Pts – Cts: 08:00 – 18:00

İlişkili Hesap Suspendi Nedir?

İlişkili Hesap Suspendi (Amazon İlişkilendirilmiş Hesap)

İlişkili hesap suspendi nedir? Amazon’da hesap açarken sistemin kısıtladığı noktalar vardır. Bunlardan bir tanesi de aynı pazar yerinde, aynı kişi, aynı ip ve bilgileri kullanarak sadece bir tane hesap açabilmesi durumudur. Bu durumda hesabın kapatılmasına İlişkili Hesap Suspendi denir. Örneğin, Kuzey Amerika Pazar yerinde X kişisi, aynı kimlik kanıtı (evrak bilgileri), aynı kredi veya banka kartı, aynı ip adresini kullanarak ikinci bir hesap açamaz. Sistem bunun önüne net olarak geçmektedir.

Dropshipping hakkında detaylı bilgi için ->

Amazon İlişkilendirilmiş Hesap Suspendi sebepleri:

 • Kayıt aşamasında kullanılan kredi veya banka kartının aynı pazar yerinde birden fazla kez kullanılması
 • Kayıt aşamasında kullanılan ip adresini aynı pazar yerinde başka hesap için kullanılması
 • Kayıt aşamasında kullanılan kişiye ait kimlik kanıtı bilgilerini aynı pazar yerinde birden fazla hesapta kullanılması.

Amazon İlişkilendirilmiş Hesap Suspendi, net kural ihlali olduğundan dolayı çözüme ulaştırılması zor suspend türlerinden birisidir. Maalesef ki kurallar okunmadığı, dikkate alınmadığı için çok karşılaşılan suspend türüdür. Bundan dolayı Amazon’un belirlediği bu kurallara dikkat etmeli ve onları uygulamalıyız. Çözümü zor olan bu suspend türüyle karşılaşmamanın en iyi yolu bu.

Amazon Suspend Çözümleri Nasıl Yapılır?

Amazon suspend çözümleri için yapılması gerekenleri gelin hep birlikte inceleyelim;

 1. Belirtilen aralıklara uyarak doğru ekip ile iletişim kurmak
 2. Mümkün olan hemen hemen her kanıtı kullanmak
 3. Kaynakça göstermek
 4. İstenilen şekillerde makul uzunluklarla, dil ve grammer kurallarına uygun metinler hazırlamak
 5. Geleceğe dair atılacak adımların nitelikli ve gerekli olduğunu ispat etmek
 6. Hatanın tekrar edilmemesi için atılan ve atılacak adımların açıklanması
 7. Yaşanan suspend nedenini anladığımızı, hatamızın farkına vardığımızı karşı tarafa aks ettirmektir.

En önemli husus, hatamızın farkına varmak ve bu bağlamda gerekli adımları, kural ve politikalara uygun olarak sunacağımızı taahhüt etmek ve bunu karşı tarafa geçirmektir. Suspend olmama konusunda Amazon’un belirlediği bu kurallar fazlasıyla önem taşımakta. Bunlara dikkat etmeli ve uygulamalıyız. Aksi taktirde hesabımızın askıya alınma durumuyla karşı karşıya kalıyor olabiliriz.

Amazon dropshipping danışmanlığımızdan faydalanmak için ->

 

Read more

3 Asin Suspend Nedir?

3 ASIN Suspendi Nedir?

İlk hesap açılışından sonra 3 ay içerisinde hareketleriniz gözlemlenir ve Amazon tarafından herhangi bir şüphe duyulduğu takdirde, 3 Asin Suspend olabilirsiniz. Amazon sizden listenizde bulunan ürünlerden 3 tanesinin (Asin) fatura ya da yetki belgesini talep etmekte. Mağazanın aktiflik duruma göre ilk 3 ay sonrasında karşılaşılabilen bir durumdur. Örneğin 1 senelik bir mağazanızı kullanmayıp yeni kullanmaya başladığınızda 3 Asin Suspend ile karşılaşmanız mümkün.

3 asin suspendi nedir?

3 Asin Suspendine özellikle mağazasına hızlı ve çok sayıda ürün yükleyenler karşılaşıyor. Amazon sizi henüz yeterince tanımadığından bu Suspend ile listelediğiniz ürünleri tedarik edip edemeyeceğinizi kontrol etmek istiyor.  O yüzden mağazanıza ürün yükleme hızınızı kontrol etmekte fayda var. Ağırdan gidildiğinde çok nadir 3 Asin Suspend görüyoruz.

Ürün yükleme ile ilgili ipuçları

 • Hesabınızı kullanmaya başladığınızda bir anda ürün yüklemesi yapmayın.
 • Mümkünse ilk 2 haftayı hesabınızdaki ayarları tamamlayarak geçirin.
 • İlk 1-2 ay boyunca haftalık ürün yükleme sınırınızı asla aşmayın. Eklediğiniz yeni ürün sayısı haftalık 100-150’yi geçmemelidir.
 • Ürünleri eklediğinizde ilk 1-2 hafta boyunca satmayın. (Bunun için fiyatlarınızı bir miktar yüksek tutun)

3 Asin Suspend Olmaması İçin Aynı Kategoriden Ürünler Ekleyin

Mağazanıza ilk ekleyeceğiniz ürünler aynı kategoriden olsun. Örneğin, “Ev ve Mutfak” altında “Tencere tutucular” kategorisine ait ürünler ekleyeceğinizi varsayalım. Yalnızca “Tencere tutucular” kategorisindeki ürünleri haftada 100-150’yi geçmeyecek şekilde ekleyin.

Hesabınızı açar açmaz ürün yükleme sınırlarınızı zorlarsanız, mağazanızı ilk haftadan itibaren 1000-2000 ürünle doldurur ve hatta fiyatları en aza indirir ve satarsanız, satış hesabınızın askıya alınma olasılığı yüksektir.

Bunun nedeni, Amazon’un doğru tedarikçiden (Amazon’un güvenilir olduğunu düşündüğünü) ürünler sağladığınızı doğrulamak istemesidir. Mağazanızda agresif hareketler sergilerseniz, Amazon’un kontrol mekanizmasını doğrudan tetiklemiş olursunuz. Bu durumda Amazon, envanterinizden rastgele 3 ürün seçerek bu ürünlerin faturasını göndermenizi isteyecektir.

3 Asin Suspend’inin Çözümü Nedir?

Duruma göre 3 Asin suspendini atlatmak kolay ya da zor olabilir. Ürünleri hiç satmamışsanız daha kolay olacaktır. Ürünlerin trademarklı olup olmaması, başka satıcıların olup olmaması gibi durumlar da 3 Asin suspend’inin çözümünü etkilemekte.

3 Asin suspendini geçmek için kullanacağınız fatura ya da yetki belgelerinin ilgili ürünleri listelediğiniz tarihten önceki bir tarihe ait olması gerekmekte.

Dropshipping yapıyorsanız da korkmayın! Amazon dropshipping’e karşı değil, politikalarına uyduğunuz sürece.

Dropshipping yapıyorsanız ve 3 Asin suspend’ine yakalanmışsanız öncelikle ürünleri satıp satmadığınıza bakın. Ürünleri satmamışsanız, Amazon’a, politikalarına uygun şekilde drop shipping yaptığınızı, bu yüzden sadece satılan ürünler için fatura sağlayabileceğinizi belirten bir appeal yazın.

Savunmanızın (appeal) botları atlatıp bir insan tarafından okunması üzerine satmadığınız Asin’ler yerine bu sefer sattığınız Asin’lerden 3 tanesinin sizden faturası istenecektir. Bu durumda bu ürünleri almak için kullandığınız alıcı hesabından ilgili sipariş sayfasının detayında sağ üstte “Invoice” linkini tıklayarak alacağınız faturayı iyi bir savunma yazısı ile Amazon’a paylaşmanız durumunda 3 Asin suspend’ini atlatmanız mümkün.

Pro Tiyo: Alıcı hesabınızdan alacağınız faturanın uygun olması için hesabınızdaki fatura bilgilerinin (Billing Information) satıcı hesabınızdaki kişi/şirket ile tutmasında fayda var. Bu şekilde size alış faturası size kesilmiş olacak ve satıcı hesabınızın savunmalarında kullanabileceksiniz.

Faturaları Temin Etmek 3 Asin Suspend Olmaması İçin Yeterli mi?

 • Bu 3 ürüne ait faturaların sağlanması yeterli bile olmayabilir.
 • Faturaları Amazon’un güvenilir bulduğu tedarikçilerden sağlamalısınız.
 • Amazon’un şüpheli gördüğü veya emin olmadığı bir durum varsa faturayı doğrulamak için tedarikçinizi aramak isteyebilir.

Ticari marka sorgusu hakkında önemli bir ayrıntı

 • Amazon.com’daki ürün detay sayfalarındaki marka adları bu markanın, marka ofislerinde kayıtlı olan isimlerinden farklı olabilir.
 • Her markanın bir tasarım kodu vardır. Yalnızca tasarım işaretleri, kelimeler + tasarımlar, Standart karakter işaretleri, Stilize harfler, sayılar, kelimeler, görsel olmayan işaretler (Ses, Kodu) gibi…
 • “Words Plus Designs (Kelimeler + Tasarımlar)” kategorisinde marka kaydeden bir satıcı, marka tasarımındaki metnin yalnızca bir kısmını alıp Amazon’daki ürün detay sayfasına koyabilir veya 3 kelimelik markanın yalnızca ilk iki veya son iki kelimesini kullanabilir.
 • Bu durumda, marka kontrolünüz asla sağlıklı çalışmaz.
 • Marka kontrolünü tam olarak yapsanız bile, açıkladığımız durum nedeniyle bir çok markayı kaçırmış olacaksınız.
 • Bu, envanterinizde, ne kadar dikkatli olursanız olun, Amazon’un sizden faturalandırmanızı isteyebileceğini her zaman markalı ürünler olabileceğini anlamına gelir.
 • Yalnızca riski azaltabilirsiniz, ancak asla sıfırlayamazsınız.

ÖZET OLARAK

 • Amazon’un amacı, müşteriyi mağdur edebilecek herhangi bir durumu önceden engellemek.
 • 3 Asin Suspend yalnızca dropshipping yapan satıcıların karşılaştığı bir durum değildir, Amazon’un uyguladığı politika sayesinde, her Amazon mağaza sahibinin karşılaşabileceği bir durumdur.
 • 3 Asin suspend nedeni, ticari markalı ürünleri listelediğiniz için DEĞİLDİR.
 • 3 Asin suspend nedeni, elektronikten mutfak eşyasına, oyun konsolundan, yazılım ürünlerine kadar, on binlerce dolar değerinde, binlerce ürünün envanterinize ÇOK KISA SÜREDE YÜKLENMESİDİR.
 • Amazon, “Bu ürünleri gerçekten satın alıp mağazada satışa çıkardıysanız, faturalarını bana göndererek bu ürünleri hangi tedarikçiden aldığınızı kanıtlayın!” diyor…
 • Suç, ticari markalı ürünleri listelemekte DEĞİL, onlardan kaçmanın bir yolu yok. Suç, “AMAZON KURALLARINA AYKIRI YÖNTEMLE DROPSHIPPING” yaptığınız şüphesi uyandırmanız…

Asin suspend nedir?

Amazon Asin Suspend, yani Türkçe karşılığı ile askıya alınma anlamına gelen Suspend, satıcıların Amazon’un belirlemiş olduğu bazı şartlara uymaması neticesinde hesaplarının askıya alınması olarak önlem aldığı bir savunma yönetimidir denebilir.

Suspended domain ne demek?

Bu düzenlemeye göre; alan adı tescil edilmesi sırasında belirttiğiniz kontak bilgilerinden yönetici e-mail adresine bir tescil onayı maili gönderilecektir. Gönderilen mailin 14 gün içerisinde onaylanmaması/cevaplanmaması durumunda alan adınız durdurulacaktır.

Askıya almak ne demek TDK?

Askıya Almak Deyiminin Anlamı ( TDK ) Anlamı: Hemen karar vermek yerine sonraya bırakmak, ertelemek.

Amazon hesap neden askıya alınır?

Amazon hesabı açılırken aynı kişiye ait birden fazla hesap varsa, ikinci hesap ya da aynı isimdeki hesaplar Suspend olacaktır. Amazon ‘a fatura ibraz edemezseniz ya da gönderdiğiniz fatura yetersiz görülürse Amazon hesabınız askıya alınır.

3 Asin Suspend yazımızda olduğunca 3 Asin Suspendi Nedir? 3 Asin Suspendi’nden Nasıl Korunur? 3 Asin Suspendi nasıl çözülür? gibi temel soruları cevaplandırdık. Daha fazlası için iletişime geçebilirsiniz.

Bizimle iletişime geçmek için ->

Dropshipping hakkında detaylı bilgi için ->

 

Read more
amazon suspend

Suspend Nedir?

Suspend Nedir? Amazonda Suspend Nedir?

Suspend nedir? Bu ifadeyi kısaca askıya alınmak olarak ifade edebiliriz. Bu durum doğru olmayan olay ve aksiyonların tespit edilme durumunda bahsi geçen işin; askıya alınma veya men edilme durumudur.

Amazon suspend, Amazon’da satış yapmak için bir satıcı hesabının geçici olarak askıya alınması anlamına gelir. Bu, satıcının hesabında bir ihlal olduğu düşünülür ve Amazon, satıcının hesabını yeniden etkinleştirmeden önce bir inceleme yapar.

Amazon, genellikle satıcıların kendi politikalarına ve yönergelerine uymadıklarında hesaplarını askıya alır. Örneğin, satıcılar ürünlerini doğru şekilde açıklamaya ya da müşteri hizmetleri politikalarına uymaya uymadıklarında, Amazon hesaplarını askıya alabilir. Ayrıca, Amazon, ürünlerin kalitesi veya güvenilirliği ile ilgili endişeler oluştuğunda da hesapları askıya alabilir.

Amazon suspend, satıcılar için ciddi bir sorun olabilir, çünkü bu, satışların durdurulmasına ve müşterilerin satıcıya ulaşamamasına neden olur. Satıcılar, Amazon suspend durumunu çözmek için Amazon ile iletişime geçmeli ve sorunu çözmeye çalışmalıdır. Bunu yaparken, satıcılar Amazon’un politikalarına ve yönergelerine uygun bir şekilde hareket etmeli ve Amazon’a sorunun nedenini açıkça açıklamalıdır.

Satıcılar, ayrıca Amazon suspend durumunu önlemek için de önlemler alabilirler. Örneğin, Amazon’un politikalarını ve yönergelerini dikkatlice okuyarak ve uymaya çalışarak, satıcılar hesaplarının askıya alınması riskini azaltabilirler. Ayrıca, müşteri hizmetleri politikalarına dikkat etmek ve müşteri şikayetlerini ciddiye almak da satıcıların Amazon suspend durumunu önlemeye yardımcı olabilir.

Bu işi yaparken izlediğimiz yol, kullandığımız yöntem veya mağaza tamamen bizim kontrolümüzde değil de başka bir kuruluşun üzerinden gerçekleşiyorsa o kuruluşun koyduğu kural ve sınırlamalara uymak zorundayız.

Bu tarz sınırlamalar her ne kadar bazen hoşumuza gitmese de içerisinde bulunduğumuz kuruluşun, müşterilere daha iyi hizmet vermek ve kendi adlarına oluşabilecek sorun ve sıkıntıları en az seviyede tutabilmesi için kullanılıyorlar.

Bu durumda da bu tarz sınırlamalara uymadığımız halde kuruluş tarafından birtakım yaptırımlara maruz kalırız. Bu yaptırımların seviyesini uymadığımız kural veya kuralların derecesine göre belirlerler.

MZN Danışmanlık ekibimizin verdiği uzmanlık alanı Amazon Dropshipping kısmında da bizleri bazı kural, sorumluluk ve zorunluluklar beklemekte. Amazon bu kurallar furyasına uymadığımızı tespit ederse hesabımız “Suspend” tehlikesi ile karşı karşıya kalır.

Amazon’da Suspend Tehlikesi Yaratacak Olaylar

Gelin şimdi Amazon’da Suspend tehlikesi yaratacak olayları inceleyelim.

 • Amazon’a gönderilen evrakların yanlış taratılması
 • Evraklar ile sunduğumuz bilgilerin örtüşmemesi
 • Türkçe/İngilizce karakter uyuşmazlığı
 • Birtakım imla hataları
 • Trademark ürün listelemek
 • Geç sipariş gönderimi
 • Müşteri şikayetleri

Bu gibi durumlarda hesabımızın maalesef suspend olma durumu söz konusu olabilir. Hesabımızın askıya alınmasını istemiyorsak yukardaki maddelere dikkat etmemiz, kuruluşun verdiği kurallara önem vermemiz büyük önem taşıyor.

Amazon tarafından yayınlanan dropshipping prosedürleri için ->

Suspend Nedir, Nasıl Çözeriz?

Amazon, müşteri güvenini korumak için satıcılara odaklanan birçok kural koymuştur. Küresel e-ticaretin amiral gemisi bu şekilde online tüketicilerin haklarını korumaya odaklanmıştır. Peki, Amazon Suspend ya da Amazon hesabı askıya alma işlemi gerçekleştiğinde neler yapılmalıdır? Amazon Suspend nasıl çözülür?

Panik yapmayın: Amazon Suspend durumunda her şeyden önce panik yapılmamalıdır; çünkü bu çözümsüz bir sorun değildir. Bu duruma tepki göstermek süreci uzatmaktan başka işe yaramayacaktır. Amazon askıya alma işleminden sonra Amazon’da tekrar satış yapmak için sakince süreci anlamak ve adım adım ilerlemek önemlidir.

Bilgi toplayın: Amazon Suspend temelde bir cezadır! Bu cezaya maruz kaldıysanız Amazon’a itiraz etmeden önce askıya alma işleminin neden gerçekleştiği ile ilgili tüm bilgileri toplamak gerekir. Amazon nezdinde bir hata yapıldığını kabul etmek değerlidir. Bu hatayı düzeltmek için çaba göstermek süreci kolaylaştıracaktır. Amazon’a tekrar aynı durumdan nasıl kaçınacağınızı anlatmak gerekir. Bunun içinde satıcı hesabının neden askıya alındığını anlamak çok önemlidir.

Eylem planı yapın: Amazon Suspend sorununu çözmek için bir eylem planı hazırlamalısınız. Bu plan, uzmanlık isteyen bir konudur. Bu sebeple alanında uzman danışmanlardan destek alabilirsiniz. İnternette bulunan bilgileri, planları kopyalayarak Amazon’a itiraz etmenin faydası olmayacaktır. Eylem planı, satıcı hesabına özgü olmalıdır. Amazon askıya alma işleminin bazı ayrıntılarına atıfta bulunarak, aynı hatanın tekrarlanmaması için net olarak ne yapacağınızı özetlemeniz gerekir.

Doğru adım atın: Eylem planı hazırlamak ve Amazon hesabını eski haline getirmek için yeterli olmama ihtimali vardır. Bunun için doğru adım atmak, planı doğru yapılandırmak önemlidir. Planda bir giriş paragrafının ardından sorunun sebepleri açıklamalı, tekrarlardan kaçınmalı, bundan sonra süreçte yapacağınız işlem adımlarını anlatmalı ve bir kapanış cümlesi eklemelisiniz. Fazla açıklamalar, uzun soluklu paragraflar gereksizdir; eylem planı kısa ve öz olmalıdır.

Doğru yere itiraz edin: 

Amazon Suspend itiraz başvurusunu doğru yere yapmalısınız. İtiraz başvurusu için şu adımlar izlemelisiniz:

 • Seller Central’da yer alan “Performans” menüsünden “Performans Bildirimleri” alanını seçin.
 • Hesabınıza ilişkin askıya alma bildirimini bulun.
 • Sırasıyla; “İtiraz Et” ve “Karara İtiraz Et” butonlarına tıklayın.
 • Açılan forma, eylem planı ayrıntılarını ekleyin.
 • Herhangi bir durum için size ulaşabilecekleri bir telefon numarası ekleyin.
 • Ardından “İtirazı Gönder” butonuna tıklayın.

Suspend itirazı, incelenmek üzere “Satıcı Performansı” birimine gönderilecektir. Askıya Alma itirazı başvurusuna 48 saat içinde cevap vereceklerdir.!

Bir başka suspend konusu olan 3 ASİN Suspend Nedir? hakkına bilgi almak isterseniz yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Amazon danışmanlığımızdan yararlanmak için ->

Read more
Call Now Button