Pts – Cts: 08:00 – 18:00
e-ticaret nedir

E-Ticaret Nedir ve Nasıl Başlanır?

E-ticaret nedir mi, internetin kullanılmaya başlandığı günlerden bu yana hayatımızda önemli yer tutan konulardan biri. Son zamanlarda daha sık duyduğumuz bu kavram hakkında pek çok insan yeterince bilgiye sahip değildir. Çoğu kişinin gündemini meşgul eden bu konu hakkında bugün pek çok bilgi edineceğiz. Gelin bu kavram, insanlarda ne gibi çağrışımlar uyandırıyor bunlara bakalım.

E-ticaret nedir? E-ticaret nasıl yapılır? E-ticaret yapmak için neler gereklidir? Kimler E-ticaret yapabilir? E-ticaret zor mudur? E-ticarete başlamak için neye ihtiyaç vardır?

Bu yazımızda tüm bunlara cevap bulacağız.

Öncelikle temelden, bu kavramın ne olduğundan yani E-ticaret Nedir ‘den başlayalım.

E-Ticaret Nedir?

E-ticaret, geleneksel alışverişin, ticaretin günümüz teknoloji dünyasına ve bunun şartlarına uygun hale getirilmiş, internet üzerinden yapılan versiyonudur. Temel anlamda farklılıklar mekan değişikliğini baz alır demek mümkündür. E-ticaret sayesinde alışverişler fiziksel dünyadan sanal dünyaya geçmiştir. İnsanların fiziksel olarak satış alanlarına gidip, görüp, seçip, beğenip ardından ödeme yaparak gerçekleştirdiği alışverişlerin yerini günümüzde dijital cihazlar üzerinden yapılanlar almıştır. İnternetin hayatımıza girdiği günden bu yana pek çok şey değişmiştir. Günlük hayatta fiziksel olarak yapmamız gereken bir çok işi sanal dünyada da yapabilir hale geldik. Yalnızca alışveriş değil, insanlarla tanışma, iletişim kurma, bilgi edinme gibi aktiviteleri de basit bir kaç tık ile gerçekleştirebilir olduk. İnternet bu şekilde gün geçtikçe hayatlarımızda daha büyük yer kaplamaya başlarken, ticaret sektörü de bu pastadan büyük bir dilim aldı. Yaklaşık 30 yıllık bir geçmişe sahip olan e-ticaret, 1994 yılında başladı diyebiliriz. Bu girişimin öncüsü, şuan dünyanın en zengin insanlarından biri olarak çoğumuz tarafından tanınan Jeff Bezos oldu. E-ticaret nedir sorusunu cevapladığımıza göre E-ticaret’e nasıl başlanır sorumuza gittikçe yaklaşabiliriz.

e-ticaret nedir

E-ticaret nasıl başladı?

Günümüzde pek çoğumuz için vazgeçilmez olan e-ticaret, yıllar önce kimsenin hayal dahi edemediği bir konumdaydı. Dijitalleşmenin yeni yeni başladığı, insanların telefonlara yeni yeni alıştığı bir dönemde, Amerikalı bir girişimci hayalini gerçekleştirmek için çalışmalara başladı. Bahsettiğimiz kişi, şuanda dünyanın en tanınır isimlerinden olan biri. Amazon’un kurucusu Jeff Bezos. Bezos, bundan yıllar önce, ileri görüşlülüğü sayesinde belki de insanlık tarihinde en çok takdir edilen işlerden birini başardı. Türkiye’de internetin kullanıma açıldığı 1993 yılından yalnızca 1 yıl sonra, Bezos evinin garajında tarihin en değerli şirketlerinden birinin temellerini attı. Günümüzde yaklaşık 470 milyar dolarlık bir değere sahip olan Amazon, bünyesinde 2 milyon kadar satıcı bulundurmaktadır. Yüz milyonlarca kullanıcıya ev sahipliği yapan Amazon için dünyanın en geniş Pazar yeri demek yanlış olmayacaktır. Günümüzde binlerce e-ticaret platformu mevcuttur. Amazon’un ardından rakip olarak pek çok şirket kurulmuştur. Kullanıcılar için çeşitlilik yaratan bu farklı pazaryerleri, aynı zamanda rekabetleri sayesinde kullanıcılar için minimum fiyatları da ortaya çıkarmaktadır. Peki Jeff Bezos ile başlayan ve günümüzde trilyon dolarlık değerlere ulaşan e-ticarete insanların bakış açısı nasıl olmuştur? E-ticaret insanlar için mantıklı mıdır?

Pek çok insan, yıllar boyu sanal alemin gelişmesine karşı bir tutumda bulunmuştur. İnsanlarda her gelişme için, mümkün değil, sanal olarak bu iş yapılamaz demişlerdir. Bunlara en basit örnek olarak iletişim verilebilir. İnsanların tanışmasını ve iletişim kurmasını hedefleyen sanal platformların çıkış dönemlerinde pek çok kişi bu duruma önyargı ile yaklaşmıştır. İnsanlarda hep bir, bu iş yüz yüze olmadan yapılamaz, fiziksel olarak yapılması gerekli içgüdüsü olmuştur. Bu içgüdüden e-ticaret de yıllar boyu payını almıştır. Ancak pek çok kişinin ‘’ben dokunmadığım ürünü satın almam’’ yaklaşımına rağmen e-ticaret popülerleşmiş ve günlük hayatımızda önemli yer tutmuştur. Zamanla insanların bu yaklaşımının yerini güven almıştır. Bu noktada e-ticaret sitelerinin sayılarının artması, sanal platformlardan alışveriş yapan insanların sayısının artması, firmalar tarafından bu alışverişlere bazı hukuki garantiler sağlanması insanların e-ticarete bakış açısının değişmesine yol açmıştır. İnsanlar en başta fiziksel olarak bir takas yapmadıkları için paralarını görmedikleri kişilere teslim etmekten çekiniyorlardı. Ancak bu satış platformlarının kullanıcıyı koruyan politikalar oluşturması bu noktada güven yaratmıştır. Ayrıca kullanıcılar, kullandıkları platformlardaki diğer kullanıcıların yorum ve önerilerini de görme imkanı bulmalarıyla ürünlere ve satıcılara daha fazla güvenmeye başladı. Ayrıca gelişen kargo sistemleri sayesinde uzun bekleme süreçleri de ortadan kalkmış oldu. Kullanıcıları internet alışverişlerine iten bir başka etken ise fiyatlar. İnternet üzerinden satış yapan satıcılar, fiziksel dükkan kullanmadıkları için pek çok masrafın önüne geçmiş oluyorlar. Geleneksel bir kıyafet satıcısı dükkan kirası, personel gideri ve faturalar gibi pek çok gider kalemine sahipken, bunlar e-ticaret satıcıları için geçerli değil. Bu sayede satıcılar maliyetlerini düşürdükleri ürünlerini görece daha uygun fiyatlara satma imkanı buluyorlar. Bu fiyat farkı da kullanıcıları internet alışverişine yönlendiren temel etkenlerden biri oluyor. Kullanıcılar için internet alışverişi yapmak pek çok yönden kulağa mantıklı geliyor. Peki ya satış yapmak? E-ticaret üzerinden ticaret yapmak mantıklı mı?

E-ticaret Nasıl Yapılır?

Günümüzde e-ticaret pek çok insan için yeni bir gelir kapısı olarak görülmektedir. İnsanları bu işi yapmaya çeken pek çok sebep mevcut. Pek çoğu için bu sebeplerin en cazip olanı e-ticaret yapmak için çok fazla zaman harcamak gerekmemesi. Bu işi yapmak isteyenlerin pek çoğu, e-ticareti ek gelir kaynağı olarak görmektedir. Bu görüşün temelinde e-ticaretin kişilerin mevcut mesleklerine ek zaman ayırarak yapılabilecek olması gelmektedir. Herhangi bir pazaryerinde satıcı hesabı açmanın ardından günlük işlemler birkaç saat ayrılarak yapılabilecek seviyededir. Biraz önce de bahsettiğimiz gibi fiziksel bir dükkan işletmeniz gerekmiyor. Bu sebeple tek yapmanız gereken siparişlerin gelmesini beklemek ve bu siparişleri yönlendirmek. Bu işlemi kendi sahip olduğunuz ürünleri satarak yapabileceğiniz gibi, burada bahsettiğimiz DROPSHİPPİNG yöntemi ile de gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede gününüzden yalnızca birkaç saat ayırarak ticaret yapabilir, gelir elde edebilirsiniz. Kulağa oldukça hoş geliyor. Ancak pek çok insan her ne kadar mantıklı ve uygulanabilir bulsa da bir türlü e-ticaret yapmaya başlayamıyor. Peki neden bu kadar zor e-ticarete başlamak?

E-ticarete Nasıl Başlanır?

Aslında bunun sebebini yalnızca e-ticaret çerçevesinde değerlendirmek pek doğru olmaz. İnsanlar günlük hayatlarında pek çok yeni işe girişmekten çekinir. Bu durumun temelinde konfor alanından çıkma korkusu yatmaktadır. Her ne kadar cezbedici olsa da, insanlar günlük hayatlarındaki standartlıktan vazgeçip bir türlü e-ticaret yapmaya başlayamıyorlar. Bu durumun konfor alanından çıkmak haricinde bir diğer temel sebebi ise bilgisizlik. Her ne kadar e-ticaretin temel bilgilerine sahip olsa da pek çok insan bu işe girişmek ve başarmak noktasında başkalarının deneyim ve bilgilerine ihtiyaç duymaktadır. Bu noktada e-ticaret yapıp gelir elde etmek isteyen insanlara danışmanlık hizmeti sunan bazı kişi ve şirketler mevcuttur. Onlardan biri ise MZN DANIŞMANLIK. MZN Danışmanlık ile Arbitraj, FBA, Dropshipping gibi e-ticaret yolları ile dolar kazanabilirsiniz.

Read more
vtr-suspendi-nedir

VTR Suspendi Nedir?

VTR Suspendi Nedir?

VTR Suspendi nedir mi öncelikle VTR nedir’den başlayalım. Geçerli Takip Oranı (VTR), geçerli bir takip numarasına sahip bir tedarikçi tarafından yerine getirilen siparişlerin yüzdesini ölçer. Amazon müşterileri, siparişlerinin nerede olduğunu ve ne zaman teslim alabileceklerini öğrenmek için takip numaralarına güvenir. Mevcut İzleyici Oranı (TRR), bu beklentileri yansıtan bir performans ölçüsüdür. İyi bir hesabı sürdürmek için tüm ürün kategorileri için Uygunluk İzleme Oranı (TRR) hedefini karşılamanız gerekir. Aksi durumlarda suspend olma ihtimaliniz artar.

VTR Suspendi Neden Olur?

Vtr Suspendi genellikle Birleşik Arap Emirliklerinde (BAE)’de karşımıza çıkan bir durumdur çünkü Canada veya Amerika gibi ülkelerde takip kodu ve kargo işlemlerinde olan Tracking aşamasının doğrulanması otomatik gerçekleşirken Birleşik Arap Emirliklerinde bu durum böyle gerçekleşmemektedir. Amazonda Dropshipping yapmak için kullandığımız yazılımlar Canada gibi ülkelerde confirm yani doğrulama yaparken BAE’de onaylanmamakta. Bu sebeple de takip numaralarını dropshipping yapan satıcı elle giriş yapmak durumunda kalıyor ve bazı durumlarda bu takip kodu Amazon tarafından reddedildiğinde VTR Suspendi tehlikesi ortaya çıkıyor. Bazı durumlarda bütün siparişlerde sıkıntı olabilirken bazen de hiçbir sıkıntı olmayabiliyor. Ayrıca bu VTR Suspendi sorununun oluşmasında BAE’de hizmet veren bir taşıyıcı (Bu firma evlere kargolama yapmamaktadır.) Agility Logistics, dropshipping ürünlerini ülkeye yabancı ülkelerden getiriyor ancak getirdiği ürünleri başka kargo firmalarına devrettiği için sizler takip numaralarında sorunlar yaşıyor ve VTR Suspendi ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Bu durumda da teknik ekibimiz sizlere her türlü desteği sağlamak için hazırdır.

VTR Hesaplama Nedir ve Nasıl Yapılır?

VTR’yi hesaplamak için, geçerli bir takip numarasıyla gönderdiğiniz paket sayısını alır ve 30 günlük bir süre içinde gönderdiğiniz ve onayladığınız toplam paket sayısına böleriz. VTR yüzde olarak ifade edilir. Performans metriklerine hangi siparişlerin dahil edildiğini belirlemek için taahhüt edilen teslimat tarihlerini kullanırız.

Örneğin, son 30 gün içinde muaf olmayan 200 paketin sevkiyatını onayladıysanız ve bu paketlerin 190’ının geçerli bir takip numarası varsa, geçerli takip oranınız %95 (190 ÷ 200 = 0,95 veya %95) olur.

Yerel paketler, Amazon’un en az bir taşıyıcı taraması kaydetmesi durumunda izleme için geçerlidir. Aşağıdaki öğeler TRV hesaplamasından hariç tutulur:

Ağır/Büyük Gönderiler: Amazon dışındaki entegre ağır/dökme yük taşıyıcıları tarafından gönderilen gelen paketler

Küçük/Düz Gönderi: Yerel paketler (ekran koruyucular ve tebrik kartları gibi) 10 ABD Dolarından (nakliye dahil) daha ucuzdur ve USPS Standart Posta veya USPS Premium Posta zarflarında gönderilir.

Dijital ürünler: örnek, sesli kitaplar

9 Ağustos 2021 itibarıyla, Amazon.com aracılığıyla doğrudan Çin’den müşterilere gönderilen paketlere aşağıdaki VTR gereksinimlerini uyguluyoruz:

5 doların altındaki ve sevk edilen tüm paketler, taşıyıcının en az bir fiziksel taraması* ile sağlanan izlenebilir bir nakliye yöntemi kullanmalıdır.

Birleştirilmiş değeri ve gönderim maliyeti 5 ABD doları veya daha fazla olan tüm paketler, en az iki tarama (teslimat taramaları veya teslimat girişimi dahil) sağlayabilen tamamen izlenebilir bir gönderim yöntemi kullanmalıdır.

Not: Amazon şu anda Çince taşıyıcı adlarını desteklemediğinden, izleme bilgilerini manuel olarak girmek için Çince karakterleri kullanmak yasa dışıdır.

* Fiziksel tarama, bir paketin geçiş halinde olduğunu belirtmek için bir servis sağlayıcı tarafından gerçekleştirilen bir taramadır.

Takip Numarası Doğrulaması Nedir?

3 Mayıs 2021’den itibaren Amazon(bu tarihten sonra Amazon VTR Suspendi ile satıcıları VTR oranını korumaya teşvik etmeye başladı.), satıcılar tarafından gönderilen tüm paketler için izleme ayrıntılarını (taşıyıcı adı ve izleme kimliği dahil) doğrulayacak ve Geçersiz izleme ayrıntıları için uyarılar görüntüleyecektir. Ancak bu değişiklik, VTR hesaplamasından hariç tutulan kalemler için geçerli olmayacaktır.

Bir gönderiyi onaylarken aşağıdaki bilgileri sağlamanız gerekir:

 • Taşıyıcının adı
 • Satıcı tarafından yapılan tüm siparişler için kullanılan özel teslimat hizmeti
 • İzleme yöntemiyle teslim edilen satıcı tarafından yapılan siparişler için izleme kimliği

VTR Suspendi Olmamak ve VTR Oranını Arttırmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

 • Amazon nakliye hizmetleri aracılığıyla nakliye etiketleri satın alın.
 • Amazon ile entegre olan operatörleri seçin.
 • Değeri ve gönderim bedeli 5 ABD doları veya daha fazla olan Çin’den gönderilen paketler için, paketi tam olarak takip edilen gönderim seçenekleri sunan bir taşıyıcıya gönderin ve onaylayın.
 • Taşıyıcı adının ve takip kimliğinin doğru girildiğini ve aynı taşıyıcıya ait olduğunu doğrulayın.
 • Taşıyıcı paketi teslim etmeden önce takip bilgilerini onaylayın (ve gerekirse güncelleyin, güncellenmezse VTR Suspendi ile karşılaşabilirsiniz.).

Yetersiz Eksik VTR Neye Sebep Olur?

Satıcı, ürün kataloğu düzeyine eşit veya daha yüksek bir VTR sağlamalıdır. Bir ürün kategorisinde %95 değerinden küçük bir VTR şunlara neden olabilir:

 • Bu kategoride standartların altında Amazon ürünleri satabilmenize ilişkin kısıtlamalar
 • Ücretli Gönderim ve Garantili Teslimat için uygunluğunuzu olumsuz yönde etkiler
 • VTR Suspendi tehlikesi !!!

Entegre Taşıyıcılar Nelerdir?

Taşıyıcılar Amazon’a gerçek zamanlı izleme durumu sağladığından, satıcıların paketlerini göndermek için aşağıda listelenen sağlayıcıları kullanmaları önerilir. Bu, alıcının maruzlarını azaltır ve satıcı geri bildirim puanlarını iyileştirir. Aşağıdaki taşıyıcılar ABD’deki yerel gönderiler için entegre edilmiştir:

 • AAA Cooper
 • ABF Freight
 • Asendia
 • Best Buy
 • DHL
 • Estes US
 • ESTES EXPRESS
 • FASTWAY
 • FedEx
 • FedEx Freight
 • FIRST MILE
 • XPO Freight
 • First Flight Couriers
 • OnTrac
 • Pilot freight US
 • Professional Couriers
 • RL Carriers
 • South Eastern Freight
 • UPS
 • USPS
 • USPS Freight
 • Watkins & Shepard US
 • YRC

Çinden gelen ürünleri kargolamak için uygun olan taşıyıcılar şunlardır:

 • 4PX
 • China Post
 • Chokou1
 • FedEx
 • DHL
 • DHL Commerce
 • JCEX
 • SFC
 • SF Express
 • UPS
 • Yanwen
 • Yun Express

VTR Metrik ve Raporunu Görüntüleme

VTR metriklerinizi görmek için:

 • Performans menüsünden Hesap Sağlığı’nı seçin.
 • Gönderi Performansı bölümünü bulun ve Ayrıntıları Görüntüle’ye tıklayın.
 • GÜNCEL VTR metriklerini buradan görüntüleyebilirsiniz.
 • VTR hata raporunu indirmek için:
 • Gönderi Performansı bölümünde Rapor İste’ye tıklayın.
 • Servis sağlayıcıya ve/veya ürün kategorisine göre filtreleyin.

Raporların ve ölçümlerin güncellemeleri yansıtması için lütfen 72 saat bekleyin.

İzleme Bilgileri Nasıl Düzenlenir?

Takip numarası – Aşağıdaki girişleri doğrulayın:

 • İzleme kimliğini doğru girin.
 • Takip bilgilerini boş bırakmayınız.
 • Takip bilgilerinde sistemimizin tanıyamadığı özel karakterler (noktalama vb işaretleri) girmeyiniz. Buraya yanlış yazılmış taşıyıcı adı ve/veya nakliye hizmeti dahildir.
 • Taşıyıcı Adı – Aşağıdaki girişleri doğrulayınız:
 • Gönderinizi “ Siparişinizi yönetin ” bölümünden onayladıysanız, Siparişleri Yönet sayfasındaki açılır menüden bir taşıyıcı seçip seçmediğinizi kontrol edin .

2 saat bekleyin.

Uyarı: “Diğer” serbest biçimli metin alanına manuel olarak bir operatör adı eklerseniz ve bu operatör Amazon ile entegreyse, takibiniz geçersiz olarak işaretlenir.  Amazon ile entegre olan operatörleri seçmek için açılır menüyü kullanmalısınız. Kullanmadığınız durumlarda VTR suspendi ile karşılaşabilirsiniz.

 • Gönderilerinizi Toplu yükleme beslemeleri aracılığıyla onaylarsanız , Yardım sayfasında verilen adımları izlemenizi tavsiye ederiz.
  • Taşıyıcı adını ve nakliye hizmetini doğru girdiğinizden kesin bir şekilde emin olunuz. Taşıyıcı adı veya nakliye hizmeti yanlış yazılmışsa veya fazladan kelime içeriyorsa, izleme geçersiz olacak ve VTR Suspendi tehlikesi doğacaktır.
  • Girdiğiniz taşıyıcı adının girdiğiniz takip numarasıyla ilişkisini doğrulayınız. Örneğin, bir paketi göndermek için DHL’i kullanırsanız ancak taşıyıcı adı olarak “FedEx” girerseniz, takip geçersiz olacak ve VTR Suspendi tehlikesi oluşacaktır.
  • Amazona uygun bir operatör ile çalıştığınıza emin olun. Aksi takdirde VTR Suspendi tehlikesi oluşacaktır
 • Gönderi onayı ve Güncelleme:
  • Paket teslimiatından önce takip bilgilerini onayladığınızdan/güncellediğinizden emin olun. Paket teslim edildikten sonra takip bilgilerinin onaylanması/güncellenmesi, alıcının siparişi takip edemediği anlamına gelir. Bu, alıcı için yararlı değildir ve sipariş, Geçerli İzleme Oranı metriğinize sayılmaz.

MZN Danışmanlık olarak sizlerin yaşayabileceği her türlü suspend durumunda en etkili çözümler için uğraşıyoruz. VTR Suspendinizi ve diğer suspendlerinizi siz de bizimle iletişime geçerek içeride kalmış nakdinizi kurtarabilirsiniz.

Read more

      Fikri Mülkiyet Suspendi Nedir?

E-ticaret yapan satıcıların, özellikle de satışlarını dropshipping yöntemi ile gerçekleştirenlerin sık sık karşılaştığı bir problem olan “fikri mülkiyet suspend’i” nedir bu yazımızda buna değineceğiz.

Öncelikle Fikri Mülkiyet ve Fikri Mülkiyet Hakları gibi kavramlardan bahsedelim.

Fikri Mülkiyet Nedir?

Mülkiyet, ilk bakışta pek çok kişinin aklında canlanan fiziksel varlıklara ek olarak zaman zaman düşünsel ve fikri ürünleri de kapsayan bir kavramdır. Düşününcelerin bir ürün üzerinde değer kazanmış, fiziksel olmayan hali fikri mülkiyettir.

Fikri Mülkiyet Hakları

Fikri mülkiyet ürünleri, aynı fiziki mülkiyetleri gibi bazı haklara sahiptirler. Günümüzde ülkemizde de fikri mülkiyet ürünlerini kapsayan bir takım kanunlar vardır.

Fikri mülkiyet hakları iki gruba ayrılı. Bunlar telif hakları ve sınai mülkiyet haklarıdır.

Peki nedir bu haklar?

Telif hakları

Bu haklar kendi içerisinde, ilim ve edebiyat eserleri, musiki eserleri, güzel sanatlar eserleri ve sinema eserleri olarak 4 ana başlığa ayrılır.

Sınai mülkiyet hakları

Sınai mülkiyet haklarıysa, marka, patent ve tasarım gibi hakları kapsayan bir üst kavramdır. Bu haklar buluş, teknolojik yenilik gibi hakları korumak için vardır.

Mülkiyet hakları hakkında bilgi sahibi olduk. Şimdi gelin, dropshipping yapan pek çok kişinin yakından tanıdığı, başına iş açan fikri mülkiyet suspendi nedir ona bakalım.

Fikri Mülkiyet Suspendi Nedir?

Fikri mülkiyet suspendi, diğer adıyla Asin suspendi, dropshipping yaparak gelir elde eden çoğu kişinin pek de uzak olmadığı bir kavram. İngilizce intellectual property rights olarak geçen fikri mülkiyet haklarını korumak için e-ticaret siteleri kendi bünylerinde birtakım kurallar ve yaptırımlar uygulamaktadır. Bu e-ticaret siteleri arasında en katı kurallara ve denetimlere sahip olanların başında amazon gelmektedir. Amazon, bu denetimler ile en çok dropshipping yapan satıcılarını zorlamaktadır. Yetkisiz satış veya yetkisiz listeleme yapan kullanıcılar, kısa sürede ‘asin’ çerçevesinde bildirimler ve uyarılarla karşılaşmaktadır. Bu uyarıların en büyük sebebi kontrolsüz listelemelerdir. Ürünlere sahip olmadan listeleme yapmak ve satmak, dropshipping yapan satıcılar için çok büyük bir avantajdır. Fakat Amazon, müşterilerini korumak için bu konuda sıkı kurallar ve denetimler yapmaktadır. Bu noktada Amazon’un dikkatini çekmemek satıcılar için büyük öneme sahiptir. Dropshipping yapıcılarının en büyük hatalarından biri de budur. Çoğu satıcı, gelirini ve müşteri sayısını artırmak için çok fazla ve çeşitte ürünler listeler. Ancak bunun sonucunda Amazon, bu durumu fark edip, elinde olmayan bir sürü ürünü satmaya çalışıyorsun diyerek satıcıyı radarına alır. Yapılan listeleme hataları sonucu bir çok satıcı Asin Suspend ile karşılaşmaktadır. Peki nedir bu uyarının çözümü?

Fikri Mülkiyet Suspendi Nasıl Çözülür?

Fikri mülkiyet suspendini çözmek için, satıcının Amazon’a elinde olmayan bir çok ürünü satmaya çalıştığı fikrine karşı bir kanıt ve açıklama sunması gerekmektedir. Bu noktada pek çok satıcı yetersiz kalmakta ve ne yazık ki satıcı hesaplarına erişimlerini kaybetmektedir. Bu problemin üstesinden gelmek ve satış yaparak gelir elde etmeye devam etmek için satıcıların profesyonel desteğe başvurmaları gerekebilir.

               MZN Amazon Danışmanlık olarak her türlü profesyonel destekte yanınızdayız.

Read more
amazon fair price nedir

Amazon Fair Price Suspend Nedir?

Amazon Fair Price Suspend Nedir?

Amazon Fair Price Suspendi Amazon tarafından uygulanan bir suspend politikasıdır. Amacı satıcıların fiyatları abartılı bir şekilde arttırıp alıcıya zarar vermesini önlemektir. Amazon Fair Pricing Politikası, bir satıcının ürününün fiyatını diğer online platformlardaki satış fiyatından daha düşük belirlemesini zorunlu kılmayı esas alan bir politikadır. Eğer satış fiyatınızı aşırı yüksek belirlerseniz ve Amazon tarafından gönderilen Pricing Alert (Ücret Alarmı) maillerine zamanında dönüş yapmadığınız durumlarda hesabınız Amazon Fair Pricing Politikasının ihlalinden kaynaklı suspend edilir.

Amazonda Suspend Nedir? Suspend Nedir? 

Suspend nedir? Bu ifadeyi kısaca askıya alınmak olarak ifade edebiliriz. Bu durum doğru olmayan olay ve aksiyonların tespit edilme durumunda bahsi geçen işin; askıya alınma veya men edilme durumudur.

Bu işi yaparken izlediğimiz yol, kullandığımız yöntem veya mağaza tamamen bizim kontrolümüzde değil de başka bir kuruluşun üzerinden gerçekleşiyorsa o kuruluşun koyduğu kural ve sınırlamalara uymak zorundayız.

Bu tarz sınırlamalar her ne kadar bazen hoşumuza gitmese de içerisinde bulunduğumuz kuruluşun, müşterilere daha iyi hizmet vermek ve kendi adlarına oluşabilecek sorun ve sıkıntıları en az seviyede tutabilmesi için kullanılıyorlar.

Bu durumda da bu tarz sınırlamalara uymadığımız halde kuruluş tarafından birtakım yaptırımlara maruz kalırız. Bu yaptırımların seviyesini uymadığımız kural veya kuralların derecesine göre belirlerler.

MZN Danışmanlık ekibimizin verdiği uzmanlık alanı Amazon Dropshipping kısmında da bizleri bazı kural, sorumluluk ve zorunluluklar beklemekte. Amazon bu kurallar furyasına uymadığımızı tespit ederse hesabımız “Suspend” tehlikesi ile karşı karşıya kalır.

Amazon’da Suspend Tehlikesi Yaratacak Olaylar

Gelin şimdi Amazon’da Suspend tehlikesi yaratacak olayları inceleyelim.

 • Amazon’a gönderilen evrakların yanlış taratılması
 • Evraklar ile sunduğumuz bilgilerin örtüşmemesi
 • Türkçe/İngilizce karakter uyuşmazlığı
 • Birtakım imla hataları
 • Trademark ürün listelemek
 • Geç sipariş gönderimi
 • Müşteri şikayetleri

Bu gibi durumlarda hesabımızın maalesef suspend olma durumu söz konusu olabilir. Hesabımızın askıya alınmasını istemiyorsak yukardaki maddelere dikkat etmemiz, kuruluşun verdiği kurallara önem vermemiz büyük önem taşıyor.

Sizler için hazırlamış olduğumuz Amazon Fair Price Suspend Nedir başlıklı yazımızda kısaca bahsettik. Eğer profesyonel danışmanlık almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Read more
dropshipping nedir

Dropshipping Nedir? Dropshipping Nasıl Yapılır?

Neredeyse insanlık tarihi kadar eski bir geçmişe sahip olan ticaret, yüzyıllardır yenilenerek gelişmektedir. Ticaretin, geçtiğimiz yüzyıl ortaya çıkmış ve birçok açıdan en etkilisi olan internet üzerinden yapılan hali e-ticaret, günümüzde dropshipping metodu ile satıcılar için yeni bir boyut kazanmıştır. Hayatımıza girdiği günden beri dropshipping nedir? Dropshipping nasıl yapılır? Dropshipping ne demek? Gibi sorular sıkça sorulmakta. Gelin her yaştan ve meslek grubundan insanın uygulayıp para kazanabileceği bir e-ticaret metodu olan dropshipping nedir ona bakalım.

Bu yazımızda aşağıdaki konulara değineceğiz:

Dropshipping Nedir?

Dropshipping nedir mi? En yalın hali ile Dropshipping satıcı için üretim, tedarik ve depolama gereksinimlerini ortadan kaldıran bir e-ticaret modelidir. Kelime anlamı dilimize stoksuz ticaret, direkt satış, envantersiz gönderim gibi şekillerde çevrilen bu modelde satıcı, ürünü bizzat üretmek veya tedarik edip satmak yerine halihazırda internette satışta olan ürün ile müşteri arasında üçüncü bir bağlantı kurarak ticaret gerçekleştirir.

Günümüzde farklı e-ticaret ve para kazanma yolları mevcutken, neden dropshipping yapmalısınız?

Neden Dropshipping?

Günümüzde bir çok insan, hayat standartlarını geliştirmek için sahip oldukları mesleklerinin yanında kendilerine ek kazanç sağlayacak gelir yöntemleri aramaktadır. Bu konuda bir çok seçenek mevcut olmasına rağmen dropshipping ön plana çıkar. Sizi kendi işinizin patronu konumuna getiren dropshippingin bu kadar popüler olmasının altında yatan bazı sebepler var. Bunlardan biri, dropshipping’i tam zamanlı işiniz olarak yapabileceğiniz gibi, günlük birkaç saatinizi ayıracağınız bir iş olarak da kullanabilmeniz. Bu esnekliği sağlamasının yanında, internet üzerinden yapılmasından doğan geniş çalışma alanı dikkat çeken bir diğer faktör. Ek olarak dropshipping’i cazip kılan pek çok avantajı vardır. Gelin girişimci ruhlu insanların ilgi odağı olan dropshipping’in avantajlarına göz atalım.

Dropshipping Avantajları Nelerdir?

 • Dropshipping nedir öğrendikten sonra insanları en çok cezbeden özelliklerinden biri oldukça düşük maliyetli olmasıdır. Ticaret yapmak isteyen birinin; geleneksel yollardan yürümek isterse karşısına çıkacağı üretme, ambalajlama, depolama, dükkan ve personel kirası gibi maliyetlerin dropshippingde söz konusu olmaması büyük bir avantajdır.
 • Mevcut hayatınızda büyük kısıtlamalara yol açmaz. Yapmakta olduğunuz mesleğinize devam ederken, tatildeyken, okurken kısacası günlük hayatınız yoğun olduğu dönemlerde bile bilgisayar başında harcayacağınız birkaç saat ile dropshipping yaparak para kazanabilirsiniz.
 • Deneyime ihtiyacınız yoktur. Basit işlerde çalışmak için bile belli bir deneyime sahip olmanız beklenirken, dropshipping yapmaya karar verdikten birkaç saat sonra para kazanmak için hazırsınız.
 • Kendi işinizin patronusunuz. Basit birkaç adım izleyerek mağazanızı açmanızın ardından artık kendiniz için çalışmaya başlayabilirsiniz.
 • İşlerin kötü gittiği senaryoda bile zarar minimum seviyededir. Depolama, paketleme ve üretim gibi maliyetleriniz olmadığı için günün sonunda zararınız hakkında fazla düşünmenize gerek yoktur.
 • Kargo hakkında endişe etmenize gerek yok. Siparişi yönlendirmenizin ardından paketlemeden başlayıp ürünün alıcıya ulaşma anına kadarki aşamalar tedarikçinin yükümlülüğüdür.
 • Tek bir sektörden ilerleme zorunluluğunuz yoktur. İstediğiniz herhangi bir sektördeki herhangi bir ürün için dropshipping yapabilirsiniz.
 • Müşteriye erişiminiz daha hızlı ve geniştir. İnternet üzerinden alışveriş yapan her bireye erişme olanağına sahipsiniz. Doğru reklamlar vererek ve müşteri memnuniyeti sağlayarak satış ağınızı genişletebilirsiniz.
 • Ürün deneme riskine girmezsiniz. Kendi mağazanızdan satış yapacak olsaydınız, sizi ve müşterilerinizi tatmin edecek ürünleri satmak için bir süre değerlendirme ve gözlem yapmanız gerekirdi. Ancak dropshipping ile mağazalardaki ürünlerin satış oranları, performans değerlendirmeleri ve beğenilme oranları gibi bilgilere ulaşarak sizi başarıya ulaştıracağını düşündüğünüz ürünü seçebilirsiniz.

Dropshipping Dezavantajları Nelerdir?

Pek çok pozitif tarafı olmasının yanında, bu e-ticaret metodunun bazı dezavantajları da mevcut. Peki nedir bu dropshippingin dezavantajları.

 • Kar oranı düşüktür. Başka bir yerde satılan ürünü; üzerine kendi kazancınızı koyarak sattığınız, bunu yaparken fiyat konusunda rakiplerinizle yarıştığınız için yüksek kar marjı belirleyemiyorsunuz. Ancak yüksek miktarda ve geniş portföyde satış yaparak kazancınızı yükseltebilirsiniz.
 • Rakibiniz fazladır. Kolay uygulanabilir ve yürütülebilir bir teknik olduğu için pazarda dropshipping yapan pek çok insan mevcut. Daha çok kazanabilmek için çoğundan daha iyi olmanız lazım.
 • Sürekli stok takibi yapmanız gerekli. Siz müşterilerinize satış yaparken bir yandan da ürününü aldığınız satıcının stoklarını kontrol etmelisiniz. İş yoğunluğunuz arasında gözden kaçırabileceğiniz bu durum ürün siparişi veren ancak eline ürün geçmeyen müşterileriniz arasında güvenilirliğinizin azalmasına sebep olabilir. Dropshipping yaparken dikkatinizi vermeniz gereken en önemli hususlardan biri bu stok takibidir.
 • Paketleme ve gönderim aşamalarında çıkabilecek problemleri öngörmeniz zordur. Sizin göreviniz bir mağazadaki ürünü satın aldıktan sonra kendiniz yerine müşterinize yönlendirmek. Bu noktada ürünün paketleme ve lojistik işlerini tedarikçiniz üstlenmiş olur ve sizin kontrolünüzde değildir. Bu dezavantajı minimalize etmek için ilk önce kendiniz için satın alıp kontrol edip, güvenilir ve beğenilen tedarikçilerle işbirliği yapabilir ve müşteri memnuniyeti sağlayabilirsiniz.
 • Müşterinin muhatabı sizsiniz ve sorunları siz dinlersiniz. Müşterilerin şikayeti satın aldıkları ürünün kalitesi ile ilgili olsa bile, ürünü sizden aldıkları için karşılarında siz varsınız. Bu tarz şikayetlerde aslında sorumlunun tedarikçiniz olmasına rağmen memnuniyet oranı zarar gören ve sorunu çözmesi gereken sizsinizdir.
 • Müşterinin ürün ile ilgili sorularına cevap vermek bu işin bir diğer problemli tarafıdır. Bir ürün satın almadan önce onunla ilgili bilgi edinmek isteyen müşteriler, ürünleri listeleyen sizden destek talep edecekler. Ancak siz sadece aracı olduğunuz için ürün ile ilgili yeterli donanıma sahip olamayabilirsiniz. Bu noktada tedarikçiden bilgi alıp müşteriye aktarmanız gerekli.
 • Bir diğer dezavantaj olarak görülebilecek konu ise mağaza maaliyletleri. Satışlarınızı internet üzerinden yapmanız tamamen ücretsiz olduğun anlamına gelmiyor maalesef. Mağazanızı açacağınız e-ticaret sitesi sizden bir miktar komisyon veya kira ücreti talep edecektir. Önünüzdeki pek çok e-ticaret sitesi seçenekleri arasından kendi bütçeniz ve hedefleriniz doğrultusunda en mantıklı olanı seçmeniz gerekir.

Dropshipping nedir, nasıl yapılır, avantajları ve dezavantajları nedir artık biliyorsunuz. Peki bu metod ile e-ticarete başladıktan sonra hayatınızda nelerden vazgeçmeniz lazım? Neler yapmaktan kendinizi kısıtlamalısın? Dropshipping ne kadar zamanınızı alır?

Peki dropshipping tam olarak nasıl yapılır?

Dropshipping Nasıl Yapılır?

Bir e-ticaret modeli olan dropshipping nasıl yapılır sorusu hala pek çok insanın cevabını bilmediği bir soru. Bu yazımızda dropshipping nasıl yapılır onu öğreneceğiz.

Bu yöntem ile e-ticaret yapmaya karar verdikten sonra ilk olarak satıcının bir online mağaza oluşturması gerekmektedir. Bu mağaza, yeni bir web sitesi oluşturarak kurulabileceği gibi, çeşitli e-ticaret siteleri ve uygulamaları üzerinden de oluşturulabilir. Bu noktada karar verirken e-ticaret sitelerindeki farklı mağaza ücretleri ile web sitesi geliştirme maliyetleri arasında değerlendirme yapmanız, henüz işin başındayken yatırımınızı doğru değerlendirebilmeniz açısından çok önemlidir. Dilerseniz her iki satış kanalını da kullanıp daha geniş bir satış ağı oluşturabilirsiniz ancak bu ekstra efor ve dikkat gerektirecektir.

Satış kanalınıza karar verip ilk adımı tamamlamanın ardından, sırada ürünün belirlenmesi var. Stoksuz e-ticaret’in en verimli yönlerinden biri burada ön plana çıkıyor. Karşınızda uçsuz bucaksız bir ürün yelpazesi var. İnternet üzerinden satışı yapılan bir çok şey, sizin üzerinden gelir elde edeceğiniz ürününüz olma niteliği taşıyor. Bu noktada yapacağınız geniş araştırma ve taramalar sonucu satışını yapacağınız ürünü belirlemeniz gerekmektedir.

Kendiniz için en uygun olan ürünü buldunuz ve listelemeye karar verdiniz diyelim. Sırada ürünün satıcısı ile iletişime geçmek var. Sizin tedarikçiniz olacak bu kişinin yaptığınız dropshippingden haberinin olması yazımızın devamında detaylı şekilde açıklayacağım pek çok avantaj sağlayacaktır.

Evet; mağazanızı açtınız, ürünü belirlediniz ve tedarikçi ile iletişime geçtiniz. Bir sonraki aşama ürünleri kendi mağazanızda listelemek. Bu ürünü, dropshipping yaptığınızı belirtmeden kendi mağazanızda kendi ürününüz gibi göstermeli, bu şekilde listelemelisiniz. Bunun için tedarikçiden fotoğraflar ve bilgileri alıp kendi mağazanıza yerleştirmelisiniz. Ürünü listelerken elbette dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan biri de kar marjıdır. Piyasanın durumunu, kendi ihtiyacınızı ve müşteri beklentilerini göz önünde bulundurarak ürün üzerine kar marjınızı koyup, ardından listelemenizi tamamlamalısınız.

Ürünü listelemenizin ardından artık sipariş almaya hazırsınız. Bu noktada tek yapmanız gereken sık sık tedarikçi stoklarını kontrol etmek ve siparişleriniz için beklemektir. Tedarikçinizin stoklarını kontrol ederken faydalanacağınız bir metot ise bir sonraki başlıkta değineceğimiz XML Entegrasyonudur.

Ve nihayet ilk siparişinizi aldınız. Yapmanız gereken, tedarikçinizin mağazasına gidip ürünü sipariş etmek. Ancak burada farklı olarak yapacağınız şey ürünü kendi bilgileriniz ile satın alıp tedarik etmek yerine, size sipariş veren müşterinizin bilgilerini kullanıp tedarikçinizi müşterinize yönlendirmek olacak. Bu aşamadan sonra gerekli işlemleri tedarikçi yaparak ürünü müşterinize gönderecek ve siz de kendi belirlediğiniz kar oranında gelir elde edeceksiniz.

Dropshipping metodu, yalın bir anlatım ile bu şekilde işliyor. Peki son zamanlarda oldukça popular olan stoksuz e-ticaret neden tercih ediliyor?

XML Entegrasyonu Nedir?

XML entegrasyonu, tedarikçi yönetiminizin önemli bir parçasıdır. Bu entegrasyon e-ticaret siteleri arasında çalışır ve ürün veya hizmet bilgilerinin aktarımını sağlar. İki firma arasında takip edilmesi ve güncellenmesi gereken verileri periyoduk cetvellerde aktaran, programlama dillerinin birbiriyle uyumlu olmasını sağlayan istemci ve sağlayıcılar arasında bir çevirmen görevi gören bağlayıcıdır. Dropshipping yapan satıcıların ve tedarikçilerinin XML Entegrasyonundan faydalanması pek çok açıdan kendilerine avantaj sağlar. Bu sayede ürün hakkında stok bilgisi gibi bilgilerin sık sık güncellenmesi, satıcının satışlarını sağlıklı sürdürmesine olanak sağlar.

Dropshipping İçin Ne Kadar Zaman Harcanmalı?

İşte bu noktada dropshipping’i insanlar için makul kılan temellerden biri karşımıza çıkıyor. Çoğu kişinin dropshipping nedir öğrenmeden önce tahmin edemeyeceği kadar az vakit ayırarak günlük hayatınızda stoksuz e-ticaret yapmaya başlayabilirsiniz. Bunun sebebi, bu işin dinamiklerinin sizi pek çok külfetten kurtararak para kazanmanıza izin vermesidir. Bir ürün tasarlamak, onu üretmek, depolamak, paketlemek ve kargolamak gibi aşamalardan geçmeden ticaret gerçekleştiriyorsunuz. Yapmanız gerekenler sizin için uygun olduğunu düşündüğünüz ürünü satan tedarikçiler bulmak ve kendi mağazanızda bu ürünü listeleyip satışa koymak. Siparişinizi aldıktan sonra bu siparişi tedarikçiye iletiyorsunuz ve satış gerçekleşmiş oluyor. Ticaretin gerekli kıldığı bazı aşamalardan muaf olmanız, size çok fazla zaman kazandırıyor. Bu özelliği sayesinde dropshipping yapmak için günlük hayatınızı tamamen değiştirip bu işe odaklanmanıza gerek kalmıyor. Ancak bu kolaylıklar, dropshipping ile e-ticaret yapmayı her isteyenin yapabileceği basit bir iş olduğunu göstermiyor. Elbette bu işte başarılı olabilmek için birtakım özelliklere sahip olmanız gerekmektedir.

Kimler Dropshipping Yapabilir?

Dropshipping nedir ve dropshipping nasıl yapılır artık biliyoruz. Fakat maalesef dropshipping nedir‘i bilmek bu işi yapmak için yeterli değildir. Herhangi bir işte olduğu gibi, stoksuz e-ticarette de başarılı olabilmek için sizi diğerlerinden ayıran bazı özelliklere sahip olmanız gerekir.

Bu işte size büyük katkısı olacak özelliklerin başında planlı olmak geliyor. Ne yapacağınızı bilmeden başlamak, nasıl ilerleyeceğinizi kestirememek size zaman kaybından başka bir şey getirmeyecektir. Sistematik bir şekilde Pazar taraması, ürün değerlendirmesi, ürün listelemesi gibi adımları izleyebilmelisiniz. Ayrıca nazik, anlayışlı ve problem çözücü olmanız, dropshipping yapacaksanız sahip olmanız gereken kişilik özelliklerinin başında geliyor. Dropshipping nedir tam anlamıyla anlayan bir insanın rahatlıkla tahmin edebileceği bir diğer önemli özellik ise gözlem yeteneği. Büyük bir pazarın içindesiniz ve kendinize yer bulmaya çalışıyorsunuz. Bu noktada doğru gözlemler yapmanız, çevrenizdeki yeni olayları, yeni trendleri takip etmeniz hiç şüphesiz ticari kariyerinizi belirleyen temel faktörlerden olacaktır.

Dropshipping nedir, dropshipping nasıl yapılır ve nasıl özellikler gerektirir biliyorsunuz. Artık siz de kararınızı verdiniz ancak bu işe girmeden önce bana neye mal olur diye mi düşünüyorsunuz?

Dropshipping Yapmanın Maliyeti Nedir?

Dropshipping yapmanız için sizi teşvik etmesi gereken bir diğer konu ise maliyetidir. Çünkü birkaç basit gider dışında neredeyse masrafı yok diyebiliriz. Daha önce stoksuz e-ticaret sayesinde ticaret yaparken ilgilenmeniz gerekmeyen konulardan bahsetmiştik. Sadece bir aracı işlevi görecek olmanız sizi çoğu masraftan kurtarıyor. Ancak elbette bazı giderleriniz olacaktır. Onları ise şu şekilde sıralamamız mümkün.

 • Mağaza açma ve kullanma ücreti. Kullanacağınız e-ticaret sitesine göre miktarı değişmekle beraber, bu siteler bünyelerinde açtığınız mağazanız için belli ücretler talep etmektedirler.
 • Satışını yaptığınız ürünlerin maliyeti. Dropshipping nedir ve dropshipping nasıl yapılır başlıkları altında belirttiğimiz gibi, ürününüz sipariş edildiğinde sizin tedarikçinizden satın almanın gerekmektedir. Üzerindeki kar marjınız ile beraber harcadığınız parayı geri alsanız da, bunu da bir gider kalemi olarak görebilirsiniz.
 • Reklam ücretleri. Belki de sizin için en büyük maddi yük olacak reklamlar, stoksuz e-ticaret için kesinlikle bir zorunluluk değildir. Ancak mağazanızın reklamını yapmak, zorunluluk olmasa da işletmenizi büyütmeniz için çok faydası olabilecek bir durumdur. Yatırımınıza bağlı olarak reklam verip vermeyeceğinize, vereceğiniz reklamın genişliğine karar vermeniz gerekiyor.

Ensi maliyeti kadar önemli olan bir diğer konu ise dropshipping‘in kazançlarıdır.

Dropshipping Ne Kadar Kazandırır?

Şunu söyleyebilirim ki, tüm bu konu başlıkları arasından cevaplaması en zor olan dropshipping kazancı. Bunun altında yatan sebep ise kazanılacak paranın tamamen satıcıya bağlı olmasıdır. Dropshipping nasıl yapılır tamamıyla kavrayan bir insan, planlı ve istikrarlı bir şekilde ilerleyerek milyonlarca liralık cirolar yapabilecek geleceğe sahiptir. Çünkü stoksuz e-ticaret size internet gibi geniş bir Pazar alanı sağlar. E-ticaret bilgi platformunun sağladığı bilgiye göre, 2021 yılında ülkemizde 381,5 milyar liralık e-ticaret hacmi gerçekleşmiştir. Bu veri, içerisinde bulunduğunuz pazarın sınırlarının ne kadar geniş olduğunu böylece sizin kazanabileceğiniz paranın sınırlarının da çok geniş olduğunu göstermektedir.

İnsanların dropshipping hakkında merak ettikleri elbette bunlarla kalmıyor. Çoğu kişinin merak ettiği, belki de birçoğunu çekindiren konu ise işin hukuki boyutu.

Dropshipping Yasal Mı?

Evet; dropshipping dünya genelinde binlerce satıcının kullandığı, ülkemizde de yapılmasında yasal herhangi sakıncanın olmadığı bir e-ticaret metodudur. Dropshipping vergisi de mevcut değildir. Ancak satış hacimleriniz büyüdükçe, devlete yapmanız gereken gelir beyanı ile ilgili muhasebecinize danışmanızda fayda olacaktır.

Dropshipping nedir, dropshipping nasıl yapılır, ne kadar maliyeti vardır ve ne kadar kazandırır, yasal mıdır gibi pek çok sorunun cevabını artık biliyoruz. Gerekli bilgilere ve yatırıma sahip olduktan sonra mağazanızı açtınız ve dropshipping yöntemi ile e-ticaret yapacaksınız. Bu noktada sizleri ayrıca dikkat etmeniz gerekecek hususlar hakkında bilgilendirmek istiyorum.

Dropshipping Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Her ne kadar başlaması ve uygulaması fazla zorluk içermese de dropshipping yaparken önem vermeniz gereken bazı konular vardır.

 • Güvenilirlik. Yalnızca dropshippingde ve e-ticarette değil, herhangi bir ticaret biçiminde taraflar arasında güvenilirlik çok önemlidir. Ancak özellikle e-ticarette, başarılı olmak istiyorsanız müşterilerinizin size olan güveni hatsafhada olmalıdır. Çünkü e-ticaret, sanal bir ortamda gerçekleşir ve taraflar birbirlerini tanımazlar. Bu noktada sizinle alışveriş yapan kullanıcıların olumlu geridönüşleri, yorumları, hakkınızda yapılan olumlu değerlendirmeler diğer müşterilerinizin sizin hakkınızda fikir sahibi olmalarını sağlar. Önünde onlarca seçenek olan müşteri, aralarından en çok beğenilen, sevilen ve olumlu değerlendirilenleri seçme eğiliminde olacaktır. Daha fazla kazanmak, daha çok satmak gibi amaçlar yüzünden yapacağınız hatalarla müşteri güvenilirliğinizi kaybetmeniz, sizin için hiç iyi olmayacaktır.
 • Rakiplerinizi ve pazarı iyi analiz edin. Unutmayın ki çok geniş bir pazarın içinde olmanız rakip sayınızın da fazla olduğunu gösterir. Sizin satmaya çalıştığınız ürünü büyük ihtimalle sizin dışınızda onlarca satıcı daha satışa sunacak. Rakip mağazaların önünde olabilmeniz, onları iyi tanıyıp analiz etmenizden geçiyor. Rakipleriniz ürün için ne kadar fiyat biçiyor, ürünün hangi özelliklerinden bahsedip tanıtımını yapıyor, kullandığı metodlarla nasıl satış oranlarına sahip oluyor? Bu gibi soruları sürekli kendinize sorup, rakiplerinizi takip etmelisiniz. Onların başarılı yönlerini kendinize uygulayıp, başarısız olmalarına sebep açan özelliklerinden ders çıkarmanız mağazanızı geliştirmeniz için büyük rol oynayacaktır.
 • Doğru insanlarla çalışın. Her ne kadar kendi işinizi yapıyor olsanız da bu süreçte tedarikçilerle beraber çalışmak zorundasınız. Bu yüzden tedarikçilerinizi iyi seçip onlarla iyi ilişkiler kurmak herhangi bir problem anında çözüme daha kolay ulaşabilmeniz açısından çok önemlidir. Bir diğer husus da tedarikçinizin dropshipping nedir ve dropshipping nasıl yapılır biliyor olması. Çünkü sizinle çalışırken yapacağı ticaret, tek başına yaptığından daha farklı işliyor olacak. Tedarikçinin bu bilinçte olması ve sürecin işleyişi hakkında bilgi sahibi olması, sorunlarınıza üretilecek çözümler noktasında yardımı dokunmasını sağlayacaktır. Ayrıca aranızdaki ilişkinin iyi olması, müşterinin problemlerine karşı “olay benim sorumluluğumdan çıktı, uğraşması gereken ensing” yaklaşımında olmaması için oldukça önemlidir.
 • Ürünlerin kalitesinden emin olun. Daha önce de değindiğimiz gibi, müşterilerinizin memnuniyeti sizin için çok önemlidir. Onlara satış anında ve satış sonrası yapacağınız destek kadar, ürününüz ile ilgili tatminleri de oldukça değerli. Müşteriler satın aldıkları ürünlerde her zaman maksimum fiyat/performans dengesi gözeteceklerdir. Onlara en makul fiyata en kaliteli ürünleri satmanız mağazanızın değerini artıracaktır. Bu memnuniyeti sağlayabilmeniz için ürünlerinizin kalitesinden emin olmanız gerekiyor. Bunun yolu da elbette ürünleri bizzat denemenizden geçiyor. Satışını yaptığınız ürünleri alıp denemek, sizin için ekstra masraf oluşturacaktır ancak şunu unutmamalısınız ki bunun sonucunda elde edeceğiniz getiriler çok daha değerli olacaktır. Bu sebeple dropshipping yapacağınız ürünleri satın alıp denemekten çekinmemeli, sattığınız ürünlerden emin olmalısınız.
 • Müşterilerin sorularına olabildiğince hızlı cevaplar vermelisiniz. E-ticaretin dezavantaj sayılabilecek yanlarından biri de müşterinin satın alacağı ürün ile fiziki teması olmadığı için kısıtlı bilgiye sahip olmasıdır. Satın alacakları ürün hakkında ellerindeki bilgi kaynakları ürünün fotoğrafları ve açıklaması ile kısıtlı kalıyor. Bu sebeple kullanıcılar ürün hakkında daha fazla bilgi edinmek için sık sık satıcılara sorular yöneltmektedir. Bu soruların kaynağı ürünün kendisi olabildiği gibi bazı zamanlar da kargo hakkında olabilmektedir. Bu noktada ürünün kargo işlemlerinden sorumlu olan tedarikçinizle iletişimde olmanız sizin için büyük önem taşıyor. Ayrıca kullanıcıların soruları sadece satın almadan önce, ürün hakkında olanlarla bitmiyor. Zaman zaman iade ve değişim gibi satış sonrası konular için de sorular soulduğu görülüyor. Bu konuda da dikkatli olmanız ve bu sorulara önem göstermeniz işletmenizin devamlılığı için oldukça faydalı olacaktır.

Dropshipping nedir? Dropshipping nasıl yapılır? Artı ve eksi yönleri nelerdir gibi konuların yanında artık dropshipping yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini de biliyorsunuz. Herhangi bir işte olduğu gibi burada da sizden daha tecrübeli insanların bilgilerinden faydalanmanın yararlı olduğunu düşünüyorsanız, bu yolda size destek sağlayacak en önemli kaynaktan söz etmek istiyorum. Dropshipping danışmanlığı. Dropshipping danışmanlık, e-ticaret ve dropshipping yapıp başarılı olmuş, bu konularda bilgi ve deneyime sahip insanların yeni girişimcilere destek olmasını temel alan bir hizmettir. Yeni başlayacağınız bu macerada size bilgi ve deneyimleriyle destek olacak, kazancınızı artırmanıza yönelik destek sağlayacak insanlarla iletişim halinde olmanız; işinizde daha emin adımlarla ilerlemenizi sağlayacaktır.

Dropshipping Platformları

Stoksuz e-ticaret yaparken size ait olan e-ticaret sitenizi kullanmak haricinde diğer platformlarda veya pazaryerlerinde satış yapabilirsiniz.

İşte kullanabileceğiniz bazı dropshipping platformları:

GittiGidiyor Dropshipping

GittiGidiyor, üyelik ve mağaza açma maliyetleri sebebi ile yeni girşimcilerin çokça tercih ettiği bir platform. Bunun sebebi herhangi bir mağaza ücreti ve aidat istenmemesi. Komisyon oranlarının da makul derecede tutulması, GittiGidiyor’u rakipleri arasında avantajlı bir konuma taşımaktadır. Ayrıca satıcılara güven veren bir diğer özelliği ise GittiGidiyor’un dünya genelinde büyük bir hacme sahip eBay platformunun bünyesi altında bulunuyor olması.

N11 Dropshipping

 • Tercih edebileceğiniz bir diğer yerli sanal pazar alanı ise N11. Şirket kurulum sürecinde de desteklerinden faydalanabileceğiniz N11, kullanıcı sayısı ve hacmi ile de göze çarpan bir e-ticaret sitesidir.

Trendyol Dropshipping

 • Belki de rakipleri arasında en fazla kullanım oranına sahip olan Trendyol sık sık başarılı pazarlama teknikleri ile karşımıza çıkmaktadır. Şirket kurmanızı istemeden bünyesinde dropshipping yapmanıza izin veren Trendyol, bu özelliği ile dikkat çekse de, yüksek komisyon oranları nedeniyle satıcıları düşündürmektedir.

Hepsiburada Dropshipping

 • Türkiye’nin en eski e-ticaret platformalırndan olan Hepsiburada ise karşınızdaki bir diğer yerel pazar seçeneğidir. Köklü bir geçmişe sahip olması nedeniyle bünyesinde çok sayıda kullanıcı bulundurur. Ancak Hepsiburada, mağaza açma ve dropshipping yapma talebindeki satıcılardan istediği yoğun bilgi ve belgeler nedeniyle girişimcilerin tereddüt etmesine neden olmaktadır. Bir diğer dezavantajı ise; Hepsiburada, tedarikçiler ile anlaşıp kendi dropshipping yapan bir firmadır. Bu, kendilerinin de size rakip olacağını gösterir.

eBay Dropshipping

 • Yerli seçenekleri tercih edebileceğiniz gibi, global firmalar ile çalışıp daha geniş çaplı ticaret yapma fırsatı da bulmanız mümkün. Bu noktada elinizdeki seçeneklerden biri de eBay. eBay, dünya genelinde oldukça popular olan bir pazar yeridir. Global hizmet sunan bu şirket, kullanıcılarına bazı kısıtlamalar neticesinde dropshipping yapma imkanı sunmaktadır. Burada dropshipping yapacaksanız, çalışacağınız tedarikçiniz bir toptancı olmak zorunda. Perakendecilerin veya başka pazar yerlerinin tedarikçiniz olması durumunda eBay, bünyesinde dropshipping yapmanıza izin vermeyecektir. Aksi taktide birtakım yaptırımlar uygulayacaklarını da belirtmektedirler.

Amazon Dropshipping

 • Dünya genelinde en çok kullanıcıya sahip, en çok alışverişin yapıldığı ve en büyük ticaret hacminin olduğu e-ticaret platformu Amazon’dur. Dropshipping yapmak isteyenlerin bir numaralı tercihi olan Amazon, bu konuda satıcıların bazı temel kurallara uymak kaydıyla önünü açmaktadır. En hassasiyet gösterdikleri nokta, satışı yapılan ürünün paketinde ve faturasında aracılık ettiğinizi gösteren herhangi bir işaretin olmaması. İade taleplerini de sizin karşılamanızı beklerler. Amazon’da dropshipping yapmaya başlamak için bir miktar para ödeyerek satıcı hesabınızı açmanız yeterlidir. Ardından, yaptığınız satışlar üzerinden kargo maliyeti, komisyon gibi masraflar düşürülür ve belli periyotlarda ödemenizi alırsınız. Bu platformda satış yaparken, bazı dropshipping yazılımları kullanarak öne çıkmanız mümkün olduğu gibi, daha önce de belirttiğimiz danışmanlık yöntemi ile profesyonel destek alarak kazancınızı katlayabilirsiniz.

Dropshipping’e Nasıl Başlanır?

Dropshipping yani stoksuz e-ticaret modeli hakkında yukarıda birçok bilgi verdik. Şimdi de bunları toplayarak sizlere stoksuz e-ticareti nasıl yapabileceğinizi, ana hatları ile bahsedeceğiz.

Dropshipping e nasıl başlanır ipuçları işte aşağıda:

 • Dropshipping İşletmeniz için İş Fikri Üretin

Dropshipping bildiğiniz gibi temel olarak ürün satmaktır ancak tahmin edeceğiniz gibi her ürünün kar marjı ve satılma oranları bir değildir. İşte bu nokta satış için uygun gördüğünüz ürünler rastgele olmamalıdır.

Bu rastgeleliği bırakıp düzenli bir iş planı oluşturmalısınız. İlk önce kime ürün satmak istediğinize karar verin ardından da bu kitlelerin neye ihtiyacı var, sorunları nelerdir diye düşünüp bu sorunlara çözümler bulacak ürünleri belirleyin. Bu sayede müşteriler ürün portfolyonuzu değerli görecektir.

Unutmayın ki sattığınız ürünler hem alıcı hem de satıcı için bir değere sahip olmalıdır. Bu sebeple sattığınız ürünün kâr marjını ve bu yapının size gelecekte de para kazandırıp kazandıramayacağını öğrenmeniz sizin için önem arz etmektedir.

Bu noktada Google Trends ile ürünlerinizin trend olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Eğer niş ürünler konusunda pek de iyi olmadığınızı düşünüyorsanız diğer aşama size uygun ürün sağlayıcısını (tedarikçiyi) bulmaktır.

Adaylarınızı çok sıkı bir eleme sürecinden geçirmeniz mağazanızı gelecek tehlikelerden koruyacaktır. Şu kategorilerde inceleyebilirsiniz: Güvenilirlik, ticari politikaları ve ürün kalitesi…

Bu başlıkları iyice inceleyin ve dropshipping tedarikçinizin ileride mağazanız için bir tehdit oluşturmayacağından olabildiğince emin olun.

Aşağıdaki soruları ürünlerinizi seçerken göz önünde bulundurmanız durumunda doğru ürünleri seçme oranınızı arttırabilirsiniz.

 1. Niş ürününüz ne kadar popüler?
 2. Hangi tür tedarikçiler ile çalışacaksınız?
 3. Nerelere ürün satmayı düşünüyorsunuz?
 • E-ticaret için Pazar Analizi Yapın

Pazar analizi içinde bulunduğunuz iş alanının detaylı bir incelemesidir. İçerisinde rakip analizi, hedef pazarlar ve stratejiler bulunur. Dropshipping yapmak isteyenler için atlanmaması gereken bir adımdır. Pazar analizi işletme geleceği için fazlası ile önemlidir.

İyi bir Pazar analizi şu sorulara cevap verecek nitelikte olmalıdır:

 1. Potansiyel müşterilerim kimler?
 2. Bu müşterilerin ihtiyaçları nelerdir ve neleri satın alırlar?
 3. Pazarın hacmi ne kadar ve insanlar bu ürün için ne kadar ödemeyi göze alıyorlar?
 4. Benim rakiplerim kimler? Hangi yönleri benden güçlü veya zayıf?

İyi bir Pazar analizinin nasıl yapılacağını sizlere kısa başlıklar ile bahsedeceğiz.

 1. Sektörün büyüklüğü ve maddi değeri ne kadardır, araştırınız.
 2. Hedef kitlenizi düzgün belirleyin.
 3. Pazar hacmini ve muhtemel müşterilerin alışveriş alışkanlıklarını analiz edin.
 4. Rakiplerinizi çok yakından takip edin ve inceleyin.
 5. SWOT analizi yapın.

Yaptığınız dropshipping Pazar analizini temele alarak sağlam bir ürün portfolyoya sahipseniz, tedarikçi bulma kısmı çok zorlamayacaktır.

 • Dropshipping için Tedarikçi Bulun

Stoksuz e-ticaret için tedarikçi olmaz ise olmazdır. Tedarikçi şirketlerinin güvenilirliğinden ve isteklerinize uygunluğundan emin olun.

Dropshipping tedarikçisi arayışında iken dikkat etmeniz gereken bazı ipuçları şunlardır:

 1. Kanunlara uygun ve yasal iş yaptıklarından emin olun.
 2. Şirketin iletişim kanallarının doğruluğunu kontrol edin.
 3. Çalışanların deneyimli ve ihtiyacınız olduğunda size yardımcı olabilecek durumda olup olmadığını kontrol edin.
 4. Ürün kalite incelemesini yapın.
 5. Ambalaj kalitesini kontrol edin.
 6. Sipariş gönderim ve karşılama kriterlerinize uygunluğundan emin olun.

Güvenilir bir dropshipping ürün sağlayıcısı ile çalışırsanız, müşteri kaybetme ve yeni müşteri elde edememe konusundaki endişelerinizi azaltacaktır.

 • Dropshipping Detaylarına Odaklanın

Online bir mağaza işletmek ve vitrine yeni ürünler eklemek emek ister. Çünkü göz önünde bulundurmanız gereken bazı kriterler mevcuttur.

Kargo Masrafları:

Müşterilerinize uygun kargo masraflarını ve hesaplamalarını yapmalısınız. Bunu yaparken yararlanabileceğiniz 3 farklı tarife bulunmaktadır:

 1. Ürüne göre kargo ücreti
 2. Ürün ve mesafeyi göz önünde bulundurarak kargo ücreti
 3. Sabit bir kargo ücreti

Vergiler:

Vergiler ülkelerin en çok dikkat ettiği noktalardan biridir. Satmak istediğiniz ürünler için Türkiye’de ne kadar vergi vermeniz gerektiğini hesaplayın ve fiyat politikanızı bunu göz önünde tutarak oluşturun.

Bu işlemler için bir vergi uzmanına danışmak gelecek tehlikelerden sizi uzak tutacaktır.

Ödeme Yöntemleri:

Ödeme yöntemleri müşteriler için basit olmalı ki müşteri sorunsuz bir alışveriş deneyimi elde edebilsin. Bu kısma dikkat etmeniz ve müşteriyi yormamanız önemlidir.

Ayrıca ödeme yönteminin sizden düşük ücretler aldığından da emin olun. Yüksek kesinti kâr marjınızı düşürecektir.

Dropshipping ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Dropshipping başlığı çok geniş ve detaylı bir alandır. Bu sebeple sadece dropshipping nedir ve dropshpping nasıl yapılır sorularının cevaplarına odaklanmak geri kalan konuları gözden kaçırmanıza sebep olabilir. Stoksuz e-ticaret hakkında daha fazlası sizin için hazırlandı.

Dropshipping yasal mı?

Tabi ki, de dropshipping yasaldır ve kullanımında sakınca olmayan bir e-ticaret modelidir. Şirket işlerinizi yani faturalandırmaları ve diğer bütün gereklilikleri yasal olarak yerine getirdiğiniz sürece stoksuz e-ticaret modeli olan dropshipping yasaldır.

Dropshipping ne kadar kazandırır?

Klasik e-ticarette olduğu gibi, stoksuz e-ticarette de ne kadar çok kazacağınız size bağlı bir durum. Bu yüzden ne kadar kazanacağınıza dair net bir miktar vermek doğru olmaz. Girdiğiniz sektöre göre, kullandığınız pazarlama tekniklerine ve tedarikçinizin kalitesine bağlı olarak zarar da edebilirsiniz, aylık 30.000 TL’den daha da fazla kazanabilirsiniz.

Dropshipping tehlikeli mi?

Dropshipping yaparken karşılaşabilecekleriniz sizin ellerinizdedir. Bu satış tekniği kendi başına tehlike arz etmemektedir ancak birlikte çalışacağınız tedarikçileri çok iyi araştırıp sorgulamazsanız dolandırılma ihtimali hep vardır. Tavsiyemiz hem tedarikçi hem de Pazar araştırmalarını çok iyi yapmanızdır.

Türkiye’de dropshipping yapılır mı?

Evet, tabi ki de Türkiye’de dropshipping yapmak mümkündür. İster XML veren şirketlerle stoksuz e-ticaret yapın, isterseniz de tecarikçilerinizi kendiniz bularak e-ticaret yapabilirsiniz.

Dropshipping ödemeleri nasıl alınır?

Eğer e-ticaret siteniz size aitse dropshipping ödemelerinizi Sanal POS yardımıyla alabilirsiniz. Başka platformlardan ve e-ticaret sitelerinden yaptığınız dropshipping ödemelerinizi ise o pazaryerlerinin desteklediği ödeme yöntemleri ile elde edersiniz.

Dropshipping için sermaye gerekir mi?

Her iş için gerektiği gibi dropshipping için de bir sermaye gerekmektedir. Ancak bu sermaye diğer e-ticaret veya perakendecilik ile kıyasla çok daha azdır.

ALANINDA EN İYİ DANIŞMANLIK FİRMASI OLARAK BİZİMLE İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ.

Amazon Dropshipping Hakkında daha fazlası için…

Read more
merchant token

Merchant Token Nedir?

Amazondan Yeni Suspend Dalgası! (Merchant Token!) Merchant Token Nedir?

Dün akşam itibariyle 22:00 sonrası bazı satıcı hesapları ”Hesabınızın müşterilerimize, diğer satış ortaklarımıza ve mağazamıza zarar veren aldatıcı veya yasa dışı faaliyetlerde bulunmak için kullanılmış olabileceğine inanıyoruz” ifadesi ile suspend edilmeye başladı. Bu suspend türü çok yeni ve ilk defa yaşanıyor.

 Sebebi olarak kesin ve net bir bilgi olmasa da genellikle eski hesaplarda görüldüğü için videolu kimlik doğrulamanın eksikliğinden kaynaklandığını düşünüyoruz.

 Gelen mail içeriğinde video konferansı için tarih almak üzere verdikleri link üzerinden ilerlenmemiz isteniyor. Link’e tıklanıldığında ise istenen bilgiler sırasıyla şu şekildedir:

1. Would you like to schedule an appointment for virtual identity verification?

(Sanal kimlik doğrulaması için randevu almak ister misiniz?)

2. Digital copies of your identity proof documents

(Kimliğinizi kanıtlayan belgelerinizin dijital kopyaları)

3. Identity information you will bring

(Getireceğiniz kimlik bilgileri)

4. Do you have a registered business?

(Kayıtlı bir işletmeniz var mı?)

5. Are you sourcing the inventory from a supplier?

(Envanterinizi bir tedarikçiden mi temin ediyorsunuz?)

6. Select all supply chain documents you will bring.

(Getireceğiniz tüm tedarik zinciri belgelerini seçin)

7. Enter Merchant Token associated with your Amazon selling account.

(Amazon satış hesabınızla ilişkili Satıcı kimlik numaranızı girin)

Merchant token amazon ->

merchant token

7.adımda tüm satıcıların takıldığı çünkü Merhcant ID lerin kabul görmediğini tespit ettik. Bunun geçici olarak bir teknik hata olduğunu düşünüyoruz.

SAKİN OLUN!

                Sizler için bu sorunu direkt olarak Amazon’la birlikte inceleme altına aldık. Lakin görüşmelerimiz sonucu şu anlık kendileri de  bu sorunun kaynağını çözemedi. Amazon’ destek ekibiyle görüştüğümüz zaman aktarılan bir diğer bilgi de “Mantıklı cevaplar verilip düzgün bir şekilde durum idare edildiği takdirde sıkıntı olmayacak bir durum.” olduğu yönünde oldu.

                Yani anlayacağımız üzere Amazon sadece karşısındaki kişinin gerçek bir kişi olup olmadığını kontrol etmek istiyor. Bu yüzden panik yapmaya ve hiçbir şey için acele etmeye gerek yok.

Merchant Token Kısmı Çözümü

                Merchant Token problemi için gün boyu araştırmalar sonucu sonunda problemi aştık. Aşılamayacak bir problem olduğunu, içinizin rahat olması gerektiğini defalarca sosyal medya üzerinden üstüne basa basa anlattık.

                Merchant Token kısmına sizin için verilen mağaza kodu yerine kullandığınız e-postayı yazarsanız görüntülü konuşmak için randevu alabilirsiniz.

                Bu gelen suspend genel bir denetim gibi dursa da MZN ekibi olarak bugün tamamen bu suspend konusuna yoğunlaşacağız. Sizleri en güncel ve doğru şekilde bilgilendirmeye devam edeceğiz. MZN Danışmanlığı sosyal medya üzerinden takip etmeyi unutmayın.

Danışmanlığımızdan yararlanmak için ->

Read more
ilişkili hesap suspendi nedir

İlişkili Hesap Suspendi Nedir?

İlişkili Hesap Suspendi (Amazon İlişkilendirilmiş Hesap)

İlişkili hesap suspendi nedir? Amazon’da hesap açarken sistemin kısıtladığı noktalar vardır. Bunlardan bir tanesi de aynı pazar yerinde, aynı kişi, aynı ip ve bilgileri kullanarak sadece bir tane hesap açabilmesi durumudur. Bu durumda hesabın kapatılmasına İlişkili Hesap Suspendi denir. Örneğin, Kuzey Amerika Pazar yerinde X kişisi, aynı kimlik kanıtı (evrak bilgileri), aynı kredi veya banka kartı, aynı ip adresini kullanarak ikinci bir hesap açamaz. Sistem bunun önüne net olarak geçmektedir.

Dropshipping hakkında detaylı bilgi için ->

Amazon İlişkilendirilmiş Hesap Suspendi sebepleri:

 • Kayıt aşamasında kullanılan kredi veya banka kartının aynı pazar yerinde birden fazla kez kullanılması
 • Kayıt aşamasında kullanılan ip adresini aynı pazar yerinde başka hesap için kullanılması
 • Kayıt aşamasında kullanılan kişiye ait kimlik kanıtı bilgilerini aynı pazar yerinde birden fazla hesapta kullanılması.

Amazon İlişkilendirilmiş Hesap Suspendi, net kural ihlali olduğundan dolayı çözüme ulaştırılması zor suspend türlerinden birisidir. Maalesef ki kurallar okunmadığı, dikkate alınmadığı için çok karşılaşılan suspend türüdür. Bundan dolayı Amazon’un belirlediği bu kurallara dikkat etmeli ve onları uygulamalıyız. Çözümü zor olan bu suspend türüyle karşılaşmamanın en iyi yolu bu.

Amazon Suspend Çözümleri Nasıl Yapılır?

Amazon suspend çözümleri için yapılması gerekenleri gelin hep birlikte inceleyelim;

 1. Belirtilen aralıklara uyarak doğru ekip ile iletişim kurmak
 2. Mümkün olan hemen hemen her kanıtı kullanmak
 3. Kaynakça göstermek
 4. İstenilen şekillerde makul uzunluklarla, dil ve grammer kurallarına uygun metinler hazırlamak
 5. Geleceğe dair atılacak adımların nitelikli ve gerekli olduğunu ispat etmek
 6. Hatanın tekrar edilmemesi için atılan ve atılacak adımların açıklanması
 7. Yaşanan suspend nedenini anladığımızı, hatamızın farkına vardığımızı karşı tarafa aks ettirmektir.

En önemli husus, hatamızın farkına varmak ve bu bağlamda gerekli adımları, kural ve politikalara uygun olarak sunacağımızı taahhüt etmek ve bunu karşı tarafa geçirmektir. Suspend olmama konusunda Amazon’un belirlediği bu kurallar fazlasıyla önem taşımakta. Bunlara dikkat etmeli ve uygulamalıyız. Aksi taktirde hesabımızın askıya alınma durumuyla karşı karşıya kalıyor olabiliriz.

Amazon dropshipping danışmanlığımızdan faydalanmak için ->

Read more
suspend

Suspend Olmaktan Nasıl Korunulur?

Amazon neden suspend ediyor?

Suspend olmaktan nasıl korunulur? Amazon’dan suspend olma gibi talihsiz bir durumla karşılaştıysanız, muhtemelen şöyle bir e-posta aldınız:

Kaynak: Amazon Satıcı Merkezi

Bir Amazon satıcısının böyle bir mesaj aldığında hemen paniğe kapılması normaldir – ve görünüşe göre Amazon satıcı merkezi, herhangi bir endişeyi dile getirmek için ilk çağrı noktasıdır.

Ancak, her hesabın suspend olmasının, askıya alınmasının her zaman bir nedeni vardır. Kendinizi bu pozisyonda bulursanız dikkat etmeniz gereken üç alan:

1. Kötü müşteri hizmetleri puanı

Amazon, milyonlarca üçüncü taraf pazaryeri satıcısının olağanüstü bir müşteri deneyimi sunmasını sağlamak için aşağıdaki performans hedeflerini belirlemiştir:

 • Kusurlu sipariş oranı : çok sayıda olumsuz geri bildirim aldınız < %1
 • Gönderim öncesi iptal oranı : < %2,5
 • Geç sevkiyat oranı : < %4

Örneğin, birkaç siparişi geç teslim ettiyseniz veya çok sayıda olumsuz yorum aldıysanız , suspend olma ihtimaliniz artacaktır. Amazon, müşteri deneyimi söz konusu olduğunda sıfır tolerans politikasına sahiptir ve önde gelen küresel çevrimiçi pazar yeri olarak bir numaralı beklentileri olmaya devam etmektedir.

2. Amazon satış politikalarını dikkate almamak

Öğelerinizden biri kısıtlı ürünler sayfasında listelenirse Amazon hesabınız askıya alınır.

3. Yanlış beyan ve asılsızlık

Amazon profilinizde orijinal olmayan veya sahte bir ürünü listelemek için satış ayrıcalıklarınız da kaldırabilir. Benzer şekilde, suspend olduğunuz zaman için alternatif hesaplar oluşturduysanız, bu Amazon tarafından büyük bir tehlike işareti olarak görülür. Bu durumda, eski durumuna geri döndüğünüz için şanslı olacaksınız.

Amazon hesabının askıya alınması nasıl önlenir

1. Amazon’un iş ilkelerinin temelini anlayın

Jeff Bezos ve Amazon’daki ekibi, başından beri bağlı kaldıkları 14 liderlik ilkesi oluşturdu. Birkaç farklı ayrıcalıktan oluşan bir mağazaya benzer şekilde, her Amazon satıcısının birimin parçası olmak için karşılaması gereken belirli bir standart vardır.

Çevrimiçi satıcıların, pazarda satış yapmak için Amazon’un uyguladığı ilkeleri anlamaları beklenir.

Amazon hesabının askıya alınmasıyla ilgili olarak öne çıkan ilkeler müşteri takıntısı, sahiplik, amansız yüksek standartlar ve güvendir. Satıcıların Amazonların bir birim olarak nasıl iletişim kurduğunu anlamalarına yardımcı olmak için oradalar.

Amazon hesabının askıya alınmasından kurtulmanız için öne çıkanlar şunlardır:

 • Müşteri memnuniyeti
 • Mülkiyet
 • Amazon standartlarına uyun ve politikalara güncel kalın.

2. Performans ölçümlerini ciddiye alın

Amazon, temel liderlik ilkelerinden yola çıkarak oluşturulmuş performans ölçütlerini karşılama konusunda yüksek beklentilere sahiptir.

Sonuç olarak, performans ölçümlerinizi ayakta tutabilirseniz, herhangi bir askıya alma işleminden uzak durmayı başarmalısınız. Ama bunu söylemek yapmaktan daha kolay. İşte gerçekten göz önünde bulundurmanız gereken en önemli üç metrik;

 • Kusurlu sipariş oranı : Bu, bir çevrimiçi mağaza olarak iyi bir müşteri deneyimi sağlama yeteneğinizi ölçer. Üç bileşenden oluşur – A TO Z, olumsuz geri bildirim oranı, kısa ve uzun vadeli dönemlerde hizmet geri ödeme oranı.
 • Zamanında teslimat : Alıcıların zamanında aldığı, kendi kendine siparişler.
 • Geç sevkıyat oranı : Beklenen sevkıyat tarihine kadar sevk edildiği teyit edilmeyen kendi kendine gönderilen siparişlerin sayısı.

Amazon hesabınıza giriş yaptıktan sonra, hesap sağlık panonuzu inceleyebilirsiniz:

3. Listelerinize göz kulak olun

Birden fazla satıcı aynı ürünü Amazon’da sunabileceğinden, bir listeleme geçersiz kılmanın gerçekleşmesi duyulmamış bir şey değildir. Bu, ürünlerinizden birinin ayrıntı sayfasında sizin katkıda bulunmadığınız, Amazon veya başka bir satıcı tarafından güncellendiği bilgisini gösterdiği zamandır.

Başka bir deyişle, resim, açıklama veya başlık, ayrıntı sayfanıza erişimi olan biri tarafından değiştirildi. Bu tür bir değişiklik, müşterilere yanlış ürünlerin gönderilmesine neden olabilir.

Amazon, müşterilerinizden geri bildirim olarak “eksik ürünler” veya “yanlış ürün gönderildi” rüzgarı alırsa, hesabınızı geçici olarak askıya alabilirler. Bunu izlemek için çevrimiçi satıcılar, tüm ASIN’lerini düzenli olarak denetlediğinden emin olmalıdır. Bu, Amazon’a çevrimiçi mağazanızın kontrolünün sizde olduğunu gösterecektir.

Ayrıca, Belirli ürünler (sınırlı ürünler listesinde görünen herhangi bir şey ) listelenmek için Amazon’dan izin alınmasını gerektirir. Ürünlerinizden birinin yasak olduğunu keşfederseniz, onu piyasadan kaldırmak geçici olarak askıya alınmayı önlemenize yardımcı olacaktır.

4. İletişiminizi geliştirin

Askıya alınmayı önlemek için yapabileceğiniz bir şey varsa, o da süreç boyunca iletişim halinde olmaktır.

İlk olarak, hesabınızda Amazon politika bildirimleri alırsanız, hala radarda olmanız için duyarlı olmayı görev edin. Örneğin, bir müşteri şikayetini görüntülemeniz için bir hatırlatıcı gönderildiyse, onu gözden geçirmeye özen gösterin.

Bu, yalnızca Amazon politika ekibiyle olan ilişkiniz için önemli olmakla kalmaz, aynı zamanda mağazanızdan potansiyel olarak kaldırılması gereken ürünler hakkında size tavsiyelerde bulunur.

Ek olarak,  müşterilerinizden düzenli olarak geri bildirim istemeye  özen gösterin ve uzun vadede daha iyi bir deneyim sağlayabilecek ve böylece ilk etapta askıya alınmayı önleyebileceksiniz.

5. Amazon’un sizinle iletişime geçmesini beklemeyin

Hesabınızla ilgili sorunları tespit edebilmek ve size ulaşmadan önce Amazon’u bilgilendirebilmek istiyorsunuz. Bu, bir satıcı olarak şirketin güvenini kazanmanıza ve hesabınızda yaptığınız hatayı fark ettiğinizi göstermenize olanak tanır.

Önce bu askıya alma bildirimini alırsanız, Amazon hesap yöneticinize ulaşmaya hazır olmalısınız. Başınız belaya girdiğinde bir temas noktası çok önemlidir.

Suspend olmanıza itiraz ettiğinizde Amazon’un yanıt vermesinin iki gün kadar sürebileceğini ve bu durumun işletmenize zarar verebileceğini unutmayın.

6. Hesabınızdaki kalıpları arayın

Hesabınızın askıya alınmasından endişe ediyorsanız, dikkat etmeniz gereken birkaç gösterge vardır. Web seminerinde Peter dört özel alanı tartışıyor:

 • Müşteri iadeleri:  Diğerlerinden daha fazla iade alan belirli bir ürün var mı? Bu, onu çevrimiçi mağazanızdan çıkarmanız gerektiğinin bir işareti olabilir.
 • Satıcı geri bildirimi:  Yinelenen olumsuz satıcı geri bildirimlerini ele alamadınız mı?
 • Ürün incelemeleri:  Müşteriler, hatalı olan belirli ürünlerle ilgili endişelerini dile getirdiler mi?

7. Amazon’u bir numaralı müşteriniz olarak görün

Unutmayın, bir numaralı müşteriniz Amazon’un kendisidir. Dünya çapında 300 milyon tüketiciye bu kadar küçük bir fiyata ulaşmanızı sağlayan başka bir platform yok. Amazon pazarında satış yapmayı bir ayrıcalık olarak görün.

Bir eylem planıyla Amazon hesabınının suspend olmasına itiraz et

Amazon hesabınızın eski durumuna döndürülmesi, temyiz mektubunuzdaki eylem planına bağlıdır. Bu, askıya alındığınızda Amazon satıcı performans ekibine göndereceğiniz e-postadır. Amazon hesabınızı eski haline getirme sürecinde yazma stilinizin çok önemli olduğunu unutmamak önemlidir:

Unutmayın: Amazon’un itiraz mektubunuzu aldıktan sonra hesabınızı eski haline getireceğinin garantisi yoktur. Geçerli bir çözüm sağlamadıysanız ve hatalarınızı kapsamlı bir şekilde anlamadıysanız, hesabınız askıya alınmaya devam edecektir. Bununla nasıl başa çıkacağınız aşağıda açıklanmıştır.

1. Bekleyen destek bildirimlerini çözün

İlk içgüdünüz, hesabınızı mümkün olan en kısa sürede eski durumuna getirmek için birisine ulaşmak olacaktır, ancak önce, bekleyen sorunları çözmeye odaklanmalısınız. Bu, tüm destek biletlerine yanıt vermek ve hesabınızın sağlığını korumak anlamına gelir.  

Unutmayın, hesabınız askıya alındıysa, bu sizi satış ayrıcalıklarının kalıcı olarak kaldırılması riskiyle karşı karşıya bırakır. Amazon ile iletişim kurmadan önce, bir satıcı olarak değerinizden şüphe etmesi için herhangi bir nedenden kaçının.

2. Askıya alınmanızın temel nedenini öğrenin

Amazon liderlik ilkelerinde olduğu gibi, hesabınızın derinliklerine inerek ve ana sorunları tespit ederek askıya alınmanızın temel nedenini bulmanız gerekecektir.

Hesabınızı sık sık denetlemek için, kendinize beş nedenini sorarak her sorunu adım adım atmanız gerekir. Peter tarafından açıklandığı gibi, bu süreç, siz sorunun kökünü bulana kadar kendinize sürekli olarak “neden” sorusunu sormayı içerir.

Örneğin:

Müşteriniz neden şikayet etti? Ne yazık ki, paketleri kırıktı.
Paketleri neden kırıldı? UPS sürücüsü düşürdü. Düştüğünde neden kırıldı? Öğe doğru şekilde paketlenmedi. Neden düzgün paketlenmedi? Çevrimiçi satıcı, onu paketlemek için doğru tesise sahip değildi.

Çözüm: Bu ürün için uygun ambalajı bulun ve FBA’ya göndermeden önce tamamen hazırlayın.

Bu alıştırma, bir Amazon satıcısı olarak zamanınızda karşılaşabileceğiniz her tür sorun için işe yarar. Sonuç olarak Amazon, hesabınızın askıya alınmasının temel nedenini tam olarak anladığınızı bilmek ister ve bu nedenle, bunun tekrar olmasını önlemek için attığınız veya atacağınız gerekli adımları atarsınız.

3. Sorunları bir eylem planında ele alın

Amazon’un politikalarını ihlal etmek için ne yaptığınızı derinlemesine anladıktan sonra, bir eylem planı hazırlamanız gerekir.

Formatınız şöyle görünmelidir:

İhlalin tekrar olmasını önlemek için ne yapmayı planladığınız konusunda net, profesyonel ve açık olun. Bu, düşük satıcı durumunuza katkıda bulunan her kusuru dahil etmek anlamına gelir. Örneğin, iptal edilen siparişlerin, eksik ürünlerin veya olumsuz geri bildirim şikayetlerinin sayısı.

Belirli bir ürün hakkında birden fazla olumsuz yorum aldığınızı ve bu nedenle hesabınızın askıya alındığını varsayalım. Şöyle bir şey yazabilirsiniz:

Ürünlerden birinin, müşterilerimizin bir alt kümesi için yetersiz olduğunu belirledik ve anladık. Bu nedenle Amazon mağazamızdan tamamen kaldıracağız. Gelecekte başka bir ürün hakkında olumsuz geri bildirim aldığımızda eylem planımız, onu kaldırmak için hızlı kararlar vermek olacaktır. Ancak, bu senaryodan kaçınmak için her türlü çabayı göstereceğiz. Pazar yerinizde en kaliteli ürünlere sahip olmak için çalışıyoruz.

Benzer şekilde, diğer askıya alma türlerinde, sorunu, bu sorunla hemen nasıl ilgilendiğinizi ve gelecekte sorunu nasıl ortadan kaldırmayı planladığınızı açıkça belirlemelisiniz. Örneğin, Amazon için yasaklanmış ürünler altında listelenen bir ürününüz varsa düşünün.

Hesabımın askıya alınmasıyla ilgili mevcut durumu inceledikten sonra, nerede yanlış yaptığımı anlıyorum. Aşağıdaki hataları yaptığım için satış ayrıcalıklarım kaldırıldı:

 1. Amazon’da satışı ve listelenmesi yasak olan bir ürünü listeledim: ‘görünmez tükenmez kalem’
 2. Amazon politikalarına uymayan bu listeyi incelemek ve silmek için 48 saatlik zaman dilimi içinde hareket etmedim.

Bu konuları değerlendirdikten sonra şunları yapmayı planlıyorum:

 1. Amazon Kısıtlı Ürün Politikasındaki tüm ayrıntıları okuyun ve öğrenin
 2. Amazon’dan gelen hesap bildirimlerime daha iyi dikkat edin
 3. Tüm kısıtlı ürünleri Amazon’dan derhal kaldırın.

4. İtirazı Amazon’a gönderin

Hesabınızın askıya alınmasına ilişkin eylem planınızı tamamladıktan sonra, Seller Central > Performans > Performans bildirimleri > Konum askıya alma bildirimi > İtiraz bölümüne ilerleyebilirsiniz.

5. Amazon’dan yanıt bekleyin

O zaman bu sadece bir bekleme oyunu. Amazon’un size yanıt vermesi 48 saat kadar sürebilir. Birçoğu , içeriden birini tanımanın size daha hızlı bir cevap verebileceğine inanıyor, ancak durum böyle değil.

Satıcılar, hesaplarının durumu hakkında e-posta yoluyla iletişime geçilmesini beklemelidir. Acı gerçek şu ki, bir satıcı 30 gün veya daha uzun süreyle askıya alınırsa , hiçbir zaman eski durumuna getirilmeme olasılığı vardır.

Hatırlamak önemli…

İster bir Fortune 500 şirketi, ister küçük bir çevrimiçi mağaza olun, Amazon, olağanüstü müşteri hizmetleri sunmaya istekli değilseniz, kendi pazarında satış yapmanızı istemez.

Sonuç olarak, Amazon’un arkasındaki liderlik ilkelerini anlarsanız, itiraz mektubunuz için bir çerçeve oluşturmanıza yardımcı olacaktır. İşinize iade edilecek kadar şanslıysanız, ekibinizi yapmanız gereken değişikliklere hazırlayın – tekrar eden bir suçlu olmak istemezsiniz!

Amazon Danışmanlığımızdan Faydalanmak İçin ->

Read more
3 Asin Suspendi Nedir? Korunma Yolları Nelerdir?

3 Asin Suspend Nedir?

3 ASIN Suspendi Nedir?

İlk hesap açılışından sonra 3 ay içerisinde hareketleriniz gözlemlenir ve Amazon tarafından herhangi bir şüphe duyulduğu takdirde, 3 Asin Suspend olabilirsiniz. Amazon sizden listenizde bulunan ürünlerden 3 tanesinin (Asin) fatura ya da yetki belgesini talep etmekte. Mağazanın aktiflik duruma göre ilk 3 ay sonrasında karşılaşılabilen bir durumdur. Örneğin 1 senelik bir mağazanızı kullanmayıp yeni kullanmaya başladığınızda 3 Asin Suspend ile karşılaşmanız mümkün.

3 asin suspendi nedir?

3 Asin Suspendine özellikle mağazasına hızlı ve çok sayıda ürün yükleyenler karşılaşıyor. Amazon sizi henüz yeterince tanımadığından bu Suspend ile listelediğiniz ürünleri tedarik edip edemeyeceğinizi kontrol etmek istiyor.  O yüzden mağazanıza ürün yükleme hızınızı kontrol etmekte fayda var. Ağırdan gidildiğinde çok nadir 3 Asin Suspend görüyoruz.

Ürün yükleme ile ilgili ipuçları

 • Hesabınızı kullanmaya başladığınızda bir anda ürün yüklemesi yapmayın.
 • Mümkünse ilk 2 haftayı hesabınızdaki ayarları tamamlayarak geçirin.
 • İlk 1-2 ay boyunca haftalık ürün yükleme sınırınızı asla aşmayın. Eklediğiniz yeni ürün sayısı haftalık 100-150’yi geçmemelidir.
 • Ürünleri eklediğinizde ilk 1-2 hafta boyunca satmayın. (Bunun için fiyatlarınızı bir miktar yüksek tutun)

3 Asin Suspend Olmaması İçin Aynı Kategoriden Ürünler Ekleyin

Mağazanıza ilk ekleyeceğiniz ürünler aynı kategoriden olsun. Örneğin, “Ev ve Mutfak” altında “Tencere tutucular” kategorisine ait ürünler ekleyeceğinizi varsayalım. Yalnızca “Tencere tutucular” kategorisindeki ürünleri haftada 100-150’yi geçmeyecek şekilde ekleyin.

Hesabınızı açar açmaz ürün yükleme sınırlarınızı zorlarsanız, mağazanızı ilk haftadan itibaren 1000-2000 ürünle doldurur ve hatta fiyatları en aza indirir ve satarsanız, satış hesabınızın askıya alınma olasılığı yüksektir.

Bunun nedeni, Amazon’un doğru tedarikçiden (Amazon’un güvenilir olduğunu düşündüğünü) ürünler sağladığınızı doğrulamak istemesidir. Mağazanızda agresif hareketler sergilerseniz, Amazon’un kontrol mekanizmasını doğrudan tetiklemiş olursunuz. Bu durumda Amazon, envanterinizden rastgele 3 ürün seçerek bu ürünlerin faturasını göndermenizi isteyecektir.

3 Asin Suspend’inin Çözümü Nedir?

Duruma göre 3 Asin suspendini atlatmak kolay ya da zor olabilir. Ürünleri hiç satmamışsanız daha kolay olacaktır. Ürünlerin trademarklı olup olmaması, başka satıcıların olup olmaması gibi durumlar da 3 Asin suspend’inin çözümünü etkilemekte.

3 Asin suspendini geçmek için kullanacağınız fatura ya da yetki belgelerinin ilgili ürünleri listelediğiniz tarihten önceki bir tarihe ait olması gerekmekte.

Dropshipping yapıyorsanız da korkmayın! Amazon dropshipping’e karşı değil, politikalarına uyduğunuz sürece.

Dropshipping yapıyorsanız ve 3 Asin suspend’ine yakalanmışsanız öncelikle ürünleri satıp satmadığınıza bakın. Ürünleri satmamışsanız, Amazon’a, politikalarına uygun şekilde drop shipping yaptığınızı, bu yüzden sadece satılan ürünler için fatura sağlayabileceğinizi belirten bir appeal yazın.

Savunmanızın (appeal) botları atlatıp bir insan tarafından okunması üzerine satmadığınız Asin’ler yerine bu sefer sattığınız Asin’lerden 3 tanesinin sizden faturası istenecektir. Bu durumda bu ürünleri almak için kullandığınız alıcı hesabından ilgili sipariş sayfasının detayında sağ üstte “Invoice” linkini tıklayarak alacağınız faturayı iyi bir savunma yazısı ile Amazon’a paylaşmanız durumunda 3 Asin suspend’ini atlatmanız mümkün.

Pro Tiyo: Alıcı hesabınızdan alacağınız faturanın uygun olması için hesabınızdaki fatura bilgilerinin (Billing Information) satıcı hesabınızdaki kişi/şirket ile tutmasında fayda var. Bu şekilde size alış faturası size kesilmiş olacak ve satıcı hesabınızın savunmalarında kullanabileceksiniz.

Faturaları Temin Etmek 3 Asin Suspend Olmaması İçin Yeterli mi?

 • Bu 3 ürüne ait faturaların sağlanması yeterli bile olmayabilir.
 • Faturaları Amazon’un güvenilir bulduğu tedarikçilerden sağlamalısınız.
 • Amazon’un şüpheli gördüğü veya emin olmadığı bir durum varsa faturayı doğrulamak için tedarikçinizi aramak isteyebilir.

Ticari marka sorgusu hakkında önemli bir ayrıntı

 • Amazon.com’daki ürün detay sayfalarındaki marka adları bu markanın, marka ofislerinde kayıtlı olan isimlerinden farklı olabilir.
 • Her markanın bir tasarım kodu vardır. Yalnızca tasarım işaretleri, kelimeler + tasarımlar, Standart karakter işaretleri, Stilize harfler, sayılar, kelimeler, görsel olmayan işaretler (Ses, Kodu) gibi…
 • “Words Plus Designs (Kelimeler + Tasarımlar)” kategorisinde marka kaydeden bir satıcı, marka tasarımındaki metnin yalnızca bir kısmını alıp Amazon’daki ürün detay sayfasına koyabilir veya 3 kelimelik markanın yalnızca ilk iki veya son iki kelimesini kullanabilir.
 • Bu durumda, marka kontrolünüz asla sağlıklı çalışmaz.
 • Marka kontrolünü tam olarak yapsanız bile, açıkladığımız durum nedeniyle bir çok markayı kaçırmış olacaksınız.
 • Bu, envanterinizde, ne kadar dikkatli olursanız olun, Amazon’un sizden faturalandırmanızı isteyebileceğini her zaman markalı ürünler olabileceğini anlamına gelir.
 • Yalnızca riski azaltabilirsiniz, ancak asla sıfırlayamazsınız.

ÖZET OLARAK

 • Amazon’un amacı, müşteriyi mağdur edebilecek herhangi bir durumu önceden engellemek.
 • 3 Asin Suspend yalnızca dropshipping yapan satıcıların karşılaştığı bir durum değildir, Amazon’un uyguladığı politika sayesinde, her Amazon mağaza sahibinin karşılaşabileceği bir durumdur.
 • 3 Asin suspend nedeni, ticari markalı ürünleri listelediğiniz için DEĞİLDİR.
 • 3 Asin suspend nedeni, elektronikten mutfak eşyasına, oyun konsolundan, yazılım ürünlerine kadar, on binlerce dolar değerinde, binlerce ürünün envanterinize ÇOK KISA SÜREDE YÜKLENMESİDİR.
 • Amazon, “Bu ürünleri gerçekten satın alıp mağazada satışa çıkardıysanız, faturalarını bana göndererek bu ürünleri hangi tedarikçiden aldığınızı kanıtlayın!” diyor…
 • Suç, ticari markalı ürünleri listelemekte DEĞİL, onlardan kaçmanın bir yolu yok. Suç, “AMAZON KURALLARINA AYKIRI YÖNTEMLE DROPSHIPPING” yaptığınız şüphesi uyandırmanız…

Asin suspend nedir?

Amazon Asin Suspend, yani Türkçe karşılığı ile askıya alınma anlamına gelen Suspend, satıcıların Amazon’un belirlemiş olduğu bazı şartlara uymaması neticesinde hesaplarının askıya alınması olarak önlem aldığı bir savunma yönetimidir denebilir.

Suspended domain ne demek?

Bu düzenlemeye göre; alan adı tescil edilmesi sırasında belirttiğiniz kontak bilgilerinden yönetici e-mail adresine bir tescil onayı maili gönderilecektir. Gönderilen mailin 14 gün içerisinde onaylanmaması/cevaplanmaması durumunda alan adınız durdurulacaktır.

Askıya almak ne demek TDK?

Askıya Almak Deyiminin Anlamı ( TDK ) Anlamı: Hemen karar vermek yerine sonraya bırakmak, ertelemek.

Amazon hesap neden askıya alınır?

Amazon hesabı açılırken aynı kişiye ait birden fazla hesap varsa, ikinci hesap ya da aynı isimdeki hesaplar Suspend olacaktır. Amazon ‘a fatura ibraz edemezseniz ya da gönderdiğiniz fatura yetersiz görülürse Amazon hesabınız askıya alınır.

3 Asin Suspend yazımızda olduğunca 3 Asin Suspendi Nedir? 3 Asin Suspendi’nden Nasıl Korunur? 3 Asin Suspendi nasıl çözülür? gibi temel soruları cevaplandırdık. Daha fazlası için iletişime geçebilirsiniz.

Bizimle iletişime geçmek için ->

Dropshipping hakkında detaylı bilgi için ->

Read more
Call Now Button