/

7 Temmuz 2022

Amazon Fair Price Suspend Nedir?

amazon fair price nedir

Amazon Fair Price Suspend Nedir?

Amazon Fair Price Suspendi Amazon tarafından uygulanan bir suspend politikasıdır. Amacı satıcıların fiyatları abartılı bir şekilde arttırıp alıcıya zarar vermesini önlemektir. Amazon Fair Pricing Politikası, bir satıcının ürününün fiyatını diğer online platformlardaki satış fiyatından daha düşük belirlemesini zorunlu kılmayı esas alan bir politikadır. Eğer satış fiyatınızı aşırı yüksek belirlerseniz ve Amazon tarafından gönderilen Pricing Alert (Ücret Alarmı) maillerine zamanında dönüş yapmadığınız durumlarda hesabınız Amazon Fair Pricing Politikasının ihlalinden kaynaklı suspend edilir.

 

Amazonda Suspend Nedir? Suspend Nedir? 

Suspend nedir? Bu ifadeyi kısaca askıya alınmak olarak ifade edebiliriz. Bu durum doğru olmayan olay ve aksiyonların tespit edilme durumunda bahsi geçen işin; askıya alınma veya men edilme durumudur.

Bu işi yaparken izlediğimiz yol, kullandığımız yöntem veya mağaza tamamen bizim kontrolümüzde değil de başka bir kuruluşun üzerinden gerçekleşiyorsa o kuruluşun koyduğu kural ve sınırlamalara uymak zorundayız.

Bu tarz sınırlamalar her ne kadar bazen hoşumuza gitmese de içerisinde bulunduğumuz kuruluşun, müşterilere daha iyi hizmet vermek ve kendi adlarına oluşabilecek sorun ve sıkıntıları en az seviyede tutabilmesi için kullanılıyorlar.

Bu durumda da bu tarz sınırlamalara uymadığımız halde kuruluş tarafından birtakım yaptırımlara maruz kalırız. Bu yaptırımların seviyesini uymadığımız kural veya kuralların derecesine göre belirlerler.

MZN Danışmanlık ekibimizin verdiği uzmanlık alanı Amazon Dropshipping kısmında da bizleri bazı kural, sorumluluk ve zorunluluklar beklemekte. Amazon bu kurallar furyasına uymadığımızı tespit ederse hesabımız “Suspend” tehlikesi ile karşı karşıya kalır.

 

Amazon’da Suspend Tehlikesi Yaratacak Olaylar

Gelin şimdi Amazon’da Suspend tehlikesi yaratacak olayları inceleyelim.

  • Amazon’a gönderilen evrakların yanlış taratılması
  • Evraklar ile sunduğumuz bilgilerin örtüşmemesi
  • Türkçe/İngilizce karakter uyuşmazlığı
  • Birtakım imla hataları
  • Trademark ürün listelemek
  • Geç sipariş gönderimi
  • Müşteri şikayetleri

Bu gibi durumlarda hesabımızın maalesef suspend olma durumu söz konusu olabilir. Hesabımızın askıya alınmasını istemiyorsak yukardaki maddelere dikkat etmemiz, kuruluşun verdiği kurallara önem vermemiz büyük önem taşıyor.

 

Sizler için hazırlamış olduğumuz Amazon Fair Price Suspend Nedir başlıklı yazımızda kısaca bahsettik. Eğer profesyonel danışmanlık almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.