınızdaki Amazon şirket politikalarına uygun olmayan davranışlar sebebiyle azalan puanlarınız 100’ün altına düşmüşse, işler sizin için iyi gitmiyordur.

100 puana düşen Amazon hesap sağlığınızın tekrar yükselmesi için 3-7 gün içerisinde size bildirilen eksik konulardaki iyileştirmeleri yapmanız gerekmektedir.

Aksi durumda Amazon, size göndereceği suspend ile satıcı hesabınızı inaktif duruma

geçirecektir.

amazon hesap sağlığı
amazon hesap sağlığı

Amazon hesap sağlığı kriterleri nelerdir?

Amazon hesap sağlığı sürecinde şirketin dikkat ettiği bazı kriterler şunlardır.

  • Kusurlu sipariş oranı

Kusurlu Sipariş Oranı (ODR), son 60 gün içinde müşterilerinizde garanti edilen ürün ve hizmetlerin memnuniyetini ve doğruluğunu inceler. Amazon hesap sağlığı bağlamında tatmin edici bir ODR’ye sahip olmak için tüm satışlarınızda &1’den daha az kusurlu siparişinizin olması gerekir. Bir siparişin kusurlu olması negatif geri bildirim ve kredi kartı ibraz sorunları gibi konular içerir.

  • Sipariş iptal oranı

Bu durum, yalnızca 7 günlük zaman dilimlerinde satıcı tarafından iptal edilen siparişlerin yüzdesi için geçerlidir. Örneğin, bir müşteri bekleyen bir siparişi iptal ederse, İptal Oranınız (CR) etkilenmez. Amazon hesap sağlığı söz konusu ise, bu ölçüm %2,5’in altında tutulmalıdır.

  • Sevkiyat gecikmesi oranı

10 günlük veya 30 günlük bir zaman diliminde ölçülen Geç Sevk Oranı (LDR), tahmini sevk tarihinden sonra kaç siparişin (toplam siparişlerin yüzdesi olarak) gönderinin onayının gönderildiğini ifade eder. Amazon hesap sağlığı için LDR oranınızın %4’ün altında olması gerekiyor, aksi takdirde bir uyarı veya askıya alma ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

  • İade memnuniyet oranı

Bu ölçüm, bir müşterinin iade deneyiminden ne kadar memnun olduğuyla ilgilidir. Amazon hesap sağlığı için %10’un altında olması gereken İade Memnuniyetsizliği Oranı (RDR), şu gibi durumlarda artabilir: Olumsuz geri bildirim alma, iade talebine 48 saat içinde yanıt verme (Geç Yanıt Oranı) veya iade talebini yanlış bir şekilde reddetme (Geçersiz Red Oranı)

  • Fatura kusur oranı

Haziran 2020’de Amazon, Fatura Kusurlu Oranı adlı yeni bir performans metriği tanıttı. Bu metrik, satıcıların, vergi ve muhasebe amaçlarıyla fatura veya makbuz isteyen Amazon Business müşterilerine sunduğu faturalandırma deneyimini izlemelerine yardımcı olur. Fatura kusur oranı, İndirilebilir bir KDV faturası (veya makbuzu) sağlamadığınız Amazon Business müşterileri tarafından verilen siparişlerin oranıdır. Amazon hesap sağlığı için, satıcıların Fatura Kusur Oranını %5’in altında olması önerilir.

  • Amazon hesap sağlığı durumu

Daha önce de bahsettiğimiz gibi Amazon müşteri deneyimi için satıcılarının hesap hareketlerini sık sık denetler. Bu denetlemeler neticesinde satıcı hesap sağlık durumunuz 3 farklı aşamaya sahip olacaktır. 

Aktif: Bu durumda her şey normaldir ve satışlarınıza olduğu gibi devam ederisin. Ödemeleriniz de normal programda olduğu gibi olacaktır. Fazla endişelenmenizi gerektirmeyen bir diğer aşama ise inceleniyordur.

İnceleniyor: Bu aşamada hala satış yapabiliyorsunuz. Ancak, Amazon hesabınızı inceleyene kadar para geçici olarak tutulacaktır. Bu, hesabınızda bazı denetlemelerin gerçekleştiğini, bir takım problemler çıkabileceğini göstermektedir. Ancak diğer ikisi kadar zararsız görünmeyen bir statü daha var.

Askıya alındı aşamasındaysanız bazı şeyler sizin için yolunda değildir . Amazon satış hesabınızın satış yapmasına izin vermiyor olacaktır. Ayrıca, fonlarınıza geçici olarak el koyulur. Satışlarınızdaki Amazon politikaları ile uyuşmayan durumların sıklığı ve düzeltilmemesi sonucu hesap sağlığı durumunuz askıya geçecektir.

Kötü senaryoda, hesabınızın askıya alınması durumunda aklınıza ilk gelecek aksiyon yeni bir hesap açmak olabilir. Peki neden bu düşünceden hızla sıyrılmalısınız?

Amazon’da Yeni Hesap Açmak

Pek çok satıcı, Amazon’un fark etmeyeceğini düşünerek yeni bir hesap üzerinden satışlarına devam etmeyi planlamaktadır. Şirket, satıcılar üzerinde çok gelişmiş algoritmalar kullanmaktadır. Bu sebeple askıya alınmış bir hesabınız varken yeni bir hesap açıp satış yapmak sandığınız kadar görünmez olmanızı sağlamayacaktır.

Aksine, böyle bir durumda yaptığınız hatalı hareket askıdaki satıcı hesabınızın aktif hale döndürülmesini yokuşa sürecektir.

Amazon hesap sağlığınızı nasıl kontrol edebilirsiniz?

Hesap Sağlığı sayfasına erişmek için satıcı merkezindeki performans menüsü’nü açmalı ve hesap sağlığı’nı seçmelisiniz. Seller Central > Performans Menüsü > Hesap Sağlığı. Hesap Sağlığı sayfasında, Amazon’un performans hedeflerine ve politikalarına uyma konusunda ne kadar başarılı olduğunuza dair genel bir değerlendirmeye erişebilirsiniz.

Hesap sağlığı değişimi sürecinde karşınıza çıkacak en temel kavramlardan biri suspend olacaktır.

Amazon suspend

Suspend, Türkçeye askıya almak, durdurmak olarak çevrilmektedir. Türkçe çevirisinden de anlayabileceğimiz gibi, satıcılarının yaptıkları hatalı hareketler sonrası Amazon tarafından satıcıya verilen ceza ve uyarılardır. Amazon, hatalı hareketleri sonucu suspend edilen satıcılarından hatalarını düzeltmelerini ister. Aksi taktirde hesabı kapatılabilen satıcılar, bazı durumlarda satışlarından elde ettikleri gelirlere de erişimlerini kaybedebilmekteler.

Suspend hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için buradaki Amazon suspend yazımızı inceleyebilirsiniz.

Amazon hesap sağlığı hakkında sık sorulan sorular

               Amazon hesabımı nasıl sağlıklı tutarım?

                              Amazon hesabınızı sağlıklı tutmak için sık sık Amazon şirket politikalarını incelemeniz ve ihlallerinizi incelemeniz çok önemlidir.

               Amazon ihlalleri ne kadar sürer?

                              Politika ihlalleri 180 gün sonra hesap sağlığınızdan silinir.

               Amazon hesap sağlığıma nasıl erişirim?

                              Hesap Sağlığı sayfasına erişmek için Performans Menüsü’nü açmalı ve Hesap Sağlığı’nı seçmelisiniz. Hesap Sağlığı sayfasında, Amazon’un performans hedeflerine ve politikalarına uyma konusunda ne kadar başarılı olduğunuza dair bir genel bakışa erişebilirsiniz.

Bu yazımızda siz değerli okuyucularımız için amazon hesap sağlığı hakkında detaylı bilgiler sunduk. Eğer siz de hesap sağlığı hakkında daha fazla bilgi istiyorsanız MZN Danışmanlık ekibine ulaşabilir ve yardım alabilirsiniz.