/

22 Ocak 2023

Dropshipping Yazılımları Nelerdir?

Dropshipping Yazılımları Nelerdir

Dropshipping yazılımları nelerdir konusuna girmeden önce daha temelden girelim. Eğer daha önce bir kez de olsa dropshipping kelimesini duyduysanız, bu sürecin nasıl işlediği hakkında kafanızda pek çok soru işareti oluşmuştur. Başta oldukça kafa karıştırıcı gözüken bu sistemin işleyişini bizler için kolaylaştıran birtakım yazılımlar mevcuttur.

E-ticaretin belki de en kolay yapılmasını mümkün kılan dropshipping bile bir noktadan sonra satıcılar için bazı gereksinimler doğurabilmektedir. Mağazanızın giderek büyümesi ile doğru orantılı olarak bu istek ortaya çıkmaktadır. Küçük bir mağaza ve kısıtlı satışlar yapan bir satıcı iken sizin için problem olmayan bazı konular, işlerinizin büyümesi ile daha karmaşık bir hale gelir.

Bu noktada da pek çok dropshipping uygulayıcısı satışlarını daha doğru ve stabil yapabilmek için yazılımlardan yararlanır.

Gelin beraber dropshipping yazılımları nelerdir ve bu yazılımlara neden ihtiyaç duyarız ondan bahsedelim.

Dropshipping Nedir?

Dropshipping yazılımları hakkında konuşmadan önce dropshipping’in ne olduğundan bahsetmek faydalı olacaktır.

Sizlerin de bildiğiniz gibi son yıllarda hem ülkemizde hem de tüm dünyada pek çok kişinin gündemini meşgul eden konulardan biri e-ticarettir. E-ticaret, temel olarak alışverişinizi internet üzerinden gerçekleştirmektir.

Günümüzde pek çok insan, e-ticaret yaparak para kazanmakta. Bir meslek olarak düşünüldüğünde e-ticaret, fiziksel olarak ulaşmanızın neredeyse imkânsız olduğu yerlere ve müşterilere birkaç tık uzakta olma fikri ile kulağa oldukça hoş gelmektedir.

Peki bir e-ticaret uygulama metodu olan dropshipping nedir?

Dropshipping, en yalın hali ile satıcı için üretim, tedarik ve depolama gereksinimlerini ortadan kaldıran bir e-ticaret modelidir. Kelime anlamı dilimize stoksuz ticaret, direkt satış, envantersiz gönderim gibi şekillerde çevrilen bu modelde satıcı, ürünü bizzat üretmek veya tedarik edip satmak yerine halihazırda internette satışta olan ürün ile müşteri arasında üçüncü bir bağlantı kurarak ticaret gerçekleştirir.

Dropshipping hakkında daha detaylı bilgilere erişmek için BURAYI ziyaret edebilirsiniz.

Dropshipping yaparken yazılımlar kullanmanın önemini daha iyi anlayabilmek için sürecin içeriğine dair de bilgi sahibi olmamız gerekmektedir.

Dropshipping Nasıl Yapılır?

               Dropshipping temel anlamda başka bir üreticinin ürünlerini bir aracı olarak satmanız ve kar elde etmenizdir. Bu yöntemde müşteri, sizi bir aracı olarak görmez, iletişim kurduğu tek satıcı olarak sizden ürünleri satın alır. Ancak arka planda siz müşterinizin siparişini tedarikçinize iletir ve üretim, paketleme ve lojistik gibi prosedürleri onun halletmesini beklersiniz.

Bu süreçte siz, tedarikçiniz ile anlaşarak tek satıcı sizmişsiniz gibi gözükürsünüz ve mağazanızda listelediğiniz ürünlerin satışını yaparsınız.

Bir müşteri mağazanız üzerinden sipariş verdiğinde, tedarikçinize bu müşterinin bilgileri ile sipariş oluşturursunuz. Ardından sizin tek yapmanız gereken gerekli işlemleri tedarikçinin halletmesini beklemektir. Ancak bu süre boyunca müşteriniz ile iletişim kuracak tek kişi siz olacaksınız. Bu sebeple tedarikçi ve müşteri arasındaki bağlantı ve iletişimi kurmanız, aynı zamanda doğru yönetmeniz çok önemlidir.

Temel anlamda neredeyse herkesin yapabileceği, yoğun ve sürekli çabalar gerektirmeyen dropshipping, önemli bazı püf noktalar içerir. Bu detaylar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için web sitemizde yayınladığımız BU yazıya ulaşabilirsiniz.

İşinizi daha verimli yapmak istediğiniz anda, dropshipping yazılımları devreye girmektedir. Müşteri sayınızın katlanması ile yönetmekte zorlanmaya başlayacağınız bu süreçte dropshipping yazılımları en yakın dostlarınız olacaktır.

dropshipping yazılımları nelerdir

Dropshipping Yazılımları Nelerdir?

               Dropshipping yazılımları; satıcıların ürün listeleme, müşteri siparişleri alma ve tedarikçi ile verileri paylaşma gibi işlemlerini otomasyona dönüştürmeyi sağlayan bilgisayar programlarıdır. Bu yazılımlar, satıcı ve tedarikçi arasındaki iletişimi kuvvetlendirir ve bu sayede müşteriler siparişlerine zamanında erişirler.

Dropshipping Yazılımlarının Özellikleri

  • Sipariş Yönetimi

Mağazanızdaki ürünlerin stok durumları ile müşteri siparişlerinin entegre bir şekilde çalışmasını sağlar

  • Kargo Takibi

Siparişlerinizin kargo durumlarını izlemenizi sağlar ve bu verileri müşteriniz ile paylaşır. Aynı zamanda tüm kargo verilerinizi kayıt altına almanızı da sağlamaktadır.

  • Tedarikçi Yönetimi

Dropshipping yazılımlarının bu özelliği sayesinde çok daha kolay bir şekilde tedarikçi verilerine erişebilir ve değerlendirebilirsiniz. Bu yazılımlar sattığınız ürünün pazardaki tedarikçilerindeki stok verilerini işler.

Bu sayede tedarikçiniz ile bir problem yaşasanız dahi satışlarınızı aksatmadan ürün tedariğine başka üreticiler ile devam etmeniz mümkün olur.

  • Müşteri Hizmetleri Yönetimi

Kullanacağınız dropshippin yazılımının en az diğerleri kadar önemli olan bir diğer özelliği ise müşteri hizmetleri yönetimi sağlamasıdır.

Bu yazılımlar sayesinde müşterileriniz olumlu/olumsuz geri bildirim ve sorularını gözden kaçırmazsınız. Müşterileriniz ile tedarikçileriniz arasında bağlantı kurarak en kısa zamanda problemlerini çözmeye yardımcı olursunuz.

  • Ürün Bilgileri Yönetimi

E-ticaret yaparken başarılı olmanızın anahtarlarından biri de bilgilendirici, anlaşılır ve doğru açıklamalar ile ürünlerinizi tanıtmanızdır. Dropshipping yazılımları ile ürün tanıtımlarınızı üçüncü parti web sitelerden aldığınız destekleyici bilgiler ile destekleyebilirsiniz. Bu yazılımlar size ürününüzü en doğru şekilde tanıtma konusunda yardımcı olacaktır.

Dropshipping Yazılımlarının Faydaları

Satışlarınızı yaparken dropshipping yazılımlarından faydalanmanız için pek çok geçerli sebep vardır. Az önce sıraladığımız dropshipping yazılım özelliklerinin kullanacağınız yazılımlara göre çeşitlilik gösterebileceğini de unutmamalısınız.

Pek çok satıcının mağazalarını büyütme yolunda en yakın arkadaşı olan bu yazılımların sağladığı faydalardan bazıları şunlardır.

               İstediğiniz Yerden Çalışın

Dropshipping yazılımları, ürünleri müşterilerinizin bulunduğu yere teslim edecek bir tedarikçi bulabildiğiniz sürece işinizi her yerden yönetmenize olanak tanır. Yazılım, iş yapmak için bir müşteri veya tedarikçinin yakınında fiziksel olarak bulunmanızı gerektirmez. Tek yapmanız gereken tedarikçi bilgilerini sisteme eklemek ve sipariş almaya başlamaktır.

Yıllardan beri iş sahiplerinin yaptıklarını yalnızca birkaç tık ile bilgisayarınız üzerinden yapmanızı sağlar. Her ne kadar gerçek dışı gözükse de, dropshipping yapmanın en cezbedici ve temel özelliklerin biri budur.

               İstediğiniz Kadar Ürün Satın

Sizi diğerlerinden ayıracak başlıca özelliklerden biri de budur. Günümüzde pek çok perakendeci tek bir ürün satışı yapmaktadır. Ancak kullanacağınız dropshipping yazılımları ile hızlandırdığınız ve büyüttüğünüz mağazanızın sınırlarını siz belirlersiniz. Önünüzde yazılımlarınız ile tarayabileceğiniz binlerce ürün ve binlerce üreticiden oluşan devasa bir pazar mevcut.

Online mağazanızda istediğiniz ürünleri listeleyebilir, satışını yapabilirsiniz. Neredeyse hiçbir pazaryeri size tek bir ürün satmaya zorlamaz.

               Daha Fazla Tedarikçi İmkanı

Dropshipping ile e-ticaret yaparken sizin için hayati öneme sahip bir ortağınız vardır. Tedarikçiniz. Bu noktada dropshipping yazılımları devreye giriyorlar.

Müşterilerinize en iyi deneyimi sağlamanız için en doğru tedarikçi ile çalışmalısınız. Ancak ne yazık ki binlerce üreticinin bulunduğu pazaryerlerinde doğru tedarikçiyi tek başınıza bulmak neredeyse imkansızdır.

Dropshipping yazılımları, sizin için kâr marjı, müşteri beğenisi, sipariş oranları gibi verileri baz alarak en doğru tedarikçiye ulaşmanızı sağlar.

Bunun yanı sıra; siparişleriniz ile entegre çalışarak satışlarınıza göre sizin için en hızlı üreticiyi belirleyip, müşteri deneyimini yükseltmenizi sağlar.

Mağazanız için dropshipping yazılımı kullanmadan önce, kendiniz için en doğru yazılımı belirlemelisiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken temel iki özellik vardır.

  • Mobil Uygulama Desteği

Kullanmak istediğiniz dropshipping yazılımının mobil uygulamaları destekleyip desteklemediği çok önemlidir. Mobil uygulama ile, ürün listeleme, sipariş onaylama ve kargo takip etme gibi işlemleri istediğiniz yerden yapabilirsiniz. Yanınızda bilgisayar olmayan zamanlarda bu gibi işlemleri yapmanız gerekebilir.

  • Müşteri Hizmetleri

Bir diğer önemli nokta ise yazılımınızın müşteri desteğine sahip olup olmadığıdır. Siparişleriniz zaman tanımayacak, günün herhangi bir saatinde gelecektir. Bu sebeple sisteminizde ve yazılımınızda yaşayabileceğiniz beklenmedik problemleri anında çözebiliyor olmalısınız.

Bu gibi süreçlerde kaybedeceğiniz birkaç saat belki de sizin binlerce dolarınıza mal olacaktır.

Dropshipping yazılımlarınızı mağazalarınızda kullanmanız için pek çok sebep vardır.

Satışlarınızı ve kazancınızı bir üst noktaya taşımak için faydalanabileceğiniz yazılımlar sizin en yakın dostunuz olacaktır. Dropshipping yazılımları nelerdir hakkında aklınıza takılan soruları danışmak için web sitemiz üzerinden 7/24 bize ulaşabilirsiniz.

Bol Satışlar!