/

23 Ekim 2022

Amazon Suspend Türleri Neler?

Amazon suspend türleri nelerdir başlıklı yazımıza başlamadan önce şu konulara değinmek istiyoruz. Son yıllarda ülkemizde de oldukça popüler hale gelen e-ticaret, birçok kişinin gündemini meşgul eder durumda. Önceleri kısıtlı bilinirlik ve pazara sahip iken gün geçtikçe pazar sayısını ve ulaştığı insan miktarını artırması ile kullanıcıları hızla yükselen e-ticaret, aynı zamanda pek çok yeni girişimci için de fırsatlar doğurmakta. İlk zamanlarında fazla önem ve ciddiyet gösterilmeyen bu konu, internet üzerinden satış yaparak para kazanan insanların sayısının git gide artması ile fazlasıyla dikkat çeker hale geldi.

Dropshipping

E-ticaret, klasik bir satıcı olmak isterseniz sizin için fiziksel ticarete benzer gereksinimler çıkaracaktır. Ancak alışverişlerin internet üzerinden gerçekleştirilmesi ile meydana çıkan yeni bir meslek olan ‘dropshipping’ sizin için işleri oldukça kolaylaştırmakta. Basit bir anlatım ile stoksuz ticaret anlamına gelen dropshippingde, satıcı stok tutma, üretme, paketleme ve kargolama gibi temel aşamalar ile vakit kaybetmeden gelir elde edebilmektedir. Dropshipping hakkında daha detaylı bilgi edinmek için “dropshipping nedir?” konu başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Amazon Dropshipping

Günümüzde bu yöntem ile kazanç elde etmek isteyenlerin ilk uğrak noktaları Amazon olmaktadır. Amazon gerek Pazar hacmi gerek müşteri kitlesi gerek de güvenilirliği ile hem satıcılar hem de müşteriler için güvenli liman olarak görülmektedir. Ancak Amazon dropshipping yapan pek çok kişinin haberdar olduğu suspend’ler zaman zaman satıcılara zorluklar çıkarmakta. Gelin bu yazımızda Amazon suspend nedir, amazon suspend türleri nelerdir bunlardan bahsedelelim

Amazon suspend nedir?

E-ticaret ile satış yapmak büyük maddi getirilere kapı aralayabileceği gibi, bazı zamanlar hüsranla da sonuçlanabilmektedir. Büyük hayaller ile Amazon dropshipping yapmak isteyenlerin mutlaka bilgi sahibi olmaları gereken konulardan biri de suspenlerdir. Amazon, dünya genelinde kullanıcılar tarafından en çok güvenilen e-ticaret platformlarının başında gelmektedir. Bu güvenilirliği yakalamaları ise elbette şans eseri olmamıştır. Kurulduğu günden beri müşteri yanlısı politikalar izlemeyi misyon edinen Amazon, bu başarısını sürdürebilmek için satıcılarını sık sık denetlemekten de çekinmemektedir. Bu denetlemelere takılan dropshipping satıcıları da ‘suspend’ ile yakinen tanışması fırsatı bulmaktalar.

Suspend, kelime anlamı olarak askıya almak, durdurmak olarak dilimize çevrilmektedir. Türkçe çevirisinden de anlayabileceğimiz gibi suspend, satıcıların yaptıkları şüpheli ve hatalı hareketler sonrası Amazon tarafından satıcıya verilen ceza ve uyarılardır. Müşteri memnuniyeti için satıcılarını sık sık denetleyen Amazon, hatalı hareketleri sonucu suspend edilen satıcılarından hatalarını düzeltmelerini ister. Aksi taktirde hesabı kapatılabilen satıcılar, bazı durumlarda satışlarından elde ettikleri gelirlere de erişimlerini kaybedebilmekteler.

 Çok ciddi sonuçlara yol açabilecek hareketlerden kaçınmak için suspend türlerini ve kurallarını tam olarak anlayıp uygulamak oldukça önemlidir. Amazon suspend nedir sorusunun cevabını verdik. Şimdi de dropshipping yapan pek çok kişinin muzdarip olduğu bu suspend çeşitleri nelermiş onlara göz atalım.

Amazon suspend türleri nelerdir?

Kullanıcı deneyimlerini en üst seviyede tutmayı görev edinen Amazon, satıcı denetlemelerini oldukça sık ve geniş kapsamlı sürdürmektedir. Özellikle; kendi ürünlerini satmayan, dropshipping yöntemi ile satış yapan satıcılar için tehdit oluşturan bu denetimler bazı alanlarda yoğunluk gösteriyor. Satıcıların en çok karşılaştıkları bu popüler suspendler, birkaç adım sonucu çözülebildiği gibi bazen satıcıların gelirlerini kaybetmesine kadar varan problemler yaratabilmektedir. Bu tarz hayal kırıklığı yaratıcı sorunlar ile karşılaşmamak için öncesinde iyi araştırma yapıp dikkatli davranmak satıcılar için hayati öneme sahip.

Gelin bazı popüler suspend türleri nelerdir bakalım.

  • Hesap açılış suspendi
  • İptal edilen sipariş oranı
  • Yüksek kusurlu sipariş oranı
  • İlişkilendirilmiş hesap suspendi
  • ASIN suspend
  • Gecikmiş kargo oranı

amazon suspend türleri nelerdir

 

Hesap açılış suspendi nedir?

Amazon dropshipping yapmak için atmanız gereken ilk adım Amazon üzerinde bir satıcı hesabı oluşturmaktır. Ancak bu noktada pek çok satıcı aceleci ve dikkatsiz davranması sonucu bir takım problem ile karşılaşmakta. Hesap oluşturma konusunda Amazon’un satıcıdan uymasını beklediği bazı kurallar vardır. Bu kurallar hakkında yeteri kadar bilgi edinilmemesi, satıcının hesabını açmasının ardından askıya alınmasına sebep olabilmektedir. Amazon satıcı hesabı oluşturma aşamaları ve uyulması gereken kurallar hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Hesabınızın bazı sebepler sonucu askıya alınmasının ardından Amazon tarafından size bir bilgi mesajı iletilmektedir. Bu mesajda, gerekli değişiklikleri yapmamanız durumda hesabınızın kapatılacağı ifade edilir.

Hesap açılış suspendi neden olur?

Hesap açılış suspendi ile karşılaşmanızın pek çok sebebi olabilir. Ancak bunlardan bazıları diğerlerine oranla daha fazla karşımıza çıkmakta. Satıcıların en çok karşılaştıkları hesap açılış suspendi sebepleri; kayıt aşamasında kullanılan belgelerdeki isim ve adres uyuşmazlıkları, Amazonun verdiğiniz bilgilerden şüphe etmesi ve ödeme bilgileri ile ilgili güvensizlik olarak belirtilebilir. Amazon’a ilettiğiniz belgeler yapay zekalar ve botlar ile kontrol edilmekte ve bilgiler arasındaki tutarsızlıklar kolaylıkla tespit edilebilmektedir. Bu nedenle kayıt aşamasında oldukça dikkatli davranmanız gerekmekte.

İptal edilen sipariş oranı suspendi nedir?

Aldığınız siparişlerde bazı durumlarda siparişleri iptal etme hakkınız bulunmaktadır. Sipariş sürecinde yaşadığınız kısa süreli aksaklıklar, iletişim kesiklikleri gibi durumlarda satış yapamayabilir ve gelen siparişleri iptal etmeniz gerekebilir. Ancak Amazon bu noktada kısıtlı müsamaha göstermektedir. Sipariş iptal oranlarınızın yükselmesi Amazon kontrol sisteminin dikkatini çekip, bu konuda suspend almanıza neden olabilir. Bu tarz bir durumla karşılaştığınızda Amazon’a gerekli açıklamayı yapmanız gerekmektedir.

Kusurlu sipariş oranı suspendi nedir?

Yazımızda sık sık bahsettiğimiz gibi, Amazon için müşteri memnuniyeti çok önemlidir. Şirket, müşterilerin gerçekleştirdikleri alışverişlerin ardından memnun kalma oranlarına ve yorumlarına oldukça değer verir. Bu sebeple, satış yaptığınız müşterilerin ürünlerinizde kusur bulması veya memnuniyetsizlik yaşamaları durumunda yaptıkları olumsuz geri dönüşler şirket algoritması tarafından fark edilmekte ve suspend almanıza neden olmaktadır. Kusurlu sipariş oranı suspendi ile karşılaşmamak için müşterilerinizin geri dönüş ve değerlendirmelerini dikkate almalı, problemlerini elinizden geldiğince çözmelisiniz.

İlişkilendirilmiş hesap suspendi nedir?

Amazonun şirket politikaları gereğince her satıcının yalnızca bir Amazon satıcı hesabı olabilir. Bu kuralın ihlal edildiğinin fark edilmesi sonucu satıcıya gönderiler uyarıya ilişkilendirilmiş hesap suspendi denir. Amazon algoritması, satıcı hesabı oluşturduğunuz cihazın IP adresinin başka bir hesap ile bağlantılı olduğunu fark eder ve kullanıcıya suspend atar. Bu sebeple hesap aynı bilgiler ile birden fazla hesap oluşturulmaya çalışılmamalıdır. Amazon suspend türleri arasında arasında riski bir suspend türü olduğunu söyleyebiliriz.

ASIN suspend nedir?

Amazon suspend türleri nelerdir diye düşününce aklımza gelen en lenmli suspend türlerinden biri de 3 ASİN Suspendidir. ASIN suspend, satıcının fikri mülkiyet haklarını ihlal etmesi neticesinde ortaya çıkmaktadır. Amazon dropshipping yapan satıcılarının en çok karşılaştığı bu suspend, satıcılar için hesap kapanmasına kadar varabilen ciddi tehlikeler barındırmaktadır. ASIN suspend sebebi ile bir süre hesabınıza erişiminizi kaybedip para kazanamayacağınız gibi, suspendi çözememeniz durumunda hesabınızda bulunan parayı da çekememe problemi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu sebeple üzerine eğilmeniz ve bilgi sahibi olmanız gereken ASIN suspend hakkında daha detaylı bilgiye “buradaki” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Gecikmiş kargo oranı suspendi nedir?

Yazımızda çokça değinmekten kaçınmadığımızdan da anlayabileceğiniz gibi Amazon şirketi için müşteri memnuniyeti her şeyin üstündedir. Müşteri memnuniyetini geliştirmek için her gün yeni çalışmalar yapan Amazon, bazı durumlarda müşterilerini korumak için satıcılarının hesaplarını kapatmaktan da çekinmemekte.

Müşteri memnuniyeti için e-ticaretteki en belirleyici kriterlerden biri de lojistiktir. Müşterilerin alışverişlerindeki tercihlerden belki de en önemli olanı kargo hızı. Olumlu geri dönüşlerinizi artırabilecek, satışlarınızı yükseltebilecek olan kargo hızı aynı zamanda hesabınızın askıya alınmasına sebep olacak bir suspende de yol açabilir.

Bu yazımızda, Amazon suspend nedir ve Amazon suspend türleri nelerdir hakkında konuştuk. Dropshipping satışlarınızda karşılaşma ihtimaliniz yüksek olan bu işlemler ile ilgili yeterli bilgi sahibi olmanız satışlarınızın sürdürülebilirliği açısından büyük önem teşkil etmektedir. Yazımızda belirttiğimiz suspend türleri ve diğer suspend türleri hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için web sitemizi inceleyebilir, aklınıza takılan sorular için bizimle iletişime geçebilirsiniz.