/

6 Şubat 2023

Amazon’da Satış Artırma Nasıl Yapılır?

Amazon’da Satış Artırma Nasıl Yapılır?

Amazon’da Satış Artırma Nasıl Yapılır?

Günümüzde e-ticaret ile uğraşanların temel amaçları satışlarında artış yakalayabilmektir. Satıcıların mağazalarındaki etkileşimlerini artırmaları, doğrudan satış sayılarını etkiler. Daha fazla satış her zaman daha fazla kazanç demek olmasa bile, ilkeli ticaret yapan satıcılar için durum böyledir.

Bu sebeple pek çok online mağaza sahibi, satış sayılarını artırmayı ön plana koymaktadır.

Ancak bu hedefi gerçekleştirmek, tabii ki söylemek kadar kolay olmuyor. Bizimle iletişime geçen onlarca Amazon satıcısı, satışlarının bir türlü artmadığı konusunda şikayetçi oluyorlar. Her ne kadar Amazon milyonlarca müşteriye sahip bir online satış platformu olsa da bu müşterileri mağazanıza çekmek için doğru yapmak zorunda olduğunuz bazı şeyler vardır.

Bu yazımızda sizlere Amazon’da satış artırma nasıl yapılır, neleri doğru yapmalısınız bunlardan bahsedeceğiz. Kazançlarınızı artırmak için mutlaka uygulamanız gerekenenleri öğreneceğiniz yazımızda, Amazon politikalarını daha iyi anlamanızı da sağlayacağız.

Amazonda Satış Yapmak Nedir?

Amazon, yalnızca kendi sektörünün değil; dünya genelindeki tüm şirketlerin arasında en büyük değere sahip olanlardan biridir. Her gün milyonlarca kullanıcının tıkladığı Amazon, bu sebeple e-ticaret denildiğinde akla ilk gelen marka olmaktadır.

Dolayısıyla, yeni bir kazanç kapısı açmak isteyen girişimcilerin uğrak noktası devasa pazar hacmi ile Amazon oluyor. Milyonlarca potansiyel müşteriye erişebilme fikri, pek çok kişiyi Amazon mağazalarına çekmekte.

Amazon, kullanıcıları için bir alışveriş platformu iken aynı zamanda bünyesindeki satıcıların mağazasıdır. Yani yeni akıllı telefonunuzu sipariş ettikten sonra, kendinize bir amazon satıcı hesabı oluşturup para kazanabilirsiniz. Günümüzde binlerce satıcı Amazondaki mağazalrında milyonlarca dolar para kazanmaktadır. Amazon’da satış yaparak hemen bugün siz de kendinize ek gelir oluşturabilirsiniz.

Peki Amazon’da satış ne şekilde yapılır?

Amazon’da Satış Kanalları

Online satış yaparak gelir elde etmek, gerek harcanan zaman ve para, gerek kolaylığı ile oldukça cezbedici bir kazanç kapısı. Peki çoğu zaman kolay olması ile ön plana çıkarılan bu iş, tam olarak nasıl yapılmaktadır?

Öncelikle Amazon üzerinden satış yapmadan önce gerekli piyasa araştırmalarınız yapmanız, rakiplerinizi ve ürününüzü detaylıca analiz etmeniz sizin için çok önemli olacaktır. Gerekli araştırmaları yapmanızın ve kararınızı vermenizin ardından satıcı hesabınızı oluşturmalısınız.

Bu konuda en detaylı bilgileri öğrenebileceğiniz (AMAZON SATICI HESABI OLUŞTURMA) yazımıza göz atabilirsiniz.

Amazon web sitesi üzerinden bir satıcı hesabı oluşturmanızın ardından, ürünlerinizi ön plana çıkaracak fotoğraf ve açıklamaları hesabınıza yüklemelisiniz. Bu aşamada, kendi ürünlerinizi üretecek veya tedarik edecek iseniz, bir depoya ihtiyacınız da olacak. İş modeliniz bu olacaksa, pek çok şey geleneksel ticaret ile aynı olacaktır. Dükkan sahiplerinden ayrıştığınız nokta siparişlerinizi online almanız ve kargolatmanız olacak.

 Ancak uygulayabileceğiniz daha basit bir yöntem daha var: Drophipping. Dropshipping, temelinde aracılık olan, satıcının ürün üretmesine, tedsarik etmesine lojistik yapmasına gerek kalmayan bir satış yöntemi. Dropshipping Nedir ve Nasıl yapılır hakkında detaylı bilgiler içeren yazılarımızı web sitemizde bulabilirsiniz.

Amazon’da satış yapmak nedir ve bunu hangi yollarla yapabilirsiniz artık biliyorsunuz. Peki Amazon’da satış tam olarak nasıl yapılır?

Amazon’da Satış Nasıl Yapılır?

Bildiğiniz gibi, Amazon’da satış yapmak için öncelikle web sitesi üzerinden satıcı hesabınızı oluşturmanız gerekmektedir. Bu işlemi üç şekilde tamamlayabilirsiniz;

  • sell.amazon.com sitesini ziyaret edip, “selling on amazon” bağlantısını takip edebilir,
  • sellercentral.amazon.com sitesinde “selling on amazon” bağlantısını açabilir veya
  • Amazon web sitesinde sell butonu üzerinden ilerleyebilirsiniz.

Ancak bu aşamadan önce sahip olmanız gereken bir takım bilgiler vardır. Bu bilgilere ulaşmak için (AMAZON SATICI HESABI OLUŞTURMA) yazımıza göz atabilirsiniz.

Satıcı profilinizi tamamlamanızın ardından ürünlerinizi listelemeye başlamanız gerekmektedir.

Ürünlerinizi listemek için seller central bölümündeki envanter sekmesini ziyaret etmelisiniz. Ardından “Add an item” kısmına girmeli ve ayrıntı sayfası oluşturmalısınız. Burada, ürün ile ilgili Amazon’da daha önce oluşturulmuş bilgiler için kataloğu incelemelisiniz. Eğer daha önce satışı yapılmamış bir ürünü satacak iseniz, “create a new product” kısmını kullanmanız gerekecektir.

Ürününüzün listeleme işlemlerini tamamlamanızın ardından büyük oranda hazır olduğunuz söylenebilir. Müşteri deneyimlerini artırmak, müşterileri kaybetmemek ve yeni müşteriler kazanabilmek için sık sık profilinizi kontrol etmeli, optimasyonlar yapmalısınız.

Amazon için müşteri memnuniyeti çok kritiktir. Bu sebeple yorumlarınızı değerlendirmeli, müşterilerin sorularına mümkün olan en kısa sürede cevap vermelisiniz.

Amazon’da satış yapmak hakkında oldukça detaylı bilgilere sahipsiniz. Mağazanızı açtınız ve bir noktaya kadar oldukça başarılı bir şekilde geldiniz. Ancak en nihayetinde yeni bir aşamaya gireceksiniz. Satışlarınızı artırmak.

Yazımızın başında Amazon satış artırmanın önemi hakkında konuştuk. İsterseniz artık bunu nasıl başarabilirsiniz ona değinelim.

Amazon’da Satış Artırma Nasıl Yapılır?
Success of startup managers working near growth of profit chart. Financial achievement, work progress and rocket launch of tiny corporate people flat vector illustration. Finance, opportunity concept

Amazon’da Satış Artırma Nasıl Yapılır?

Amazon’da satış artırma isteği, belli bir noktadan sonra neredeyse her satıcının karşılaştığı bir durumdur. Her başarılı saatıcı bir noktadan sonra ivme kaybı yaşayabilir. Bu gibi durumlarda süreci iyi yönetmek ve doğru hamleler uygulamak gerekir. Bu başlık altında sizlere bunu nasıl başarabileceğinizi anlatacağız.

Bir noktadan sonra satışlarınızı ivmelendirmek, ilk başta yaşadığınız satış yapma probleminden daha zor bir hal alabilir. Bizimle iletişime geçen onlarca Amazon satıcısı, satışlarının başarılı olmasına rağmen artmadığı konusunda şikayetçi oluyorlar. Her ne kadar Amazon size milyonlarca müşteri sağlasa da bazen onları mağazanıza çekmek hiç kolay olmuyor.

  • Müşteri Deneyimi

Müşteri deneyimi, Amazon’un şirket politikalarının temelini oluşturmaktadır. Şirketin dünyanın en değerlileri arasına girmesindeki en büyük etken müşteri deneyimine verdikleri önemdir. Bu sebeple, müşterilerinizin sizib hakkınızda olumsuz değerlendirme ve yorumlarda bulunmaları hiç hoş karşılanmaz. Amazon algoritmaları tarafından öne çıkarılmak istiyorsanız önem vermeniz gereken başlıca konulardan biri budur.

  • Sponsorlu Ürün Reklamları

    Amazon’da sponsorlu ürün reklamı kullanmak, ürünlerinizi ön plana çıkarır ve görünürlüklerini artırır. Bu reklam yöntemi, gönderinizin tıklanma başına Amazon’a para ödemenize dayanır. Bu metodda ürünlerinizin daha görünür hale getirilmesi için reklam ücreti alınmaz ancak ürünlerinize tıklanma başına belirli bir ücret tahsil edilir.Bu reklamları kullanmanız, belirlediğiniz anahtar kelimelere göre müşterilere ulaşmanıza ve görünmenize yarar.

  • Sponsorlu Marka Reklamları

     Belirlediğiniz tekil ürün yerine mağazanızın reklamını yapmak isterseniz Amazon sponsorlu marka reklamlarını tercih edebilirsiniz.  Bu reklam yöntemi sayesinde genel ürün yelpazenizi müşterilerinize tanıtabilirsiniz. Ürün reklamlarında olduğu gibi marka reklamlarında da tıklanma başına belirli bir ücret ödemeniz gerekmektedir.

Bu reklamlar sayesine ürün portföyünüze uygun müşterileri mağazanıza çekebilirsiniz.

  • Görüntülü (Display) Reklamlar

    Amazon görüntülü reklamları diğer reklamlardan biraz farklıdır. Az önce bahsettiğimiz gibi, diğer reklamlarda görüntülenmeler sizin belirlediğiniz anahtar kelimelere göre sınıflandırılmaktaydı. Ancak Amazon görüntülü reklamlarında bu durum tamamen öyle değil. Görüntülü reklamlarda kullanıcılar özellikle anahtar kelimeye göre sınıflandırılmıyor. Ürünleriniz ile benzer ürünler aratıldığında da sizin ürününüz kullanıcının karşısına çıkıyor.

Bu reklam türünde de ücret tıklanma başına alınmaktadır. Bu reklamları, alıcıları sayfanıza veya ürün sayfalarına yönlendirebilecek şekilde özelleştrmeniz de mümkündür.

Müşteri deneyimleri ve reklamlardan sonra bir diğer Amazon satış artırma yöntemi ise SEO’dur.

  • Amazon SEO

    Amazon’da satış rakamlarınız yükseltmek için her şeyi yapmanıza rağmen yine de istediğiniz başarıyı elde edemiyor olabilirsiniz. O zaman SEO stratejilerinize göz atmanızda fayda olabilir.

Amazon SEO, Amazon’da bulunan ürünlerinizi müşteri aramalarında üst sıralara çıkarmak için yapılan arama motoru optimizasyonudur. SEO, kelime anlamı olarak Search Engine Optimization yani arama motoru optimizasyonu anlamına gelir.

SEO açısından uyumlu olduğunuz takdirde Amazon’da arama yapan bir müşteri sizin ürününüzü ilk sıralarda görebilir. Bu sayede hem satışlarınız artıracak hem de marka değeriniz yükselteceksinizdir.

SEO hakkında daha detaylı bilgi edinmek için bu konuda uzman ekibimiz ile web sitemiz aracılığıyla iletişime geçebiliriniz.

Sizler için hazırladığımız Amazon’da Satış Artırma Nasıl Yapılır? konusu hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.