/

30 Ocak 2023

E-Ticarette En Çok Satılan Ürünler

e-ticarette en çok satılan ürünler

E-ticaret, son yıllarda günlük hayatımızın bir parçası haline gelen başlıca konulardan biri. Neredeyse herkesin belli aralıklarla haşır neşir olduğu ve faydalandığı bir konu olmasına rağmen pek çoğumuz e-ticaret hakkında yeterli bilgiye sahip değiliz. Bize alışverişlerimizde zaman ve nakit kazandıran bu konu hakkında bugün pek çok bilgi edineceğiz. Özellikle de e-ticarette en çok satılan ürünler in üstünde duracağımız yazımızı keyifle okumanızı dileriz.

E-ticaret Nedir?

E-ticaret, ticaretin günümüz teknoloji dünyasına ve bunun şartlarına uygun hale getirilmiş, internet üzerinden yapılan versiyonudur. E-ticaret sayesinde alışverişlerimiz, bilgisayarlarımız ve mobil cihazlarımız üzerinden yapılabilir hale gelmiştir.

Fiziksel olarak market ve mağazalara giderek gerçekleştirdiği alışverişlerin yerini günümüzde dijital cihazlar üzerinden yapılanlar almıştır.

İnternet sayesinde yalnızca alışveriş değil, insanlarla tanışma, iletişim kurma, bilgi edinme gibi aktiviteleri de basit birkaç tık ile gerçekleştirebilir olduk. İnternet gün geçtikçe hayatlarımızda daha büyük yer kaplarken, ticaret sektörü de bu pastadan büyük bir dilim aldı.

Yaklaşık 30 yıllık bir geçmişe sahip olan e-ticaret, 1994 yılında Amazon markası ile hayata geçmiştir. Bu girişimin öncüsü, şu an dünyanın en zengin insanlarından biri olarak çoğumuz tarafından tanınan Jeff Bezos oldu.

E-ticaret Nasıl Yapılır?

Günümüzde e-ticaret yeni bir gelir kapısı olarak görülmektedir. Pek çok kişiyi cezbeden ve e-ticarete başlatan elbette geçerli sebepler mevcuttur. Girişimcilerin ticaret hayatına atılma sebeplerinden en cazip olanı e-ticaret yapmak için çok fazla zaman harcamak gerekmemesidir.

E-ticarete başlamak isteyenlerin pek çoğu, bu işi ek bir gelir kaynağı olarak kullanabileceklerinin farkındadır. Bu görüşün temelinde e-ticaretin mevcut mesleklerine ek zaman ayırarak yapılabilecek olması gelmektedir. Çünkü online satış, bir bilgisayar ve internet bağlantısı ile istediğiniz zaman ve mekânda yapabileceğiniz bir iştir.

E-ticareti kendi sahip olduğunuz ürünleri satarak yapabildiğiniz gibi, üçüncü bir satıcının ürünlerini pazarlayarak da yapabilirsiniz. Başka bir satıcının ürünlerini satarak kazanç elde edebildiğiniz bu sisteme DROP SHIPPING NEDİR adı verilmektedir. Web sitemizdeki bu yazımızdan drop shipping hakkındaki en detaylı bilgilere erişebilirsiniz.

Ayrıca e-ticarete başlamak istiyorum fakat nasıl yapacağımı bilmiyorum diyorsanız E-TİCARETE BAŞLAMAK başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Sonuç olarak e-ticaret, birkaç farklı biçimde yapabileceğiniz ve kazancınızı kendinizin belirleyeceği bir gelir kapısıdır. Online olarak yapılması, esnek çalışma saatlerine sahip olması ve kendi işiniz olması gibi pek çok sebeple e-ticaret günümüzün en popular mesleklerinden biri haline gelmiştir.

e-ticarette en çok satılan ürünler
e-ticarette en çok satılan ürünler

E-ticarette En Çok Satılan Ürünler Nelerdir?

Belki de her hafta online alışveriş yaparken çoğumuzun aklına bu soru gelmiştir. E-ticarette en çok satılan ürünler nelerdir. Bu kısımda, zaman zaman sizi şaşırtacak olan bu listeyi paylaşacağız.

 • Yemek

Yapılan araştırmalar, günümüzde insanların online olarak en çok yemek siparişi verdiğini işaret etmektedir. Her gün yenileri çıkan yemek sipariş uygulamaları ile bu sonucu tahmin ettiğinizi düşünüyoruz.

 • Giyim

Listenin 2. sırasında elbette giyim sektörü yer almaktadır. Daha kolay ulaşılabilir hale gelmesi ile Pazar hacmi çok fazla büyüyen tekstil, en çok satılan ürünler sıralamasında zirveye oynamaktadır.

Bu sırada olmasının sebebinde giyim ürünlerinin online alışverişlerde çoğu zaman daha uygun fiyatlı olmasının büyük bir payı vardır.   

 • Kişisel Bakım Ürünleri

Kişisel bakım ürünleri, e-ticarette en çok satılan ürünler listesinde üçüncü sırada. Son yıllarda sosyal medyanın daha da yaygınlaşması ile birlikte, neredeyse herkes daha iyi görünmek isteğine sahip olmuştur.

Pek çoğumuz nasıl gözüktüğümüze geçmişte olduğundan daha çok önem veriyoruz. Bu durum, kişisel bakım ürünlerine olan taleplerin de artmasına yol açmıştır. Öyle ki kişisel bakım ürünleri, e-ticarette en çok satılan ürünler arasında üçüncü sırada yer almaktadır.

 • Spor Kıyafetleri ve Spor Ekipmanları

Listenin dördüncü sırasında bir diğer pandemi kazananı yer almakta. Hepimizin evlere kapandığı pandemi, insanlardaki spor kıyafetleri ve ekipmanlarına olan talebin büyük artış göstermesine sebep olmuştur.

 • Kitap, Film ve Müzikler

Günümüzde kitaplar, filmler ve müzikler online olarak en çok satın alınan ürünler arasında yer almaktadırlar. Aklımıza gelen neredeyse her şeyi online olarak satın alabildiğimiz bu dönemde, kültürel ürünler de yüksek talep görmektedir.

 • Telefon Aksesuarları

Gündelik yaşantımızda ellerimizden düşmeyen telefonlarımız hayatımızın bir parçası haline gelmiştir. Beraberinde türlü türlü ek aksesuarlar getiren telefonlarımız, temel gider kalemlerimizden biridir.

Öyle ki telefon aksesuarları, e-ticarette en çok satılan ürünler listemizde kendine yer bulmuştur.

Her gün on binlerce satılan bu ürünler başlıca şunlardır:

 • Şarj aleti
 • Kulaklık
 • Powerbank
 • Telefon kılıfı
 • Tripodlar
 • Akıllı Saatler

Cep telefonlarımız gibi günlük hayatlarımızın olmazsa olmazları haline gelen bir diğer teknoloji ürünü ise akıllı saatlerdir. Gelişen teknolojileri ile neredeyse telefonların yerini tutabilen bu saatler boyutlarından büyük işler başarmaktadırlar.

Bir saat olmaya ek; arama yapabildiğiniz, notlar tutabildiğiniz, alarmlar kurabildiğiniz ve daha pek çok şey yapmanıza olanak sağlayan akıllı saatler üretilmektedir.

Bu sebeple akıllı saatler, e-ticarette en çok satılan ürünler listemize yedinci sıradan giriş yapmaktadır.

 • Hediyelik Eşyalar

Sırada özel günlerin vazgeçilmezi var. Hediyelik eşyalar listemizde sekizinci sırada yer almaktadır. Sevdikleriniz için en doğru seçeneği bulabilmenizin belki de tek yolu artık internet olmuştur.

Önünüzdeki binlerce seçenek arasından şanslı yakınınıza en uygun olanı bulabilme olanağınız pek çok fiziki mağazada olmamaktadır. E-ticaret sayesinde seçeneklerin artması, kullanıcıların en çok satın aldığı ürünlerden birinin hediyelik eşyalar olmasına yol açmıştır.

 • Ev ve Dekorasyon Ürünleri 

Listemize son sıradan giriş yapan ürünler ev ve dekorasyon ürünleri. Son yıllarda sosyal medya platformlarında sayıları artan ev dekorasyon videoları, bu sektörün büyümesinde büyük pay sahibidir.

Yaşam alanlarını daha güzel hale getirmek isteyenlerin en çok seçeneğe sahip oldukları yer elbette internettir.

Bu nedenle, yapılan araştırmalar e-ticarette en çok satılan ürünlerden bir diğerinin de ev ve dekorasyon ürünleri olduğunu göstermektedir.

E-ticarette En Çok Satılan Ürünleri Satmak Mantıklı Mıdır?

Bu gibi sebepler ile online satış yapmak isteyen girişimcilerin aklına hemen yeni bir soru gelmektedir. E-ticarette en çok satılan ürünler nelerdir? Çünkü pek çok satıcı, pazardaki en popüler ürünleri satarak başlamanın doğru ve hızlı bir giriş olacağını düşünmektedir.

 • Riske Girmemek

E-ticarette en çok satılan ürünler ile satış hayatına başlamanın bazı pozitif ve negatif yanları elbette vardır. Hali hazırda müşteriler tarafından tutulan bir ürünü satarak riske girmemiş ve garanti kazanç elde etmiş olursunuz. Ürününüzün müşteri sayısının fazla olması da eklenince bu durum, özellikle yeni başlayan satıcıların sermaye koruması için oldukça faydalı olabilmektedir.

 • Ne Kadar Doğru?

Ancak öte yandan, pazardaki revaçta olan ürünleri satmaya çalışarak tehlikeli sulara dalmış olabilirsiniz. E-ticaret ’in kolay uygulanabilir olmasının nihai sonuçlarından biri satıcı sayılarındaki patlamadır. Pandeminin de etkisi ile özellikle son 5 yılda e-ticaret satıcılarında büyük bir artış yaşanmıştır. Dolayısıyla bu durum, pazarda çok fazla rakibiniz olacağı anlamına gelmektedir.

Özellikle popüler ürünleri sattığınızda bu kalabalık arasında kaybolma ihtimaliniz artmaktadır. Müşterinin önünde çok fazla satıcı seçeneğinin olması, en iyi olma gereksiniminizi doğurmaktadır. Bu nedenle yeni başlayan bir satıcının e-ticarette en çok satılan ürünleri mağazasında sergilemesi aynı zamanda riskli de bir seçenektir.