Pts – Cts: 08:00 – 18:00
e-ticaret nedir

E-Ticaret Nedir ve Nasıl Başlanır?

E-ticaret nedir mi, internetin kullanılmaya başlandığı günlerden bu yana hayatımızda önemli yer tutan konulardan biri. Son zamanlarda daha sık duyduğumuz bu kavram hakkında pek çok insan yeterince bilgiye sahip değildir. Çoğu kişinin gündemini meşgul eden bu konu hakkında bugün pek çok bilgi edineceğiz. Gelin bu kavram, insanlarda ne gibi çağrışımlar uyandırıyor bunlara bakalım.

E-ticaret nedir? E-ticaret nasıl yapılır? E-ticaret yapmak için neler gereklidir? Kimler E-ticaret yapabilir? E-ticaret zor mudur? E-ticarete başlamak için neye ihtiyaç vardır?

Bu yazımızda tüm bunlara cevap bulacağız.

Öncelikle temelden, bu kavramın ne olduğundan yani E-ticaret Nedir ‘den başlayalım.

E-Ticaret Nedir?

E-ticaret, geleneksel alışverişin, ticaretin günümüz teknoloji dünyasına ve bunun şartlarına uygun hale getirilmiş, internet üzerinden yapılan versiyonudur. Temel anlamda farklılıklar mekan değişikliğini baz alır demek mümkündür. E-ticaret sayesinde alışverişler fiziksel dünyadan sanal dünyaya geçmiştir. İnsanların fiziksel olarak satış alanlarına gidip, görüp, seçip, beğenip ardından ödeme yaparak gerçekleştirdiği alışverişlerin yerini günümüzde dijital cihazlar üzerinden yapılanlar almıştır. İnternetin hayatımıza girdiği günden bu yana pek çok şey değişmiştir. Günlük hayatta fiziksel olarak yapmamız gereken bir çok işi sanal dünyada da yapabilir hale geldik. Yalnızca alışveriş değil, insanlarla tanışma, iletişim kurma, bilgi edinme gibi aktiviteleri de basit bir kaç tık ile gerçekleştirebilir olduk. İnternet bu şekilde gün geçtikçe hayatlarımızda daha büyük yer kaplamaya başlarken, ticaret sektörü de bu pastadan büyük bir dilim aldı. Yaklaşık 30 yıllık bir geçmişe sahip olan e-ticaret, 1994 yılında başladı diyebiliriz. Bu girişimin öncüsü, şuan dünyanın en zengin insanlarından biri olarak çoğumuz tarafından tanınan Jeff Bezos oldu. E-ticaret nedir sorusunu cevapladığımıza göre E-ticaret’e nasıl başlanır sorumuza gittikçe yaklaşabiliriz.

e-ticaret nedir

E-ticaret nasıl başladı?

Günümüzde pek çoğumuz için vazgeçilmez olan e-ticaret, yıllar önce kimsenin hayal dahi edemediği bir konumdaydı. Dijitalleşmenin yeni yeni başladığı, insanların telefonlara yeni yeni alıştığı bir dönemde, Amerikalı bir girişimci hayalini gerçekleştirmek için çalışmalara başladı. Bahsettiğimiz kişi, şuanda dünyanın en tanınır isimlerinden olan biri. Amazon’un kurucusu Jeff Bezos. Bezos, bundan yıllar önce, ileri görüşlülüğü sayesinde belki de insanlık tarihinde en çok takdir edilen işlerden birini başardı. Türkiye’de internetin kullanıma açıldığı 1993 yılından yalnızca 1 yıl sonra, Bezos evinin garajında tarihin en değerli şirketlerinden birinin temellerini attı. Günümüzde yaklaşık 470 milyar dolarlık bir değere sahip olan Amazon, bünyesinde 2 milyon kadar satıcı bulundurmaktadır. Yüz milyonlarca kullanıcıya ev sahipliği yapan Amazon için dünyanın en geniş Pazar yeri demek yanlış olmayacaktır. Günümüzde binlerce e-ticaret platformu mevcuttur. Amazon’un ardından rakip olarak pek çok şirket kurulmuştur. Kullanıcılar için çeşitlilik yaratan bu farklı pazaryerleri, aynı zamanda rekabetleri sayesinde kullanıcılar için minimum fiyatları da ortaya çıkarmaktadır. Peki Jeff Bezos ile başlayan ve günümüzde trilyon dolarlık değerlere ulaşan e-ticarete insanların bakış açısı nasıl olmuştur? E-ticaret insanlar için mantıklı mıdır?

Pek çok insan, yıllar boyu sanal alemin gelişmesine karşı bir tutumda bulunmuştur. İnsanlarda her gelişme için, mümkün değil, sanal olarak bu iş yapılamaz demişlerdir. Bunlara en basit örnek olarak iletişim verilebilir. İnsanların tanışmasını ve iletişim kurmasını hedefleyen sanal platformların çıkış dönemlerinde pek çok kişi bu duruma önyargı ile yaklaşmıştır. İnsanlarda hep bir, bu iş yüz yüze olmadan yapılamaz, fiziksel olarak yapılması gerekli içgüdüsü olmuştur. Bu içgüdüden e-ticaret de yıllar boyu payını almıştır. Ancak pek çok kişinin ‘’ben dokunmadığım ürünü satın almam’’ yaklaşımına rağmen e-ticaret popülerleşmiş ve günlük hayatımızda önemli yer tutmuştur. Zamanla insanların bu yaklaşımının yerini güven almıştır. Bu noktada e-ticaret sitelerinin sayılarının artması, sanal platformlardan alışveriş yapan insanların sayısının artması, firmalar tarafından bu alışverişlere bazı hukuki garantiler sağlanması insanların e-ticarete bakış açısının değişmesine yol açmıştır. İnsanlar en başta fiziksel olarak bir takas yapmadıkları için paralarını görmedikleri kişilere teslim etmekten çekiniyorlardı. Ancak bu satış platformlarının kullanıcıyı koruyan politikalar oluşturması bu noktada güven yaratmıştır. Ayrıca kullanıcılar, kullandıkları platformlardaki diğer kullanıcıların yorum ve önerilerini de görme imkanı bulmalarıyla ürünlere ve satıcılara daha fazla güvenmeye başladı. Ayrıca gelişen kargo sistemleri sayesinde uzun bekleme süreçleri de ortadan kalkmış oldu. Kullanıcıları internet alışverişlerine iten bir başka etken ise fiyatlar. İnternet üzerinden satış yapan satıcılar, fiziksel dükkan kullanmadıkları için pek çok masrafın önüne geçmiş oluyorlar. Geleneksel bir kıyafet satıcısı dükkan kirası, personel gideri ve faturalar gibi pek çok gider kalemine sahipken, bunlar e-ticaret satıcıları için geçerli değil. Bu sayede satıcılar maliyetlerini düşürdükleri ürünlerini görece daha uygun fiyatlara satma imkanı buluyorlar. Bu fiyat farkı da kullanıcıları internet alışverişine yönlendiren temel etkenlerden biri oluyor. Kullanıcılar için internet alışverişi yapmak pek çok yönden kulağa mantıklı geliyor. Peki ya satış yapmak? E-ticaret üzerinden ticaret yapmak mantıklı mı?

E-ticaret Nasıl Yapılır?

Günümüzde e-ticaret pek çok insan için yeni bir gelir kapısı olarak görülmektedir. İnsanları bu işi yapmaya çeken pek çok sebep mevcut. Pek çoğu için bu sebeplerin en cazip olanı e-ticaret yapmak için çok fazla zaman harcamak gerekmemesi. Bu işi yapmak isteyenlerin pek çoğu, e-ticareti ek gelir kaynağı olarak görmektedir. Bu görüşün temelinde e-ticaretin kişilerin mevcut mesleklerine ek zaman ayırarak yapılabilecek olması gelmektedir. Herhangi bir pazaryerinde satıcı hesabı açmanın ardından günlük işlemler birkaç saat ayrılarak yapılabilecek seviyededir. Biraz önce de bahsettiğimiz gibi fiziksel bir dükkan işletmeniz gerekmiyor. Bu sebeple tek yapmanız gereken siparişlerin gelmesini beklemek ve bu siparişleri yönlendirmek. Bu işlemi kendi sahip olduğunuz ürünleri satarak yapabileceğiniz gibi, burada bahsettiğimiz DROPSHİPPİNG yöntemi ile de gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede gününüzden yalnızca birkaç saat ayırarak ticaret yapabilir, gelir elde edebilirsiniz. Kulağa oldukça hoş geliyor. Ancak pek çok insan her ne kadar mantıklı ve uygulanabilir bulsa da bir türlü e-ticaret yapmaya başlayamıyor. Peki neden bu kadar zor e-ticarete başlamak?

E-ticarete Nasıl Başlanır?

Aslında bunun sebebini yalnızca e-ticaret çerçevesinde değerlendirmek pek doğru olmaz. İnsanlar günlük hayatlarında pek çok yeni işe girişmekten çekinir. Bu durumun temelinde konfor alanından çıkma korkusu yatmaktadır. Her ne kadar cezbedici olsa da, insanlar günlük hayatlarındaki standartlıktan vazgeçip bir türlü e-ticaret yapmaya başlayamıyorlar. Bu durumun konfor alanından çıkmak haricinde bir diğer temel sebebi ise bilgisizlik. Her ne kadar e-ticaretin temel bilgilerine sahip olsa da pek çok insan bu işe girişmek ve başarmak noktasında başkalarının deneyim ve bilgilerine ihtiyaç duymaktadır. Bu noktada e-ticaret yapıp gelir elde etmek isteyen insanlara danışmanlık hizmeti sunan bazı kişi ve şirketler mevcuttur. Onlardan biri ise MZN DANIŞMANLIK. MZN Danışmanlık ile Arbitraj, FBA, Dropshipping gibi e-ticaret yolları ile dolar kazanabilirsiniz.

Read more
vtr-suspendi-nedir

VTR Suspendi Nedir?

VTR Suspendi Nedir?

VTR Suspendi nedir mi öncelikle VTR nedir’den başlayalım. Geçerli Takip Oranı (VTR), geçerli bir takip numarasına sahip bir tedarikçi tarafından yerine getirilen siparişlerin yüzdesini ölçer. Amazon müşterileri, siparişlerinin nerede olduğunu ve ne zaman teslim alabileceklerini öğrenmek için takip numaralarına güvenir. Mevcut İzleyici Oranı (TRR), bu beklentileri yansıtan bir performans ölçüsüdür. İyi bir hesabı sürdürmek için tüm ürün kategorileri için Uygunluk İzleme Oranı (TRR) hedefini karşılamanız gerekir. Aksi durumlarda suspend olma ihtimaliniz artar.

VTR Suspendi Neden Olur?

Vtr Suspendi genellikle Birleşik Arap Emirliklerinde (BAE)’de karşımıza çıkan bir durumdur çünkü Canada veya Amerika gibi ülkelerde takip kodu ve kargo işlemlerinde olan Tracking aşamasının doğrulanması otomatik gerçekleşirken Birleşik Arap Emirliklerinde bu durum böyle gerçekleşmemektedir. Amazonda Dropshipping yapmak için kullandığımız yazılımlar Canada gibi ülkelerde confirm yani doğrulama yaparken BAE’de onaylanmamakta. Bu sebeple de takip numaralarını dropshipping yapan satıcı elle giriş yapmak durumunda kalıyor ve bazı durumlarda bu takip kodu Amazon tarafından reddedildiğinde VTR Suspendi tehlikesi ortaya çıkıyor. Bazı durumlarda bütün siparişlerde sıkıntı olabilirken bazen de hiçbir sıkıntı olmayabiliyor. Ayrıca bu VTR Suspendi sorununun oluşmasında BAE’de hizmet veren bir taşıyıcı (Bu firma evlere kargolama yapmamaktadır.) Agility Logistics, dropshipping ürünlerini ülkeye yabancı ülkelerden getiriyor ancak getirdiği ürünleri başka kargo firmalarına devrettiği için sizler takip numaralarında sorunlar yaşıyor ve VTR Suspendi ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Bu durumda da teknik ekibimiz sizlere her türlü desteği sağlamak için hazırdır.

VTR Hesaplama Nedir ve Nasıl Yapılır?

VTR’yi hesaplamak için, geçerli bir takip numarasıyla gönderdiğiniz paket sayısını alır ve 30 günlük bir süre içinde gönderdiğiniz ve onayladığınız toplam paket sayısına böleriz. VTR yüzde olarak ifade edilir. Performans metriklerine hangi siparişlerin dahil edildiğini belirlemek için taahhüt edilen teslimat tarihlerini kullanırız.

Örneğin, son 30 gün içinde muaf olmayan 200 paketin sevkiyatını onayladıysanız ve bu paketlerin 190’ının geçerli bir takip numarası varsa, geçerli takip oranınız %95 (190 ÷ 200 = 0,95 veya %95) olur.

Yerel paketler, Amazon’un en az bir taşıyıcı taraması kaydetmesi durumunda izleme için geçerlidir. Aşağıdaki öğeler TRV hesaplamasından hariç tutulur:

Ağır/Büyük Gönderiler: Amazon dışındaki entegre ağır/dökme yük taşıyıcıları tarafından gönderilen gelen paketler

Küçük/Düz Gönderi: Yerel paketler (ekran koruyucular ve tebrik kartları gibi) 10 ABD Dolarından (nakliye dahil) daha ucuzdur ve USPS Standart Posta veya USPS Premium Posta zarflarında gönderilir.

Dijital ürünler: örnek, sesli kitaplar

9 Ağustos 2021 itibarıyla, Amazon.com aracılığıyla doğrudan Çin’den müşterilere gönderilen paketlere aşağıdaki VTR gereksinimlerini uyguluyoruz:

5 doların altındaki ve sevk edilen tüm paketler, taşıyıcının en az bir fiziksel taraması* ile sağlanan izlenebilir bir nakliye yöntemi kullanmalıdır.

Birleştirilmiş değeri ve gönderim maliyeti 5 ABD doları veya daha fazla olan tüm paketler, en az iki tarama (teslimat taramaları veya teslimat girişimi dahil) sağlayabilen tamamen izlenebilir bir gönderim yöntemi kullanmalıdır.

Not: Amazon şu anda Çince taşıyıcı adlarını desteklemediğinden, izleme bilgilerini manuel olarak girmek için Çince karakterleri kullanmak yasa dışıdır.

* Fiziksel tarama, bir paketin geçiş halinde olduğunu belirtmek için bir servis sağlayıcı tarafından gerçekleştirilen bir taramadır.

Takip Numarası Doğrulaması Nedir?

3 Mayıs 2021’den itibaren Amazon(bu tarihten sonra Amazon VTR Suspendi ile satıcıları VTR oranını korumaya teşvik etmeye başladı.), satıcılar tarafından gönderilen tüm paketler için izleme ayrıntılarını (taşıyıcı adı ve izleme kimliği dahil) doğrulayacak ve Geçersiz izleme ayrıntıları için uyarılar görüntüleyecektir. Ancak bu değişiklik, VTR hesaplamasından hariç tutulan kalemler için geçerli olmayacaktır.

Bir gönderiyi onaylarken aşağıdaki bilgileri sağlamanız gerekir:

 • Taşıyıcının adı
 • Satıcı tarafından yapılan tüm siparişler için kullanılan özel teslimat hizmeti
 • İzleme yöntemiyle teslim edilen satıcı tarafından yapılan siparişler için izleme kimliği

VTR Suspendi Olmamak ve VTR Oranını Arttırmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

 • Amazon nakliye hizmetleri aracılığıyla nakliye etiketleri satın alın.
 • Amazon ile entegre olan operatörleri seçin.
 • Değeri ve gönderim bedeli 5 ABD doları veya daha fazla olan Çin’den gönderilen paketler için, paketi tam olarak takip edilen gönderim seçenekleri sunan bir taşıyıcıya gönderin ve onaylayın.
 • Taşıyıcı adının ve takip kimliğinin doğru girildiğini ve aynı taşıyıcıya ait olduğunu doğrulayın.
 • Taşıyıcı paketi teslim etmeden önce takip bilgilerini onaylayın (ve gerekirse güncelleyin, güncellenmezse VTR Suspendi ile karşılaşabilirsiniz.).

Yetersiz Eksik VTR Neye Sebep Olur?

Satıcı, ürün kataloğu düzeyine eşit veya daha yüksek bir VTR sağlamalıdır. Bir ürün kategorisinde %95 değerinden küçük bir VTR şunlara neden olabilir:

 • Bu kategoride standartların altında Amazon ürünleri satabilmenize ilişkin kısıtlamalar
 • Ücretli Gönderim ve Garantili Teslimat için uygunluğunuzu olumsuz yönde etkiler
 • VTR Suspendi tehlikesi !!!

Entegre Taşıyıcılar Nelerdir?

Taşıyıcılar Amazon’a gerçek zamanlı izleme durumu sağladığından, satıcıların paketlerini göndermek için aşağıda listelenen sağlayıcıları kullanmaları önerilir. Bu, alıcının maruzlarını azaltır ve satıcı geri bildirim puanlarını iyileştirir. Aşağıdaki taşıyıcılar ABD’deki yerel gönderiler için entegre edilmiştir:

 • AAA Cooper
 • ABF Freight
 • Asendia
 • Best Buy
 • DHL
 • Estes US
 • ESTES EXPRESS
 • FASTWAY
 • FedEx
 • FedEx Freight
 • FIRST MILE
 • XPO Freight
 • First Flight Couriers
 • OnTrac
 • Pilot freight US
 • Professional Couriers
 • RL Carriers
 • South Eastern Freight
 • UPS
 • USPS
 • USPS Freight
 • Watkins & Shepard US
 • YRC

Çinden gelen ürünleri kargolamak için uygun olan taşıyıcılar şunlardır:

 • 4PX
 • China Post
 • Chokou1
 • FedEx
 • DHL
 • DHL Commerce
 • JCEX
 • SFC
 • SF Express
 • UPS
 • Yanwen
 • Yun Express

VTR Metrik ve Raporunu Görüntüleme

VTR metriklerinizi görmek için:

 • Performans menüsünden Hesap Sağlığı’nı seçin.
 • Gönderi Performansı bölümünü bulun ve Ayrıntıları Görüntüle’ye tıklayın.
 • GÜNCEL VTR metriklerini buradan görüntüleyebilirsiniz.
 • VTR hata raporunu indirmek için:
 • Gönderi Performansı bölümünde Rapor İste’ye tıklayın.
 • Servis sağlayıcıya ve/veya ürün kategorisine göre filtreleyin.

Raporların ve ölçümlerin güncellemeleri yansıtması için lütfen 72 saat bekleyin.

İzleme Bilgileri Nasıl Düzenlenir?

Takip numarası – Aşağıdaki girişleri doğrulayın:

 • İzleme kimliğini doğru girin.
 • Takip bilgilerini boş bırakmayınız.
 • Takip bilgilerinde sistemimizin tanıyamadığı özel karakterler (noktalama vb işaretleri) girmeyiniz. Buraya yanlış yazılmış taşıyıcı adı ve/veya nakliye hizmeti dahildir.
 • Taşıyıcı Adı – Aşağıdaki girişleri doğrulayınız:
 • Gönderinizi “ Siparişinizi yönetin ” bölümünden onayladıysanız, Siparişleri Yönet sayfasındaki açılır menüden bir taşıyıcı seçip seçmediğinizi kontrol edin .

2 saat bekleyin.

Uyarı: “Diğer” serbest biçimli metin alanına manuel olarak bir operatör adı eklerseniz ve bu operatör Amazon ile entegreyse, takibiniz geçersiz olarak işaretlenir.  Amazon ile entegre olan operatörleri seçmek için açılır menüyü kullanmalısınız. Kullanmadığınız durumlarda VTR suspendi ile karşılaşabilirsiniz.

 • Gönderilerinizi Toplu yükleme beslemeleri aracılığıyla onaylarsanız , Yardım sayfasında verilen adımları izlemenizi tavsiye ederiz.
  • Taşıyıcı adını ve nakliye hizmetini doğru girdiğinizden kesin bir şekilde emin olunuz. Taşıyıcı adı veya nakliye hizmeti yanlış yazılmışsa veya fazladan kelime içeriyorsa, izleme geçersiz olacak ve VTR Suspendi tehlikesi doğacaktır.
  • Girdiğiniz taşıyıcı adının girdiğiniz takip numarasıyla ilişkisini doğrulayınız. Örneğin, bir paketi göndermek için DHL’i kullanırsanız ancak taşıyıcı adı olarak “FedEx” girerseniz, takip geçersiz olacak ve VTR Suspendi tehlikesi oluşacaktır.
  • Amazona uygun bir operatör ile çalıştığınıza emin olun. Aksi takdirde VTR Suspendi tehlikesi oluşacaktır
 • Gönderi onayı ve Güncelleme:
  • Paket teslimiatından önce takip bilgilerini onayladığınızdan/güncellediğinizden emin olun. Paket teslim edildikten sonra takip bilgilerinin onaylanması/güncellenmesi, alıcının siparişi takip edemediği anlamına gelir. Bu, alıcı için yararlı değildir ve sipariş, Geçerli İzleme Oranı metriğinize sayılmaz.

MZN Danışmanlık olarak sizlerin yaşayabileceği her türlü suspend durumunda en etkili çözümler için uğraşıyoruz. VTR Suspendinizi ve diğer suspendlerinizi siz de bizimle iletişime geçerek içeride kalmış nakdinizi kurtarabilirsiniz.

Read more
amazon dropshipping politikası suspendi nedir

Amazon Dropshipping Politikası Suspendi Nedir?

Amazon Dropshipping Politikası Suspendi Nedir sorusuna şöyle başlayalım. Amazon, genel itibari ile bir e-ticaret platformu olmasının yanında satıcılar tarafından dropshipping yapılarak da e-ticaretin yapıldığı bir platformdur. Ancak amazon kendi iç dinamikleri gereğince dropshipping yaparken bunu engellemese de kendi içinde izin vermeyi sevmediği bazı durumlar bulunmaktadır. Bu durumlardan birini tespit ettiklerinde de bazı satıcılar Dropshipping Politikası Suspendi ile cezalandırılabiliyor. Bu durumlardan en büyük olanı ise yabancı platformların ürünlerini satmak. Nasıl yani derseniz:

Amazon Dropshipping Politikası Suspendi Sebepleri Nelerdir?

1-) Herhangi bir ürün Alibaba, Aliexpress veya Amazon haricinde herhangi bir e-ticaret platformundan alındığında ve bu ürün amazonda dropshipping yapıldığında amazon bu durumu tespit ederek ceza veriyor. Niçin mi tabi ki de kendi kanalındaki ürünlerin alınmaması ve gidip başka e-ticaret  platformuna para kazandırıldığı için.

2-) Amazon Dropshipping’e izin vermiyor mu? Bu soruya size bir bilgi vererek cevaplayacağım Kanada olması gerekiyor, en çok satış yapan 10 mağazadan 3 ü dropshipping yapanlara ait, sizce amazon bu kadar büyük bir iş hacmini yitirmek ister mi? Genellikle bu suspendi yiyen satıcılar zaten başka kanallardan dolayı suspend yer. Yani amazondan al amazonda sat, eğer başın derde girsin istemiyorsan.

3-) Siz müşteri olsanız, amazondan aldığınız bir kutu başka bir marka ibaresi bulundursa ne hissedersiniz? İnsan ister istemez bu durumu yanlış anlayabilir, bu sebeple bilindik ve güvenilir kanallardan devam etmek mantıklı.

Dropshipping Politikası Suspendi Çözümü Nedir?

Peki diyelim ki burada olan veya olmayan bir sebeple suspend yediniz. Ne yapacaksınız? Profesyonel Suspend Çözüm hizmeti alacaksınız. Merak etmeyin MZN Danışmanlık sizin yanınızda. Elimizden gelen her türlü suspend politikasını çözmek için ekibimiz sizinle sürekli irtibatta olacaktır.

Nasıl Çözeriz?

Amazon, müşteri güvenini korumak için satıcılara odaklanan birçok kural koymuştur. Küresel e-ticaretin amiral gemisi bu şekilde online tüketicilerin haklarını korumaya odaklanmıştır. Peki, Amazon Suspend ya da Amazon hesabı askıya alma işlemi gerçekleştiğinde neler yapılmalıdır? Amazon Suspend nasıl çözülür?

Panik yapmayın: Amazon Suspend durumunda her şeyden önce panik yapılmamalıdır; çünkü bu çözümsüz bir sorun değildir. Bu duruma tepki göstermek süreci uzatmaktan başka işe yaramayacaktır. Amazon askıya alma işleminden sonra Amazon’da tekrar satış yapmak için sakince süreci anlamak ve adım adım ilerlemek önemlidir.

Bilgi toplayın: Amazon Suspend temelde bir cezadır! Bu cezaya maruz kaldıysanız Amazon’a itiraz etmeden önce askıya alma işleminin neden gerçekleştiği ile ilgili tüm bilgileri toplamak gerekir. Amazon nezdinde bir hata yapıldığını kabul etmek değerlidir. Bu hatayı düzeltmek için çaba göstermek süreci kolaylaştıracaktır. Amazon’a tekrar aynı durumdan nasıl kaçınacağınızı anlatmak gerekir. Bunun içinde satıcı hesabının neden askıya alındığını anlamak çok önemlidir.

Eylem planı yapın: Amazon Suspend sorununu çözmek için bir eylem planı hazırlamalısınız. Bu plan, uzmanlık isteyen bir konudur. Bu sebeple alanında uzman danışmanlardan destek alabilirsiniz. İnternette bulunan bilgileri, planları kopyalayarak Amazon’a itiraz etmenin faydası olmayacaktır. Eylem planı, satıcı hesabına özgü olmalıdır. Amazon askıya alma işleminin bazı ayrıntılarına atıfta bulunarak, aynı hatanın tekrarlanmaması için net olarak ne yapacağınızı özetlemeniz gerekir.

Doğru adım atın: Eylem planı hazırlamak ve Amazon hesabını eski haline getirmek için yeterli olmama ihtimali vardır. Bunun için doğru adım atmak, planı doğru yapılandırmak önemlidir. Planda bir giriş paragrafının ardından sorunun sebepleri açıklamalı, tekrarlardan kaçınmalı, bundan sonra süreçte yapacağınız işlem adımlarını anlatmalı ve bir kapanış cümlesi eklemelisiniz. Fazla açıklamalar, uzun soluklu paragraflar gereksizdir; eylem planı kısa ve öz olmalıdır.

Doğru yere itiraz edin: 

Amazon Suspend itiraz başvurusunu doğru yere yapmalısınız. İtiraz başvurusu için şu adımlar izlemelisiniz:

 • Seller Central’da yer alan “Performans” menüsünden “Performans Bildirimleri” alanını seçin.
 • Hesabınıza ilişkin askıya alma bildirimini bulun.
 • Sırasıyla; “İtiraz Et” ve “Karara İtiraz Et” butonlarına tıklayın.
 • Açılan forma, eylem planı ayrıntılarını ekleyin.
 • Herhangi bir durum için size ulaşabilecekleri bir telefon numarası ekleyin.
 • Ardından “İtirazı Gönder” butonuna tıklayın.

Suspend itirazı, incelenmek üzere “Satıcı Performansı” birimine gönderilecektir. Askıya Alma itirazı başvurusuna 48 saat içinde cevap vereceklerdir.!

Bu konular hakkında daha detaylı bilgi ve danışmanlık için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Read more

      Fikri Mülkiyet Suspendi Nedir?

E-ticaret yapan satıcıların, özellikle de satışlarını dropshipping yöntemi ile gerçekleştirenlerin sık sık karşılaştığı bir problem olan “fikri mülkiyet suspend’i” nedir bu yazımızda buna değineceğiz.

Öncelikle Fikri Mülkiyet ve Fikri Mülkiyet Hakları gibi kavramlardan bahsedelim.

Fikri Mülkiyet Nedir?

Mülkiyet, ilk bakışta pek çok kişinin aklında canlanan fiziksel varlıklara ek olarak zaman zaman düşünsel ve fikri ürünleri de kapsayan bir kavramdır. Düşününcelerin bir ürün üzerinde değer kazanmış, fiziksel olmayan hali fikri mülkiyettir.

Fikri Mülkiyet Hakları

Fikri mülkiyet ürünleri, aynı fiziki mülkiyetleri gibi bazı haklara sahiptirler. Günümüzde ülkemizde de fikri mülkiyet ürünlerini kapsayan bir takım kanunlar vardır.

Fikri mülkiyet hakları iki gruba ayrılı. Bunlar telif hakları ve sınai mülkiyet haklarıdır.

Peki nedir bu haklar?

Telif hakları

Bu haklar kendi içerisinde, ilim ve edebiyat eserleri, musiki eserleri, güzel sanatlar eserleri ve sinema eserleri olarak 4 ana başlığa ayrılır.

Sınai mülkiyet hakları

Sınai mülkiyet haklarıysa, marka, patent ve tasarım gibi hakları kapsayan bir üst kavramdır. Bu haklar buluş, teknolojik yenilik gibi hakları korumak için vardır.

Mülkiyet hakları hakkında bilgi sahibi olduk. Şimdi gelin, dropshipping yapan pek çok kişinin yakından tanıdığı, başına iş açan fikri mülkiyet suspendi nedir ona bakalım.

Fikri Mülkiyet Suspendi Nedir?

Fikri mülkiyet suspendi, diğer adıyla Asin suspendi, dropshipping yaparak gelir elde eden çoğu kişinin pek de uzak olmadığı bir kavram. İngilizce intellectual property rights olarak geçen fikri mülkiyet haklarını korumak için e-ticaret siteleri kendi bünylerinde birtakım kurallar ve yaptırımlar uygulamaktadır. Bu e-ticaret siteleri arasında en katı kurallara ve denetimlere sahip olanların başında amazon gelmektedir. Amazon, bu denetimler ile en çok dropshipping yapan satıcılarını zorlamaktadır. Yetkisiz satış veya yetkisiz listeleme yapan kullanıcılar, kısa sürede ‘asin’ çerçevesinde bildirimler ve uyarılarla karşılaşmaktadır. Bu uyarıların en büyük sebebi kontrolsüz listelemelerdir. Ürünlere sahip olmadan listeleme yapmak ve satmak, dropshipping yapan satıcılar için çok büyük bir avantajdır. Fakat Amazon, müşterilerini korumak için bu konuda sıkı kurallar ve denetimler yapmaktadır. Bu noktada Amazon’un dikkatini çekmemek satıcılar için büyük öneme sahiptir. Dropshipping yapıcılarının en büyük hatalarından biri de budur. Çoğu satıcı, gelirini ve müşteri sayısını artırmak için çok fazla ve çeşitte ürünler listeler. Ancak bunun sonucunda Amazon, bu durumu fark edip, elinde olmayan bir sürü ürünü satmaya çalışıyorsun diyerek satıcıyı radarına alır. Yapılan listeleme hataları sonucu bir çok satıcı Asin Suspend ile karşılaşmaktadır. Peki nedir bu uyarının çözümü?

Fikri Mülkiyet Suspendi Nasıl Çözülür?

Fikri mülkiyet suspendini çözmek için, satıcının Amazon’a elinde olmayan bir çok ürünü satmaya çalıştığı fikrine karşı bir kanıt ve açıklama sunması gerekmektedir. Bu noktada pek çok satıcı yetersiz kalmakta ve ne yazık ki satıcı hesaplarına erişimlerini kaybetmektedir. Bu problemin üstesinden gelmek ve satış yaparak gelir elde etmeye devam etmek için satıcıların profesyonel desteğe başvurmaları gerekebilir.

               MZN Amazon Danışmanlık olarak her türlü profesyonel destekte yanınızdayız.

Read more
amazon fair price nedir

Amazon Fair Price Suspend Nedir?

Amazon Fair Price Suspend Nedir?

Amazon Fair Price Suspendi Amazon tarafından uygulanan bir suspend politikasıdır. Amacı satıcıların fiyatları abartılı bir şekilde arttırıp alıcıya zarar vermesini önlemektir. Amazon Fair Pricing Politikası, bir satıcının ürününün fiyatını diğer online platformlardaki satış fiyatından daha düşük belirlemesini zorunlu kılmayı esas alan bir politikadır. Eğer satış fiyatınızı aşırı yüksek belirlerseniz ve Amazon tarafından gönderilen Pricing Alert (Ücret Alarmı) maillerine zamanında dönüş yapmadığınız durumlarda hesabınız Amazon Fair Pricing Politikasının ihlalinden kaynaklı suspend edilir.

Amazonda Suspend Nedir? Suspend Nedir? 

Suspend nedir? Bu ifadeyi kısaca askıya alınmak olarak ifade edebiliriz. Bu durum doğru olmayan olay ve aksiyonların tespit edilme durumunda bahsi geçen işin; askıya alınma veya men edilme durumudur.

Bu işi yaparken izlediğimiz yol, kullandığımız yöntem veya mağaza tamamen bizim kontrolümüzde değil de başka bir kuruluşun üzerinden gerçekleşiyorsa o kuruluşun koyduğu kural ve sınırlamalara uymak zorundayız.

Bu tarz sınırlamalar her ne kadar bazen hoşumuza gitmese de içerisinde bulunduğumuz kuruluşun, müşterilere daha iyi hizmet vermek ve kendi adlarına oluşabilecek sorun ve sıkıntıları en az seviyede tutabilmesi için kullanılıyorlar.

Bu durumda da bu tarz sınırlamalara uymadığımız halde kuruluş tarafından birtakım yaptırımlara maruz kalırız. Bu yaptırımların seviyesini uymadığımız kural veya kuralların derecesine göre belirlerler.

MZN Danışmanlık ekibimizin verdiği uzmanlık alanı Amazon Dropshipping kısmında da bizleri bazı kural, sorumluluk ve zorunluluklar beklemekte. Amazon bu kurallar furyasına uymadığımızı tespit ederse hesabımız “Suspend” tehlikesi ile karşı karşıya kalır.

Amazon’da Suspend Tehlikesi Yaratacak Olaylar

Gelin şimdi Amazon’da Suspend tehlikesi yaratacak olayları inceleyelim.

 • Amazon’a gönderilen evrakların yanlış taratılması
 • Evraklar ile sunduğumuz bilgilerin örtüşmemesi
 • Türkçe/İngilizce karakter uyuşmazlığı
 • Birtakım imla hataları
 • Trademark ürün listelemek
 • Geç sipariş gönderimi
 • Müşteri şikayetleri

Bu gibi durumlarda hesabımızın maalesef suspend olma durumu söz konusu olabilir. Hesabımızın askıya alınmasını istemiyorsak yukardaki maddelere dikkat etmemiz, kuruluşun verdiği kurallara önem vermemiz büyük önem taşıyor.

Sizler için hazırlamış olduğumuz Amazon Fair Price Suspend Nedir başlıklı yazımızda kısaca bahsettik. Eğer profesyonel danışmanlık almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Read more
dropshipping nedir

Dropshipping Nedir? Dropshipping Nasıl Yapılır?

Neredeyse insanlık tarihi kadar eski bir geçmişe sahip olan ticaret, yüzyıllardır yenilenerek gelişmektedir. Ticaretin, geçtiğimiz yüzyıl ortaya çıkmış ve birçok açıdan en etkilisi olan internet üzerinden yapılan hali e-ticaret, günümüzde dropshipping metodu ile satıcılar için yeni bir boyut kazanmıştır. Hayatımıza girdiği günden beri dropshipping nedir? Dropshipping nasıl yapılır? Dropshipping ne demek? Gibi sorular sıkça sorulmakta. Gelin her yaştan ve meslek grubundan insanın uygulayıp para kazanabileceği bir e-ticaret metodu olan dropshipping nedir ona bakalım.

Bu yazımızda aşağıdaki konulara değineceğiz:

Dropshipping Nedir?

Dropshipping nedir mi? En yalın hali ile Dropshipping satıcı için üretim, tedarik ve depolama gereksinimlerini ortadan kaldıran bir e-ticaret modelidir. Kelime anlamı dilimize stoksuz ticaret, direkt satış, envantersiz gönderim gibi şekillerde çevrilen bu modelde satıcı, ürünü bizzat üretmek veya tedarik edip satmak yerine halihazırda internette satışta olan ürün ile müşteri arasında üçüncü bir bağlantı kurarak ticaret gerçekleştirir.

Günümüzde farklı e-ticaret ve para kazanma yolları mevcutken, neden dropshipping yapmalısınız?

Neden Dropshipping?

Günümüzde bir çok insan, hayat standartlarını geliştirmek için sahip oldukları mesleklerinin yanında kendilerine ek kazanç sağlayacak gelir yöntemleri aramaktadır. Bu konuda bir çok seçenek mevcut olmasına rağmen dropshipping ön plana çıkar. Sizi kendi işinizin patronu konumuna getiren dropshippingin bu kadar popüler olmasının altında yatan bazı sebepler var. Bunlardan biri, dropshipping’i tam zamanlı işiniz olarak yapabileceğiniz gibi, günlük birkaç saatinizi ayıracağınız bir iş olarak da kullanabilmeniz. Bu esnekliği sağlamasının yanında, internet üzerinden yapılmasından doğan geniş çalışma alanı dikkat çeken bir diğer faktör. Ek olarak dropshipping’i cazip kılan pek çok avantajı vardır. Gelin girişimci ruhlu insanların ilgi odağı olan dropshipping’in avantajlarına göz atalım.

Dropshipping Avantajları Nelerdir?

 • Dropshipping nedir öğrendikten sonra insanları en çok cezbeden özelliklerinden biri oldukça düşük maliyetli olmasıdır. Ticaret yapmak isteyen birinin; geleneksel yollardan yürümek isterse karşısına çıkacağı üretme, ambalajlama, depolama, dükkan ve personel kirası gibi maliyetlerin dropshippingde söz konusu olmaması büyük bir avantajdır.
 • Mevcut hayatınızda büyük kısıtlamalara yol açmaz. Yapmakta olduğunuz mesleğinize devam ederken, tatildeyken, okurken kısacası günlük hayatınız yoğun olduğu dönemlerde bile bilgisayar başında harcayacağınız birkaç saat ile dropshipping yaparak para kazanabilirsiniz.
 • Deneyime ihtiyacınız yoktur. Basit işlerde çalışmak için bile belli bir deneyime sahip olmanız beklenirken, dropshipping yapmaya karar verdikten birkaç saat sonra para kazanmak için hazırsınız.
 • Kendi işinizin patronusunuz. Basit birkaç adım izleyerek mağazanızı açmanızın ardından artık kendiniz için çalışmaya başlayabilirsiniz.
 • İşlerin kötü gittiği senaryoda bile zarar minimum seviyededir. Depolama, paketleme ve üretim gibi maliyetleriniz olmadığı için günün sonunda zararınız hakkında fazla düşünmenize gerek yoktur.
 • Kargo hakkında endişe etmenize gerek yok. Siparişi yönlendirmenizin ardından paketlemeden başlayıp ürünün alıcıya ulaşma anına kadarki aşamalar tedarikçinin yükümlülüğüdür.
 • Tek bir sektörden ilerleme zorunluluğunuz yoktur. İstediğiniz herhangi bir sektördeki herhangi bir ürün için dropshipping yapabilirsiniz.
 • Müşteriye erişiminiz daha hızlı ve geniştir. İnternet üzerinden alışveriş yapan her bireye erişme olanağına sahipsiniz. Doğru reklamlar vererek ve müşteri memnuniyeti sağlayarak satış ağınızı genişletebilirsiniz.
 • Ürün deneme riskine girmezsiniz. Kendi mağazanızdan satış yapacak olsaydınız, sizi ve müşterilerinizi tatmin edecek ürünleri satmak için bir süre değerlendirme ve gözlem yapmanız gerekirdi. Ancak dropshipping ile mağazalardaki ürünlerin satış oranları, performans değerlendirmeleri ve beğenilme oranları gibi bilgilere ulaşarak sizi başarıya ulaştıracağını düşündüğünüz ürünü seçebilirsiniz.

Dropshipping Dezavantajları Nelerdir?

Pek çok pozitif tarafı olmasının yanında, bu e-ticaret metodunun bazı dezavantajları da mevcut. Peki nedir bu dropshippingin dezavantajları.

 • Kar oranı düşüktür. Başka bir yerde satılan ürünü; üzerine kendi kazancınızı koyarak sattığınız, bunu yaparken fiyat konusunda rakiplerinizle yarıştığınız için yüksek kar marjı belirleyemiyorsunuz. Ancak yüksek miktarda ve geniş portföyde satış yaparak kazancınızı yükseltebilirsiniz.
 • Rakibiniz fazladır. Kolay uygulanabilir ve yürütülebilir bir teknik olduğu için pazarda dropshipping yapan pek çok insan mevcut. Daha çok kazanabilmek için çoğundan daha iyi olmanız lazım.
 • Sürekli stok takibi yapmanız gerekli. Siz müşterilerinize satış yaparken bir yandan da ürününü aldığınız satıcının stoklarını kontrol etmelisiniz. İş yoğunluğunuz arasında gözden kaçırabileceğiniz bu durum ürün siparişi veren ancak eline ürün geçmeyen müşterileriniz arasında güvenilirliğinizin azalmasına sebep olabilir. Dropshipping yaparken dikkatinizi vermeniz gereken en önemli hususlardan biri bu stok takibidir.
 • Paketleme ve gönderim aşamalarında çıkabilecek problemleri öngörmeniz zordur. Sizin göreviniz bir mağazadaki ürünü satın aldıktan sonra kendiniz yerine müşterinize yönlendirmek. Bu noktada ürünün paketleme ve lojistik işlerini tedarikçiniz üstlenmiş olur ve sizin kontrolünüzde değildir. Bu dezavantajı minimalize etmek için ilk önce kendiniz için satın alıp kontrol edip, güvenilir ve beğenilen tedarikçilerle işbirliği yapabilir ve müşteri memnuniyeti sağlayabilirsiniz.
 • Müşterinin muhatabı sizsiniz ve sorunları siz dinlersiniz. Müşterilerin şikayeti satın aldıkları ürünün kalitesi ile ilgili olsa bile, ürünü sizden aldıkları için karşılarında siz varsınız. Bu tarz şikayetlerde aslında sorumlunun tedarikçiniz olmasına rağmen memnuniyet oranı zarar gören ve sorunu çözmesi gereken sizsinizdir.
 • Müşterinin ürün ile ilgili sorularına cevap vermek bu işin bir diğer problemli tarafıdır. Bir ürün satın almadan önce onunla ilgili bilgi edinmek isteyen müşteriler, ürünleri listeleyen sizden destek talep edecekler. Ancak siz sadece aracı olduğunuz için ürün ile ilgili yeterli donanıma sahip olamayabilirsiniz. Bu noktada tedarikçiden bilgi alıp müşteriye aktarmanız gerekli.
 • Bir diğer dezavantaj olarak görülebilecek konu ise mağaza maaliyletleri. Satışlarınızı internet üzerinden yapmanız tamamen ücretsiz olduğun anlamına gelmiyor maalesef. Mağazanızı açacağınız e-ticaret sitesi sizden bir miktar komisyon veya kira ücreti talep edecektir. Önünüzdeki pek çok e-ticaret sitesi seçenekleri arasından kendi bütçeniz ve hedefleriniz doğrultusunda en mantıklı olanı seçmeniz gerekir.

Dropshipping nedir, nasıl yapılır, avantajları ve dezavantajları nedir artık biliyorsunuz. Peki bu metod ile e-ticarete başladıktan sonra hayatınızda nelerden vazgeçmeniz lazım? Neler yapmaktan kendinizi kısıtlamalısın? Dropshipping ne kadar zamanınızı alır?

Peki dropshipping tam olarak nasıl yapılır?

Dropshipping Nasıl Yapılır?

Bir e-ticaret modeli olan dropshipping nasıl yapılır sorusu hala pek çok insanın cevabını bilmediği bir soru. Bu yazımızda dropshipping nasıl yapılır onu öğreneceğiz.

Bu yöntem ile e-ticaret yapmaya karar verdikten sonra ilk olarak satıcının bir online mağaza oluşturması gerekmektedir. Bu mağaza, yeni bir web sitesi oluşturarak kurulabileceği gibi, çeşitli e-ticaret siteleri ve uygulamaları üzerinden de oluşturulabilir. Bu noktada karar verirken e-ticaret sitelerindeki farklı mağaza ücretleri ile web sitesi geliştirme maliyetleri arasında değerlendirme yapmanız, henüz işin başındayken yatırımınızı doğru değerlendirebilmeniz açısından çok önemlidir. Dilerseniz her iki satış kanalını da kullanıp daha geniş bir satış ağı oluşturabilirsiniz ancak bu ekstra efor ve dikkat gerektirecektir.

Satış kanalınıza karar verip ilk adımı tamamlamanın ardından, sırada ürünün belirlenmesi var. Stoksuz e-ticaret’in en verimli yönlerinden biri burada ön plana çıkıyor. Karşınızda uçsuz bucaksız bir ürün yelpazesi var. İnternet üzerinden satışı yapılan bir çok şey, sizin üzerinden gelir elde edeceğiniz ürününüz olma niteliği taşıyor. Bu noktada yapacağınız geniş araştırma ve taramalar sonucu satışını yapacağınız ürünü belirlemeniz gerekmektedir.

Kendiniz için en uygun olan ürünü buldunuz ve listelemeye karar verdiniz diyelim. Sırada ürünün satıcısı ile iletişime geçmek var. Sizin tedarikçiniz olacak bu kişinin yaptığınız dropshippingden haberinin olması yazımızın devamında detaylı şekilde açıklayacağım pek çok avantaj sağlayacaktır.

Evet; mağazanızı açtınız, ürünü belirlediniz ve tedarikçi ile iletişime geçtiniz. Bir sonraki aşama ürünleri kendi mağazanızda listelemek. Bu ürünü, dropshipping yaptığınızı belirtmeden kendi mağazanızda kendi ürününüz gibi göstermeli, bu şekilde listelemelisiniz. Bunun için tedarikçiden fotoğraflar ve bilgileri alıp kendi mağazanıza yerleştirmelisiniz. Ürünü listelerken elbette dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan biri de kar marjıdır. Piyasanın durumunu, kendi ihtiyacınızı ve müşteri beklentilerini göz önünde bulundurarak ürün üzerine kar marjınızı koyup, ardından listelemenizi tamamlamalısınız.

Ürünü listelemenizin ardından artık sipariş almaya hazırsınız. Bu noktada tek yapmanız gereken sık sık tedarikçi stoklarını kontrol etmek ve siparişleriniz için beklemektir. Tedarikçinizin stoklarını kontrol ederken faydalanacağınız bir metot ise bir sonraki başlıkta değineceğimiz XML Entegrasyonudur.

Ve nihayet ilk siparişinizi aldınız. Yapmanız gereken, tedarikçinizin mağazasına gidip ürünü sipariş etmek. Ancak burada farklı olarak yapacağınız şey ürünü kendi bilgileriniz ile satın alıp tedarik etmek yerine, size sipariş veren müşterinizin bilgilerini kullanıp tedarikçinizi müşterinize yönlendirmek olacak. Bu aşamadan sonra gerekli işlemleri tedarikçi yaparak ürünü müşterinize gönderecek ve siz de kendi belirlediğiniz kar oranında gelir elde edeceksiniz.

Dropshipping metodu, yalın bir anlatım ile bu şekilde işliyor. Peki son zamanlarda oldukça popular olan stoksuz e-ticaret neden tercih ediliyor?

XML Entegrasyonu Nedir?

XML entegrasyonu, tedarikçi yönetiminizin önemli bir parçasıdır. Bu entegrasyon e-ticaret siteleri arasında çalışır ve ürün veya hizmet bilgilerinin aktarımını sağlar. İki firma arasında takip edilmesi ve güncellenmesi gereken verileri periyoduk cetvellerde aktaran, programlama dillerinin birbiriyle uyumlu olmasını sağlayan istemci ve sağlayıcılar arasında bir çevirmen görevi gören bağlayıcıdır. Dropshipping yapan satıcıların ve tedarikçilerinin XML Entegrasyonundan faydalanması pek çok açıdan kendilerine avantaj sağlar. Bu sayede ürün hakkında stok bilgisi gibi bilgilerin sık sık güncellenmesi, satıcının satışlarını sağlıklı sürdürmesine olanak sağlar.

Dropshipping İçin Ne Kadar Zaman Harcanmalı?

İşte bu noktada dropshipping’i insanlar için makul kılan temellerden biri karşımıza çıkıyor. Çoğu kişinin dropshipping nedir öğrenmeden önce tahmin edemeyeceği kadar az vakit ayırarak günlük hayatınızda stoksuz e-ticaret yapmaya başlayabilirsiniz. Bunun sebebi, bu işin dinamiklerinin sizi pek çok külfetten kurtararak para kazanmanıza izin vermesidir. Bir ürün tasarlamak, onu üretmek, depolamak, paketlemek ve kargolamak gibi aşamalardan geçmeden ticaret gerçekleştiriyorsunuz. Yapmanız gerekenler sizin için uygun olduğunu düşündüğünüz ürünü satan tedarikçiler bulmak ve kendi mağazanızda bu ürünü listeleyip satışa koymak. Siparişinizi aldıktan sonra bu siparişi tedarikçiye iletiyorsunuz ve satış gerçekleşmiş oluyor. Ticaretin gerekli kıldığı bazı aşamalardan muaf olmanız, size çok fazla zaman kazandırıyor. Bu özelliği sayesinde dropshipping yapmak için günlük hayatınızı tamamen değiştirip bu işe odaklanmanıza gerek kalmıyor. Ancak bu kolaylıklar, dropshipping ile e-ticaret yapmayı her isteyenin yapabileceği basit bir iş olduğunu göstermiyor. Elbette bu işte başarılı olabilmek için birtakım özelliklere sahip olmanız gerekmektedir.

Kimler Dropshipping Yapabilir?

Dropshipping nedir ve dropshipping nasıl yapılır artık biliyoruz. Fakat maalesef dropshipping nedir‘i bilmek bu işi yapmak için yeterli değildir. Herhangi bir işte olduğu gibi, stoksuz e-ticarette de başarılı olabilmek için sizi diğerlerinden ayıran bazı özelliklere sahip olmanız gerekir.

Bu işte size büyük katkısı olacak özelliklerin başında planlı olmak geliyor. Ne yapacağınızı bilmeden başlamak, nasıl ilerleyeceğinizi kestirememek size zaman kaybından başka bir şey getirmeyecektir. Sistematik bir şekilde Pazar taraması, ürün değerlendirmesi, ürün listelemesi gibi adımları izleyebilmelisiniz. Ayrıca nazik, anlayışlı ve problem çözücü olmanız, dropshipping yapacaksanız sahip olmanız gereken kişilik özelliklerinin başında geliyor. Dropshipping nedir tam anlamıyla anlayan bir insanın rahatlıkla tahmin edebileceği bir diğer önemli özellik ise gözlem yeteneği. Büyük bir pazarın içindesiniz ve kendinize yer bulmaya çalışıyorsunuz. Bu noktada doğru gözlemler yapmanız, çevrenizdeki yeni olayları, yeni trendleri takip etmeniz hiç şüphesiz ticari kariyerinizi belirleyen temel faktörlerden olacaktır.

Dropshipping nedir, dropshipping nasıl yapılır ve nasıl özellikler gerektirir biliyorsunuz. Artık siz de kararınızı verdiniz ancak bu işe girmeden önce bana neye mal olur diye mi düşünüyorsunuz?

Dropshipping Yapmanın Maliyeti Nedir?

Dropshipping yapmanız için sizi teşvik etmesi gereken bir diğer konu ise maliyetidir. Çünkü birkaç basit gider dışında neredeyse masrafı yok diyebiliriz. Daha önce stoksuz e-ticaret sayesinde ticaret yaparken ilgilenmeniz gerekmeyen konulardan bahsetmiştik. Sadece bir aracı işlevi görecek olmanız sizi çoğu masraftan kurtarıyor. Ancak elbette bazı giderleriniz olacaktır. Onları ise şu şekilde sıralamamız mümkün.

 • Mağaza açma ve kullanma ücreti. Kullanacağınız e-ticaret sitesine göre miktarı değişmekle beraber, bu siteler bünyelerinde açtığınız mağazanız için belli ücretler talep etmektedirler.
 • Satışını yaptığınız ürünlerin maliyeti. Dropshipping nedir ve dropshipping nasıl yapılır başlıkları altında belirttiğimiz gibi, ürününüz sipariş edildiğinde sizin tedarikçinizden satın almanın gerekmektedir. Üzerindeki kar marjınız ile beraber harcadığınız parayı geri alsanız da, bunu da bir gider kalemi olarak görebilirsiniz.
 • Reklam ücretleri. Belki de sizin için en büyük maddi yük olacak reklamlar, stoksuz e-ticaret için kesinlikle bir zorunluluk değildir. Ancak mağazanızın reklamını yapmak, zorunluluk olmasa da işletmenizi büyütmeniz için çok faydası olabilecek bir durumdur. Yatırımınıza bağlı olarak reklam verip vermeyeceğinize, vereceğiniz reklamın genişliğine karar vermeniz gerekiyor.

Ensi maliyeti kadar önemli olan bir diğer konu ise dropshipping‘in kazançlarıdır.

Dropshipping Ne Kadar Kazandırır?

Şunu söyleyebilirim ki, tüm bu konu başlıkları arasından cevaplaması en zor olan dropshipping kazancı. Bunun altında yatan sebep ise kazanılacak paranın tamamen satıcıya bağlı olmasıdır. Dropshipping nasıl yapılır tamamıyla kavrayan bir insan, planlı ve istikrarlı bir şekilde ilerleyerek milyonlarca liralık cirolar yapabilecek geleceğe sahiptir. Çünkü stoksuz e-ticaret size internet gibi geniş bir Pazar alanı sağlar. E-ticaret bilgi platformunun sağladığı bilgiye göre, 2021 yılında ülkemizde 381,5 milyar liralık e-ticaret hacmi gerçekleşmiştir. Bu veri, içerisinde bulunduğunuz pazarın sınırlarının ne kadar geniş olduğunu böylece sizin kazanabileceğiniz paranın sınırlarının da çok geniş olduğunu göstermektedir.

İnsanların dropshipping hakkında merak ettikleri elbette bunlarla kalmıyor. Çoğu kişinin merak ettiği, belki de birçoğunu çekindiren konu ise işin hukuki boyutu.

Dropshipping Yasal Mı?

Evet; dropshipping dünya genelinde binlerce satıcının kullandığı, ülkemizde de yapılmasında yasal herhangi sakıncanın olmadığı bir e-ticaret metodudur. Dropshipping vergisi de mevcut değildir. Ancak satış hacimleriniz büyüdükçe, devlete yapmanız gereken gelir beyanı ile ilgili muhasebecinize danışmanızda fayda olacaktır.

Dropshipping nedir, dropshipping nasıl yapılır, ne kadar maliyeti vardır ve ne kadar kazandırır, yasal mıdır gibi pek çok sorunun cevabını artık biliyoruz. Gerekli bilgilere ve yatırıma sahip olduktan sonra mağazanızı açtınız ve dropshipping yöntemi ile e-ticaret yapacaksınız. Bu noktada sizleri ayrıca dikkat etmeniz gerekecek hususlar hakkında bilgilendirmek istiyorum.

Dropshipping Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Her ne kadar başlaması ve uygulaması fazla zorluk içermese de dropshipping yaparken önem vermeniz gereken bazı konular vardır.

 • Güvenilirlik. Yalnızca dropshippingde ve e-ticarette değil, herhangi bir ticaret biçiminde taraflar arasında güvenilirlik çok önemlidir. Ancak özellikle e-ticarette, başarılı olmak istiyorsanız müşterilerinizin size olan güveni hatsafhada olmalıdır. Çünkü e-ticaret, sanal bir ortamda gerçekleşir ve taraflar birbirlerini tanımazlar. Bu noktada sizinle alışveriş yapan kullanıcıların olumlu geridönüşleri, yorumları, hakkınızda yapılan olumlu değerlendirmeler diğer müşterilerinizin sizin hakkınızda fikir sahibi olmalarını sağlar. Önünde onlarca seçenek olan müşteri, aralarından en çok beğenilen, sevilen ve olumlu değerlendirilenleri seçme eğiliminde olacaktır. Daha fazla kazanmak, daha çok satmak gibi amaçlar yüzünden yapacağınız hatalarla müşteri güvenilirliğinizi kaybetmeniz, sizin için hiç iyi olmayacaktır.
 • Rakiplerinizi ve pazarı iyi analiz edin. Unutmayın ki çok geniş bir pazarın içinde olmanız rakip sayınızın da fazla olduğunu gösterir. Sizin satmaya çalıştığınız ürünü büyük ihtimalle sizin dışınızda onlarca satıcı daha satışa sunacak. Rakip mağazaların önünde olabilmeniz, onları iyi tanıyıp analiz etmenizden geçiyor. Rakipleriniz ürün için ne kadar fiyat biçiyor, ürünün hangi özelliklerinden bahsedip tanıtımını yapıyor, kullandığı metodlarla nasıl satış oranlarına sahip oluyor? Bu gibi soruları sürekli kendinize sorup, rakiplerinizi takip etmelisiniz. Onların başarılı yönlerini kendinize uygulayıp, başarısız olmalarına sebep açan özelliklerinden ders çıkarmanız mağazanızı geliştirmeniz için büyük rol oynayacaktır.
 • Doğru insanlarla çalışın. Her ne kadar kendi işinizi yapıyor olsanız da bu süreçte tedarikçilerle beraber çalışmak zorundasınız. Bu yüzden tedarikçilerinizi iyi seçip onlarla iyi ilişkiler kurmak herhangi bir problem anında çözüme daha kolay ulaşabilmeniz açısından çok önemlidir. Bir diğer husus da tedarikçinizin dropshipping nedir ve dropshipping nasıl yapılır biliyor olması. Çünkü sizinle çalışırken yapacağı ticaret, tek başına yaptığından daha farklı işliyor olacak. Tedarikçinin bu bilinçte olması ve sürecin işleyişi hakkında bilgi sahibi olması, sorunlarınıza üretilecek çözümler noktasında yardımı dokunmasını sağlayacaktır. Ayrıca aranızdaki ilişkinin iyi olması, müşterinin problemlerine karşı “olay benim sorumluluğumdan çıktı, uğraşması gereken ensing” yaklaşımında olmaması için oldukça önemlidir.
 • Ürünlerin kalitesinden emin olun. Daha önce de değindiğimiz gibi, müşterilerinizin memnuniyeti sizin için çok önemlidir. Onlara satış anında ve satış sonrası yapacağınız destek kadar, ürününüz ile ilgili tatminleri de oldukça değerli. Müşteriler satın aldıkları ürünlerde her zaman maksimum fiyat/performans dengesi gözeteceklerdir. Onlara en makul fiyata en kaliteli ürünleri satmanız mağazanızın değerini artıracaktır. Bu memnuniyeti sağlayabilmeniz için ürünlerinizin kalitesinden emin olmanız gerekiyor. Bunun yolu da elbette ürünleri bizzat denemenizden geçiyor. Satışını yaptığınız ürünleri alıp denemek, sizin için ekstra masraf oluşturacaktır ancak şunu unutmamalısınız ki bunun sonucunda elde edeceğiniz getiriler çok daha değerli olacaktır. Bu sebeple dropshipping yapacağınız ürünleri satın alıp denemekten çekinmemeli, sattığınız ürünlerden emin olmalısınız.
 • Müşterilerin sorularına olabildiğince hızlı cevaplar vermelisiniz. E-ticaretin dezavantaj sayılabilecek yanlarından biri de müşterinin satın alacağı ürün ile fiziki teması olmadığı için kısıtlı bilgiye sahip olmasıdır. Satın alacakları ürün hakkında ellerindeki bilgi kaynakları ürünün fotoğrafları ve açıklaması ile kısıtlı kalıyor. Bu sebeple kullanıcılar ürün hakkında daha fazla bilgi edinmek için sık sık satıcılara sorular yöneltmektedir. Bu soruların kaynağı ürünün kendisi olabildiği gibi bazı zamanlar da kargo hakkında olabilmektedir. Bu noktada ürünün kargo işlemlerinden sorumlu olan tedarikçinizle iletişimde olmanız sizin için büyük önem taşıyor. Ayrıca kullanıcıların soruları sadece satın almadan önce, ürün hakkında olanlarla bitmiyor. Zaman zaman iade ve değişim gibi satış sonrası konular için de sorular soulduğu görülüyor. Bu konuda da dikkatli olmanız ve bu sorulara önem göstermeniz işletmenizin devamlılığı için oldukça faydalı olacaktır.

Dropshipping nedir? Dropshipping nasıl yapılır? Artı ve eksi yönleri nelerdir gibi konuların yanında artık dropshipping yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini de biliyorsunuz. Herhangi bir işte olduğu gibi burada da sizden daha tecrübeli insanların bilgilerinden faydalanmanın yararlı olduğunu düşünüyorsanız, bu yolda size destek sağlayacak en önemli kaynaktan söz etmek istiyorum. Dropshipping danışmanlığı. Dropshipping danışmanlık, e-ticaret ve dropshipping yapıp başarılı olmuş, bu konularda bilgi ve deneyime sahip insanların yeni girişimcilere destek olmasını temel alan bir hizmettir. Yeni başlayacağınız bu macerada size bilgi ve deneyimleriyle destek olacak, kazancınızı artırmanıza yönelik destek sağlayacak insanlarla iletişim halinde olmanız; işinizde daha emin adımlarla ilerlemenizi sağlayacaktır.

Dropshipping Platformları

Stoksuz e-ticaret yaparken size ait olan e-ticaret sitenizi kullanmak haricinde diğer platformlarda veya pazaryerlerinde satış yapabilirsiniz.

İşte kullanabileceğiniz bazı dropshipping platformları:

GittiGidiyor Dropshipping

GittiGidiyor, üyelik ve mağaza açma maliyetleri sebebi ile yeni girşimcilerin çokça tercih ettiği bir platform. Bunun sebebi herhangi bir mağaza ücreti ve aidat istenmemesi. Komisyon oranlarının da makul derecede tutulması, GittiGidiyor’u rakipleri arasında avantajlı bir konuma taşımaktadır. Ayrıca satıcılara güven veren bir diğer özelliği ise GittiGidiyor’un dünya genelinde büyük bir hacme sahip eBay platformunun bünyesi altında bulunuyor olması.

N11 Dropshipping

 • Tercih edebileceğiniz bir diğer yerli sanal pazar alanı ise N11. Şirket kurulum sürecinde de desteklerinden faydalanabileceğiniz N11, kullanıcı sayısı ve hacmi ile de göze çarpan bir e-ticaret sitesidir.

Trendyol Dropshipping

 • Belki de rakipleri arasında en fazla kullanım oranına sahip olan Trendyol sık sık başarılı pazarlama teknikleri ile karşımıza çıkmaktadır. Şirket kurmanızı istemeden bünyesinde dropshipping yapmanıza izin veren Trendyol, bu özelliği ile dikkat çekse de, yüksek komisyon oranları nedeniyle satıcıları düşündürmektedir.

Hepsiburada Dropshipping

 • Türkiye’nin en eski e-ticaret platformalırndan olan Hepsiburada ise karşınızdaki bir diğer yerel pazar seçeneğidir. Köklü bir geçmişe sahip olması nedeniyle bünyesinde çok sayıda kullanıcı bulundurur. Ancak Hepsiburada, mağaza açma ve dropshipping yapma talebindeki satıcılardan istediği yoğun bilgi ve belgeler nedeniyle girişimcilerin tereddüt etmesine neden olmaktadır. Bir diğer dezavantajı ise; Hepsiburada, tedarikçiler ile anlaşıp kendi dropshipping yapan bir firmadır. Bu, kendilerinin de size rakip olacağını gösterir.

eBay Dropshipping

 • Yerli seçenekleri tercih edebileceğiniz gibi, global firmalar ile çalışıp daha geniş çaplı ticaret yapma fırsatı da bulmanız mümkün. Bu noktada elinizdeki seçeneklerden biri de eBay. eBay, dünya genelinde oldukça popular olan bir pazar yeridir. Global hizmet sunan bu şirket, kullanıcılarına bazı kısıtlamalar neticesinde dropshipping yapma imkanı sunmaktadır. Burada dropshipping yapacaksanız, çalışacağınız tedarikçiniz bir toptancı olmak zorunda. Perakendecilerin veya başka pazar yerlerinin tedarikçiniz olması durumunda eBay, bünyesinde dropshipping yapmanıza izin vermeyecektir. Aksi taktide birtakım yaptırımlar uygulayacaklarını da belirtmektedirler.

Amazon Dropshipping

 • Dünya genelinde en çok kullanıcıya sahip, en çok alışverişin yapıldığı ve en büyük ticaret hacminin olduğu e-ticaret platformu Amazon’dur. Dropshipping yapmak isteyenlerin bir numaralı tercihi olan Amazon, bu konuda satıcıların bazı temel kurallara uymak kaydıyla önünü açmaktadır. En hassasiyet gösterdikleri nokta, satışı yapılan ürünün paketinde ve faturasında aracılık ettiğinizi gösteren herhangi bir işaretin olmaması. İade taleplerini de sizin karşılamanızı beklerler. Amazon’da dropshipping yapmaya başlamak için bir miktar para ödeyerek satıcı hesabınızı açmanız yeterlidir. Ardından, yaptığınız satışlar üzerinden kargo maliyeti, komisyon gibi masraflar düşürülür ve belli periyotlarda ödemenizi alırsınız. Bu platformda satış yaparken, bazı dropshipping yazılımları kullanarak öne çıkmanız mümkün olduğu gibi, daha önce de belirttiğimiz danışmanlık yöntemi ile profesyonel destek alarak kazancınızı katlayabilirsiniz.

Dropshipping’e Nasıl Başlanır?

Dropshipping yani stoksuz e-ticaret modeli hakkında yukarıda birçok bilgi verdik. Şimdi de bunları toplayarak sizlere stoksuz e-ticareti nasıl yapabileceğinizi, ana hatları ile bahsedeceğiz.

Dropshipping e nasıl başlanır ipuçları işte aşağıda:

 • Dropshipping İşletmeniz için İş Fikri Üretin

Dropshipping bildiğiniz gibi temel olarak ürün satmaktır ancak tahmin edeceğiniz gibi her ürünün kar marjı ve satılma oranları bir değildir. İşte bu nokta satış için uygun gördüğünüz ürünler rastgele olmamalıdır.

Bu rastgeleliği bırakıp düzenli bir iş planı oluşturmalısınız. İlk önce kime ürün satmak istediğinize karar verin ardından da bu kitlelerin neye ihtiyacı var, sorunları nelerdir diye düşünüp bu sorunlara çözümler bulacak ürünleri belirleyin. Bu sayede müşteriler ürün portfolyonuzu değerli görecektir.

Unutmayın ki sattığınız ürünler hem alıcı hem de satıcı için bir değere sahip olmalıdır. Bu sebeple sattığınız ürünün kâr marjını ve bu yapının size gelecekte de para kazandırıp kazandıramayacağını öğrenmeniz sizin için önem arz etmektedir.

Bu noktada Google Trends ile ürünlerinizin trend olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Eğer niş ürünler konusunda pek de iyi olmadığınızı düşünüyorsanız diğer aşama size uygun ürün sağlayıcısını (tedarikçiyi) bulmaktır.

Adaylarınızı çok sıkı bir eleme sürecinden geçirmeniz mağazanızı gelecek tehlikelerden koruyacaktır. Şu kategorilerde inceleyebilirsiniz: Güvenilirlik, ticari politikaları ve ürün kalitesi…

Bu başlıkları iyice inceleyin ve dropshipping tedarikçinizin ileride mağazanız için bir tehdit oluşturmayacağından olabildiğince emin olun.

Aşağıdaki soruları ürünlerinizi seçerken göz önünde bulundurmanız durumunda doğru ürünleri seçme oranınızı arttırabilirsiniz.

 1. Niş ürününüz ne kadar popüler?
 2. Hangi tür tedarikçiler ile çalışacaksınız?
 3. Nerelere ürün satmayı düşünüyorsunuz?
 • E-ticaret için Pazar Analizi Yapın

Pazar analizi içinde bulunduğunuz iş alanının detaylı bir incelemesidir. İçerisinde rakip analizi, hedef pazarlar ve stratejiler bulunur. Dropshipping yapmak isteyenler için atlanmaması gereken bir adımdır. Pazar analizi işletme geleceği için fazlası ile önemlidir.

İyi bir Pazar analizi şu sorulara cevap verecek nitelikte olmalıdır:

 1. Potansiyel müşterilerim kimler?
 2. Bu müşterilerin ihtiyaçları nelerdir ve neleri satın alırlar?
 3. Pazarın hacmi ne kadar ve insanlar bu ürün için ne kadar ödemeyi göze alıyorlar?
 4. Benim rakiplerim kimler? Hangi yönleri benden güçlü veya zayıf?

İyi bir Pazar analizinin nasıl yapılacağını sizlere kısa başlıklar ile bahsedeceğiz.

 1. Sektörün büyüklüğü ve maddi değeri ne kadardır, araştırınız.
 2. Hedef kitlenizi düzgün belirleyin.
 3. Pazar hacmini ve muhtemel müşterilerin alışveriş alışkanlıklarını analiz edin.
 4. Rakiplerinizi çok yakından takip edin ve inceleyin.
 5. SWOT analizi yapın.

Yaptığınız dropshipping Pazar analizini temele alarak sağlam bir ürün portfolyoya sahipseniz, tedarikçi bulma kısmı çok zorlamayacaktır.

 • Dropshipping için Tedarikçi Bulun

Stoksuz e-ticaret için tedarikçi olmaz ise olmazdır. Tedarikçi şirketlerinin güvenilirliğinden ve isteklerinize uygunluğundan emin olun.

Dropshipping tedarikçisi arayışında iken dikkat etmeniz gereken bazı ipuçları şunlardır:

 1. Kanunlara uygun ve yasal iş yaptıklarından emin olun.
 2. Şirketin iletişim kanallarının doğruluğunu kontrol edin.
 3. Çalışanların deneyimli ve ihtiyacınız olduğunda size yardımcı olabilecek durumda olup olmadığını kontrol edin.
 4. Ürün kalite incelemesini yapın.
 5. Ambalaj kalitesini kontrol edin.
 6. Sipariş gönderim ve karşılama kriterlerinize uygunluğundan emin olun.

Güvenilir bir dropshipping ürün sağlayıcısı ile çalışırsanız, müşteri kaybetme ve yeni müşteri elde edememe konusundaki endişelerinizi azaltacaktır.

 • Dropshipping Detaylarına Odaklanın

Online bir mağaza işletmek ve vitrine yeni ürünler eklemek emek ister. Çünkü göz önünde bulundurmanız gereken bazı kriterler mevcuttur.

Kargo Masrafları:

Müşterilerinize uygun kargo masraflarını ve hesaplamalarını yapmalısınız. Bunu yaparken yararlanabileceğiniz 3 farklı tarife bulunmaktadır:

 1. Ürüne göre kargo ücreti
 2. Ürün ve mesafeyi göz önünde bulundurarak kargo ücreti
 3. Sabit bir kargo ücreti

Vergiler:

Vergiler ülkelerin en çok dikkat ettiği noktalardan biridir. Satmak istediğiniz ürünler için Türkiye’de ne kadar vergi vermeniz gerektiğini hesaplayın ve fiyat politikanızı bunu göz önünde tutarak oluşturun.

Bu işlemler için bir vergi uzmanına danışmak gelecek tehlikelerden sizi uzak tutacaktır.

Ödeme Yöntemleri:

Ödeme yöntemleri müşteriler için basit olmalı ki müşteri sorunsuz bir alışveriş deneyimi elde edebilsin. Bu kısma dikkat etmeniz ve müşteriyi yormamanız önemlidir.

Ayrıca ödeme yönteminin sizden düşük ücretler aldığından da emin olun. Yüksek kesinti kâr marjınızı düşürecektir.

Dropshipping ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Dropshipping başlığı çok geniş ve detaylı bir alandır. Bu sebeple sadece dropshipping nedir ve dropshpping nasıl yapılır sorularının cevaplarına odaklanmak geri kalan konuları gözden kaçırmanıza sebep olabilir. Stoksuz e-ticaret hakkında daha fazlası sizin için hazırlandı.

Dropshipping yasal mı?

Tabi ki, de dropshipping yasaldır ve kullanımında sakınca olmayan bir e-ticaret modelidir. Şirket işlerinizi yani faturalandırmaları ve diğer bütün gereklilikleri yasal olarak yerine getirdiğiniz sürece stoksuz e-ticaret modeli olan dropshipping yasaldır.

Dropshipping ne kadar kazandırır?

Klasik e-ticarette olduğu gibi, stoksuz e-ticarette de ne kadar çok kazacağınız size bağlı bir durum. Bu yüzden ne kadar kazanacağınıza dair net bir miktar vermek doğru olmaz. Girdiğiniz sektöre göre, kullandığınız pazarlama tekniklerine ve tedarikçinizin kalitesine bağlı olarak zarar da edebilirsiniz, aylık 30.000 TL’den daha da fazla kazanabilirsiniz.

Dropshipping tehlikeli mi?

Dropshipping yaparken karşılaşabilecekleriniz sizin ellerinizdedir. Bu satış tekniği kendi başına tehlike arz etmemektedir ancak birlikte çalışacağınız tedarikçileri çok iyi araştırıp sorgulamazsanız dolandırılma ihtimali hep vardır. Tavsiyemiz hem tedarikçi hem de Pazar araştırmalarını çok iyi yapmanızdır.

Türkiye’de dropshipping yapılır mı?

Evet, tabi ki de Türkiye’de dropshipping yapmak mümkündür. İster XML veren şirketlerle stoksuz e-ticaret yapın, isterseniz de tecarikçilerinizi kendiniz bularak e-ticaret yapabilirsiniz.

Dropshipping ödemeleri nasıl alınır?

Eğer e-ticaret siteniz size aitse dropshipping ödemelerinizi Sanal POS yardımıyla alabilirsiniz. Başka platformlardan ve e-ticaret sitelerinden yaptığınız dropshipping ödemelerinizi ise o pazaryerlerinin desteklediği ödeme yöntemleri ile elde edersiniz.

Dropshipping için sermaye gerekir mi?

Her iş için gerektiği gibi dropshipping için de bir sermaye gerekmektedir. Ancak bu sermaye diğer e-ticaret veya perakendecilik ile kıyasla çok daha azdır.

ALANINDA EN İYİ DANIŞMANLIK FİRMASI OLARAK BİZİMLE İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ.

Amazon Dropshipping Hakkında daha fazlası için…

Read more
amazon iş modelleri

Amazon İş Modelleri

Amazon’da Satış İçin İş Modelleri Nelerdir? Amazon’da Yapılabilecek İş Modelleri Nelerdir?

Amazon iş modelleri nelerdir? Bu yazıda da Amazon’da yapabileceğiniz iş modellerini anlatacağım.

Biliyorsunuz Amazon Dünya’nın en değerli şirketi. Amazon’da her saniyede 4.722 dolar, her dakikada 283.000 dolar ve her saatte 17 milyon dolarlık satış gerçekleşmekte. Bu satışlardan siz de pay almak istiyor olabilirsiniz ama Amazon’da yapılabilecek bir çok iş modeli var. Kendiniz için en uygun iş modelini seçmeniz çok önemli.  Peki, Amazon’da satış için hangi iş modelleri kullanılabilir? Şimdi sırayla iş modellerini tek tek ele alalım.

Amazon İş Modelleri

Burada Amazon iş modelleri hakkında konuşacağız. Amazon Prime üye sayısı 100 milyonun üzerinde. 2022 yılında bu devasa müşteri kitlesine hizmet sunmak için Amazon’da mağaza açan satıcı sayısı ise 1 milyonu aştı. Bu rakam, her gün yaklaşık 3 bin satıcının Amazon’da hesap açtığı anlamına geliyor. Cirosu, net kârı, satıcı sayısı ve en önemlisi de müşteri sayısı sürekli artan bu platformda satış yapmak kolay değil!

Peki, Amazon’daki devasa pastadan pay alabilmenin yolları nelerdir? İşte Amazon’da yapılabilecek iş modelleri…

Amazon’da yapılabilecek temelde 7 iş modeli vardır:

 • Dropshipping (Stoksuz E-Ticaret) İş Modeli
 • Amazon FBA — Private Label İş Modeli
 • Amazon FBM İş Modeli
 • Retail-Online Arbitraj İş Modeli
 • Amazon Affiliate
 • Amazon’dan tişört satma
 • Kitap satışı

Şimdi tek tek bu iş modellerini inceleyelim!

1. Dropshipping (Stoksuz E-Ticaret) İş Modeli

Dropshipping iş modeli kısaca stoksuz e-ticaret olarak tanımlayabileceğimiz ve Türkiye’de en çok bilinen Amazon iş modeli. Dropshipping iş modelinde siz ürünleri listeliyorsunuz, satış geldiğinde esas ürünü satandan alıp sizden alanın adresine gönderiyorsunuz.

Genel itibariyle stok tutmadan yapıldığı ve az sermaye ile başlanılabildiği için çok tercih edilen bir iş modeli ancak Dropshipping’in bir çok sıkıntılı tarafı var.

Dropshipping iş modelinin en önemli problemi suspend konusu. Suspend Amazon’un hesabı askıya alması anlamına geliyor. Amazon satıcıların Dropshipping yapmasına hem izin veriyor hem de vermiyor.

Bunlarla birlikte az maliyetle başlandığı söylense de Amazon’da satış gerçekleştikten ancak 14 gün sonra para hesaba yatırılmaktadır. Bunun Hyperwallet ya da Pioneer hesabına düşmesi de ortalama 3 gün süreceği için ortalama 17 gün boyunca nakit akışını sağlayabilecek durumda olmak gerekir. Ayrıca, Amazon’da dropshipping yapmanın iki önemli şartı bulunmaktadır. Bunlardan ilki; gönderdiğiniz ürünün paketinin üzerinde sizin adınızın yazması, ikincisi de iadeleri kabul etmeniz şartıdır. Bu şartları yerine getiremediğiniz takdirde hesabınızın askıya alınması oldukça olasıdır.

Dropshipping hakkında daha fazla bilgi için ->

2. Amazon FBA — Private Label İş Modeli

Amazon’da yapabileceğiniz iş modelleri arasında en uzun soluklu ve en gelecek vadeden iş modeli Amazon FBA — Private Label iş modelidir. FBA (Fulfilment by Amazon) modeli kısaca sizin ürünlerinizi Amazon’un deposuna gönderdiğiniz, sipariş geldikçe ürünleri Amazon’un hazırladığı, müşterilere kendisinin götürdüğü, müşteriler ile ilişkiyi Amazon’un kurduğu ve iptal, iade gibi işlemlerle Amazon’un uğraştığı bir sistem.

Amazon aslında e-ticarette bütün problemli işlerle kendisi uğraştığı için size FBA sisteminde sadece satışlarla uğraşmak kalıyor. Amazon’da kendi markanızı yaratıp başarılı satışlara ulaşabileceğiniz gerçekten uzun soluklu bir iş modeli.

Amazon’da biliyorsunuz prime üyelik sistemi var ve şu an Amazon’da 100 milyondan fazla prime üye var, yıllık 100 dolar vererek 2 günde bütün ürünleri ücretsiz kargo olacak şekilde alabiliyorlar. Amazon’da prime üyeler yılda 1500 dolardan fazla alışveriş yapıyor. Siz FBA modeli ile satış yaptığınızda Amazon sizin ürünlerinizi prime etiketi ile gösteriyor ve diğer satıcılara nazaran daha önde gösteriyor. Amazon’da FBA modeli ile kendi markanızı satışın diğer modellere kıyasla ciddi avantajları var.

3. Amazon FBM İş Modeli

Amazon FBA satış modelinin kardeşi konumunda olan Amazon FBM ise, (Ffulfillment by Merchant – satıcı tarafından yerine getirilme) anlamındadır. Depolama, müşteriye kargo ile gönderme ve iade gibi süreçler satıcının sorumluluğunuzda oluyor. Amazon FBA de Amazon FBM de uzun süreli iş modelleridir.

4. Retail-Online Arbitraj İş Modeli

Arbitraj iş modeli aslında fiyat farklarından faydalanarak gelir elde etmek şeklinde tanımlayabiliriz. Arbitraj iş modelinde genelde mağazalardaki indirimlerden faydalanarak ürünleri alıp Amazon’da satarak gelir elde edebilirsiniz. Retail Arbitraj fiziki mağazalarda gezerek indirimli ürünler bulup satmak, Online Arbitraj ise online mağazalarda gezerek indirimli ürünler bulup satmak şeklinde yapılıyor.

Aslında bu iş modeli sadece indirimli ürünler bulup satmak şeklinde yapılmıyor, örneğin bazı ülkelerde bazı markaların fiyatları daha uygun oluyor. Bu marka ürünleri orada alıp Amazon’da satarak da yapılabiliyor. Buna bir örnek olarak IKEA markasını verebiliriz. Türkiye’de IKEA da alacağınız bir ürün 30 TL iken Amerika Amazon’da aynı ürün 30 dolara satılıyor. 1 Dolar 7.5 TL olduğu için aradaki kur farkından ciddi kar elde edebiliyorsunuz.

Arbitraj iş modelinin en büyük sıkıntısı da aynı ürünleri 20–30 satıcının aynı listeden satması ve fiyat kırarak birbirleri ile rekabet etmeleri. Bir diğer sıkıntısı da bu iş modelinde marka ürünlerin satışının yapılması ve Amazon’un bazen ürünler için fatura — yetki belgesi istemesi.

5. Amazon Affiliate

Amazon gibi bir çok şirket bu şekilde affiliate mantığı ile çalışıyor. Affiliate iş modelini satış ortaklığı olarak tanımlayabiliriz. Siz Amazon’a müşteri kazandırdıkça oluşan satış başına komisyon alıyorsunuz. Bu satış yönteminde bir web sitesi aracılığı ile seçtiğiniz ürününün tanıtımı yapılır. Sonrasında ise ürünün Amazon’daki satıcısına yönlendiren bir link verilir. Nihayetinde bu linke tıklayıp 24 saat içinde ürün satın alan müşterilerin alışverişlerinden komisyon kazanılabilir.

6. Merch by Amazon (T-shirt Satışı) İş Modeli

Amazonda tişört satmak ise şu şekilde gerçekleşiyor; Amazon’un satıcılara sunduğu tişört basma hizmetinden faydalanarak tasarımlarınızı yapıp Amazon’a gönderiyorsunuz. Müşteri satın alımı gerçekleştirdikten sonra Amazon, sizin tasarımlarınız üzerinden tişörtleri basıp müşteriye gönderiyor. Siz de satıştan kâr payı alıyorsunuz.

7. Amazon’da Kitap Satmak

Amazon’da satış için ideal bir iş modeli de kitap satışı yapmaktır. Kitap satışı, Amazon’un ilk olarak başlattığı satış modelidir. Hala oldukça popüler bir satış modeli olmayı sürdürüyor. Siz de dilerseniz Amazon üzerinden kitap veya e-kitap satışı yapabilirsiniz.

Hemen Amazon’da satışa başlayın!

Bahsettiğimiz veriler ve iş modelleri vasıtasıyla online satıcılar için Amazon’un artık bir tercih değil, zorunluluk haline geldiğini anlıyoruz. Zira günümüzün bilgi arama motoru Google, ürün arama motoru da Amazon’dur.  Bu sebeple hiç vakit kaybetmeden e-ticaret satıcılarının Amazon’da satış için yerini alması gerekiyor. Doğru adımları atarak Amazon’da tercih edeceğiniz iş modeli ile sayısız müşteriye satış yapıp, yüksek cirolara ulaşabilirsiniz. MZN DANIŞMANLIK, Amazon uzmanı bir kadro ile profesyonel Amazon eğitimi ve danışmanlık hizmetleri vermektedir.

Bizimle iletişime geçmek için ->

Read more

Amazon Buy Box Nasıl Elde Edilir?

Amazon’da Buy Box Nasıl Elde Edilir?

Amazon Buy Box nasıl elde edilir? Her bir ürünün yalnızca bir adet ürün listesine sahip olduğu ve farklı satıcıların aynı ürün için bu sayfalarda teklif verdiği bir katalog yapısına sahip olan Amazon’da ‘Buy Box’a sahibi olmak satış yapabilmenin ön koşullarından bir tanesi.

Sepete Ekle butonu anlamına gelen Buy Box üzerinden yapılan satışlar Amazon üzerinden yapılan satışların %80’inden fazlasını oluşturuyor. Yani müşterilerin sadece küçük bir kısmı ürünlere teklif veren diğer satıcıların ürünlerini alıyor.

Buy Box sistemini anlamak için bu sistemden yararlanmayan bir platform olan N11’i incelemek yardımcı olabilir (N11’in de kimi ürün kategorilerinde bu sistemi benimsemeye başladığını hatırlatalım). iPhone 13’in siyah ve 64 GB’lık modelini almak isteyen bir müşteri N11’de bu ürün için oluşturulmuş onlarca liste görecektir. Çünkü her satıcı kendi resimleri ve liste içeriği ile yeni bir ürün sayfası oluşturmaktadır.

Ancak buy box sistemine sahip platformlarda bu ürünü aradığınızda ürüne ait yalnızca bir adet sayfa görürsünüz. Farklı satıcılar genellikle en düşük fiyatı vererek bu ürün sayfasındaki Sepete Ekle butonunun sahibi olmaya çalışırlar. A satıcısının Sepete Ekle butonuna sahip olması demek, bu buton üzerinden ürünü sepetine atan kişinin A satıcısının stokundan ürün alması demek.

amazon buy box

Amazon’da Sepete Ekle Butonu (Buy Box) Nasıl Alınır?

Amazon Buy Box ile ilgili yanlış bilgilerden en yaygını, bir ürün için en düşük fiyat teklifini veren satıcının Buy Box’ı elde edecek olması. Fiyat burada en önemli unsur olmakla birlikte Amazon’un değerlendirmeye aldığı birden fazla kriter yer alıyor. Öncelikle bir satıcının Buy Box rekabetine girebilmesi için kimi kritlerleri yerine getirmesi gerekiyor:

 1. Profesyonel satıcı hesabına sahip olmak.
 2. Amazon’da iyi bir satış ve müşteri memnuniyeti performansı tarihçesine sahip olmak. Buy Box Eligibility adı verilen bu koşulu yerine getirip getirmediğinizi Manage Inventory sayfasında ürün satırlarında görüntüleyebilirsiniz.
 3. Yeni (sıfır) ürünlerin satışını gerçekleştirmek.
 4. Yeterli stok adetlerine sahip olmak.

Yeni satıcılar Buy Box Elibigibility (Sepete Ekle Yeterliliği) sürecini hızlandırabilmek adına Amazon’un kendi depolama ve sevkiyat sistemi olan FBA sisteminden yararlanabilmektedir. FBA olarak satışı gerçekleştirilen ürünlerde mağazanın yeni ya da eski olmasından bağımsız olarak Bux Box sahipliği elde edilebilmektedir. Tüm bu koşullar yerine getirildiği noktada dahi yeterlilik elde edilmemesi durumunda satıcı destek birimi ile iletişime geçmek gerekmektedir. Satıcıların yerine getirmesi gereken bu koşullara ek olarak, yetkinliği elde ettikleri ve buy box rekabetine girdikleri andan itibaren ürünlerle ilgili kimi unsurlara dikkat etmeleri gerekiyor. Çünkü buy box rekabetine girebilmek ve teklif verilen ürünlerde buy box’ı kazanmak iki ayrı konu.

Bunu Etkileyen Unsurlar

Fulfillment yöntemi (çok önemli):

Fulfillment; muhtemelen Amazon tarafından düşünülen en önemli değişkendir.

Fulfillment; FBA (Fulfillment by Amazon), FBM (Fulfillment by Merchant) veya Seller-Fulfilled Prime (SFP) aracılığıyla üç şekilde yapılabilir.

Amazon FBA yapanlara nakliye yöntemi, zamanında teslimat ve envanter derinliği dahil olmak üzere birçok değişken için mükemmel bir puan verir. Bu, diğer satıcıların FBA satıcılarını geçme ihtimalini düşürmektedir.

Ancak, 2015 yılında Amazon, FBM satıcılarının Amazon’un fulfillment merkezindeki malları barındırmadan Amazon Prime üyelerine ulaşmasını sağlayan Seller-Fulfilled Prime’ı tanıttı. Bu, ağır mal satan satıcılar için sevkıyattan tasarruf sağlayabilecekleri için özellikle ilgi çekici bir yöntemdir.

Seller-Fulfilled Prime’a kayıtlı olan satıcılar, Buy Box’ ı FBA satıcılarından daha fazla kazanma şansına sahip olabilirler. Seller-Fulfilled Prime programına kaydolmak isteyen satıcıların güçlü performans ölçütlerine ve müşteri beklentilerini karşılayan kanıtlanmış bir siciline sahip olmaları gerekir.

Fiyat:

 Sevkiyat ve diğer olası eklentilerin ardından müşteriye yansıyan fiyatta daha avantaj sahibi olan ürünlerin ‘buy box’ı elde etme ihtimalleri daha yüksektir. Öte yandan satıcı performansı iyi olan mağazalara ait ürünler fiyat yükselttikleri durumlarda dahi buy box’ı elde tutma şanslarını artırırlar.

Nakliye zamanı (çok önemli):

Bir satıcının bir ürünü göndermesi için geçen süre nakliye süresi olarak bilinir. Bunun, özellikle doğum günü kartları ve bozulabilir ürünler gibi ürünler için Buy Box kazanma üzerinde büyük etkisi vardır.

Nakliye süresi, yalnızca çalışma günlerini içeren aşağıdaki parantez içinde düzenlenir: 0-2 gün, 3-7 gün, 8-13 gün, 14 veya daha fazla gün.

Gönderim süresi, ürünün ayrılması gereken tarihi belirttiği ürün detay sayfasında görülebilir.

Sipariş hatası oranı (önemli):

Order defect rate (ODR), Sipariş hatası oranı, üç farklı metrikten oluşur: negatif feedback derecesi, A-Z garanti talep oranı ve hizmet geri ödeme oranı.

Amazon, hatalı olan siparişlerin sayısını bulmak için bu üç ölçümü hesaplar. Amazon’a göre, ODR % 1’in altında olmalı ve bunun üzerindeki satıcılar cezalandırılmalı.

Geçerli takip oranı (önemli):

Bu, geçerli sipariş takip numarası ile gönderilen toplam paketlerin yüzdesi olan Amazon’un yeni bir performans ölçütüdür.

Geçerli takip oranı, son 7 ve 30 gün bazında dikkate alınır.

Buy Box’ın uygunluğunu korumak için, gönderilen paketlerin % 95’i için geçerli takip numaraları sağlanmalıdır. Bundan daha az olanı, Buy Box kazanma ve hatta belirli bir kategoride satış yapma şanslarını etkileyebilir.

Geç sevkiyat oranı (önemli):

Geç sevkiyat oranı, beklenen sevkiyat tarihinden sonra gönderilecek siparişlerin sayısıdır. İşlem sürenizi, varsayılan gönderim süresi 1-2 iş günü olarak satıcılara verilmediğinden dolayı Seller Central’ dan ayarlayabilirsiniz.

% 4’ün altındaki gecikme oranı, Buy Box kazanma şansınızı artırır. Bu ölçüm, Seller Central’ da son 7 ve 30 gün boyunca görüntülenebilir.

Zamanında teslim (önemli):

Tahmini teslim tarihinde alıcıların aldığı siparişlerin yüzdesi.

Satıcılar % 97 veya daha büyük bir yüzde hedeflemelidir. Bu ölçüm, Seller Central’ da son 7 ve 30 gün boyunca görüntülenebilir.

Feedback derecesi (önemli):

Feedback derecesi, satıcının son 30 gün, 90 gün ve 365 gün boyunca aldığı tüm feedback puanlarının bir sonucudur ve en son feedback en büyük etkiye sahiptir.

Feedback puanı, Seller Central’ da görülebilir.

Müşteri tepki süresi (önemli):

Yine, Amazon son 7, 30 ve 90 gündeki yanıtları kontrol eder ve rakip tüm satıcılarla karşılaştırır. Müşterilere 12 saat içinde yanıt vermenin Buy Box’ ı kazanma şansınızı arttırdığı düşünülmektedir.

Mesajların % 10’undan fazlası 24 saat sonra cevaplandıysa veya hiç cevaplanmadıysa, puanlar üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir. Bununla birlikte, yanıtın gerekli olmadığını belirterek satıcı kendilerini olumsuz noktalardan kurtarabilir.

Feedback sayısı (önemli):

Feedback sayısı, satıcıya feedback veren alıcıların sayısıdır. Daha yüksek bir feedback sayısı, Buy Box’ ın kazanılmasına yol açabilir.

Envanter derinliği / satış hacmi (biraz önemli):

Amazon, Buy Box’ ın yaratabileceği taleple başa çıkmak için yeterli envantere sahip satıcıları tercih eder. Sonuç olarak, büyük bir envantere, tutarlı satışlara ve iyi bir stok geçmişine sahip satıcılara daha yüksek bir Buy Box payı verilebilir.

Sık sık stokta yok durumunda kaldıysanız, Buy Box’ ı kazanma şansınız zayıftır.

İptal ve geri ödeme oranı (biraz önemli):

Satıcı tarafından; gönderilmeden önce iptal edilen siparişlerin sayısı ve gönderildikten sonra iade edilen siparişlerin sayısı iptal ve geri ödeme oranını oluşturur.

% 2.5’ten yüksek bir oran, Buy Box’ ı kazanma şansınızı etkileyebilir.

Yeni ölçümler (şu anda Buy Box’ a etkisi yok)

Amazon kısa bir süre önce satın alma deneyimini iyileştirmeyi amaçlamak için, İade Memnuniyetsizlik Oranı ve Müşteri Hizmeti Memnuniyetsizlik Oranı olarak 2 yeni satıcı ölçümü tanıttı.

Her ne kadar Amazon şu anda bu 2 yeni ölçümü Buy Box faktörü olarak görmese de, yakın gelecekte faktör olma ihtimali yüksek olduğu için onları sağlıklı tutmaya değer bir şeydir.

Buy Box Stratejileri

Buy Box’ tan pay almak için, satıcıların diğer alanlarda performanstan ödün vermeden ölçümlerini geliştirmeleri gerekir. Müşteri desteği, fiyat ve diğer birçok faktör arasında mükemmel bir denge bulmak her zaman kolay değildir.

Amazon Buy Box mülkiyeti artırmanıza yardımcı olabilecek dört strateji.

 • Metriklerinizi bilin: Satıcıların, Amazon Seller Central’daki satıcı metriklerinin farkında olmaları gerekir.
 • Önemli ölçütlere odaklanın: Bazı satıcılar Buy Box üzerinde en fazla etkiye sahip olan ölçümlere odaklanmayı seçebilir. Satıcı feedback puanınız önemli bir ölçümdür. Bu, satıcıların Feedback Express gibi Amazon geribildirim yazılımını kullanmasının nedenlerinden biridir .
 • Satıcı performansını artırma: Geliştirmeniz gereken performansın önemli alanlarını belirlemek için Amazon Seller Central’ı kullanın.
 • Rekabetçi fiyatlandırma yapma: Bu en düşük fiyata sahip olmak anlamına gelmez. Manuel olarak yeniden yazmak istemiyorsanız, zaman kazanmak ve fiyatınızı rekabetçi tutmak için yeniden fiyatlama yazılımı kullanmayı düşünün.

Buy Box Yayınlanmasını Yasaklamak

                Buy Box yayınlanmasını yasaklamak , Amazon’un Buy Box’ı ürün sayfasından çıkarmasıdır. “Add to Cart” düğmesini (AB ‘da Add to Basket) görmek yerine, “See All Buying Options” yazan bir kutu göreceksiniz.

amazon buy box

Bir kullanıcı bu düğmeyi tıkladığında, genellikle en düşükten en yükseğe fiyat teklifi sıralanan tekliflerle başka bir web sayfasına yönlendirilir.

Amazon neden Buy Box Yayınlanmasını yasaklar?

            En popüler neden, Amazon’un satıcılar tarafından sunulan fiyatın çok yüksek olduğunu düşünmesidir.

Ancak, Buy Box’ı şu durumlarda olduğu gibi gizleyebileceği üç durum daha vardır:

 • Sunulan yüksek fiyatlar için satış hacmi çok düşük.
 • Satıcıların satıcı ölçümleri, Buy Box almaya uygun olacak kadar iyi değildir.
 • Listelerdeki; resimler, ürün açıklamaları veya bullet pointler gibi iyileştirilmesi yapılması gerekiyor.

Buy Box’ı tekrar sihirli bir şekilde ortaya çıkarmak için, yeniden fiyatlandırma yazılımı kullanarak ürünlerinizin fiyatını düşürmek gerçekten çok kolaydır. Ve bu olmasa bile, “See All Buying Options” sayfasında satış yapma şansınız hala var.

İpucu: Seller Central’da “Manage Inventory” görünümüne giderseniz, hangi ürünlerinizin Buy Box Eligible olduğunu görmek için tercihlerin altındaki “Buy Box Price” ve “Buy Box Eligible” sütunlarını seçebilirsiniz.

Fiyatlarınızı Optimize Edin

                Amazon’da Buy Box kazanmayı çevreleyen en büyük efsanelerden biri, en düşük fiyata sahip olmanın, Buy Box kazanmanız için size kesinlik sağlamasıdır. Fiyatlarınızı düşük fiyatlara aldığınızda karınızı azaltırsınız ve müşteriler ürün kalitenizin düşük olduğunu algılayabilir.

Bununla birlikte, ürününüzün fiyatını optimize etmek, Buy Box’ı kazanma şansınızı neredeyse kesinlikle artıracaktır. Fiyat optimizasyonunda, rakibinizin stoklarının bittiği durumlarda, fiyatlarınız ve müteakip kazançlarınız artacaktır.

amazon buy box

Şimdiye kadar söyleyebileceğiniz gibi, Amazon Buy Box karmaşık ve çok yönlü bir sistemdir. Amazon, üçüncü taraf satıcılara çok fazla kontrol sağlıyor ve her zaman inanılmaz potansiyelinden tam olarak yararlanmaya çalışmalısınız.

Birinci sınıf bir müşteri deneyimi sunmak, satıcılara; fiyatlarını artırma ve sağlıklı bir Buy Box payını koruma yeteneği verir.

Her ürün için en uygun fiyat noktasını bulmak çok önemli ve zordur. Doğru yaparsanız, muhtemelen bazı satışlar kazanacaksınız; tam olarak mükemmel yapın ve kazancınızın yükseldiğini görün!

Amazon tarafından detaylı bilgi için ->

Danışmanlığımızdan yararlanmak için ->

Read more

Dropshipping Çok Satan Ürünler

Amazon Dropshipping Çok Satan Ürünler

Amazon’da satış yapamaya yeni başlayan veya uzun süredir Amazon Dropshipping satıcısı olan herkesin ilk sorunu ya da merak ettiği konuların başında “Ürün bulmak” ve “Ne satacağız?” sorusudur. Nerden başlamalısınız? Hangi kategoriye girmek mantıklı? Dropshipping çok satan ürünler nelerdir? Hangi kategoriler mantıksız gibi soruları kendinize sormaktasınız.

Amazon Dropshipping yaparken en çok satan ürünlerin bulunma taktik ve stratejileri farklılıklar gösterebilir. Amazon‘da en çok satan ürünleri bulmak için birden fazla eklentiye ihtiyaç duyabilirsiniz.

Amazon Dropshipping iş modelinde çok satan ürünleri satış yapacağınız ülkede algoritmaları ve yönergeleri iyi anlayarak bulma şansınız çok yüksektir. Çok satan ürünleri satıcı pazar yerinize yükleyebilir ve bu sayede Amazon’da gelirlerinizi yükseltebilirsiniz.

Dropshipping Çok Satan Ürünleri Bulma Taktiği – 1

Amazon’un algoritması kendi içeresinde aslında Amazon Dropshipping yapanlara en çok satan ürünler ile ilgili ipuçları vermektedir. Bunlardan birincisi “new releases” yani yeni çıkan ürünler ya da daha önce listede olup tekrar stoka girmiş olan ürünleri görmenizi sağlayan bir taktiktir.

Amazon’da “new releases” alanına ulaşmak için; google arama motoruna “new releases amazon canada” şeklinde arama yaparak ulaşabilirsiniz. Sondaki ülkeyi sizin satış yaptığınız ve yeni çıkan ürünleri görmek için değiştirebilirsiniz.

Dropshipping çok satan ürünler

https://www.amazon.ca/gp/new-releases

Bu alanda Amazon özellikle son bir ay içerisinde yeni eklenen ürünleri göstermektedir. Sol taraftaki kategorileri değiştirerek ilgili kategorilerde yeni çıkan ürünleri görebilirsiniz.

Dropshipping çok satan ürünler

Yeni çıkan ürünler sayfasında Amazon ilgili kategoride ürünleri listeye giriş tarihine göre belirli bir sıralama ile göstermektedir. Buradaki ürünlere dikkat ederseniz henüz hiç ürün yorumu olmayan ya da çok az yorum almış ürünler olduğunu görebilirsiniz. Ürün yorum sayısı 1000 adetten fazla olan ürünler eğer bu listede yer alıyorsa ilgili ürün uzun bir süre listelenmiş ancak stoku bittiği için bir süre sonra tekrar stoka girdiğini anlayabilirsiniz. Amazon bu listeyi her saat başı güncellemektedir.

Dropshipping çok satan ürünler

Ürünlerin Alt kategorisine ulaşma örneği

Yukarıdaki örnekte ilgili ürünün alt kategorisinin “Habitat Décor” olduğunu anlıyoruz. Daha sonra ilgili kategoriyi amazon.com üzerinden aratıp sol taraftan kategori seçimi yaptıktan sonra kullandığınız yazılım ile ürünleri mağazanıza aktarabilirsiniz.

Dropshipping çok satan ürünler

https://www.amazon.com/s?k=Habitat+D%C3%A9cor&i=pets&ref=nb_sb_noss

“new releases” alanından yeni çıkan ürünlerin kategorilerini gözlemleyerek ileride trende girecek ve çok satacak olan ürünleri önceden listeleme şansına sahip olursunuz ve Amazon’da daha çok satış yapma ihtimalinizi yükseltebilirsiniz. Yeni çıkan ürünleri ilk listelediğinizde “Amazon Sales Rank” yani satış sıralaması hiç olmasa bile gelecekte bu ürünlerde Sales Rank artma şansı çok yüksektir. Özellikle ilgili kategorideki ürünler her saat başı yenilendiği için binlerce ürün ya da kategori fikri üretebilirsiniz.

Dropshipping Çok Satan Ürünleri Bulma Taktiği – 2

Detaylı ürün arama tekniklerinden ikincisi “most wished for amazon” yani müşterilerin daha sonra satın almak için istek listesine sürekli eklemiş olduğu ürün ya da kategori listeleridir.

Amazon’da ” most wished for amazon ” alanına ulaşmak için; google arama motoruna ” most wished for amazon canada” şeklinde arama yaparak ulaşabilirsiniz. Sondaki ülkeyi sizin satış yaptığınız ve en çok istek listesine eklenmiş ürünleri görmek için değiştirebilirsiniz.

Dropshipping çok satan ürünler

https://www.amazon.ca/gp/most-wished-for

Bu alanda Amazon özellikle son bir ay içerisinde müşteriler tarafından en çok istek listesine eklenen ürünleri görebilirsiniz. Sol taraftaki kategorileri değiştirerek ilgili kategorilerde istek listesine eklenen ürünleri görebilirsiniz.

Dropshipping çok satan ürünler

En çok listeye eklenen ürünler sayfasında Amazon ilgili kategoride ürünlerin müşteriler tarafından en çok listeye eklenen sıraya göre belirli bir sıralama ile göstermektedir. Amazon bu listeyi günlük olarak güncellemektedir.

Bu listeden ürünleri yeni sekmede açarak hangi kategoride listelendiklerini bulabilirsiniz. Bu sayede ilgili kategorileri amazon.com üzerinde arayarak kullandığınız yazılımla ilgili ürünleri Amazon satıcı mağazanızda listeleyebilirsiniz.

Dropshipping Çok Satan Ürünleri Bulma Taktiği – 3

Detaylı ürün arama tekniklerinden üçüncüsü “amazon movers and shakers” en etkili çok satan ürün bulma taktiğidir. Bunun anlamı son 24 saatte en çok satış hacmine ulaşmış ve Amazon Sales Rank (Satış sıralaması) yüksek seviyede sıçrama yapan ürünleri göstermektedir.

Amazon’da ” movers and shakers ” alanına ulaşmak için; google arama motoruna ” amazon movers and shakers canada” şeklinde arama yaparak ulaşabilirsiniz. Sondaki ülkeyi sizin satış yaptığınız ve Amazon’da en hızlı satış sıralamasına ulaşan ürünleri görmek için değiştirebilirsiniz.

Dropshipping çok satan ürünler

Bu sayfada yer alan ürünlerin son 24 saatte yüksek hacimlerde satış geldiğini anlıyoruz. Sol taraftaki kategorileri değiştirerek ilgili kategorilerde satış hacmi en hızlı yükselen ürünleri görebilirsiniz.

Dropshipping çok satan ürünler

Son 24 saatte satış sıralaması en hızlı yükselen ürünler sayfasında Amazon ilgili kategorideki ürünlerin sales rank yükselme derecesine göre sıralandırma yapmaktadır.  Amazon bu listeyi saatlik olarak güncellemektedir.

Bu listeden ürünleri yeni sekmede açarak hangi kategoride listelendiklerini bulabilirsiniz. Bu sayede ilgili kategorileri amazon.com üzerinde arayarak kullandığınız yazılımla ilgili ürünleri Amazon satıcı mağazanızda listeleyebilirsiniz.

Dropshipping çok satan ürünler

Dropshipping Çok Satan Ürünleri Bulma Taktiği – 4

Detaylı ürün arama tekniklerinden dördüncüsü olan “amazon best sellers” yani çok satan ürünlerin genel listelemesini görebileceğiniz modeldir.

                 Amazon’da “amazon best sellers ” alanına ulaşmak için; google arama motoruna ” amazon best sellers canada” şeklinde arama yaparak ulaşabilirsiniz. Sondaki ülkeyi sizin satış yaptığınız ve Amazon’da en çok satan ürünleri görmek için değiştirebilirsiniz.

Bu sayfada yer alan ürünlerin son 1 saatte satış hacmine göre yüksek oranda çok satılan ürünler olduğunu anlıyoruz. Sol taraftaki kategorileri değiştirerek ilgili kategorilerde Amazon Best Seller rank değeri en yüksek olan ürünleri görebilirsiniz

Dropshipping çok satan ürünler

Bu listeden ürünleri yeni sekmede açarak hangi kategoride listelendiklerini bulabilirsiniz. Bu sayede ilgili kategorileri amazon.com üzerinde arayarak kullandığınız yazılımla ilgili ürünleri Amazon satıcı mağazanızda listeleyebilirsiniz.

Amazon’da Anında Satmaya Başlayabileceğiniz 7 Ürün

1) Mavi renk tonu olan gözlükler

Dropshipping çok satan ürünler

Akıllı telefonlar ve bilgisayarlar sayesinde bireyler günlük olarak mavi ışığa maruz kalmaktadır. Elektronik cihazların ürettiği tehlikeli mavi ışığı engelleyen gözlüklere mavi ışık filtreli gözlük denir. Bu günlerde çok yaygın oldukları ve pek çok varyasyona sahip oldukları için, bu tür gözlükler özellikle çekici bir pazarlama fırsatı sunuyor.

Başlamak için Amazon’da kolayca erişilemeyen gözlükleri bulun. Gönderimi kendi başınıza halletmeye çalışmak yerine, doğrudan Amazon deposunda stoklayın ve hızlı, ücretsiz nakliye sağlayın.

2) Otomobil brandaları

                Büyüyen salgın (covid-19) nedeniyle, daha fazla insan evden çalışıyor ve daha az araba kullanıyor. Bu nedenle, özellikle özelleştirilebilir veya ilginç desenlerde üretilebilirse, araç brandaları harika bir ürün olabilir. Örnek olarak tropik yerlerde botla gezmeyi, evcil hayvanları veya örgü örmeyi sevenler için bir araba örtüsü bulunmaktadır. İster tek tip araç örtüsü, isterseniz de benzersiz temalı araba brandaları satabilirsiniz.

3) Sağlık ve fitness endüstrisi için ürünler

Her gün, insanlar formda kalmak için kendilerine kişisel bir söz verirler. Sonuç olarak, birçok kişinin yeni ekipman veya giysi satın alması gerekebilir. Yeni egzersiz ekipmanı, kitap ve aksesuarların satın alınması da insanların sağlık yolunda ilerlemelerine yardımcı olabilir.

Giriş engeli düşük olan ve bu nedenle fitness ile ilgilenenler tarafından denenmesi daha olası olan fitness ile ilgili öğelere odaklanın.

4) Masa oyunları ve bulmacalar

Yeni oyunlar, ailelerin çoğunluğu tarafından düzenli olarak satın alınır. Oyun oynamak ve bulmaca çözmek eğlenceli bir aktivitedir. Piyasada her zaman yeni oyunlar ve bulmacalar vardır.

5) Güvenlik kamerası sistemi

Bir alarm sağlayıcısına güvenmek istemeyenler için piyasada çok sayıda akıllı kapı zili ve güvenlik kamerası var. En ucuzdan en pahalıya kadar çeşitli güvenlik kamerası markaları sunmayı düşünebilirsiniz.

Düşük üretim maliyetlerine rağmen, bazı güvenlik kameraları çok gelişmiştir ve çok sayıda ekstraya sahiptir. Müşteriler tarafından iyi karşılanacak yüksek kaliteli bir ürüne yatırım yapın. Elektronik cihazlarda düşük kaliteli ürün sergilememeye dikkat edin. Olumsuz geri dönüş ve yorum almanıza yol açacaktır.

6) Yeniden kullanılabilir su şişeleri

Birçok kişi, çevre üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle, tek kullanımlık su şişelerini kullanmaktan kaçınmaya çalışmaktadır. Yeniden kullanılabilir su şişeleri alternatif olarak giderek daha popüler hale geliyor.

7) Bebek ürünleri

Birçok bebeğin favori bir rengi, şovu, hayvanı veya bunların kombinasyonu vardır. Emzik gibi niş bebek ürünleri çok fazla kar getirebilir.

En Popüler Amazon Kategorileri

En iyi Amazon ürünlerini bulmak için kendi alanınıza ve uzmanlığınıza odaklanmanız gerekir. Amazon’da birçok insan satış yapıyor ama siz müşterilerin olduğu yere gitmeyi tercih edersiniz.

Bahçıvanlık ve ızgara yapmaktan hoşlanan biri, kişiliğini ve ilgi alanlarını yansıtan ürünler (defterler, kahve kupaları veya giriş paspasları gibi) arayabilir, bu gibi kişiselleştirilmiş ürünler daha popüler olma eğilimindedir.

Şarj istasyonları ve fitness takip cihazları gibi küçük elektronik cihazlara olan yüksek talep nedeniyle bu ürünler iyi satıyor.

Birçok insan, özellikle ucuzsa, ev eşyaları ve dekor satın alır. Dekoratif minderler ve posterler çok satın alınan objeler arasındadır. Elbette evcil hayvan ve çocuk eşyaları sürekli talep görmektedir.

Çoğu Amazon mağaza sahibi, çok hızlı genişlemeye çalışmak ve envanterlerini çok erken oluşturmak gibi bir hata yapar. Bunu yaptıklarında, ürün kalitesinden ve müşteri memnuniyetinden ödün vermek zorunda kalırlar ve hesaplarının genellikle askıya alınmasıyla sonuçlanır.

Bu yazımızda dropshipping çok satan ürünler hakkında birtakım yorumlar yaptık. Umarım sizin için faydalı olmuştur. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere!

Dropshipping çok satan ürünler nelerdir? Amazon’da satış yapanların çok sorduğu sorulardan biri budur. Bu yazımızda buna cevap aradık.

Danışmanlığımızdan yararlanmak için ->

Read more
ilişkili hesap suspendi nedir

İlişkili Hesap Suspendi Nedir?

İlişkili Hesap Suspendi (Amazon İlişkilendirilmiş Hesap)

İlişkili hesap suspendi nedir? Amazon’da hesap açarken sistemin kısıtladığı noktalar vardır. Bunlardan bir tanesi de aynı pazar yerinde, aynı kişi, aynı ip ve bilgileri kullanarak sadece bir tane hesap açabilmesi durumudur. Bu durumda hesabın kapatılmasına İlişkili Hesap Suspendi denir. Örneğin, Kuzey Amerika Pazar yerinde X kişisi, aynı kimlik kanıtı (evrak bilgileri), aynı kredi veya banka kartı, aynı ip adresini kullanarak ikinci bir hesap açamaz. Sistem bunun önüne net olarak geçmektedir.

Dropshipping hakkında detaylı bilgi için ->

Amazon İlişkilendirilmiş Hesap Suspendi sebepleri:

 • Kayıt aşamasında kullanılan kredi veya banka kartının aynı pazar yerinde birden fazla kez kullanılması
 • Kayıt aşamasında kullanılan ip adresini aynı pazar yerinde başka hesap için kullanılması
 • Kayıt aşamasında kullanılan kişiye ait kimlik kanıtı bilgilerini aynı pazar yerinde birden fazla hesapta kullanılması.

Amazon İlişkilendirilmiş Hesap Suspendi, net kural ihlali olduğundan dolayı çözüme ulaştırılması zor suspend türlerinden birisidir. Maalesef ki kurallar okunmadığı, dikkate alınmadığı için çok karşılaşılan suspend türüdür. Bundan dolayı Amazon’un belirlediği bu kurallara dikkat etmeli ve onları uygulamalıyız. Çözümü zor olan bu suspend türüyle karşılaşmamanın en iyi yolu bu.

Amazon Suspend Çözümleri Nasıl Yapılır?

Amazon suspend çözümleri için yapılması gerekenleri gelin hep birlikte inceleyelim;

 1. Belirtilen aralıklara uyarak doğru ekip ile iletişim kurmak
 2. Mümkün olan hemen hemen her kanıtı kullanmak
 3. Kaynakça göstermek
 4. İstenilen şekillerde makul uzunluklarla, dil ve grammer kurallarına uygun metinler hazırlamak
 5. Geleceğe dair atılacak adımların nitelikli ve gerekli olduğunu ispat etmek
 6. Hatanın tekrar edilmemesi için atılan ve atılacak adımların açıklanması
 7. Yaşanan suspend nedenini anladığımızı, hatamızın farkına vardığımızı karşı tarafa aks ettirmektir.

En önemli husus, hatamızın farkına varmak ve bu bağlamda gerekli adımları, kural ve politikalara uygun olarak sunacağımızı taahhüt etmek ve bunu karşı tarafa geçirmektir. Suspend olmama konusunda Amazon’un belirlediği bu kurallar fazlasıyla önem taşımakta. Bunlara dikkat etmeli ve uygulamalıyız. Aksi taktirde hesabımızın askıya alınma durumuyla karşı karşıya kalıyor olabiliriz.

Amazon dropshipping danışmanlığımızdan faydalanmak için ->

Read more
Call Now Button