Suspend Nedir? Amazonda Suspend Nedir?

Suspend nedir? Bu ifadeyi kısaca askıya alınmak olarak ifade edebiliriz. Bu durum doğru olmayan olay ve aksiyonların tespit edilme durumunda bahsi geçen işin; askıya alınma veya men edilme durumudur.

Bu işi yaparken izlediğimiz yol, kullandığımız yöntem veya mağaza tamamen bizim kontrolümüzde değil de başka bir kuruluşun üzerinden gerçekleşiyorsa o kuruluşun koyduğu kural ve sınırlamalara uymak zorundayız.

Bu tarz sınırlamalar her ne kadar bazen hoşumuza gitmese de içerisinde bulunduğumuz kuruluşun, müşterilere daha iyi hizmet vermek ve kendi adlarına oluşabilecek sorun ve sıkıntıları en az seviyede tutabilmesi için kullanılıyorlar.

Bu durumda da bu tarz sınırlamalara uymadığımız halde kuruluş tarafından birtakım yaptırımlara maruz kalırız. Bu yaptırımların seviyesini uymadığımız kural veya kuralların derecesine göre belirlerler.

MZN Danışmanlık ekibimizin verdiği uzmanlık alanı Amazon Dropshipping kısmında da bizleri bazı kural, sorumluluk ve zorunluluklar beklemekte. Amazon bu kurallar furyasına uymadığımızı tespit ederse hesabımız “Suspend” tehlikesi ile karşı karşıya kalır.

Amazon’da Suspend Tehlikesi Yaratacak Olaylar

Gelin şimdi Amazon’da Suspend tehlikesi yaratacak olayları inceleyelim.

 • Amazon’a gönderilen evrakların yanlış taratılması
 • Evraklar ile sunduğumuz bilgilerin örtüşmemesi
 • Türkçe/İngilizce karakter uyuşmazlığı
 • Birtakım imla hataları
 • Trademark ürün listelemek
 • Geç sipariş gönderimi
 • Müşteri şikayetleri

Bu gibi durumlarda hesabımızın maalesef suspend olma durumu söz konusu olabilir. Hesabımızın askıya alınmasını istemiyorsak yukardaki maddelere dikkat etmemiz, kuruluşun verdiği kurallara önem vermemiz büyük önem taşıyor.

Amazon tarafından yayınlanan dropshipping prosedürleri için ->

Suspend Nedir,

Nasıl Çözeriz?

Amazon, müşteri güvenini korumak için satıcılara odaklanan birçok kural koymuştur. Küresel e-ticaretin amiral gemisi bu şekilde online tüketicilerin haklarını korumaya odaklanmıştır. Peki, Amazon Suspend ya da Amazon hesabı askıya alma işlemi gerçekleştiğinde neler yapılmalıdır? Amazon Suspend nasıl çözülür?

Panik yapmayın: Amazon Suspend durumunda her şeyden önce panik yapılmamalıdır; çünkü bu çözümsüz bir sorun değildir. Bu duruma tepki göstermek süreci uzatmaktan başka işe yaramayacaktır. Amazon askıya alma işleminden sonra Amazon’da tekrar satış yapmak için sakince süreci anlamak ve adım adım ilerlemek önemlidir.

Bilgi toplayın: Amazon Suspend temelde bir cezadır! Bu cezaya maruz kaldıysanız Amazon’a itiraz etmeden önce askıya alma işleminin neden gerçekleştiği ile ilgili tüm bilgileri toplamak gerekir. Amazon nezdinde bir hata yapıldığını kabul etmek değerlidir. Bu hatayı düzeltmek için çaba göstermek süreci kolaylaştıracaktır. Amazon’a tekrar aynı durumdan nasıl kaçınacağınızı anlatmak gerekir. Bunun içinde satıcı hesabının neden askıya alındığını anlamak çok önemlidir.

Eylem planı yapın: Amazon Suspend sorununu çözmek için bir eylem planı hazırlamalısınız. Bu plan, uzmanlık isteyen bir konudur. Bu sebeple alanında uzman danışmanlardan destek alabilirsiniz. İnternette bulunan bilgileri, planları kopyalayarak Amazon’a itiraz etmenin faydası olmayacaktır. Eylem planı, satıcı hesabına özgü olmalıdır. Amazon askıya alma işleminin bazı ayrıntılarına atıfta bulunarak, aynı hatanın tekrarlanmaması için net olarak ne yapacağınızı özetlemeniz gerekir.

Doğru adım atın: Eylem planı hazırlamak ve Amazon hesabını eski haline getirmek için yeterli olmama ihtimali vardır. Bunun için doğru adım atmak, planı doğru yapılandırmak önemlidir. Planda bir giriş paragrafının ardından sorunun sebepleri açıklamalı, tekrarlardan kaçınmalı, bundan sonra süreçte yapacağınız işlem adımlarını anlatmalı ve bir kapanış cümlesi eklemelisiniz. Fazla açıklamalar, uzun soluklu paragraflar gereksizdir; eylem planı kısa ve öz olmalıdır.

Doğru yere itiraz edin: 

Amazon Suspend itiraz başvurusunu doğru yere yapmalısınız. İtiraz başvurusu için şu adımlar izlemelisiniz:

 • Seller Central’da yer alan “Performans” menüsünden “Performans Bildirimleri” alanını seçin.
 • Hesabınıza ilişkin askıya alma bildirimini bulun.
 • Sırasıyla; “İtiraz Et” ve “Karara İtiraz Et” butonlarına tıklayın.
 • Açılan forma, eylem planı ayrıntılarını ekleyin.
 • Herhangi bir durum için size ulaşabilecekleri bir telefon numarası ekleyin.
 • Ardından “İtirazı Gönder” butonuna tıklayın.

Suspend itirazı, incelenmek üzere “Satıcı Performansı” birimine gönderilecektir. Askıya Alma itirazı başvurusuna 48 saat içinde cevap vereceklerdir.!

Bir başka suspend konusu olan 3 ASİN Suspend Nedir? hakkına bilgi almak isterseniz yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Amazon danışmanlığımızdan yararlanmak için ->