/

7 Ağustos 2022

      Fikri Mülkiyet Suspendi Nedir?

E-ticaret yapan satıcıların, özellikle de satışlarını dropshipping yöntemi ile gerçekleştirenlerin sık sık karşılaştığı bir problem olan “fikri mülkiyet suspend’i” nedir bu yazımızda buna değineceğiz.

Öncelikle Fikri Mülkiyet ve Fikri Mülkiyet Hakları gibi kavramlardan bahsedelim.

Fikri Mülkiyet Nedir?

Mülkiyet, ilk bakışta pek çok kişinin aklında canlanan fiziksel varlıklara ek olarak zaman zaman düşünsel ve fikri ürünleri de kapsayan bir kavramdır. Düşününcelerin bir ürün üzerinde değer kazanmış, fiziksel olmayan hali fikri mülkiyettir.

 

Fikri Mülkiyet Hakları

Fikri mülkiyet ürünleri, aynı fiziki mülkiyetleri gibi bazı haklara sahiptirler. Günümüzde ülkemizde de fikri mülkiyet ürünlerini kapsayan bir takım kanunlar vardır.

Fikri mülkiyet hakları iki gruba ayrılı. Bunlar telif hakları ve sınai mülkiyet haklarıdır.

Peki nedir bu haklar?

Telif hakları

Bu haklar kendi içerisinde, ilim ve edebiyat eserleri, musiki eserleri, güzel sanatlar eserleri ve sinema eserleri olarak 4 ana başlığa ayrılır.

Sınai mülkiyet hakları

Sınai mülkiyet haklarıysa, marka, patent ve tasarım gibi hakları kapsayan bir üst kavramdır. Bu haklar buluş, teknolojik yenilik gibi hakları korumak için vardır.

Mülkiyet hakları hakkında bilgi sahibi olduk. Şimdi gelin, dropshipping yapan pek çok kişinin yakından tanıdığı, başına iş açan fikri mülkiyet suspendi nedir ona bakalım.

Fikri Mülkiyet Suspendi Nedir?

Fikri mülkiyet suspendi, diğer adıyla Asin suspendi, dropshipping yaparak gelir elde eden çoğu kişinin pek de uzak olmadığı bir kavram. İngilizce intellectual property rights olarak geçen fikri mülkiyet haklarını korumak için e-ticaret siteleri kendi bünylerinde birtakım kurallar ve yaptırımlar uygulamaktadır. Bu e-ticaret siteleri arasında en katı kurallara ve denetimlere sahip olanların başında amazon gelmektedir. Amazon, bu denetimler ile en çok dropshipping yapan satıcılarını zorlamaktadır. Yetkisiz satış veya yetkisiz listeleme yapan kullanıcılar, kısa sürede ‘asin’ çerçevesinde bildirimler ve uyarılarla karşılaşmaktadır. Bu uyarıların en büyük sebebi kontrolsüz listelemelerdir. Ürünlere sahip olmadan listeleme yapmak ve satmak, dropshipping yapan satıcılar için çok büyük bir avantajdır. Fakat Amazon, müşterilerini korumak için bu konuda sıkı kurallar ve denetimler yapmaktadır. Bu noktada Amazon’un dikkatini çekmemek satıcılar için büyük öneme sahiptir. Dropshipping yapıcılarının en büyük hatalarından biri de budur. Çoğu satıcı, gelirini ve müşteri sayısını artırmak için çok fazla ve çeşitte ürünler listeler. Ancak bunun sonucunda Amazon, bu durumu fark edip, elinde olmayan bir sürü ürünü satmaya çalışıyorsun diyerek satıcıyı radarına alır. Yapılan listeleme hataları sonucu bir çok satıcı Asin Suspend ile karşılaşmaktadır. Peki nedir bu uyarının çözümü?

Fikri Mülkiyet Suspendi Nasıl Çözülür?

Fikri mülkiyet suspendini çözmek için, satıcının Amazon’a elinde olmayan bir çok ürünü satmaya çalıştığı fikrine karşı bir kanıt ve açıklama sunması gerekmektedir. Bu noktada pek çok satıcı yetersiz kalmakta ve ne yazık ki satıcı hesaplarına erişimlerini kaybetmektedir. Bu problemin üstesinden gelmek ve satış yaparak gelir elde etmeye devam etmek için satıcıların profesyonel desteğe başvurmaları gerekebilir.

               MZN Amazon Danışmanlık olarak her türlü profesyonel destekte yanınızdayız.

 

[youtube]O-WbXeJeKog[/youtube]