Pts – Cts: 08:00 – 18:00
Dropshipping Yazılımları Nelerdir

Dropshipping Yazılımları Nelerdir?

Dropshipping yazılımları nelerdir konusuna girmeden önce daha temelden girelim. Eğer daha önce bir kez de olsa dropshipping kelimesini duyduysanız, bu sürecin nasıl işlediği hakkında kafanızda pek çok soru işareti oluşmuştur. Başta oldukça kafa karıştırıcı gözüken bu sistemin işleyişini bizler için kolaylaştıran birtakım yazılımlar mevcuttur.

E-ticaretin belki de en kolay yapılmasını mümkün kılan dropshipping bile bir noktadan sonra satıcılar için bazı gereksinimler doğurabilmektedir. Mağazanızın giderek büyümesi ile doğru orantılı olarak bu istek ortaya çıkmaktadır. Küçük bir mağaza ve kısıtlı satışlar yapan bir satıcı iken sizin için problem olmayan bazı konular, işlerinizin büyümesi ile daha karmaşık bir hale gelir.

Bu noktada da pek çok dropshipping uygulayıcısı satışlarını daha doğru ve stabil yapabilmek için yazılımlardan yararlanır.

Gelin beraber dropshipping yazılımları nelerdir ve bu yazılımlara neden ihtiyaç duyarız ondan bahsedelim.

Dropshipping Nedir?

Dropshipping yazılımları hakkında konuşmadan önce dropshipping’in ne olduğundan bahsetmek faydalı olacaktır.

Sizlerin de bildiğiniz gibi son yıllarda hem ülkemizde hem de tüm dünyada pek çok kişinin gündemini meşgul eden konulardan biri e-ticarettir. E-ticaret, temel olarak alışverişinizi internet üzerinden gerçekleştirmektir.

Günümüzde pek çok insan, e-ticaret yaparak para kazanmakta. Bir meslek olarak düşünüldüğünde e-ticaret, fiziksel olarak ulaşmanızın neredeyse imkânsız olduğu yerlere ve müşterilere birkaç tık uzakta olma fikri ile kulağa oldukça hoş gelmektedir.

Peki bir e-ticaret uygulama metodu olan dropshipping nedir?

Dropshipping, en yalın hali ile satıcı için üretim, tedarik ve depolama gereksinimlerini ortadan kaldıran bir e-ticaret modelidir. Kelime anlamı dilimize stoksuz ticaret, direkt satış, envantersiz gönderim gibi şekillerde çevrilen bu modelde satıcı, ürünü bizzat üretmek veya tedarik edip satmak yerine halihazırda internette satışta olan ürün ile müşteri arasında üçüncü bir bağlantı kurarak ticaret gerçekleştirir.

Dropshipping hakkında daha detaylı bilgilere erişmek için BURAYI ziyaret edebilirsiniz.

Dropshipping yaparken yazılımlar kullanmanın önemini daha iyi anlayabilmek için sürecin içeriğine dair de bilgi sahibi olmamız gerekmektedir.

Dropshipping Nasıl Yapılır?

               Dropshipping temel anlamda başka bir üreticinin ürünlerini bir aracı olarak satmanız ve kar elde etmenizdir. Bu yöntemde müşteri, sizi bir aracı olarak görmez, iletişim kurduğu tek satıcı olarak sizden ürünleri satın alır. Ancak arka planda siz müşterinizin siparişini tedarikçinize iletir ve üretim, paketleme ve lojistik gibi prosedürleri onun halletmesini beklersiniz.

Bu süreçte siz, tedarikçiniz ile anlaşarak tek satıcı sizmişsiniz gibi gözükürsünüz ve mağazanızda listelediğiniz ürünlerin satışını yaparsınız.

Bir müşteri mağazanız üzerinden sipariş verdiğinde, tedarikçinize bu müşterinin bilgileri ile sipariş oluşturursunuz. Ardından sizin tek yapmanız gereken gerekli işlemleri tedarikçinin halletmesini beklemektir. Ancak bu süre boyunca müşteriniz ile iletişim kuracak tek kişi siz olacaksınız. Bu sebeple tedarikçi ve müşteri arasındaki bağlantı ve iletişimi kurmanız, aynı zamanda doğru yönetmeniz çok önemlidir.

Temel anlamda neredeyse herkesin yapabileceği, yoğun ve sürekli çabalar gerektirmeyen dropshipping, önemli bazı püf noktalar içerir. Bu detaylar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için web sitemizde yayınladığımız BU yazıya ulaşabilirsiniz.

İşinizi daha verimli yapmak istediğiniz anda, dropshipping yazılımları devreye girmektedir. Müşteri sayınızın katlanması ile yönetmekte zorlanmaya başlayacağınız bu süreçte dropshipping yazılımları en yakın dostlarınız olacaktır.

dropshipping yazılımları nelerdir

Dropshipping Yazılımları Nelerdir?

               Dropshipping yazılımları; satıcıların ürün listeleme, müşteri siparişleri alma ve tedarikçi ile verileri paylaşma gibi işlemlerini otomasyona dönüştürmeyi sağlayan bilgisayar programlarıdır. Bu yazılımlar, satıcı ve tedarikçi arasındaki iletişimi kuvvetlendirir ve bu sayede müşteriler siparişlerine zamanında erişirler.

Dropshipping Yazılımlarının Özellikleri

 • Sipariş Yönetimi

Mağazanızdaki ürünlerin stok durumları ile müşteri siparişlerinin entegre bir şekilde çalışmasını sağlar

 • Kargo Takibi

Siparişlerinizin kargo durumlarını izlemenizi sağlar ve bu verileri müşteriniz ile paylaşır. Aynı zamanda tüm kargo verilerinizi kayıt altına almanızı da sağlamaktadır.

 • Tedarikçi Yönetimi

Dropshipping yazılımlarının bu özelliği sayesinde çok daha kolay bir şekilde tedarikçi verilerine erişebilir ve değerlendirebilirsiniz. Bu yazılımlar sattığınız ürünün pazardaki tedarikçilerindeki stok verilerini işler.

Bu sayede tedarikçiniz ile bir problem yaşasanız dahi satışlarınızı aksatmadan ürün tedariğine başka üreticiler ile devam etmeniz mümkün olur.

 • Müşteri Hizmetleri Yönetimi

Kullanacağınız dropshippin yazılımının en az diğerleri kadar önemli olan bir diğer özelliği ise müşteri hizmetleri yönetimi sağlamasıdır.

Bu yazılımlar sayesinde müşterileriniz olumlu/olumsuz geri bildirim ve sorularını gözden kaçırmazsınız. Müşterileriniz ile tedarikçileriniz arasında bağlantı kurarak en kısa zamanda problemlerini çözmeye yardımcı olursunuz.

 • Ürün Bilgileri Yönetimi

E-ticaret yaparken başarılı olmanızın anahtarlarından biri de bilgilendirici, anlaşılır ve doğru açıklamalar ile ürünlerinizi tanıtmanızdır. Dropshipping yazılımları ile ürün tanıtımlarınızı üçüncü parti web sitelerden aldığınız destekleyici bilgiler ile destekleyebilirsiniz. Bu yazılımlar size ürününüzü en doğru şekilde tanıtma konusunda yardımcı olacaktır.

Dropshipping Yazılımlarının Faydaları

Satışlarınızı yaparken dropshipping yazılımlarından faydalanmanız için pek çok geçerli sebep vardır. Az önce sıraladığımız dropshipping yazılım özelliklerinin kullanacağınız yazılımlara göre çeşitlilik gösterebileceğini de unutmamalısınız.

Pek çok satıcının mağazalarını büyütme yolunda en yakın arkadaşı olan bu yazılımların sağladığı faydalardan bazıları şunlardır.

               İstediğiniz Yerden Çalışın

Dropshipping yazılımları, ürünleri müşterilerinizin bulunduğu yere teslim edecek bir tedarikçi bulabildiğiniz sürece işinizi her yerden yönetmenize olanak tanır. Yazılım, iş yapmak için bir müşteri veya tedarikçinin yakınında fiziksel olarak bulunmanızı gerektirmez. Tek yapmanız gereken tedarikçi bilgilerini sisteme eklemek ve sipariş almaya başlamaktır.

Yıllardan beri iş sahiplerinin yaptıklarını yalnızca birkaç tık ile bilgisayarınız üzerinden yapmanızı sağlar. Her ne kadar gerçek dışı gözükse de, dropshipping yapmanın en cezbedici ve temel özelliklerin biri budur.

               İstediğiniz Kadar Ürün Satın

Sizi diğerlerinden ayıracak başlıca özelliklerden biri de budur. Günümüzde pek çok perakendeci tek bir ürün satışı yapmaktadır. Ancak kullanacağınız dropshipping yazılımları ile hızlandırdığınız ve büyüttüğünüz mağazanızın sınırlarını siz belirlersiniz. Önünüzde yazılımlarınız ile tarayabileceğiniz binlerce ürün ve binlerce üreticiden oluşan devasa bir pazar mevcut.

Online mağazanızda istediğiniz ürünleri listeleyebilir, satışını yapabilirsiniz. Neredeyse hiçbir pazaryeri size tek bir ürün satmaya zorlamaz.

               Daha Fazla Tedarikçi İmkanı

Dropshipping ile e-ticaret yaparken sizin için hayati öneme sahip bir ortağınız vardır. Tedarikçiniz. Bu noktada dropshipping yazılımları devreye giriyorlar.

Müşterilerinize en iyi deneyimi sağlamanız için en doğru tedarikçi ile çalışmalısınız. Ancak ne yazık ki binlerce üreticinin bulunduğu pazaryerlerinde doğru tedarikçiyi tek başınıza bulmak neredeyse imkansızdır.

Dropshipping yazılımları, sizin için kâr marjı, müşteri beğenisi, sipariş oranları gibi verileri baz alarak en doğru tedarikçiye ulaşmanızı sağlar.

Bunun yanı sıra; siparişleriniz ile entegre çalışarak satışlarınıza göre sizin için en hızlı üreticiyi belirleyip, müşteri deneyimini yükseltmenizi sağlar.

Mağazanız için dropshipping yazılımı kullanmadan önce, kendiniz için en doğru yazılımı belirlemelisiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken temel iki özellik vardır.

 • Mobil Uygulama Desteği

Kullanmak istediğiniz dropshipping yazılımının mobil uygulamaları destekleyip desteklemediği çok önemlidir. Mobil uygulama ile, ürün listeleme, sipariş onaylama ve kargo takip etme gibi işlemleri istediğiniz yerden yapabilirsiniz. Yanınızda bilgisayar olmayan zamanlarda bu gibi işlemleri yapmanız gerekebilir.

 • Müşteri Hizmetleri

Bir diğer önemli nokta ise yazılımınızın müşteri desteğine sahip olup olmadığıdır. Siparişleriniz zaman tanımayacak, günün herhangi bir saatinde gelecektir. Bu sebeple sisteminizde ve yazılımınızda yaşayabileceğiniz beklenmedik problemleri anında çözebiliyor olmalısınız.

Bu gibi süreçlerde kaybedeceğiniz birkaç saat belki de sizin binlerce dolarınıza mal olacaktır.

Dropshipping yazılımlarınızı mağazalarınızda kullanmanız için pek çok sebep vardır.

Satışlarınızı ve kazancınızı bir üst noktaya taşımak için faydalanabileceğiniz yazılımlar sizin en yakın dostunuz olacaktır. Dropshipping yazılımları nelerdir hakkında aklınıza takılan soruları danışmak için web sitemiz üzerinden 7/24 bize ulaşabilirsiniz.

Bol Satışlar!

Read more
Amazon Satış Politikaları ve Satıcı Davranış Kuralları

Amazon Satıcı Davranış Kuralları ve Satış Politikaları Kılavuzu

Amazon Satış Politikaları ve Satıcı Davranış Kuralları nedir ve bu kuralların önemi hakkında sizler için hazırladığımız bu yazımızda keyifli okumalar dileriz.

Eğer siz de bir Amazon satıcısıysanız, Amazon politikalarını ve kurallarını (Amazon Satış Politikaları ve Satıcı Davranış Kuralları) bilmenin ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuzdur.

Amazon, satıcıların ihlallerde bulunması durumunda hesaplarının ihlaller ile karşılaşabileceklerini açıkça belirtir. Böyle bir durumda kaldığınızda ihlali (suspend) kaldırabilmek için neyi yanlış yaptığınızı iyi anlamanız gerekir.

Amazon’a anlamadığınızı veya kuralı daha önceden bilmediğinizi söylemek işe yaramayacaktır. Bu yazımızda bu problemlerin başlıkları hakkında konuşacağız.

Amazon Satış Politikaları ve Satıcı Davranış Kuralları Sayfası

Amazonun politikalar sayfasında zaman zaman yaptığı kelime değişiklikleri ve ayarlamaları çoğu zaman kafa karışıklığına yol açıyor. Örneğin Amazon, 2019 Eylül ayında, yasaklanmış faaliyetler sayfasını satış politikaları ve satıcı davranış kuralları adlı yenilenmiş bir sayfaya yönlendirmeye başladı. Bu sayfada Amazon, sonucu problem çıkarabilecek davranışların detaylı listelerini yapmaya başladı. Fakat hala bu sayfada yorumlama içeren bilgiler mevcut.

Bu yazımızda Amazon satış politikaları ve satıcı davranış kuralları sayfasından örneklerin yanı sıra, bu kuralların anlamları ve bunlara neden uyulması gerektiğine dair yorumlarımızı paylaşacağız.

Doğru Bilgi

Amazon, sizden satıcı olarak hem Amazon’a hem de müşterilere her zaman doğru bilgileri vermenizi bekler. Bu noktada şirketin” müşteriye en iyi alışveriş deneyimini yaşatmak” mottosunda olduğunun bilincine sahip olmalısınız. Bu nedenle doğru mağaza ismi seçmeniz ve ürünlerinizi uygun kategorilendirmeniz çok önemlidir.

Dürüst Davranmak

Bu kısımda amazon haksız bulduğu davranışların bir özetini sunar. Bu noktada Amazon sizden dürüst ve adil davranmanızı beklemektedir. Doğru ürün görselleri ve açıklamaları kullanmanız, diğer satıcılara zarar vermeyi amaçlayan hareketlerden kaçınmanız Amazon’un temel isteklerinden biridir.

Bu bölümde listelenen diğer adil olmayan faaliyetler, bot kullanmak ya da mağazanızdaki trafiği sanal olarak artırmak amacıyla tıklamalar için ödeme yapmak, bir siparişi onayladıktan sonra ürünün fiyatını şişirmek, satış sıralamalarını manipüle etmek ve ürün başlıklarında satış sıralaması hakkında iddialarda bulunmak olarak sıralanabilir.

Amazon, yeni kötü satıcı davranışları tespit ettikçe burayı güncellediği için bu bölümü zaman zaman kontrol etmek işinize yarayacaktır. Buna bir örnek olarak, şirket yakın zamanda anahtar kelime manipülasyonu yoluyla arama sıralaması şişirme işlemini burada listelemeye başladı.

Değerlendirme ve Geri Bildirim

Çok önemli olan bir diğer husus da, hiçbir zaman kullanıcı geri bildirimlerini ve değerlendirmelerini manipüle etmeye çalışmamalısınız. Amazon, kendi müşterilerinizden tarafsız olarak geri bildirim ve değerlendirmelerde bulunmalarını isteyebileceğinizi söyler. Ancak bunu yaparken dikkat etmeniz gerken bazı önemli hususlar vardır.

 • Müşterilere yapacakları değerlendirmeler, geri bildirimler ve yorumlar için hediye ürün ya da promosyon teklif etmemelisiniz.
 • Yalnızca olumlu değerlendirmeler istemek ya da herhangi bir müşteriden değerlendirmesini kaldırmasını istemek de kaçınmanız gereken yasak davranışlardan biridir.
 • Müşterilerden geri dönüş beklerken yalnızca yotumlarının pozitif olacağından emin olduğunuz müşterileri seçmek de bir diğer hatalı davranış.
 • Kendi ürünlerinize yorum ve değerlendirme yapmamalı, aynı zamanda rakip satıcılar hakkında da yorumda bulunmamalısınız.

Amazon, ürün değerlendirmelerini oldukça ciddiye almaktadır. Online alışveriş esnasında müşteriler ödeme yapmadan önce ürünü göremeyeceği ve seçemeyeceği için, tek dayanak noktaları ürün hakkındaki değerlendirmeler oluyor. Bu nedenle değerlendirmelerin rasyonel ve objektif olması, müşteri deneyimini yükseltmek açısından hayati öneme sahiptir.

Amazon Satış Politikaları ve Satıcı Davranış Kuralları: İletişim

Amazon, müşterilere istemedikleri mesajları gönderemeyeceğinizi söyler. Bu noktada biraz kafanız karışabilir çünkü az önce müşterilerden objektif olarak değerlendirme yapmalarını isteyebileceğinizi söylemiştik. Müşterilere gönderiler mesajlar, Amazon’un müşteri-satıcı mesajlaşma sisteminden geçmelidir. Ancak, bazı satıcılar, harici site bağlantıları ve uygunsuz pazarlama içerikleri gibi yasak olan içerikleri bu mesajların arasına gizlemeye çalışır. Bu durum açık bir şekilde yasaklanmıştır. Müşteri-satıcı mesajlaşması, satıcıların bir siparişi yerine getirmek ve müşteri hizmeti sağlamak için gerekli mesajları gönderebilmesi için mevcuttur.

 • Bir ürün geri bildirimi veya değerlendirmesi için birden fazla istek göndermemelisiniz.
 • Aynı zamanda asla bir müşteriden bir ürün incelemesini kaldırmasını veya güncellemesini istemeyin.
 •  Tarafsız bir dil kullanın ve asla bir alıcıyı size puan bırakması için teşvik etmeye çalışmayın.
 • Mesajınız siparişi tamamlamak için kesinlikle gerekli olmadıkça konu satırına “[Önemli]” ifadesini eklemeyin.
 • Logolar, URL’nizi veya web sitenizin bağlantısını içermemelidir ve mesajları devre dışı bırakmak için bir bağlantı ekleyemezsiniz.
 • Siparişi tamamlamak için gerekli olmayan bağlantıları veya ekleri eklemeyin.
 • Doğrudan ‘Seller Central’dan mesaj gönderirken asla müşteriyle iletişime geç sayfasında seçilen iletişim nedeninden farklı herhangi bir içerik eklemeyin. 
 • Herhangi bir pazarlama mesajı olmaksızın tarafsız bir şekilde ürün incelemesi veya satıcı geri bildirimi istemek, yapabileceğiniz en iyi müşteri hizmetleri çalışmasıdır ve Amazon pazarında tamamen izin verilmektedir. Bir müşteriden nelerin işe yaradığı ve neleri iyileştirebileceğiniz konusunda girdi almak, gelecekteki müşteriler için daha iyi bir müşteri deneyimi sağlamanın belki de en iyi yoludur.

Amazon, müşteri-satıcı mesajlaşmasında geri bildirim istemek için bir açılır liste içermektedir. Buradan, kendi Amazon uyumlu mesajınızı oluşturabilirsiniz. Sipariş Ayrıntıları sayfasındaki değerlendirme iste düğmesi, aynı mesajda inceleme ve geri bildirim isteğinde bulunmanıza olanak tanımaktadır.

Müşteri Bilgileri

Amazon, müşteri verilerini koruma konusunda oldukça katı ve kararlı bir firma olmuştur. Amazon Lojistik üzerinden sipariş gönderiyorsanız, alıcının kişisel bilgileri size verilmeyecektir. Kişisel adresler veya telefon numaraları gibi müşteri bilgilerini görmeniz, siparişi uygun şekilde gönderebilmeniz içindir ve sipariş işlendikten sonra bu bilgileri silmeniz gerekir. Amazon, “Müşteri bilgilerini müşterilerle iletişim kurmak için kullanamazsınız (müşteri-satıcı mesajlaşması dışında) veya herhangi bir üçüncü tarafla paylaşamazsınız.” diyerek bu konudaki tutumunu net bir şekilde ifade etmiştir.

Müşteri Kaybetmek

Amazon, müşterilerinin her zaman pazarlarında kalmasını ve müşterilerini kaybetmemeyi hedefler. Herhangi bir müşterinin Amazon pazarından ayrılmasına ve başka pazaryerlerinde kullanıcı olmasına neden olmanız Amazon’un gözünde hiç hoş karşılanmayacaktır.

Amazon Üzerinde Birden Fazla Satıcı Hesabına Sahip Olmak

Birden fazla hesap gerektirecek, büyük bir işletme sahibi olup aynı zamanda Amazon’dan bu konuda bir izin almadığınız müddetçe, birden fazla satıcı hesabına sahip olmanız yasaktır. Örneğin birden çok markanız varsa ve bunların satışlarını farklı mağazalardan yapmanız gerekliyse Amazon ile iletişime geçmeli ve izin istemelisiniz. Ya da iki adet birbirinden bağımsız şirketiniz var ise yine aynı şekilde Amazon’dan pazarlarında birden fazla mağaza açabilmek için izin istemelisiniz.

Temsilci ya da Marka Koruma Ajansı Olarak İhlal Koruma Bildirimlerinin Yapılması

Satıcı Davranış Kuralları’nın son bölümünde Amazon, bireysel satış hesaplarının yöneticilerinin, hesaplarına fayda sağlayabilecek bir markanın temsilcisi olarak ihlal bildiriminde bulunamayacaklarını söylüyor. Özellikle dosyalamanın bir rakibin işine zarar verebileceği durumlarda, dosyalamayı markaya bırakmalısınız.

Amazon Satış Politikaları ve Satıcı Davranış Kuralları
Amazon Satış Politikaları ve Satıcı Davranış Kuralları

Amazon Satış Politikaları

Satıcı Davranış Kurallarına ek olarak, aynı zamanda birden fazla Amazon satış politikasına da uymanız gerekmektedir. Ürünleri listelemeye başlamadan önce bu kuralları anlamanız oldukça önemlidir.

Kategori, Ürün ve Listeleme Kısıtlamaları

Bazı yasal kısıtlama ve engeller veya Amazon’un kendi politikaları nedeniyle Amazon pazarında satılamayan bazı ürünler vardır. Belirli ürün kategorilerinde liste kaydı oluşturmak için Amazon’un onayına ihtiyacınız vardır ve onay almak için bazı ek adımlar atmanız gerekebilir. Ürün listelemeleri yapmadan önce bilmeniz gereken önemli detaylardan biri de budur. ‘Seller Central’daki ilgili sayfaları ziyaret ederek kısıtlanmış ürünler, listeleme kısıtlamaları ve onay gerektiren kategoriler ve ürünler hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Amazon pazarında ürün uygunluğu ve güvenliği ile ilgili tüm satıcıların bilmesi ve uyması gereken birçok önemli kural vardır. Amazon güvenli, güvenilir bir pazar olmak istemektedir ve müşteri güvenliği şirket için son derece önemlidir.

Ürün Detayları Sayfası Kuralları

Ürün detay sayfanız, müşterilerin sattığınız ürünleri satın alıp almama konusunda karar verdiği yerdir. Neredeyse tüm müşteriler, alacakları ürün ile ilgili detaylı incelemeler ve bilgiler görmek istemektedir. Bunu bilen pek çok satıcı, Amazon pazarında çok fazla rekabet olduğu için, daha fazla satış ve kar elde edebilmek adına ürün detay sayfalarını manipüle etmeye çalışmaktadırlar. Listelemelerinizi ve madde işaretlerinizi optimize etmenin elbette politikaya uygun yolları vardır, ancak neleri yapmanıza izin verilmediğini de detaylarıyla bilmeniz ve uygulamaya çalışmanız gerekmektedir.

Amazon, Amazon Hizmetleri Hızlı Başlangıç ​​Stil Kılavuzu’nda genel kurallar hakkında bilgi vermektedir. Ekstra yönergeleri olan ürünler için Ek Kategori Yönergelerine başvurmanız gerekir.

Ürün detay sayfanızın başlığına, açıklamasına, madde işaretlerine veya resimlerine nelerin dahil edilmemesi gerektiğine dair bazı temel bilgileri şu şekilde listeleyebiliriz.

 • Müstehcenlik, pornografik içerik veya Amazon’un rahatsız edici bulduğu konuları içeren detaylar.
 • Telefon numaraları, URL’ler, e-posta adresleri, telefon numaraları ve kişisel bilgiler içeren herhangi diğer detaylar.
 • Fiyatlama, durum ya da müsaitlik detayları.
 • Olumlu değerlendirme yorum beklentileri.
 • Reklam hedefli içerikler.

Halihazırda var olan bir ASIN için detay sayfası ekleyemezsiniz. Çapraz satış veya çapraz tanıtım yapmak için ürün detay sayfalarını asla kullanmamalısınız. Ayrıca, yanlış ASIN varyasyonları oluşturamaz veya yeni bir renk, beden, malzeme veya ürün adı için mevcut bir ASIN detay sayfasını kullanamazsınız.

ASIN Oluşturma Politikası

Kendinize tamamen güvenilir bir satıcı mağazası oluşturana kadar, Amazon’da belirli bir ASIN oluşturma kısıtlamasına tabi tutulacaksınız. Satışlarınız, güvenilirliğiniz arttıkça ASIN oluşturma limitiniz de buna paralel olarak yükselecektir.

Yinelenen ASIN’ler kullanmanız yasaktır ve ASIN varyasyonlarını nasıl kullandığınız konusunda oldukça hassas davranmalısınız. Amazon, varyasyonun olası bir kötü kullanılma durumunda olumsuz bir müşteri deneyimi yaratacağını ayrıca ASIN oluşturma ve satış yapma imkanlarınızın geçici olarak kısıtlanabileceği gibi tamamen de durdurulabileceğini söyler.

Bazı ASIN kaynakları yanlış kullanımları şunlar gibidir;

 • Ana ASIN’den farklı ürünler yüklemek.
 • Ana ASIN detay sayfasını alt ASIN ile çatışmaması için sonradan değiştirmek.
 • Üretici tarafından oluşturulmamış çoklu paket varyasyonlarını mevcut bir ana ASIN’e eklemek.

Yinelenen ASIN’ler, ASIN varyasyonları ve daha fazlası hakkındaki tüm detayları için Seller Central’daki ASIN Oluşturma Politikası sayfasını ziyaret edebilirsiniz

Dropshipping Politikası

Amazon, genel olarak dropshipping yapmaya olumlu bir gözle bakmaktadır. Müşterilere verilen siparişleri sizin adınıza üçüncü bir tarafın yerine getirmesi için ürünlerinizin kayıtlı satıcısının siz olmanız gerekmektedir. Ve tabii ki iadelerden de siz sorumlusunuz.

Amazon dropshipping hakkında daha detaylı bilgiler elde etmek için BURADAKİ yazımıza bir göz atmak isteyebilirsiniz.

Ayrıca Amazon DropShipping Politikaları sayfasından bilgi edinebilirsiniz.

Geri Çağırılan Ürünler

Devlet denetleme kurulları, marka sahibi veya üretici tarafından geri çağrılan bir ürün Amazon’da satılamaz. Amazon, geri çağırmalarla ilgili çeşitli şekillerde ve zamanlarda bilgilendirilmektedir. Bir geri çağırma duyurulduktan sonra Amazon, geri çağırmadan etkilenen tüm ürün listelemelerini en kısa süre içerisinde kaldırır.

Konu hakkında daha detaylı bilgi edinmek için Amazon’un Ürün Geri Çağırma başlığını inceleyebilirsiniz.

Uyumlu Kalın!

Bu yazımızda, Amazon Davranış Kuralları sayfasının ve ilgili Amazon satış politikalarının bir özetini oluşturmaya konu hakkında sizleri bilgilendirmeye çalıştık. Ancak bunun, bir Amazon satıcısı olarak uymanız gereken tüm yönergelerin tam listesi olmadığını unutmamalısınız; amacımız, sizinle Amazon davranış kurallarını ve satış politikalarını tek bir sayfadan gözden geçirebileceğiniz uygun bir alan yaratmaktı.

Ayrıca, satış ilkeleri ve satıcı davranış kuralları sayfasına yer işareti koymalı ve hâlâ uyumlu olduğunuzdan ve Amazon’un sayfada herhangi bir değişiklik veya güncelleme yapmadığından emin olmak için sık sık buraya göz atmalısınız. Amazon’da başarılı olmanın sırrının, her şeyin sorunsuz ve güvenli olması ve elbette harika bir müşteri deneyimi yaratmak olduğunu unutmamalısınız.

Son bir hatırlatma yapmakta fayda var. Amazon pazarındaki bir satıcı olarak, Amazon politikaları ve işinizi nasıl yürütmeniz gerektiği hakkında kendi çıkarımlarınızı yapabilirsiniz. Biz bu hususta sizlere elimizden geldiğince netlik sağlamaya çalışıyoruz, ancak sorularınız varsa bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Ayrıca web sitemizi inceleyebilir, Amazon ve dropshipping hakkında pek çok detaylı bilgi içeren yazıya ulaşabilirsiniz.

Bol satışlar!

Read more

Amazon Dropshipping İçin Şirket Kurmak Gerekir Mi?

Amazon dropshipping için şirket kurmak gerekir mi? konusuna giriş yapmadan önce size amazon dropshippinden bilgi vererek devam etmek istiyoruz.

Amazon dropshipping nedir?

Amazon dropshipping, ürünleri doğrudan müşterilere göndererek satış yapmanızı sağlayan bir ticaret modelidir. Bu modeli kullanarak, ürünleri satın almadan önce müşteri siparişlerini alırsınız ve siparişleri doğrudan üretici veya tedarikçiden gönderirler. Bu, maliyetleri azaltmanıza ve stok yönetimi gereksinimlerini azaltmanıza yardımcı olur. Ancak, Amazon dropshipping yaparken bir şirket kurmak zorunlu değildir ve bu kararı verirken, işletmenizin ihtiyaçlarını ve hedeflerini dikkate almalısınız.

Neden Amazon Dropshipping için bir şirket kurmak gerekiyor?

Bir şirket kurarak, işletmenizi daha profesyonel bir şekilde yönetebilir ve müşterilerinize daha iyi bir deneyim sunabilirsiniz. Bir şirket kurarak, işletmeniz için bir müşteri hizmetleri departmanı oluşturabilir, işletmenizi daha iyi organize edebilir ve müşterilerinize daha iyi bir itibar sağlayabilirsiniz. Ayrıca, bir şirket kurarak, işletmeniz için bir marka oluşturabilir ve müşterilerinize daha iyi bir deneyim sunabilirsiniz.

amazon dropshipping için şirket kurmak gerekir mi
amazon dropshipping için şirket kurmak gerekir mi

Vergi avantajları nelerdir?

Bir şirket kurmak ayrıca, vergi avantajları da sağlayabilir. Örneğin, bir şirket kurarak, işletme gelirinizi maaş olarak değil de, kar olarak vergiye tabi tutabilirsiniz. Bu, vergi ödemelerinizi azaltabilir ve işletmenizin karlılığını artırabilir. Ancak, bu avantajların yanı sıra, bir şirket kurmak için daha fazla vergi ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle, vergi avantajlarını araştırın ve hangi yapının size daha uygun olduğunu belirleyin.

Yönetim zorlukları nelerdir?

Bir şirket kurmak daha fazla yönetim gerektirir ve daha fazla zaman ayırmak zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle, işletme yapısının yönetim şeklini de dikkate alın. Eğer işletmenizi daha profesyonel bir şekilde yönetmek istiyorsanız ve vergi avantajlarından yararlanmak istiyorsanız, bir şirket kurmak düşünülebilir. Ancak, eğer işletmenizi daha küçük ölçekli tutmak istiyorsanız ve vergi avantajlarından yararlanmak gerekmiyorsa, bir şirket kurmayı düşünmenize gerek olmayabilir.

Maliyetler nelerdir?

İşletme yapısının maliyetlerini değerlendirin. Bir şirket kurmak, maliyetleri artırabilir. Örneğin, bir şirket kurmak için gerekli olan evrakları toplamak, noter huzurunda imzalamak ve vergi dairesine göndermek gibi işlemlerin maliyetlerini değerlendirin. Ayrıca, bir şirket kurarak daha fazla yönetim gerektirdiğini ve daha fazla zaman ayırmak zorunda kalabileceğinizi de unutmayın.

Sonuç olarak ,bir amazon dropshipping için şirket kurmak gerekir mi?

Sonuç olarak, Amazon dropshipping yaparken bir şirket kurmak zorunlu değildir, ancak bazı avantajlar sağlayabilir. Bu kararı verirken, işletmenizin ihtiyaçlarını ve hedeflerini dikkate alın ve gereken araştırmaları yapın. Eğer bir şirket kurmak düşünüyorsanız, gereken evrakları toplayıp, noter huzurunda imzalamayı ve vergi dairesine göndermeyi unutmayın. Hangi yapının size daha uygun olduğunu belirleyerek, doğru kararı verin.

Eğer siz de amazon dropshipping konusunda daha fazla bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Read more
amazon hızlı satış suspendi

Amazon Hızlı Satış Suspendi Nedir ve Neden Olur?

Amazon Hızlı Satış suspendi hakkında bilgi vermeden önce Amazon Hızlı Satış programı hakkında bilgi verelim.

Amazon Hızlı Satış programı, Amazon müşterilerine hızlı ve etkili bir şekilde cevap verebilmeleri için tasarlandı. Bu programa dahil olan satıcılar, Amazon’un verdiği özel bir destek hattından faydalanarak müşteri sorularına ve sorunlarına hızlı cevap verebilirler ve bu sayede müşteri memnuniyetini arttırabilirler. Amazon Hızlı Satış programına dahil olan satıcılar ayrıca, Amazon tarafından sağlanan özel bir araç setinden yararlanarak, müşteri yorumlarını takip edebilir, müşteri memnuniyetini ölçebilir ve satış performanslarını izleyebilirler.

Ancak, Amazon Hızlı Satış programına dahil olan satıcılar, Amazon’un satış ve dağıtım kurallarını ihlal etmemesi gerekmektedir. Amazon’un satış ve dağıtım kuralları, müşteri deneyimini koruma amacıyla tasarlandı ve satıcıların müşterilere etkili bir şekilde hizmet vermelerini sağlar. Bu kurallar, ürünlerin güvenilir olması, müşteri memnuniyetini arttıracak bir hizmet sunulması ve müşteri yorumlarının takip edilmesi gibi konuları kapsar. Eğer bir satıcı Amazon’un satış ve dağıtım kurallarını ihlal ederse, Amazon Hızlı Satış programından atılabilir veya “suspend” edilebilir. Bu durumda, satıcı Amazon Hızlı Satış programına dahil olamaz ve müşterilere hızlı cevap veremez. Amazon Hızlı Satış programından atılma veya suspend edilme, satıcının Amazon’un satış ve dağıtım kurallarını ihlal etmiş olmasından kaynaklanır. Bu nedenle, Amazon Hızlı Satış programına dahil olan satıcılar, Amazon’un satış ve dağıtım kurallarına uygun bir şekilde satış yapmalıdırlar.

Amazon Hızlı Satış programından atılma veya suspend edilme durumlarının önlenmesi için satıcıların Amazon’un satış ve dağıtım kurallarına uygun bir şekilde satış yapmaları önemlidir. Bu kurallar, Amazon’un web sitesinde ve satıcıların giriş yaptıkları Amazon Satış Ortamı’nda bulunabilir ve satıcıların dikkatle okumaları ve anlamaları gerekir.

amazon hızlı satış suspendi

Amazon Hızlı Satış programına dahil olan satıcılar, müşteri yorumlarını takip ederek müşteri memnuniyetini ölçmeli ve gerekli değişiklikleri yaparak müşteri memnuniyetini arttırmalıdırlar. Ayrıca, Amazon’un satış ve dağıtım kurallarına uygun bir şekilde satış yapmalıdırlar. Bu kurallar, ürünlerin güvenilir olmasını sağlamak, müşteri memnuniyetini arttıracak bir hizmet sunmak ve müşteri yorumlarını takip etmek gibi konuları kapsar.

Eğer bir satıcı Amazon Hızlı Satış programından atılmış veya suspend edilmişse, Amazon tarafından verilen talimatları takip ederek Amazon Hızlı Satış programına tekrar dahil olabilir. Bu talimatlar, Amazon’un satış ve dağıtım kurallarını ihlal etme nedenlerini ortadan kaldırmak ve Amazon’un kurallarına uygun bir şekilde satış yapmaya devam etmek için yapılması gereken adımları içerir. Satıcılar, Amazon’un satış ve dağıtım kurallarına uygun bir şekilde satış yapmaya devam ettikleri sürece, Amazon Hızlı Satış programına tekrar dahil olma şansları vardır.

Satıcılar, Amazon Hızlı Satış programına geri dönmek istiyorsa, Amazon tarafından verilen talimatları takip etmeli ve gerekli değişiklikleri yapmalıdır. Bu değişiklikler, ürünlerin özelliklerini ve durumlarını doğru bir şekilde açıklamayı, müşteri memnuniyetini arttıracak bir hizmet sunmayı ve Amazon’un satış ve dağıtım kurallarına uygun bir şekilde satış yapmayı içerebilir. Ayrıca, satıcılar, Amazon Hızlı Satış programına döndüklerinde, Amazon’un satış ve dağıtım kurallarına uygun bir şekilde satış yapmalı ve müşteri memnuniyetini arttırmalıdırlar.

Amazon Hızlı Satış programına dönmek için, satıcıların Amazon tarafından verilen talimatları takip etmeleri ve gerekli değişiklikleri yapmaları önemlidir. Satıcıların, Amazon’un satış ve dağıtım kurallarına uygun bir şekilde satış yapmaları ve müşteri memnuniyetini arttırmaları, Amazon Hızlı Satış programına döndüklerinde satışlarını hızlandırmalarına yardımcı olabilir. Ayrıca, Amazon Hızlı Satış programına dönmek isteyen satıcıların, Amazon tarafından sağlanan özel araç setini kullanarak müşteri yorumlarını takip etmeleri ve müşteri memnuniyetini ölçmeleri de önemlidir. Bu sayede, satıcılar, müşteri memnuniyetini arttırıcı değişiklikler yaparak Amazon Hızlı Satış programına dönebilirler.

Eğer siz de Amazon hızlı satış suspendi ile karşılaştıysanız MZN Ekibi olarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Read more
stoksuz e-ticaret nedir

Stoksuz E-Ticaret Nedir?

Stoksuz e-ticaret, son yıllarda özellikle pandeminin de önemli etkisi ile büyük yükseliştedir. Gün geçtikçe daha sık duyduğumuz bu kavram insanların aklına ilk olarak şirketlerin ürünlerini fiziksel değil internet üzerinden sattığı düşüncesini getirir. E-ticaret bu şekilde yapılabilmesine ek olarak, depolama gerektirmeden de sürdürülebilmektedir. Bu yazımızda e-ticaretin depolama gerektirmeyen versiyonu olan stoksuz e-ticaret hakkında konuşacağız.

Evinde otururken para kazanmak isteyen, ek iş yaparak gelir elde isteyen veya aile ekonomisine katkıda bulunmak isteyenlerin en verimli para kazabileceği alanlardan biri e-ticarettir. Bu alanda çalışmak isteyen herkes, yaptıkları araştırmalarda stoksuz e-ticaret adı verilen bir teknik ile karşılaşmaktadır. Bu aşamada girişimcilerin aklında “stoksuz e-ticaret nedir? Stoksuz e-ticaret nasıl yapılır? Stoksuz e-ticaret yapmak için neler gereklidir?” gibi bir takım sorular gelmektedir. Bir bilgisayar ve bir internet bağlantısı ile hemen bugün yapmaya başlayabileceğiniz bu iş nedir gelin anlatalım.

E-ticaret nedir?

E-ticaret; geleneksel ticaretin günümüz teknoloji dünyasına ve bunun şartlarına uydurulmuş, internet üzerinden yapılan ticarettir. E-ticaret sayesinde alışverişler fiziksel dünyadan sanal dünyaya genişlemiş, daha geniş pazar ve ürün yelpazesi kullanıma açılmıştır.. İnsanların fiziksel olarak satış alanlarına gidip, görüp, seçip, beğenip ardından ödeme yaparak gerçekleştirdiği alışverişlerin yerini günümüzde dijital cihazlar üzerinden yapılanlar almıştır.

Günlük hayatta fiziksel olarak yapmamız gerken bir çok işi sanal dünyada da yapabilir hale geldik. İnternet bu şekilde gün geçtikçe hayatlarımızda daha büyük yer kaplamaya başlarken, ticaret sektörü de bu pastadan büyük bir dilim aldı. Yaklaşık 30 yıllık bir geçmişe sahip olan e-ticaret, 1994 yılında başladı diyebiliriz. Bu girişimin öncüsü, şuan dünyanın en zengin insanlarından biri olarak çoğumuz tarafından tanınan Jeff Bezos oldu.

E-ticaret Çeşitleri Nelerdir?

E-ticaret, kullandığınız platforma, pazarınıza, üretmenize ya da üretmemenize, tedarik şeklinizde ve daha pek çok standarda göre değişiklik gösterir. Ancak bugün konumuz olan depolama üzerinden ilerleyeceğiz.

İnternet üzerinden ürün satarken iki farklı yol izleyebilirsiniz. Bunlardan biri depo kullandığınız stoklu e-ticaret iken diğeri herhangi bir depolama kullanmadığınız stoksuz e-ticarettir.

Stoklu E-ticaret Nedir?

Stoklu e-ticaret, genelde üreticinin bizzat yaptığı, üretilen ürünlerin bir yerde depolanıp müşteriye oradan ulaştırılarak yapılan satış yöntemidir. Çoğunlukla orta ve yüksek sermaye sahibi şirket ve kişilerin tercih ettiği bu yöntemde, düşük maliyet ile fazla sayıda üretip satışlardan kar etmek amaçlanır. Üretim yapmayan fakat sermaye sahibi olup toplu alımdan kar etmek isteyen girişimciler de stok kullanarak e-ticaret yapmaktadır.

Peki stoksuz e-ticaret nedir ve nasıl yapılır ?

Stoksuz E-ticaret Nedir?

Stoksuz e-ticaret, adından da anlaşılabileceği gibi stok yani depolama olmadan satış yapma yöntemidir. Satıcıların ürün depolamak yerine müşteri sipariş oluşturduktan sonra 3. taraf tedarikçiden temin edilen ürünü müşteriye ulaştırarak gerçekleştirilir. Stoksuz e-ticaret aynı zamanda dropshipping olarak da bilinmektedir. Dropshipping, üretici ile son müşteri arasında bir köprü olarak da tanımlanmaktadır. Bu ticaret modelinde stok tutulmaz. Yani satıcı, fiziki olarak ürüne sahip değildir. Satışı yapılan ürün, doğrudan tedarikçi firma tarafından müşteriye gönderilmiş olur.

Bu yöntemi yalnızca bireysel satıcılar ya da şirketler tarafından kullanılmaz. Birçok e-ticaret firması da stoksuz e-ticareti sayesinde gelir elde eder.

stoksuz e-ticaret nedir
stoksuz e-ticaret nedir

Stoksuz E-ticaret Yalnızca Bireysel mi Yapılabilir?

Hayır. Stoksuz e-ticaret nedir diye araştırma yapan pek çok kişinin düşündüğünün aksine, bu yöntemi yalnızca bireysel girişimciler kullanmaz. Şirketlerin yapabildiği gibi, e-ticaret firmaları da buradan gelir elde eder.

Örneğin; bir e-ticaret firması, web sitesine çok talep gören bir ürünü ekleyebilir. Bu ürünü satan tedarikçi ile bir anlaşma yapılır. E-ticaret sitesi üzerinden bu ürün satıldığında tedarikçiye bilgi verilir ve tedarikçi ürünü doğrudan müşteriye gönderir. Böylece stoklamadan ya da depolamadan ürün satılmış olur ve aracı görevi gören e-ticaret firması kar elde eder.

Stoksuz E-ticaretin Kolaylıkları

Stoksuz e-ticarette satıcı için sevkiyat, üretim ve paketleme gibi süreçler çoğunlukla müdahale gerektirmez. Satıcının ürünleri stoklaması, envanteri takip etmesi veya siparişleri fiziksel olarak alıp düzenlemesi gerekmez. Bunun yerine, üçüncü taraf bir tedarikçi, ürünleri satıcının adına müşteriye ulaştıracaktır.

Stoksuz satış, girişimciler için büyük bir fırsat çünkü mağaza işletmek, geleneksel perakende modeli kadar işletme sermayesi gerektirmiyor.

Fiziksel bir mağazada çalışanlar işe almanız, faturalar ödemeniz ve ürün stoklamanız gerekir. Bunun yerine açacağınız online mağazada halihazırda ürünleri ve satış ağları olan tedarikçiler ile çalışırsınız.

 • Maliyet Düşüklüğü

Milyonlarca girişimci, maliyetlerinin düşük olması ve lansman için daha az para gerektirmesi nedeniyle stoksuz satış için akın etmektedir. Stoksuz e-ticaret ile doğrudan dizüstü bilgisayarınız ile uzun vadeli ve sürdürülebilir bir iş kurmanız mümkün oluyor.

Stoksuz E-ticaret Nasıl Yapılır?

Stoksuz e-ticaret online olarak yürütülen bir süreçtir bu nedenle kendiniz için uygun bir e-ticaret sitesi bulmalı ve bir satıcı hesabı oluşturmanız gerekli. Ardından yaptığınız piyasa araştırması sonucuna hedef ve sermayenize en uygun olan ürünleri bulmalısınız. Artık yapmanız gereken, kendi satıcı hesabınızda, bulduğunuz ürünleri listelemek ve diğer satıcının fiyatına kendi karınızı ekleyerek satışa koymak. Stoksuz e-ticaret metodunun avantajlı tarafı da aslında bu noktada ortaya çıkıyor. Sipariş alana kadar boş vaktiniz kalıyor ve bu vakitte diğer işlerinizi halletme fırsatı buluyorsunuz.

 • Sipariş Almak

Yaptığınız listeleme sonucu müşteriye ulaştınız ve ilk siparişinizi aldınız. Bu noktada müşterinin talep ettiği ürün sizde değil ve müşteri bunu bilmiyor. Bu yüzden yapmanız gereken, siparişi almanızın hemen ardından müşterinin adres bilgilerini kullanarak ürünü tedarikçinizden sipariş etmek. Tedarikçinize sipariş vermenizin ardından artık sizin yapacağınız tek şey süreci takip etmek olacak. Müşterinizin ürün tedarik ve lojistik işlemleri tedarikçiniz tarafından hallediliyor olacak. Kısaca stoksuz e-ticaret yöntemi bu süreçten ibaret.

Stoksuz E-ticaretin Negatif Tarafları

Genel hatlarıyla stoksuz e-ticaret bir meslek olarak düşünüldüğünde oldukça cezbedici gelmektedir. Evinizden bile çıkmanıza gerek kalmamasının yanısıra, çabanıza bağlı olarak gelirinizi kendinizin belirlediğiniz bir süreç olması büyük avantaj. Ancak her zaman olduğu gibi burada da işin öteki boyutu var.

 • Düşük Oranlar

Stoksuz satışın dezavantajlarından biri, başlangıçta düşük marjlar beklemeniz gerektiğidir. Bu karlı olamayacağı anlamına gelmez ancak bazı nişlerde ürün marjının küçük olabileceğinin farkında olmalısınız.

 •  Lojistik

Birden çok tedarikçiden ürün alıyorsanız bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Tedarikçilerinizin her biri farklı bir nakliye çözümü kullanıyor olabilir, bu da hem sizin hem de müşterileriniz için sorun teşkil eder. Ayrıca tedarik sürecine doğrudan dahil olmamanız, doğrudan müdahil de olamayacağınızı gösterir. Bu, kargo işlemlerinde çıkan bir problemi yeteri kadar hızlı ve verimli çözemeyebileceğinizi gösterir.

 • Müşteri Desteği

Bu, siparişler ters gittiğinde veya tedarikçiler başarısız olduğunda ortaya çıkan başka bir sorundur. Yalnızca mağaza sahibi olduğunuz ve fazla kontrole sahip olmadığınız için siparişleri düzenlemek ve müşteri desteğini yönetmek size zaman zaman zorluk çıkarabilir. 

Stoksuz satışın en talihsiz dezavantajlarından biri, müşterileriniz şikayet ettiğinde suçu sizin üstlenmeniz gerektiğidir. Her şeyi doğru yapıyor olabilirsiniz ve tedarikçilerinizin sorunları varsa yine de sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Stoksuz e-ticarette, tedarikçileriniz adına sorumluluk almak ve hatayı üstlenmek iş modelinin bir parçasıdır.

 • Rakip

Rakiplerinizin fazla olması da bir diğer dezavantaj olarak nitelendirilebilir. Stoksuz e-ticaretin avantajları, pek çok yeni girişimcinin bu alana yönelmesine yol açıyor. Yaptığınız satışları belli bir pazarda ve belli müşteri kitlesi için yaptığınız için, rakip satıcıların artması pastadan alacağınız payın küçülmesine yol açacaktır. Bu sebeple ürün ve Pazar tercihlerini doğru yapmak, müşteri memnuniyeti sağlamak ve kar oranını iyi belirlemek sizin için hayati öneme sahiptir.

Olumlu ve olumlu yönleriyle bu yazımızda stoksuz e-ticaret nedir ondan bahsettik. Stoksuz e-ticaret, dropshipping ve e-ticaret hakkında daha detaylı bilgi almak ve hemen bugün internet üzerinden para kazanmaya başlamak için web sitemiz üzerindeki kanallar aracılığıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.

stoksuz e-ticaret nedir
Read more
amazon hesap sağlığı

Amazon Hesap Sağlığı Güncellemesi

Amazon hesap sağlığı hakkında derin konulara girmeden önce kısa bilgiler ile başlayalım. Son zamanlarda gerek ülkemiz gerek tüm dünyada pek çok kişinin gündemini meşgul eden konulardan biri e-ticarettir. Büyük ihtimalle siz de en az bir kez sosyal medyada gezinirken e-ticaret hakkında ilgi çekici videolar ile karşılaşmış, ben de yapmalıyım diye aklınızdan geçirmişsindir.

Peki neredeyse her gün sayıları artan ve sosyal mecralarda karşımıza çıkan e-ticaret yapan insanlar bir aldatmacadan mı ibaret yoksa anlatılanlar doğruları yansıtıyor mu?

Günümüzde pek çok insan, e-ticaret yaparak para kazanmakta. Sık sık karşımıza çıkan e-ticaret başarı öyküleri en çok da kazanılan miktarların büyüklüğüne dikkat çekiyorlar.

E-ticaret konulu paylaşımlarda en çok dikkatinizi çeken markaların başında muhtemelen Amazon geliyordur.

Amazon, dünya genelinde en fazla kullanıcıya, en büyük ciroya ve ürün hacmine sahip e-ticaret platformu konumundadır. Bu sebep ile e-ticaret yapmak isteyen kullanıcıların ilk durağı Amazon’dur.

Daha önceki bir yazımızda Amazon satıcı hesabı oluşturmaktan bahsetmiştik. O yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Bugün, satış kariyerinizin devamı için hayati önem taşıyan Amazon hesap sağlığı hakkında konuşacağız.

Gelin son birkaç haftada pek çok Amazon satıcısının güncelleme yapması gereken Amazon hesap sağlığı ne demek buna bakalım.

Amazon hesap sağlığı nedir?

Amazon hesap sağlığı, Amazon satıcı hesabınızın genel performansını yansıtır. Satıcı hesabınızın şirket politikalarına ve hedeflerine uygunluğunu takip eden Amazon hesap sağlığı, üzerine eğilmeniz gereken önemli bir konudur.

Hesap sağlığınızı etkileyen şirket politikalarını, bu politikalardaki eksik noktalarınızı satıcı merkezindeki performans kısmından inceleyebilirsiniz.

Bu kısımda ön plana çıkarılan politikalar, diğerlerinin önemli olmadığını göstermez. Amazon’un size bazı konuları daha önemli göstermesinin sebebi, o konulardaki hataların daha büyük sonuçlara yol açmasıdır.

Sektöründe lider konumda olan Amazon’un bu noktaya gelmesinin temel sebebi uyguladıkları müşteri yanlısı politikalardır. Müşterilerinin güvenilirliklerini, memnuniyetlerini geliştirmek için satıcılarını sık sık denetleyen Amazon bu konuda oldukça katıdır.

Özellikle son birkaç haftadır Amerika ve Kanada hesaplarında daha çok karşımıza çıkan Amazon’un satıcılarından hesap sağlığı güncellemesi istemesi durumu konunun önemini bize göstermektedir.

Bu nedenle sık sık hesap sağlığı incelemesi yapmalı ve size verilen uyarılar doğrultusunda güncellemeler gerçekleştirmelisiniz.

Amazon hesap sağlığı, puan sistemini esas almaktadır.

Bu puan sisteminde sahip olacağınız aralık 0-1000 puan olacaktır.

Hesap açılışınızın ardından 200 puana sahip olduğunuz bu sistemde zamanla çıkış ve inişler yaşarsınız. Yaptığınız Amazon politikalarına ayrı düşen hareketler sonucu aldığınız ihlaller bu puanda 2-8 birimlik bir düşüşe yol açmaktadır. Aynı zamanda hatasız satışlarınız sonucu puanlarınıza yenisi eklenir.

Ne zaman endişelenmeliyim?

Amazon hesap sağlığınız için endişelenmeniz gereken bir sınır vardır. Satışlarınızdaki Amazon şirket politikalarına uygun olmayan davranışlar sebebiyle azalan puanlarınız 100’ün altına düşmüşse, işler sizin için iyi gitmiyordur.

100 puana düşen Amazon hesap sağlığınızın tekrar yükselmesi için 3-7 gün içerisinde size bildirilen eksik konulardaki iyileştirmeleri yapmanız gerekmektedir.

Aksi durumda Amazon, size göndereceği suspend ile satıcı hesabınızı inaktif duruma

geçirecektir.

amazon hesap sağlığı
amazon hesap sağlığı

Amazon hesap sağlığı kriterleri nelerdir?

Amazon hesap sağlığı sürecinde şirketin dikkat ettiği bazı kriterler şunlardır.

 • Kusurlu sipariş oranı

Kusurlu Sipariş Oranı (ODR), son 60 gün içinde müşterilerinizde garanti edilen ürün ve hizmetlerin memnuniyetini ve doğruluğunu inceler. Amazon hesap sağlığı bağlamında tatmin edici bir ODR’ye sahip olmak için tüm satışlarınızda &1’den daha az kusurlu siparişinizin olması gerekir. Bir siparişin kusurlu olması negatif geri bildirim ve kredi kartı ibraz sorunları gibi konular içerir.

 • Sipariş iptal oranı

Bu durum, yalnızca 7 günlük zaman dilimlerinde satıcı tarafından iptal edilen siparişlerin yüzdesi için geçerlidir. Örneğin, bir müşteri bekleyen bir siparişi iptal ederse, İptal Oranınız (CR) etkilenmez. Amazon hesap sağlığı söz konusu ise, bu ölçüm %2,5’in altında tutulmalıdır.

 • Sevkiyat gecikmesi oranı

10 günlük veya 30 günlük bir zaman diliminde ölçülen Geç Sevk Oranı (LDR), tahmini sevk tarihinden sonra kaç siparişin (toplam siparişlerin yüzdesi olarak) gönderinin onayının gönderildiğini ifade eder. Amazon hesap sağlığı için LDR oranınızın %4’ün altında olması gerekiyor, aksi takdirde bir uyarı veya askıya alma ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

 • İade memnuniyet oranı

Bu ölçüm, bir müşterinin iade deneyiminden ne kadar memnun olduğuyla ilgilidir. Amazon hesap sağlığı için %10’un altında olması gereken İade Memnuniyetsizliği Oranı (RDR), şu gibi durumlarda artabilir: Olumsuz geri bildirim alma, iade talebine 48 saat içinde yanıt verme (Geç Yanıt Oranı) veya iade talebini yanlış bir şekilde reddetme (Geçersiz Red Oranı)

 • Fatura kusur oranı

Haziran 2020’de Amazon, Fatura Kusurlu Oranı adlı yeni bir performans metriği tanıttı. Bu metrik, satıcıların, vergi ve muhasebe amaçlarıyla fatura veya makbuz isteyen Amazon Business müşterilerine sunduğu faturalandırma deneyimini izlemelerine yardımcı olur. Fatura kusur oranı, İndirilebilir bir KDV faturası (veya makbuzu) sağlamadığınız Amazon Business müşterileri tarafından verilen siparişlerin oranıdır. Amazon hesap sağlığı için, satıcıların Fatura Kusur Oranını %5’in altında olması önerilir.

 • Amazon hesap sağlığı durumu

Daha önce de bahsettiğimiz gibi Amazon müşteri deneyimi için satıcılarının hesap hareketlerini sık sık denetler. Bu denetlemeler neticesinde satıcı hesap sağlık durumunuz 3 farklı aşamaya sahip olacaktır. 

Aktif: Bu durumda her şey normaldir ve satışlarınıza olduğu gibi devam ederisin. Ödemeleriniz de normal programda olduğu gibi olacaktır. Fazla endişelenmenizi gerektirmeyen bir diğer aşama ise inceleniyordur.

İnceleniyor: Bu aşamada hala satış yapabiliyorsunuz. Ancak, Amazon hesabınızı inceleyene kadar para geçici olarak tutulacaktır. Bu, hesabınızda bazı denetlemelerin gerçekleştiğini, bir takım problemler çıkabileceğini göstermektedir. Ancak diğer ikisi kadar zararsız görünmeyen bir statü daha var.

Askıya alındı aşamasındaysanız bazı şeyler sizin için yolunda değildir . Amazon satış hesabınızın satış yapmasına izin vermiyor olacaktır. Ayrıca, fonlarınıza geçici olarak el koyulur. Satışlarınızdaki Amazon politikaları ile uyuşmayan durumların sıklığı ve düzeltilmemesi sonucu hesap sağlığı durumunuz askıya geçecektir.

Kötü senaryoda, hesabınızın askıya alınması durumunda aklınıza ilk gelecek aksiyon yeni bir hesap açmak olabilir. Peki neden bu düşünceden hızla sıyrılmalısınız?

Amazon’da Yeni Hesap Açmak

Pek çok satıcı, Amazon’un fark etmeyeceğini düşünerek yeni bir hesap üzerinden satışlarına devam etmeyi planlamaktadır. Şirket, satıcılar üzerinde çok gelişmiş algoritmalar kullanmaktadır. Bu sebeple askıya alınmış bir hesabınız varken yeni bir hesap açıp satış yapmak sandığınız kadar görünmez olmanızı sağlamayacaktır.

Aksine, böyle bir durumda yaptığınız hatalı hareket askıdaki satıcı hesabınızın aktif hale döndürülmesini yokuşa sürecektir.

Amazon hesap sağlığınızı nasıl kontrol edebilirsiniz?

Hesap Sağlığı sayfasına erişmek için satıcı merkezindeki performans menüsü’nü açmalı ve hesap sağlığı’nı seçmelisiniz. Seller Central > Performans Menüsü > Hesap Sağlığı. Hesap Sağlığı sayfasında, Amazon’un performans hedeflerine ve politikalarına uyma konusunda ne kadar başarılı olduğunuza dair genel bir değerlendirmeye erişebilirsiniz.

Hesap sağlığı değişimi sürecinde karşınıza çıkacak en temel kavramlardan biri suspend olacaktır.

Amazon suspend

Suspend, Türkçeye askıya almak, durdurmak olarak çevrilmektedir. Türkçe çevirisinden de anlayabileceğimiz gibi, satıcılarının yaptıkları hatalı hareketler sonrası Amazon tarafından satıcıya verilen ceza ve uyarılardır. Amazon, hatalı hareketleri sonucu suspend edilen satıcılarından hatalarını düzeltmelerini ister. Aksi taktirde hesabı kapatılabilen satıcılar, bazı durumlarda satışlarından elde ettikleri gelirlere de erişimlerini kaybedebilmekteler.

Suspend hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için buradaki Amazon suspend yazımızı inceleyebilirsiniz.

Amazon hesap sağlığı hakkında sık sorulan sorular

               Amazon hesabımı nasıl sağlıklı tutarım?

                              Amazon hesabınızı sağlıklı tutmak için sık sık Amazon şirket politikalarını incelemeniz ve ihlallerinizi incelemeniz çok önemlidir.

               Amazon ihlalleri ne kadar sürer?

                              Politika ihlalleri 180 gün sonra hesap sağlığınızdan silinir.

               Amazon hesap sağlığıma nasıl erişirim?

                              Hesap Sağlığı sayfasına erişmek için Performans Menüsü’nü açmalı ve Hesap Sağlığı’nı seçmelisiniz. Hesap Sağlığı sayfasında, Amazon’un performans hedeflerine ve politikalarına uyma konusunda ne kadar başarılı olduğunuza dair bir genel bakışa erişebilirsiniz.

Bu yazımızda siz değerli okuyucularımız için amazon hesap sağlığı hakkında detaylı bilgiler sunduk. Eğer siz de hesap sağlığı hakkında daha fazla bilgi istiyorsanız MZN Danışmanlık ekibine ulaşabilir ve yardım alabilirsiniz.

Read more
amazon satıcı hesabı açma

Amazon satıcı hesabı açma

​Amazon satıcı hesabı açma işlemlerini anlatmadan önce e-ticaret ve Amazon hakkında bazı noktalara değinmek istiyoruz. Son yıllarda hem ülkemizde hem de tüm dünyada pek çok kişinin gündemini meşgul eden konulardan biri e-ticarettir. Bildiğiniz üzere e-ticaret, temel olarak alışverişinizi internet üzerinden gerçekleştirmektir. Artık çoğumuzun hayatında büyük yer edinen bu kavram bazılarımız için ise ayrı bir anlam taşımaktadır.

Günümüzde pek çok insan, e-ticaret yaparak para kazanmakta. Özellikle son dönemlerde sık sık karşımıza çıkan e-ticaret başarı öyküleri, çoğumuza bu konuda cesaret aşılamaktadır. Fiziksel olarak ulaşmanızın neredeyse imkansız olduğu yerlere ve müşterilere birkaç tık uzakta olma fikri kulağa oldukça hoş gelmekte. 

Eğer şimdiye kadar az da olsa internet üzerinden alışveriş yapmışsanız büyük ihtimalle Amazon’u duymuşsunuzdur. 

Amazon nedir?

Amazon, e-ticaret kavramının doğmasına sebep olmasının yanında, günümüzde dünyanın en büyük şirketleri arasında gösterilmekte ve milyarlarca dolar değerlemeye sahip olmaktadır.

Tarihi ve değerine ek olarak Amazon, dünya üzerindeki en geniş pazara ve müşteri kitlesine sahip e-ticaret platformu konumundadır. 

Siz de takdir edersiniz ki, bu müşterilere ek olarak Amazon’da bir de müşterilere ürün sağlayan satıcılar bulunmakta. 

Sayıları milyonları aşan Amazon satıcıları, her gün milyarlarca dolar ürün satışı yapmakta ve gelir elde etmektedirler. Size kendi ürünlerinizi üretip satma, başka üreticilerin ürünlerini satma ve hatta hiç sahip olmadığınız ürünleri bile satma(bkz. Dropshipping nedir?) imkanı tanıyan Amazon’da hemen bugün bir satıcı hesabı oluşturup para kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Amazon satıcı hesabı nedir?

Amazon satıcı hesabı, Amazon’da satış yapmanız için sahip olmanız gereken hesap türüdür.

Pek çok kişi Amazon satıcı hesabı açma konusunda şirket sahibi olup olmamak gerektiğini merak eder. Cevap ise hayır. Amazon satıcı hesabı açmanız için bir şirket sahibi olmanıza gerek yok. Bireysel olarak hesabınızı açmanız mümkün. 

Ancak daha kurumsal satıcılar için profesyonel satıcı hesabı opsiyonu da bulunmaktadır.

Amazon satıcı hesabı aylık ücretleri ülkelere göre değişiklik göstermekle beraber, Türkiye için satıcı hesabı ücreti aylık 99TL’dir. 

Ancak Türkiye’de yaşıyorum o yüzden hesabımı burada oluşturup satış yapmam gerekiyor diye düşünmeyin. Amazon, size bu anlamda büyük bir özgürlük sağlamaktadır. Satışlarınızı Amerika’dan Birleşik Arap Emirlikleri’ne kadar pek çok ülkeden istediğinizi seçip yapabilirsiniz.

Bu noktada hedef müşteri kitlenizi ve ürün pazarınızı iyi analiz etmeniz, satışlarınız için en verimli olacak ülkeyi tercih etmeniz gerekmektedir.

Amazon satıcı hesabınızı oluşturmadan önce bilmeniz gereken önemli konulardan biri de Amazon denetimleridir. 

Müşteri deneyimlerini, müşteri memnuniyetini her zaman ön planda tutan bir politikaya sahip olan Amazon, şuan geldiği noktada bu tutumunun en büyük pay sahibi olduğunun farkındadır.

Bu sebeple müşteri memnuniyeti konularında hiçbir zaman taviz vermemeye özen göstermektedirler. 

Geliştirdikleri algoritmalar ve denetim sistemleri ile gözü sürekli satıcıların üzerinde olan Amazon, size de sık sık denetim altında tutacaktır.

Amazon satıcı hesabı denetimleri

Amazon satıcı hesabı açma konusunda pek çok kişi önyargılara sahiptir.

Bunların başında, bir Amazon satıcı hesabı açmak için öncesinde şirket oluşturmak gerektiği kanısı vardır. Ancak daha önce de bahsettiğimiz gibi bu yanlış bir düşünce. Amazon şirketinin belirlediği kriterleri karşılayan her birey, şirket sahibi olup olmadığına bakılmaksızın satıcı hesabı oluşturup satış yapmaya başlayabilir. 

Ancak bu haber size çok da rahatlatmamalı. Çünkü Amazon, müşterilerini doğrudan ya da dolaylı olarak etkileyebilecek her durum için katı denetlemeler oluşturmakta. 

Satıcı hesabınızı oluştururken Amazon’un sizden sahip olmanızı beklediği kriterleri karşılamanız ve hesabınızı açmanız ne yazık ki artık rahat olacağınız anlamına gelmemektedir. Çünkü Amazon, müşteri deneyimlerinin ve güvenilirliğinin arkasında yatan çok detaylı algoritmalara sahip.

Bu algoritmalar her gün satıcıların hareketlerini takip etmekte ve herhangi bir olumsuzluğu anında fark etmektedir. 

Amazon algoritması tarafından belirlenen hatalarınız sebebiyle tarafınıza suspend denilen uyarılar gönderilir. 

Suspendler bazen birkaç basit adım sonrası çözülebildiği gibi, bazı zamanlar da hesabınızın kapanmasına varabilecek problemler yaratabilmektedir.

Pek çok satıcının korkulu rüyası haline gelen suspendler, doğru yöntemler izleyip kurallara uyulduğu takdirde hiç de göz korkutacak durumlar değildir.

Suspend hakkında daha detaylı bilgi edinmek için buradaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

Artık, Amazon denetimlerinin sıklığı ve detaylılığı hakkında bilgi sahibisiniz. 

Şimdi gelin, Amazon satıcı hesabı açma konusundaki soru işaretlerinize son verelim. 

Amazon satıcı hesabı nasıl açılır?

Amazon satıcı hesabı açmak sanıldığının aksine oldukça kolay bir süreçtir. 

Amazon’un milyonlar ile ifade edilen sayıdaki satıcılarına baktığımızda, bu çıkarımı yapmak daha kolay olacaktır. 

Amazon satıcı hesabı açarken, şirketin sizden isteyeceği bir takım önemli bilgi ve belgeler mevcuttur. 

Bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

Amazon satıcı hesabı için gerekli bilgi ve belgeler

İletişim bilgileri

​​Telefon numarası Amazon hesabı açmak için temel ihtiyaçlarınızdan biri telefon numarasıdır.

​​E-posta adresi Resmi dilde iletişimin yapıldığı en yaygın araç e-postadır. Bu sebeple Amazon’a bir e-posta adresi bildirmeniz önemlidir.

Kimlik bilgileri Satıcının veya satıştan sorumlu olacak kişinin kimlik bilglierini Amazon’a bildirmesi gerekmektedir.

Geçerli bir kredi kartı Amazon’un hesap ücretini tahsil edebileceği, uygun bir kredi kartını hesabınızda belirtmeniz gerekecek.

Banka hesap bilgileri Amazon’dan elde edeceğiniz kazancın aktarılacağı banka hesap bilgilerinizi de sisteme yüklemeniz gerekmektedir.

Gerekli bilgi ve belgelere sahipsiniz. Artık sırada Amazon web sitesi üzerinden hesabınızı oluşturmak var. 

Amazon satıcı hesabı açmak, e-ticaret serüveninizde atacağınız en kolay adımlardan biri olabilir. 

(bu link) üzerinden amazon web sitesindeki hesap oluşturma bölümüne ulaşabilirsiniz.

Amazon satıcısı olmanın avantajları:

Amazon satıcı olarak e-ticaret yaparak gelir elde etmenin pek çok avantajı vardır.

Geniş müşteri kitlesi Amazon, dünya üzerindeki en büyük pazar yeri konumundadır. Yüz milyonlarca müşteriye sahip Amazon’da satış yaparken, herhangi bir ürün için binlerce müşterinin hazır olduğunu düşünmek yanlış olmayacaktır.

Lojistik avantajları Ticaret yapanların, özellikle bunu internet üzerinden gerçekleştirenlerin en büyük efor kayıplarından biri lojistiktir. Yaptığınız her satışın lojistiğini sağlamak zorunda olmak maddi yükün yanında harcanması gereken önemli bir vakit anlamına gelmektedir. Ancak Amazon Lojistik, bu işlemi sizin için yapıyor olacak. Amazon’da kargolarınızı kendiniz gönderebileceğiniz gibi, cüzi ücretler karşılığında Amazon lojistik altyapısını kullanmanız mümkün.

Marka değeri Satışlarınızı dünyanın önde gelen şirketlerinin birinin çatısı altında yapmak, Amazon kimliğini kullanmak size büyük fayda sağlayacaktır. Günümüzde pek çok kişi online alışveriş için en güvenilir platformu Amazon olarak göstermektedir. Bu güvenilirliği kullanarak satışlarınızı katlamak da size kalacak.

Amazon satıcısı olmanın dezavantajları:

Amazon satıcı hesabı açma işlemlerini tamamladıktan sonra bir girişimci olarak e-ticaret yapacaksınız ve sizin için en uygun olan platformun Amazon olduğunu düşünüyorusunuz. Ancak bilmelisiniz ki pek çok geçerli avantajına ek olarak Amazon’un da bazı dezavantajları mevcut.

Sadık müşteriler Amazon’da sabit müşterilere sahip olmanız çok zordur. Bunun temelinde de Amazon’un büyüklüğü yatmakta. Milyonlarca satıcının ve milyonlarca ürünün yer aldığı bir pazarda sizden alışveriş yapan müşteri önündeki sayısız seçenek sebebiyle aidiyet duygusu hissetmeyecektir. 

Komisyonlar Elbette Amazon size sunduğu müşteri ve pazar yeri imkanlarını karşılıksız düşünmemektedir. Aylık sabit mağaza ücreti ödeyeceğiniz şirket, ek olarak sizden komisyon talep edecektir. Amazon Türkiye için bu oranlar ürün çeşidine göre %6 ile %10 arasında değişiklik göstermekte.

Rakipler Amazon, dünya üzerinde en büyük satıcı sayısına sahip e-ticaret platformudur. Bu sebeple sizin sattığınız ürünü sizden farklı onlarca satıcının daha satabiliyor olacağı gerçeğini unutmamalısınız.

Read more

Amazon Fikri Mülkiyet İhlali Nedir?

Amazon fikri mülkiyet ihlali nedir yazımıza genel fikri mülkiyet ihlali bilgileri ile başlayabiliriz. Amazon, müşterilerine dünyanın en geniş ürün yelpazesini ve olağanüstü bir müşteri deneyimi sunmayı taahhüt eder. Amazon, markaların veya diğer hak sahiplerinin fikri mülkiyet haklarını ihlal eden reklamlara izin vermez.

Bu sayfada, Amazon’da satış yaparken ortaya çıkabilecek fikri mülkiyet hakları ve genel fikri mülkiyet sorunları hakkında bilgi sağlar. Bu bilgiler yasal tavsiye değildir. Kendinizin veya başkalarının fikri mülkiyet haklarıyla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, MZN Danışmanlığa danışabilirsiniz.

Telif Hakkı

 • Telif Hakkı Nedir?

Telif Hakkı; Videolar, filmler, şarkılar, kitaplar, müzikaller, video oyunları, tablolar gibi özgün eserleri, teknolojinin ürettiği eserleri (örneğin bilgisayar programları) korur. Genel olarak, telif hakkı yasasının amacı, kamu yararına özgün çalışmaların yaratılmasını teşvik etmektir. Telif hakkı korumasına hak kazanmak için orijinal eserler bir yazar tarafından oluşturulmalı ve bir miktar yaratıcılığa sahip olmalıdır.

Türk telif hakları yasasına göre; Ürünlerin izinsiz kopyalanması, orijinal eserlerin kullanılması ve Türkiye dışından izinsiz olarak ithal edilmesi yasaktır.

 • Ürün detay sayfasında kullandığım bir veya daha fazla görselin telif hakkına tabi olup olmadığını nasıl anlarım?

Orijinal bir çalışmanın telif hakkı sahibi genellikle onu oluşturan kişidir. Ürününüzün fotoğrafını çekerseniz, genellikle çektiğiniz fotoğraf için telif hakkı koruması alırsınız ve bu fotoğrafı ürünü satmak için ürün detay sayfanızda kullanabilirsiniz. Ancak başka birinin web sitesinde bir fotoğraf bulursanız, diğer kişinin izni olmadan ürün detay sayfasına yüklememelisiniz.

 • Sattığım ürünün telif hakkına sahip olup olmadığımı nasıl anlarım?

Sattığınız ürünlerin herhangi bir telif hakkını ihlal etmediğinden emin olmanız önemlidir. Aksi takdirde satış hakkınızı kaybetme ve olası hukuki sonuçlarla karşılaşma riskiniz vardır.

Telif hakkı sahibinin iznine sahipseniz veya kullanımınız bir yangın söndürme politikasıyla korunuyorsa, başka birinin telif hakkıyla korunan çalışmasını Amazon’da satabilirsiniz. Tükenme İlkeleri uyarınca, yasal olarak satın alınan orijinal bir fiziksel ürün (kitap veya CD vb.) genellikle telif hakkı sahibinin izni olmadan yeniden satılabilir. Ancak, Türkiye’de bu ilke, söz konusu somut ürünün Türkiye’de ilk kez satılmış olması veya daha önce ülkede dağıtılmış olması ve telif hakkı sahibinin dağıtım haklarını kullanması halinde geçerlidir.

amazon fikri mülkiyet ihlali

Ticari Marka

 • Ticari Marka Nedir?

Ticari Markalar; bir şirketin ürünlerini veya hizmetlerini tanımlamak ve bunları diğer şirketlerin ürün veya hizmetlerinden ayırt etmek için kullandığı bir kelime, sembol veya tasarım veya bunların bir kombinasyonu (örneğin bir marka adı veya logo). Diğer bir deyişle; Ticari marka, mal veya hizmetlerin menşeinin bir göstergesidir. Genel olarak, ticari marka kanunu, müşteriler arasında mal veya hizmetlerin menşei konusunda kafa karışıklığını önlemeyi amaçlar.

 • Marka koruması ne için?

Ticari marka yasaları, özellikle müşterilerin tedarikçinin kim olduğu, bu tür ürün veya hizmetleri desteklediği veya bunlarla bağlantılı olduğu konusunda kafasının karışması riski varsa, genellikle mal ve hizmet satıcılarını ticari markalarına yetkisiz üçüncü şahıslar tarafından el konulmasına karşı korur.

 • Amazon’da ne tür markalar var?

Ticari Markalar, genellikle Amazon ürün detay sayfalarında listelenen ürün adları ve markalar olarak görüntülenir. Örneğin, aşağıda gösterilen ürün detay sayfasının marka adı bölümünde “Pinzon” markası görünür. “Pinzon” markasını ayrıca ürün detay sayfasının (“Pinzon Nevresim Takımı – King, Sage”) ürün ismi kısmında da bulabilirsiniz.

 • Markayı kullanmak için yine de hak sahibinin iznine ihtiyacım var mı?

Ticari markaya sahip olmamanız, telif hakkı sahibinin çalışmasını satamayacağınız anlamına gelmez. Ürün orijinal ise ve paralel ithalat değilse, ürünü pazarlamak için ticari markayı kullanabilirsiniz.

 • Bir satıcı olarak, başkasının markasını ne zaman kullanabilirim?

Bir satıcı, aşağıdaki durumlarda genellikle bir başkasının ticari markasını kullanabilir:

 1. Bir satıcı orijinal ürünler sattığında, bu orijinal ürünleri tanımlamak için marka adını kullanabilir. Örneğin, orijinal bir ürünü “Pinzon” olarak listeleyen bir satıcı, ticari markayı orijinal ürüne atıfta bulunmak için kullandıkları için Pinzon ticari markasının sahibini ihlal etmeyecektir.
 2. Bir marka sözcüğünü olağan sözlük anlamında kullanırken.
 3. Bir ürünün markalı bir ürünle uyumlu olduğunu özellikle belirttiğinizde.
 • Amazon’da satış yaptığımda ticari marka yasasını ihlal (amazon fikri mülkiyet ihlali) etmediğimden nasıl emin olabilirim?

Sattığınız ürünlerin ve reklamlarınızın ticari markaları ihlal etmediğinden emin olmanız önemlidir. Aksi şekilde satış hakkınızı kaybetme ve olası hukuki sonuçlarla karşılaşma riskiniz vardır. Amazon’da ürün satmaya karar verirken kendinize şu soruları sorun:

 1. Sattığım ürünler saygın bir distribütörden mi?
 2. Bu ürünleri nasıl edinebilirim ve istendiğinde orijinal olduklarını kanıtlayabilir miyim?
 3. Bu ürünleri açıklama şeklim müşteride kafa karışıklığına neden olacak mı?
 4. Marka adını veya ticari markayı, benzerlik yerine (izin verilmez) uyumluluğu (genellikle izin verilir) açıklamak için kafa karıştırıcı olmayan ve doğru şekilde kullandım mı?

Amazon Fikrî Mülkiyet İhlaline dair birden fazla uyarı aldıysam ne yapmalıyım?

Fikrî mülkiyet ihlaline dair birden fazla uyarma aldıysanız ve özgün mamüller sattığınızı düşünüyorsanız Seller Central hesabınızdan aşağıdaki detayları göndererek itiraz edin:

İhlalde bulunmuş olduğu iddia edilen ASIN’lerin sıralaması ve aşağıdakilerden minimum biri:

Ürünlerinizin orijinalliğini kanıtlayan faturalar ya da

Ürünün orijinalliğini yayınlayan sipariş numaraları ya da

Hak sahibinden alınmış (iletilmiş bir e-posta olmayan) bir yetki belgesi

Hesabım askıya alınmışsa ne yapmalıyım?

Hesabınız, hak sahiplerinin ürünlerinize ya da içeriğinize karşı fikrî iyelik ihlali bildirimleri göndermesi kararı askıya alınmışsa bizlere aşağıdaki detayları içeren uygulanabilir bir fiil planı sunabilirsiniz:

İhlalde bulunmuş olduğu iddia edilen ürünleri satma ve/ya da ihlalde bulunmuş olduğu iddia edilen içinde ne olduğu yükleme gerekçeleriniz

Artık ihlalde bulunmadığınızdan güvenli olmak için attığınız adımlar

Gelecekteki ihlalleri iyi mi önleyeceğinize ait bilgiler

Konuyla alakalı her tür ek malumat

Eylem planınızı hesap gösterge paneliniz vesilesiyle göndermeli ya da aldığınız hesap askıya alma bildirimini yanıtlamalısınız. Eylem planınızı değerlendirip hesabınızın eski durumuna getirilip getirilemeyeceğini belirleriz. Amazon’un müsait koşullarda, ihlali tekrarlayan kişilerin hesaplarını kapattığını unutmayın.

Amazon Fikri Mülkiyet İhlali Bildirimi

Ticari markanın yasal sahibiyseniz, ticari markanızı Amazon Ticari Marka Kaydı’na kaydettirme seçeneğiniz olabilir. Amazon Ticari Marka Tescili; Tescilli görsel ve metin arama gibi güçlü araçlarla birlikte, şüpheli ihlalleri işaretlemek için tahmine dayalı otomasyon sağlar ve marka adınızla listelenen ürünler üzerinde size daha fazla yetki verir.

Amazon İhlal Bildirimi Formu Hakkında

Amazon İhlal Bildirim Formu, fikri mülkiyet hakları sahipleri ve temsilcileri tarafından, telif hakkı ve ticari marka sorunları gibi fikri mülkiyet hakları ihlali iddialarını Amazon’a bildirmek için kullanılır. Fikri mülkiyet sahibi veya temsilcisi değilseniz, amazon bu form aracılığıyla gönderilen talepleri işleme koyamaz.

 • Satıcılar uygunsuz listelemeleri, diğer satıcıları, politika ihlallerini ve daha fazlasını bildirebilir. Bu durumları bildirmek için amazon’un iletişim formunu kullanabilirsiniz.
 • Alıcılar, siparişlerle ilgili sorunları, satıcı politikalarının ihlallerini ve daha fazlasını bildirir. Bunları bildirmek için amazon’un iletişim formunu kullanabilirsiniz.

Sözleşmenin uygulanmaması

Ayrıntılar ve resim sahipliği kısıtlamaları:

Bir ayrıntı sayfası oluşturulduktan sonra, Amazon.com’da kalıcı bir kategori sayfası haline gelir ve içerik oluşturucuların envanterlerini kullanmalarının ötesinde varlığını sürdürür. Ayrıca, ayrıntılar sayfasında telif hakkıyla korunan görsellerinizi yayınladığınızda, Amazon’a ve bağlı şirketlerine, belgede tüm izinleri herkese açık olarak göstermeleri için münhasır olmayan, dünya çapında, telifsiz, daimî, geri alınamaz bir hak vermiş olursunuz.

Diğer satıcılar, oluşturduğunuz veya telif hakkıyla korunan resimlerinizi eklediğiniz sayfalara göre kendi indirimli ürünlerini listeleyebilir. Ancak, satıcıların yalnızca ürünleriyle tamamen alakalı ayrıntı sayfalarına kaydolmalarını şart koşar. Bir satıcının ürünüyle tam olarak eşleşmeyen ayrıntı sayfalarına dayalı listeleme yaptığını düşünüyorsanız, amazonun doğrudan iletişim formunu kullanarak bir ihlali bildirebilirsiniz.

Münhasır veya Seçmeli Dağıtım:

Amazon, üreticilerin ürünleri için münhasır dağıtım anlaşmaları yapma haklarına saygı duyar. Ancak bu anlaşmaların ihlali fikri mülkiyet ihlali oluşturmaz. Bu anlaşmaların uygulanması üreticilere ve perakendecilerine ait olduğundan, Amazon’un yaptırım faaliyetlerinde bulunması uygun olmayacaktır.

Read more

Amazon Suspend Türleri Neler?

Amazon suspend türleri nelerdir başlıklı yazımıza başlamadan önce şu konulara değinmek istiyoruz. Son yıllarda ülkemizde de oldukça popüler hale gelen e-ticaret, birçok kişinin gündemini meşgul eder durumda. Önceleri kısıtlı bilinirlik ve pazara sahip iken gün geçtikçe pazar sayısını ve ulaştığı insan miktarını artırması ile kullanıcıları hızla yükselen e-ticaret, aynı zamanda pek çok yeni girişimci için de fırsatlar doğurmakta. İlk zamanlarında fazla önem ve ciddiyet gösterilmeyen bu konu, internet üzerinden satış yaparak para kazanan insanların sayısının git gide artması ile fazlasıyla dikkat çeker hale geldi.

Dropshipping

E-ticaret, klasik bir satıcı olmak isterseniz sizin için fiziksel ticarete benzer gereksinimler çıkaracaktır. Ancak alışverişlerin internet üzerinden gerçekleştirilmesi ile meydana çıkan yeni bir meslek olan ‘dropshipping’ sizin için işleri oldukça kolaylaştırmakta. Basit bir anlatım ile stoksuz ticaret anlamına gelen dropshippingde, satıcı stok tutma, üretme, paketleme ve kargolama gibi temel aşamalar ile vakit kaybetmeden gelir elde edebilmektedir. Dropshipping hakkında daha detaylı bilgi edinmek için “dropshipping nedir?” konu başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Amazon Dropshipping

Günümüzde bu yöntem ile kazanç elde etmek isteyenlerin ilk uğrak noktaları Amazon olmaktadır. Amazon gerek Pazar hacmi gerek müşteri kitlesi gerek de güvenilirliği ile hem satıcılar hem de müşteriler için güvenli liman olarak görülmektedir. Ancak Amazon dropshipping yapan pek çok kişinin haberdar olduğu suspend’ler zaman zaman satıcılara zorluklar çıkarmakta. Gelin bu yazımızda Amazon suspend nedir, amazon suspend türleri nelerdir bunlardan bahsedelelim

Amazon suspend nedir?

E-ticaret ile satış yapmak büyük maddi getirilere kapı aralayabileceği gibi, bazı zamanlar hüsranla da sonuçlanabilmektedir. Büyük hayaller ile Amazon dropshipping yapmak isteyenlerin mutlaka bilgi sahibi olmaları gereken konulardan biri de suspenlerdir. Amazon, dünya genelinde kullanıcılar tarafından en çok güvenilen e-ticaret platformlarının başında gelmektedir. Bu güvenilirliği yakalamaları ise elbette şans eseri olmamıştır. Kurulduğu günden beri müşteri yanlısı politikalar izlemeyi misyon edinen Amazon, bu başarısını sürdürebilmek için satıcılarını sık sık denetlemekten de çekinmemektedir. Bu denetlemelere takılan dropshipping satıcıları da ‘suspend’ ile yakinen tanışması fırsatı bulmaktalar.

Suspend, kelime anlamı olarak askıya almak, durdurmak olarak dilimize çevrilmektedir. Türkçe çevirisinden de anlayabileceğimiz gibi suspend, satıcıların yaptıkları şüpheli ve hatalı hareketler sonrası Amazon tarafından satıcıya verilen ceza ve uyarılardır. Müşteri memnuniyeti için satıcılarını sık sık denetleyen Amazon, hatalı hareketleri sonucu suspend edilen satıcılarından hatalarını düzeltmelerini ister. Aksi taktirde hesabı kapatılabilen satıcılar, bazı durumlarda satışlarından elde ettikleri gelirlere de erişimlerini kaybedebilmekteler.

 Çok ciddi sonuçlara yol açabilecek hareketlerden kaçınmak için suspend türlerini ve kurallarını tam olarak anlayıp uygulamak oldukça önemlidir. Amazon suspend nedir sorusunun cevabını verdik. Şimdi de dropshipping yapan pek çok kişinin muzdarip olduğu bu suspend çeşitleri nelermiş onlara göz atalım.

Amazon suspend türleri nelerdir?

Kullanıcı deneyimlerini en üst seviyede tutmayı görev edinen Amazon, satıcı denetlemelerini oldukça sık ve geniş kapsamlı sürdürmektedir. Özellikle; kendi ürünlerini satmayan, dropshipping yöntemi ile satış yapan satıcılar için tehdit oluşturan bu denetimler bazı alanlarda yoğunluk gösteriyor. Satıcıların en çok karşılaştıkları bu popüler suspendler, birkaç adım sonucu çözülebildiği gibi bazen satıcıların gelirlerini kaybetmesine kadar varan problemler yaratabilmektedir. Bu tarz hayal kırıklığı yaratıcı sorunlar ile karşılaşmamak için öncesinde iyi araştırma yapıp dikkatli davranmak satıcılar için hayati öneme sahip.

Gelin bazı popüler suspend türleri nelerdir bakalım.

 • Hesap açılış suspendi
 • İptal edilen sipariş oranı
 • Yüksek kusurlu sipariş oranı
 • İlişkilendirilmiş hesap suspendi
 • ASIN suspend
 • Gecikmiş kargo oranı

amazon suspend türleri nelerdir

 

Hesap açılış suspendi nedir?

Amazon dropshipping yapmak için atmanız gereken ilk adım Amazon üzerinde bir satıcı hesabı oluşturmaktır. Ancak bu noktada pek çok satıcı aceleci ve dikkatsiz davranması sonucu bir takım problem ile karşılaşmakta. Hesap oluşturma konusunda Amazon’un satıcıdan uymasını beklediği bazı kurallar vardır. Bu kurallar hakkında yeteri kadar bilgi edinilmemesi, satıcının hesabını açmasının ardından askıya alınmasına sebep olabilmektedir. Amazon satıcı hesabı oluşturma aşamaları ve uyulması gereken kurallar hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Hesabınızın bazı sebepler sonucu askıya alınmasının ardından Amazon tarafından size bir bilgi mesajı iletilmektedir. Bu mesajda, gerekli değişiklikleri yapmamanız durumda hesabınızın kapatılacağı ifade edilir.

Hesap açılış suspendi neden olur?

Hesap açılış suspendi ile karşılaşmanızın pek çok sebebi olabilir. Ancak bunlardan bazıları diğerlerine oranla daha fazla karşımıza çıkmakta. Satıcıların en çok karşılaştıkları hesap açılış suspendi sebepleri; kayıt aşamasında kullanılan belgelerdeki isim ve adres uyuşmazlıkları, Amazonun verdiğiniz bilgilerden şüphe etmesi ve ödeme bilgileri ile ilgili güvensizlik olarak belirtilebilir. Amazon’a ilettiğiniz belgeler yapay zekalar ve botlar ile kontrol edilmekte ve bilgiler arasındaki tutarsızlıklar kolaylıkla tespit edilebilmektedir. Bu nedenle kayıt aşamasında oldukça dikkatli davranmanız gerekmekte.

İptal edilen sipariş oranı suspendi nedir?

Aldığınız siparişlerde bazı durumlarda siparişleri iptal etme hakkınız bulunmaktadır. Sipariş sürecinde yaşadığınız kısa süreli aksaklıklar, iletişim kesiklikleri gibi durumlarda satış yapamayabilir ve gelen siparişleri iptal etmeniz gerekebilir. Ancak Amazon bu noktada kısıtlı müsamaha göstermektedir. Sipariş iptal oranlarınızın yükselmesi Amazon kontrol sisteminin dikkatini çekip, bu konuda suspend almanıza neden olabilir. Bu tarz bir durumla karşılaştığınızda Amazon’a gerekli açıklamayı yapmanız gerekmektedir.

Kusurlu sipariş oranı suspendi nedir?

Yazımızda sık sık bahsettiğimiz gibi, Amazon için müşteri memnuniyeti çok önemlidir. Şirket, müşterilerin gerçekleştirdikleri alışverişlerin ardından memnun kalma oranlarına ve yorumlarına oldukça değer verir. Bu sebeple, satış yaptığınız müşterilerin ürünlerinizde kusur bulması veya memnuniyetsizlik yaşamaları durumunda yaptıkları olumsuz geri dönüşler şirket algoritması tarafından fark edilmekte ve suspend almanıza neden olmaktadır. Kusurlu sipariş oranı suspendi ile karşılaşmamak için müşterilerinizin geri dönüş ve değerlendirmelerini dikkate almalı, problemlerini elinizden geldiğince çözmelisiniz.

İlişkilendirilmiş hesap suspendi nedir?

Amazonun şirket politikaları gereğince her satıcının yalnızca bir Amazon satıcı hesabı olabilir. Bu kuralın ihlal edildiğinin fark edilmesi sonucu satıcıya gönderiler uyarıya ilişkilendirilmiş hesap suspendi denir. Amazon algoritması, satıcı hesabı oluşturduğunuz cihazın IP adresinin başka bir hesap ile bağlantılı olduğunu fark eder ve kullanıcıya suspend atar. Bu sebeple hesap aynı bilgiler ile birden fazla hesap oluşturulmaya çalışılmamalıdır. Amazon suspend türleri arasında arasında riski bir suspend türü olduğunu söyleyebiliriz.

ASIN suspend nedir?

Amazon suspend türleri nelerdir diye düşününce aklımza gelen en lenmli suspend türlerinden biri de 3 ASİN Suspendidir. ASIN suspend, satıcının fikri mülkiyet haklarını ihlal etmesi neticesinde ortaya çıkmaktadır. Amazon dropshipping yapan satıcılarının en çok karşılaştığı bu suspend, satıcılar için hesap kapanmasına kadar varabilen ciddi tehlikeler barındırmaktadır. ASIN suspend sebebi ile bir süre hesabınıza erişiminizi kaybedip para kazanamayacağınız gibi, suspendi çözememeniz durumunda hesabınızda bulunan parayı da çekememe problemi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu sebeple üzerine eğilmeniz ve bilgi sahibi olmanız gereken ASIN suspend hakkında daha detaylı bilgiye “buradaki” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Gecikmiş kargo oranı suspendi nedir?

Yazımızda çokça değinmekten kaçınmadığımızdan da anlayabileceğiniz gibi Amazon şirketi için müşteri memnuniyeti her şeyin üstündedir. Müşteri memnuniyetini geliştirmek için her gün yeni çalışmalar yapan Amazon, bazı durumlarda müşterilerini korumak için satıcılarının hesaplarını kapatmaktan da çekinmemekte.

Müşteri memnuniyeti için e-ticaretteki en belirleyici kriterlerden biri de lojistiktir. Müşterilerin alışverişlerindeki tercihlerden belki de en önemli olanı kargo hızı. Olumlu geri dönüşlerinizi artırabilecek, satışlarınızı yükseltebilecek olan kargo hızı aynı zamanda hesabınızın askıya alınmasına sebep olacak bir suspende de yol açabilir.

Bu yazımızda, Amazon suspend nedir ve Amazon suspend türleri nelerdir hakkında konuştuk. Dropshipping satışlarınızda karşılaşma ihtimaliniz yüksek olan bu işlemler ile ilgili yeterli bilgi sahibi olmanız satışlarınızın sürdürülebilirliği açısından büyük önem teşkil etmektedir. Yazımızda belirttiğimiz suspend türleri ve diğer suspend türleri hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için web sitemizi inceleyebilir, aklınıza takılan sorular için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Read more

Amazon’da Satış Nasıl Yapılır

 Amazon’da Satış Nasıl Yapılır sorusuna cevap vermeden e-ticaret olgusunu biraz inceleyelim. Özellikle pandemi dönemi ile pek çok kişinin gündemini meşgul eden konulardan biri e-ticaret oldu. Evlerinde kalan, boş vakitleri artan ve ek gelir elde etmek isteyen insanlar için bir fırsat kapısı olarak görülen e-ticaret, aslında çok uzun zamandır hayatımızda yer almaktadır. Ancak son yıllarda ülkemizde de oldukça popüler hale gelmesi ile e-ticaret birçok kişi için neredeyse fiziksel alışverişlerin yerini almış durumda. Önceleri kısıtlı imkanlara sahip iken gün geçtikçe pazar sayısını ve ulaştığı insan miktarını artırması ile kullanıcı kitlesi hızla yükselen e-ticaret, aynı zamanda satış imkanları ile pek çok yeni girişimci için de fırsatlar doğurmakta. İlk başlarda gereken önem ve ciddiyet gösterilmeyen bu konu, internet üzerinden satış yaparak para kazanan insanların sayısının git gide artması ile dikkat çeker hale geldi. Öyle ki, önceleri güvenmedikleri için internet üzerinden alışveriş yapmayan pek çok kişi, e-ticaret ile ürün satışı yapmak için girişimlerde bulunmaya başladı. Bu yazımızda, e-ticaret neden önemlidir, e-ticaret ile satış nasıl yapılır, e-ticaret ile satış yapma kanalları ve işleyişleri nelerdir, amazon’da satış nasıl yapılır gibi konulara değineceğiz. 

E-TİCARET NEDEN ÖNEMLİDİR?

Yaşadığımız internet çağında, günlük hayatımızdaki pek çok şey dijitalleşirken bu dönüşümden en büyük paylardan birini ticaret sistemi almıştır. Her geçen gün hayatlarımızı kolaylaştırılan adımlar atılmakta ve bu kolaylık en çok alışveriş sisteminde hissedilmektedir. Önceleri bir ürün satın almak isteyen müşteri mağazaya gitmeli, ürününü beğenmeli, elden ödemesini yapmalı ve ürününü taşımalıyken, Artık bu süreç e-ticaret ile büyük ölçüde basitleşmiş halde. Artık müşteriler için ürün beğenmek, ödeme yapmak ve ürüne ulaşmak yalnızca birkaç tık uzaklıkta. Bu sebeple günümüzde pek çok kişi alışverişlerini sanal olarak yapmakta ve bu pazardaki müşteri kitlesi her geçen gün genişlemektedir. Bu sebeple, hızla büyümekte olan bu pazarda satış yaparak gelir elde etmek çoğu kişi için önemli bir fırsat niteliğindedir. Peki sizin de hemen bugün bir bilgisayar ve internet bağlantısı ile kazanç elde etmeye başlayabileceğiniz e-ticaret sistemi nasıl işlemektedir?

E-TİCARET İLE SATIŞ NASIL YAPILIR?

E-ticaret ile satış yaparak gelir elde etmek gerek harcanan zaman gerek harcanan para ve gerek kolaylığı ile oldukça cezbedici bir kazanç kapısıdır. Peki çoğu zaman kolay olması ile ön plana çıkarılan bu meslek, tam olarak nasıl işlemektedir? Öncelikle internet üzerinden satış yapmadan önce gerekli piyasa araştırmalarınız yapmanız, rakiplerinizi ve ürününüzü detaylıca analiz etmeniz sizin için çok önemli olacaktır. Gerekli analizleri yapmanızın ardından işe bir web sitesi seçerek başlayabilirsiniz. Kendi web sitenizi de oluşturabileceğiniz gibi, hali hazırda müşteri kitlelerine sahip bir web site de tercih edebilirsiniz. Kendiniz için en uygun olduğunu düşündüğünüz web sitede bir satıcı hesabı oluşturmanızın ardından, ürünlerinizi ön plana çıkaracak fotoğraf ve açıklamaları hesabınıza yüklemelisiniz. Bu aşamada, kendi ürünlerinizi üretecek veya tedarik edecek iseniz, bir depoya ihtiyacınız da olacak. Ancak uygulayabileceğiniz daha basit bir yöntem daha var. Drophipping. Dropshipping, temelinde aracılık olan, satıcının ürün üretmesine, tedarik etmesine lojistik yapmasına gerek kalmayan bir satış yöntemi. Dropshipping Nedir ve Nasıl yapılır hakkında detaylı bilgiler içeren yazılarımızı web sitemizde bulabilirsiniz. Artık e-ticaret yapmanın ne olduğunu ve nasıl işlediğini biliyorsunuz. O halde gelin biraz da satışlarınızı yapabileceğiniz kanallardan bahsedelim.

amazonda satış nasıl yapılır

E-TİCARET SATIŞ KANALLARI NELERDİR?

E-ticaret ile satış yaparak kazanç elde etmek istiyorsanız karşınıza bunu gerçekleştirebileceğiniz pek çok platform çıkacaktır. Fiziksel ticaretin aksine, internet üzerinden yapacağınız satışlarda kendinize sınırlar çizmek zorunda değilsiniz. Evinizde otururken ülkemizin 4 bir köşesine, hatta Bulgaristan’da Amerika’ya kadar pek çok ülkeye ürün göndermeniz mümkün. Bu noktada hedeflerinize, pazarınıza, ürünlerinize ve bütçenize uygun olarak hedef belirlemeniz doğru olacaktır. Ardından satışı hangi site üzerinden gerçekleştirmek istediğinize karar vermelisiniz.  N11, Hepsiburada, Trendyol gibi ülkemizde yüksek pazar hacmine sahip sitelerde yer alabileceğiniz gibi; Amazon, eBay, AliBaba gibi global şirketlerde de satıcı hesabı açabilirsiniz. Ayrıca Amazon, son yıllarda Türkiye’de yaptığı yatırımlar ile pazarda büyük yer sahibi olmuş ve yeni yatırımlar da yapacağının sinyalini vermiştir. Bu nedenle hem şirket büyüklüğü hem yatırım büyüklüğü hem de müşteri güvenilirliği göz önüne alındığında satış hesabınızı Amazon üzerinden açmanız iyi bir fikir olabilir. Peki, Amazon’da satış nasıl yapılır?

AMAZON’DA SATIŞ NASIL YAPILIR?

Amazon, ürün yelpazesi genişliği, marka güvenilirliği ve müşteri hizmetleri kalitesi gibi avantajlarından dolayı müşteriler için güvenilir bir liman olarak görülmektedir. Bu avantajlar, müşteri çekmeniz ve daha fazla satış yapmanıza olanak sağlayacakken birtakım zorluklar da oluşturacaktır. Amazon’un bu denli güvenilir olmasının altında müşteri yanlısı bir politika uygulaması yatmaktadır. Bu sebeple hesap açma ve satış sürecinde denetim altında olacaksınız ve birtakım belgeler iletmeniz istenecektir. Bu süreçte MZN Danışmanlık ile iletişime geçebilir ve destek alabilirsiniz. Amazon’da satış yapmak için öncelikle web sitesi üzerinden satıcı hesabınızı oluşturmanız gerekmektedir. Bu işlemi üç şekilde tamamlayabilirsiniz;

 • sell.amazon.com sitesini ziyaret edip, “selling on amazon” bağlantısını takip edebilir,
 • sellercentral.amazon.com sitesinde “selling on amazon” bağlantısını açabilir veya
 • Amazon web sitesinde sell butonu üzerinden ilerleyebilirsiniz. Ancak bu aşamadan önce sahip olmanız gereken birtakım bilgiler var. Bunlar;
 • Yasal işletme adı, adresi ve iletişim bilgileri,
 • Amazon işletmenizin e-posta adresi (işleme başlamadan önce ayarlanmalıdır),
 • Geçerli bir fatura adresine sahip uluslararası ücrete tabi kredi kartı,
 • Kayıt işlemi sırasında size ulaşabileceğiniz bir telefon numarası,
 • Sosyal Güvenlik numaranız veya şirketinizin “Vergi Kimlik Numarası” gibi vergi bilgileridir.
 • Satıcı profilinizi tamamlamanızın ardından ürünlerinizi listelemeye başlamanız gerekmektedir.

Ürünlerinizi listelemek için seller central bölümündeki envanter sekmesini ziyaret edin. Ardından “Add an item” kısmına girin. Daha sonra ayrıntı sayfası oluşturun ve ürün ile ilgili Amazon’da daha önce oluşturulmuş bilgiler için kataloğu ziyaret edin ve inceleme yapın. Eğer daha önce satışı yapılmamış bir ürünü satacak iseniz, “create a new product” kısmını kullanmanız gerekecektir. Ürününüzün listeleme işlemlerini tamamlamanızın ardından büyük oranda hazır olduğunuz söylenebilir. Müşteri deneyimlerini artırmak, müşterileri kaybetmemek ve yeni müşteriler kazanabilmek için sık sık profilinizi kontrol etmeli, optimizasyonlar yapmalısınız. Amazon, müşteri memnuniyetine oldukça değer veren bir firmadır. Bu sebeple hakkınızdaki yorumları değerlendirmeniz, müşterilerin sorularına mümkün olan en kısa sürede cevap vermeniz yararınıza olacaktır. Bu yazımızda, Amazon’da satış nasıl yapılır, e-ticaret nasıl yapılır, e-ticaret neden önemlidir ve e-ticaret yapma kanalları nelerdir konuları üzerine eğildik. Bu konular hakkında daha detaylı bilgiler edinmek için web sitemizdeki diğer başlıklarımızı inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda, Amazon’da satış yapmak, hesap açmak, ürün tedarik etmek gibi pek çok konu için bizim ile iletişime geçebilir, MZN Danışmanlık güvencesi ile kazanmaya başlayabilirsiniz

Read more
Call Now Button